reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 16 stycznia. Imieniny Marcelego, Włodzimierza, Walerego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Potrącił kobietę i został zatrzymany

8.11.2018 o 10:39Komentarzy: 21Kategoria: Aktualności
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który samochodem miał potrącić kobietę w obrębie przejścia dla pieszych, a następnie oddalić się z miejsca zdarzenia.


Policja zatrzymała kierowcę podejrzanego o potrącenie kobiety

Przedwczoraj w godzinach wieczornych w obrębie pasów na ulicy Wojska Polskiego w Oleśnicy doszło do potrącenia kobiety. Domniemany sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia (więcej).

- Niedługo po tym zdarzeniu udało się zatrzymać kierowcę samochodu. Był trzeźwy - mówi portalowi MojaOlesnica.pl sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. Mundurowi w tej sprawie będą prowadzili dalsze czynności.

Nośmy odblaski! Komunikat policji

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat przypominają o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom. Oleśniccy policjanci podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów. Obecnie wiele ubrań, tornistrów, plecaków czy butów dla dzieci posiada już fabrycznie wszyte odblaskowe elementy.

Przypominamy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (21)

olo9.11.2018 o 13:13

Folwark zwierzecy nic dodac nic ująć

Zgłoś
G9.11.2018 o 09:31

Fryc-masz na myśli POLITYKÓW PISU?

Zgłoś
Fryc8.11.2018 o 21:56

A,dlaczego nadzwyczajna kasta nie płaci podatków i ma immunitet który wykorzystują np.przy jeździe po pijanemu?Nic takiemu nie zrobisz.

Zgłoś
G8.11.2018 o 21:16

Nie zapominaj o górnikach,którzy mają gdzieś zasady wolnego rynku-kopalnia ma straty a oni maja podwyżki.

Zgłoś
.8.11.2018 o 20:06

Przedsiębiorca nie zastrajkuje, bo zbankrutuje. Dlatego wszyscy dymają przedsiębiorców, rolnicy, mundurowi, skarbówka, ZUS itd... A tylko przedsiębiorcy zasuwają na ten grajdoł rządzony przez karła.

Zgłoś
koral8.11.2018 o 18:48

Uprzywilejowani skrócony wiek emerytalny,rolnik nie partycypuje w utrzymaniu słuzby zdrowia i opłacaniu składek ZUS mkroprzedsiebiorca 1300 zł zus/miesiecznie Gdzie my zyjemy?

Zgłoś
zomo8.11.2018 o 18:20

Niby żyjemy w demokratycznej Polsce, ale postkomunistyczne przywileje milicjantów dalej funkcjonują w dzisiejszej policji. To są tzw. święte krowy i tyle.

Zgłoś
...8.11.2018 o 17:17

Tez nie rozumiem dlaczego 60letni policjant nie moze przeprowadzac dzieci przez pasy,robić wywiady z mieszkańcami lub po prostu wychowywać młodszych policjantów

Zgłoś
AD8.11.2018 o 17:14

W naszym rządzie nie ma nikogo z jajami , dlatego ulegają róznym grupom społecznym,

Zgłoś
kaska8.11.2018 o 17:11

W niemczech wszyscy pracują do 63 lat bez względu na to czy nosi mundur czy waciaki i to jest społeczne sprawiedliwe.

Zgłoś
!8.11.2018 o 17:09

Widzicie, jaką zwartą grupą są mundurowi, jak szybko potrafią się skrzyknąć i wymusić na rządzących przywileje dla siebie. Zarabiają ogromne pieniądze, ale zawsze im mało i mało. Jak któryś decyduje się na odejście na emeryturę, to powinien mieć całkowity zakaz pracy. A tak pobierają emerytury i pracując na etatach zabierają innym prace i zaniżają stawki. Kiedyś to musi się zmienić!!!

Zgłoś
Zbulwersowany8.11.2018 o 16:35

Guru _święte słowa.Najbardziej znienawidzona grupa społeczna od momentu tych zwolnień L4.Cwaniaki idą na emeryturę po 15 latach a potem nagle każdy z nich zakłada firmę albo pracuje dalej na czarno.To się musi kiedyś skończyć.

Zgłoś
guru8.11.2018 o 16:21

Gdyby policjanci pracowali tak jak reszta społeczenstwa do 65 lat mogliby kontrolować ulice,ale oni po 15 latach są zmeczeni słuzbą i idą w budowlanke albo ochrone.To się nazywa sprawiedliwość społeczna.

Zgłoś
Amen8.11.2018 o 14:58

Bit- to może ty się wystaw

Zgłoś
s8.11.2018 o 14:33

tak samo przejście przez pasy powinno być karane gdy pieszy idzie w słuchawkach ba uszach...

Zgłoś
Bit8.11.2018 o 13:49

Oby wiecej takich kierowców i potrącen to moze ktos cos zrobi z wojska polskiego.Mamy nowego burmistrza to moze pokaze na co go stac.

Zgłoś
Anty PiS8.11.2018 o 13:38

Pewnie wyborca PiS

Zgłoś
Emil8.11.2018 o 13:35

Podmianki kierowców. Tak jak w Cieslach?

Zgłoś
dziki8.11.2018 o 12:03

Takie ucieczki z miejsca wypadku powinny być karane wiezieniem. Takie podmianki kierowców to częsty przypadek.

Zgłoś
Pyta8.11.2018 o 11:49

Z kond ona była?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Pięć nowych radiowozów
dzisiaj o 13:29/ Aktualności
Sprawozdanie Służb Ratowniczych
dzisiaj o 12:32/ Aktualności
Międzybórz: pamięć o prezydencie Gdańska
dzisiaj o 10:20/ Aktualności
Gminna sesja już jutro
dzisiaj o 10:01/ Aktualności
Zarobki burmistrzów i wójtów
dzisiaj o 09:10/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube