reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 23 stycznia. Imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Ognisko zmieni lokalizację [ZDJĘCIA]

12.12.2018 o 20:27Komentarzy: 19Kategoria: Aktualności
W oleśnickim zamku odbyło się spotkanie rodziców i przedstawicieli Ogniska Muzycznego, które musi opuścić obiekt do końca grudnia. Jakie rozwiązania zaproponowano?

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Gdzie przeniesie się Ognisko Muzyczne działające w zamku?

Dzisiaj w Zamku Książąt Oleśnickich odbyło się spotkanie w sprawie Ogniska Muzycznego, które działa w obiekcie i które - przypomnijmy - od stycznia nie będzie mogło w nim funkcjonować. O sprawie szerzej portal MojaOlesnica.pl pisał wczoraj.

W dzisiejszym spotkaniu nie uczestniczył - jak tłumaczył w dostarczonym piśmie - ze względu na wcześniej zaplanowane obowiązki Przemysław Wróbel, który jest dyrektorem instytucji zarządzającej zamkiem - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Uczestniczyli w nim za to rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia, przedstawicielka Ogniska Małgorzata Zielińska, a także wiceprzewodniczący Rady Miasta Oleśnicy Paweł Leszczyłowski.


Paweł Leszczyłowski w imieniu miasta Oleśnicy zadeklarował wsparcie Ognisku Muzycznemu

- Brak obecności przedstawiciela zamku na spotkaniu to brak szacunku - oceniono. Stwierdzono, że wyprowadzka z zamku jest konieczna.

Co dalej? Miasto zadeklarowało pomoc. - Ognisko muzyczne to świetna inicjatywa i musi być kontynuowana. Atmosfera jest taka, a nie inna i to nie powinno wyglądać w ten sposób. Od lipca możemy państwu udostępnić lokale w bibliotece przy ul. Reja w Oleśnicy - zadeklarował Paweł Leszczyłowski.


Małgorzata Zielińska z Ogniska Muzycznego narzekała na współpracę z dyrektorem zamku Przemysławem Wróblem

Na koniec spotkania zgodnie ustalono, że warto skorzystać z propozycji oleśnickiego samorządu. Do tego czasu konieczne będzie jednak znalezienie innych pomieszczeń na działalność Ogniska. Tutaj rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich zakłada przeniesienie się na ten okres do Centrum Spotkań Pozarządowych przy ul. Brzozowej. Drugie związane jest z propozycją jednego z oleśnickich przedsiębiorców, który zadeklarował wynajęcie pomieszczeń w budynku biurowo-usługowym przy ul. Mickiewicza w Oleśnicy.

Przedstawicielka Ogniska oceniła, że rozmowy z tym przedsiębiorcą wyklarują sytuację co do dalszych kroków, jakie należy podjąć, żeby zachować ciągłość zajęć. Szczegóły mają być znane wkrótce.- Najsmutniejsze jest to, że nikt nie widzi w tym dzieci. A przecież one są najważniejsze - podsumowuje gorzko spotkanie Małgorzata Zielińska.

* * *

Treść listu dyrektora CKiW OHP

Proszę o odczytanie stanowiska na spotkaniu w 12 grudnia 2018 roku w całości.

Stanowisko dotyczące Ogniska muzycznego w Oleśnicy.

Na wstępie swojego wystąpienia chciałbym bardzo serdecznie podziękować Państwu za zaproszenie mnie na dzisiejsze spotkanie. Niestety wcześniej podjęte zobowiązania nie pozwalają mi w nim uczestniczyć (zaproszenie dotarło do mnie 11 grudnia 2018 roku).

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy jako jednostka budżetowa podległa Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendzie Głównej OHP została zobowiązania do sukcesywnego wygaszania świadczenia usług komercyjnych, w tym wynajmowanie pomieszczeń, poczynając od stycznia 2019 roku. Obecnie uzyskiwane z tego tytułu dochody są niewspółmierne do ponoszonych przez naszą jednostkę kosztów. Ponadto zgodnie z wcześniejszymi pismami Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy będzie od 1 kwietnia 2019 roku podległe w strukturach Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP we Wrocławiu. Mając na uwadze powyższe wszystkim dotychczasowym najemcom i podmiotom, którym świadczyliśmy usługi lub wynajmowaliśmy powierzchnie umowy nie zostały przedłużone.

Nadmienię również, że samo Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy rozpoczęło poszukiwania nowej siedziby na terenie Powiatu Oleśnickiego. Koszty roczne ogrzania tej części Zamku, w którym znajduje się ognisko muzyczne to około 70 tys. zł oraz około 12 tys. zł opłaty takie jak energia elektryczna, woda i ścieki. Obecnie najemca nawet w 1/3 swoim czynszem nie pokrywał tych kosztów. Najemca był świadomy, że umowa jest na czas określony i jej treść znał już w 2017 roku.

Ponadto Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne prowadzi zwykłą działalność gospodarczą i jak wynika z ostatnich sprawozdań jakie są zamieszczone na ich stronie internetowej przychody wynoszą około 1 mln złotych.

Obecnie do ogniska uczęszcza około 130 osób, każdy z nich wnosi opłatę 120 zł, co daje kwotę 15 600 zł miesięcznie.

Zgodnie z obowiązującą umową Ognisko muzyczne płaci tylko przez 10 miesięcy w roku za udostępniane pomieszczenia. W miesiącu lipcu i sierpniu ognisko jest całkowicie zwolnione z płacenia czynszu. Pomimo tego Centrum nie ma dostępu do tych pomieszczeń. Przez okres 5 miesięcy po 200 zł za każdy miesiąc ognisko wnosi opłatę za ogrzewanie.

Obecnie ognisko wynajmuje 3 sale o łącznej powierzchni około 136 m2

Dyrektor
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy
Przemysław Wróbel

* * *

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (19)

Małgorzata Z 13.12.2018 o 14:33

Pan Wróbel nie pojawił się na spotkaniu z rodzicami a to o czymś świadczy.

Zgłoś
,13.12.2018 o 11:00

A Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego to nic nie wesprze?.Tam w zamku powinno tętnić życie,to powinno być centrum kultury naszego regionu,nie pozwólmy aby zamek się rozsypał.

Zgłoś
,13.12.2018 o 10:56

Przecież pozybawając sie ogniska,odchodzi jeszczejeden najemca koszty będą znowu rosły.Czy miasto do takiej placówki nie może część kosztów przejąć na siebie.Niech się dzieciaki rozwijają i sławią nasze miasto,są wyniki.Pieniądze ,które poszły na rozbiurkę pomnika żołnierzy na skwerku mogły być przekazane np na ognisko.

Zgłoś
Zygfryd13.12.2018 o 09:43

Przecież Wróbel nie będzie dopłacał do waszych dzieci za czynsz.Albo wam podniesie i urealni albo zmiencie lokal.

Zgłoś
Roksana13.12.2018 o 08:52

A p Wróbel nie dotarł na spotkanie. Nie chce rozmawiać, może nie potrafi, nie ma ochoty, a przecież powinien, bo jest urzędnikiem państwowym, utrzymującym się min. z pieniędzy Nas wszystkich - podatników

Zgłoś
Skandal!13.12.2018 o 08:46

Ognisko to prywatny podmiot prowadzący komercyjną działalność zarobkową, więc bardzo proszę nie mydlić oczu, że krzywda się dzieje prowadzącym wspomnianą działalność. Mamy wolny rynek. Co OHP ma dopłacać do interesu?

Zgłoś
mlody alkusek13.12.2018 o 01:24

Ludzie, spawa az pazury wywija ;-/

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski12.12.2018 o 23:54

Kolejny przykład, jak w Oleśnicy strony nie potrafią współdziałać na rzecz ważnych instytucji, obiektów w Oleśnicy. Tak było w kwestii tego budynku postsocjalistycznego przy rynku. Tak jest i tu. A powinno być tak: Przemysław Wróbel, przedstawicielka Ogniska i przedstawiciel oleśnickiego samorządu powinni usiąść przy jednym stole i podjąć próbę rozwiązania problemu. Dla dobra dzieci, zamku - Oleśnicy.

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski12.12.2018 o 23:49

Przemysław Wróbel jest osobą nieudolną i nie potrafi rozmawiać z innymi, co jest przyczyną główną jego nieobecności. Zamek stracił atrakcję jaką było zwiedzanie zamku, traci kolejnych najemców, nie zyskuje nowych atrakcji, przyciągających turystów, co generowałoby przychody i coraz nowsze możliwości, a koszty rosną. Przemysław Wróbel jest osobą nieodpowiednią i sprawiającą, iż chyba zamknie za sobą drzwi pustego zamku.

Zgłoś
rodzic12.12.2018 o 23:37

Przeciez Ognisko wiedziało, ze ma umowe tylko do konca grudnia 2018 roku. Już zatem wczesniej należało uzgadniac albo dalsze funkcjonowanie placówki w zamku z urealnionymi kosztami wynajmu, albo juz pół roku temu szukac innej siedziby. Wina dyrektorki, że nie pomyslała wczesniej.

Zgłoś
Wyborca 12.12.2018 o 22:57

Ale znow wyjdzie jak zawsze. Ze rozmowy z przedsiębiorcą wyklarują sytuację, wiec nie wiem dlaczego wyborcy nie glosuja na przesiebiorcow ktorzy maja lepsze praktyczne doświadczenie w zarzadzaniu i ekonomii niz lekarze czy budowlańcy

Zgłoś
Martyna12.12.2018 o 22:51

Brons kupi dom handlowy i zrobi sklep Stokrotka, w piwnicy ognisko muzyczne z orawdziwego zdarzenia a na piętrze fast food, otworzy rynek dla aut i w ten sposob zacznie ozywoax rynek jak mowil w programie wyborczym.

Zgłoś
szkoda12.12.2018 o 22:30

szkoda

Zgłoś
żolta kamizelka12.12.2018 o 22:11

Jak pis robil w tym zamku spotkania cykliczne z beta kepą i poslami pisu to sie dyrektorowi i wladcy ratusza nie przeszkadzalo i nie bylo problemu A moze tak zmienic dyrektora i PO kłopocie?

Zgłoś
Ok12.12.2018 o 22:09

Komentując to mam nadzieję że znacie całą prawdę. Ale niestety się mylicie. Jeśli najemca nie pokrywa 1/3 kosztów które sam produkuje to proszę zobaczyć ile zamek jest stratny. Miasto nie dokłada pieniędzy aby muzycznie kształcić dzieci. A dlaczego?

Zgłoś
Hh12.12.2018 o 21:13

Oczywiście dyrektora zamku obsadził poprzedni burmistrz bez wątpliwości

Zgłoś
Twardogórzanin12.12.2018 o 21:09

No tak,miejsca które jednoznacznie kojarzą się z historią,kulturą i które powinny przygarniać wszelkie lokalne formy działań artystycznych, humanistycznych, przyciągających okoliczną społeczność a zwłaszcza młode pokolenie,okazują się być dla dzieci niedostępne.Dla mnie to skandal i zaprzeczenie wartościom, które powinniśmy szanować.Swoją drogą ciekawe co w pomieszczeniach które opuszczą dzieci, powstanie.Może jakieś biura?

Zgłoś
kałamaga12.12.2018 o 21:05

a gdfzie radni pisu?

Zgłoś
sm12.12.2018 o 21:03

To jest skandal. Mam nadzieje ze nowe władze miasta pomogą tym zdolnym dzieciakom. jak nie beda mieli gdzie grac i co robic to pojda w cpanie alkogol narktoyki, a po co to.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Grypa zaatakuje w lutym?
wczoraj/ Aktualności
Odra na szczęście niepotwierdzona
wczoraj/ Aktualności
Komisja zdrowia obradowała
wczoraj/ Aktualności
Sprawca kolizji miał 4 promile!
wczoraj/ Aktualności
Wyrok za uduszenie żony
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube