reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 23 stycznia. Imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

CKiW OHP podsumowuje 2018 rok [ZDJĘCIA]

15.12.2018 o 12:13Komentarzy: 14Kategoria: Aktualności
Publikujemy materiał CKiW OHP w Oleśnicy, które podsumowuje kończący się 2018 rok.

Zobacz galerię zdjęćW Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy kształci się około 70 uczestników stacjonarnych i 100 dochodzących. Zadaniem naszej jednostki jest nie tylko kształcenie w zawodach tj. ogrodnik, kucharz, kowal, cukiernik czy fryzjer, ale i wychowanie młodzieży- z młodzieżą pracuje wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna: zespół wychowawców, pedagog, psycholog oraz doradca zawodowy. Zagospodarowanie wolnego czasu dla takiej ilości młodych osób jest sporym wyzwaniem, stąd prowadzone są koła zainteresowań, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym z nich jest koło sportowo-turystyczne, działalność, którego pozwala na  poznanie przez młodzież walorów turystyczno - krajobrazowych naszego regionu oraz zaproponowanie ciekawego, zdrowego spędzenia wolnego czasu.

Uczestnicy biorą udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz licznych rozgrywkach sportowych: Międzynarodowym Biegu Ulicznym o Memoriał Bogusława Psujka (IV miejsce), turnieju halowej piłki nożnej OHP, Mistrzostwach Dolnego Śląska młodzieży OHP w lekkiej atletyce, Zawodach Strzeleckich młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych „O puchar Prezydenta Wrocławia”, bieg „Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych (IV miejsce), I Wojewódzkim Biegu Niepodległości Młodzieży OHP czy Strzeleckich Zawodach Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjum (I miejsce).

Kształcenie zawodowe także stoi na wysokim poziomie- uczestnicy szkolący się w zawodzie kucharz pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu Haliny Czajkowskiej po raz kolejny stanęli na pierwszym miejscu podium w konkursie pod nazwą „Kuchnia Polska”, III miejsce zajęła nasza uczennica w wojewódzkim etapie konkursu „Sprawny w zawodzie-bezpieczny w pracy fryzjer”, I miejsce otrzymała praca metaloplastyczna „Ułan” na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży OHP, która powstała pod okiem instruktora kowalstwa Jana Golinowskiego. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego OHP „100 Bohaterów na 100-lecie Niepodległości” zajęliśmy III miejsce w kategorii „Wybitni Polacy, przedstawiciele różnych grup społecznych”, zaś w III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa da się lubić” nasza drużyna zajęła w kwalifikacji ogólnej zajęła IV miejsce, a w etapie konkursu prezentacja I miejsce.

W ramach programu Erasmus + gościliśmy 50 młodych ludzi z  kilku europejskich krajów, aby wspólnie realizować projekty wymiany międzynarodowej na temat promocji zdrowego stylu życia oraz ochrony praw zwierząt. Wymiany międzynarodowe są dla naszej młodzieży szansą na poznanie się z kulturą innych krajów, integrację, zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń m.in. na naukę języka obcego. Ich efektem były m.in. warsztaty zdrowego żywienia dla uczniów czy też budy i kojce dla zwierzaków w Azylu Fundacji Oleśnickich Bid.

Dzięki projektowi unijnemu „Od szkolenia do zatrudnienia” 20 uczestników z powiatu oleśnickiego zdobyło nowe kwalifikacje, ukończyło kursy zawodowe i zostało skierowanych na staże zawodowe.

Współpraca z lokalnymi organizacjami tj. Stowarzyszeniem Artystycznym MAK, Fundacją Oleśnickie Bidy, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Oleśnicy czy Stowarzyszeniem Samodzielna Inicjatywa Młodzieży ma dla nas ogromne znaczenie. Młodzi ludzie chętnie pomagają w akcjach organizowanych przez te instytucje np. pomagając przy rozładunku transportu jabłek w centrali PCK w Oleśnicy, wykonując dekoracje związane ze zwierzętami techniką decoupage na bazarek, z którego zebrane środki zostały przeznaczone na leczenie owczarka niemieckiego Maxa - nowego podopiecznego Oleśnickich Bid.

W ramach kolejnej edycji projektu Ochotniczych Hufców Pracy "Ginące zawody pomysłem na przyszłość" w Centrum wyszkoliliśmy 24 młodych ludzi w ginącym zawodzie- cukiernik z  wykorzystaniem tradycyjnych receptur. Pod okiem instruktor Beaty Bąk młodzież zdobyła nowe umiejętności i podniosła kwalifikacje w zawodzie cukiernika.

Centrum jest organizatorem akcji lokalnych, w których integrujemy naszą młodzież z rówieśnikami, nie tak dawno tańczyliśmy poloneza na 100 par na dziedzińcu zamkowym czy organizowaliśmy zawody strzeleckie dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Byliśmy tez organizatorami konferencji „Stop przemocy w sieci”, w której udział wzięli przedstawiciele z instytucji oświatowych i sądowych z całej Polski.

Rok 2018 był dla naszej instytucji bardzo owocny w liczne inicjatywy, ale przede wszystkim owocny w sukcesy naszych wychowanków, którymi warto się pochwalić.

Zamek Książęcy będący siedzibą naszej jednostki jest obiektem zabytkowym wymagających nieustannych prac konserwatorskich oraz remontowych. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się przeprowadzić prace konserwatorskie w jednej z sal skrzydła południowego, które obejmowały odrestaurowanie wystroju sztukatorskiego stropu oraz kominka w zamkowej świetlicy, a także zakończono remont wieży- odrestaurowano trzy rzeźby lwów oraz trzy przęsła balustrady. Najważniejszą inicjatywą był remont wewnętrznej i zewnętrznej dachu segmentu A, którego koszt wyniósł  419 tys. zł., a także wykonano roboty remontowe wewnętrznej połaci dachu od strony dziedzińca wraz z naprawą obróbek blacharskich, wymianą rynien  oraz remontem kominów powyżej połaci dachu na segmencie "C" Zamku Książęcego w Oleśnicy, których koszt wyniósł ok. 194 tys. zł.

Za zgodą konserwatora zabytków zostały przeprowadzone prace konserwatorskie rzeźby Jana Podiebrada oraz prace o charakterze ratunkowym kartuszy herbowych. Łączny koszt przeprowadzonych prac to 60 tys. zł. W 2018 roku wykonano oświetlenie ewakuacyjne w cenie 126 tys. zł oraz cyklinowanie podłóg, koszt prac to 44 tys. zł. Udało się zgodnie z obietnicami otworzyć wieżę zamkową zwiedzającym, najbliższa okazja będzie już 19 grudnia!

Zobacz galerię zdjęć

źródło: CKiW OHP w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (14)

Przechodzień16.12.2018 o 11:45

Kuźnia narkomanów i innych używek. To jest prawda, zajęcia popołudniowe na mieście. Projekty? papier. Gdzie tą pracę widać? Jedyny podmuch to dym papierosów taki , że nie można wejść na teren dziedzińca. Mają pozwolenie? no chyba tak bo przecież to jest zgodne z ustawą o wychowaniu młodzieży i ustawą zabranjającą palenie nikotyny tutaj często marihuany w miejscach publicznych. I taka jest praca wychowawczą uczestników OHP. Pisać możecie ale realia szanowna dyrekcjo są inne. Tkwijcie w tym dalej. Nastawcie kolejne piersi po medale.

Zgłoś
młodszyOpiekun16.12.2018 o 01:56

Każda instytucja to przechowalnia dla nierobów z kartą nauczyciela a że są z mundurówki milicyjnej,klawiszowej,skarbowej czy militarnej nikt ich nie rusza.to są więzienia bez krat z praniem mózgów przez kler z torunia albo henrykowa

Zgłoś
bramkarz16.12.2018 o 01:51

Dopóki było boisko można było grać z przyszłymi garusami i garuskami w futbol,ale ozimek kazał zlikwidować bo podwórkowe kółka różańcowe nie miały gdzie się grzmocić pod namiotami pielgrzymkowymi

Zgłoś
vip15.12.2018 o 22:51

To dzieci z patologicznych rodzin, które w normalnym trybie nie są w stanie ukończyć szkoły podstawowej. Wymagają pomocy i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Zgłoś
vip15.12.2018 o 22:48

Papier wszystko przyjmie! Żadnej pracy psychologicznej i resocjalizacyjnej z tą młodzieżą nie ma. Owszem jeżdżą, biorą udział(bo muszą, kasa jest, trzeba rozliczyć) i dalej zostają w swoim bagnie, uzależnieni od używek, niezdolni do egzystencji w cywilizowany sposób. Szkoda tych dzieciaków.

Zgłoś
PRO10015.12.2018 o 22:22

"Pracy psychologicznej i resocjalizacyjnej"??? Na litość boską! Przecież to Ochotniczych Hufców Pracy a nie zakład penitencjarny.

Zgłoś
vip15.12.2018 o 22:17

Papier wszystko przyjmie! Żadnej pracy psychologicznej i resocjalizacyjnej z tą młodzieżą nie ma. Owszem jeżdżą, biorą udział(bo muszą, kasa jest, trzeba rozliczyć) i dalej zostają w swoim bagnie, uzależnieni od używek, niezdolni do egzystencji w cywilizowany sposób. Szkoda tych dzieciaków.

Zgłoś
Jastrząb15.12.2018 o 21:20

No właściwie swoje robił. Kto potrafi, niech zrobi lepiej - chciałoby się rzec. A to w cale nie będzie takie łatwe, jak informuje pani rzecznik. I PiSzę to jako przeciwnik PiSiORów.

Zgłoś
brawo15.12.2018 o 20:08

Szkoda mi Pana Dyrektora bo widać że się stara i robi co może żeby Zamek żył.

Zgłoś
mlody alkusek (niewylatany)15.12.2018 o 18:15

Dobra robota ziomki ;-)

Zgłoś
Ekonomista15.12.2018 o 18:05

Ale jaja oswietlenie ewakukuacycyjne 126 tys zl . To idiotyzm jak dobre lapmy ewakukuacyjne z akumulatorem w Castoramie sa po 130 zl do 260 zl jedna. Nie wierze ze jest tych lamp wiecej niz 40 To w cenie najwyzszej wyszloby 10 tys zl a nie 126 tys i za 4 lata i tak akumulatory beda do wymiany. To jest typowa budzetowa niegospodarnosc.

Zgłoś
OO15.12.2018 o 16:35

A co ten pies po prawej ma takie wielkie oczy?

Zgłoś
Urocza 15.12.2018 o 15:15

5 osoba czyli kobieta urocza można imię i nazwisko

Zgłoś
Pani15.12.2018 o 13:14

A o nauczycielach SP1 ani słowa? Mają oni ogromny wkład w edukację przebywającej w CKiW OHP młodzieży.To dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy kończą szkołę, przynajmniej na podstawowym etapie. W powyższym podsumowaniu, wypadałoby ich docenić, choćby dobrym slowem, a tak znowu powiało ignorancją...

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Rekord zatrudnienia obcokrajowców
dzisiaj o 06:18/ Aktualności
Grypa zaatakuje w lutym?
wczoraj/ Aktualności
Odra na szczęście niepotwierdzona
wczoraj/ Aktualności
Komisja zdrowia obradowała
wczoraj/ Aktualności
Sprawca kolizji miał 4 promile!
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube