reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 21 lutego. Imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Kontrowersyjny plakat przy kościele

11.10.2018 o 06:20Komentarzy: 251Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

olam18.10.2018 o 17:43

awet te staruchy nie zakrzyczą tego ze duza grupa kleru to pe//ły i ci co z dziecmi

Zgłoś
Sowiecki Diabeł18.10.2018 o 13:36

Ten zw, to taki renifer ? niby koń, niby łoś charakteryzujący się długimi rogami u samców, co sugeruje, że jego samica nie potrafi dochować wierności.

Zgłoś
tim18.10.2018 o 10:00

do przedmówcy -Właśnie jestem po lekturze Le Monde - na Grenlandii pewien sklepikarz regularnie gwałcił swoją pomocnicę i była z nim w ciąży !

Zgłoś
zw-kowalski18.10.2018 o 00:47

Właśnie jestem po lekturze NIE. W Afryce w jednym tylko zakonie 27 zakonnic było w ciąży z ... księżmi. Jak przełożony zgłosił to Watykanowi to zmieniono zwierzchnika a nie ukarano księży. W Indiach biskup regularnie gwałcił pewną zakonnicę.

Zgłoś
ccc17.10.2018 o 11:58

dlaczego nazwa najwiekszej firmy w goszczu jest zbanowana na mojej oleśnicy?? czyzby acta 2 ?? czy dla potrzeb kampani pan burmistrz tyardogóry zablokował? czyzby MO bierze kasę za banowanie?

Zgłoś
Perturabo15.10.2018 o 11:29

https://wiadomosci.wp.pl/sejmowa-komisja-ds-pedofilii-w-kosciele-polacy-zabrali-glos-6305992998209665a Demokracja

Zgłoś
Iksde15.10.2018 o 10:37

@mad dlatego właśnie czyni cię to okrutnikiem, sadystą, mordercą i bandytą, bo tylko tacy ludzie głosują na PiS

Zgłoś
mad15.10.2018 o 08:21

@Iksde, dlatego ja głosuję na PiS...

Zgłoś
Iksde15.10.2018 o 07:31

@mad - Katolicyzm, patriotyzm i tradycjonalizm to niebezpieczne i szkodliwe wartości, a moralność jest relatywna i każdy ma swoją własną

Zgłoś
Przyjaciel Polski15.10.2018 o 07:28

Wrogowie Polski to PiS, prawica, katolicy, konserwatyści, tradycjonaliści, patrioci i nacjonaliści

Zgłoś
Perturabo14.10.2018 o 23:27

Smarzowski nie pluje tylko krytykuje to co powinno być krytykowane - patologię w KK. A KK tym plakatem udowadnia, że jest bandą tchórzy, którzy zamiast zająć się swoimi pedofilami wolą chować się za plecami Wojtyły - znaj proporcje mocum panie...

Zgłoś
Moni14.10.2018 o 23:24

Pluć na kler może jakikolwiek smorzawski ale obrona kleru to coś niestosownego, to polityka w kościele. Ot i cała argumentacja marksistowska.

Zgłoś
Perturabo14.10.2018 o 22:45

@obłódnik, to taki typowy dualizm arbitracyjny, że to tak ładnie ujmę, naszej prawej strony; - wszyscy sędziowie to złodzieje ale oczywiście nie wszyscy księża to pedofile, za PO były "taśmy prawdy" a dziś to już tylko "odgrzewane kotlety", jak Kali brać - dopsz, Kalemu brać - nie dopsz - taka dziecinada PISowska :D

Zgłoś
Obłódnik14.10.2018 o 17:59

A plakaty z wyskrobanymi płodami, to dobrze, a o FUNKCJONARIUSZACH kk, to źle.

Zgłoś
Psikuta 14.10.2018 o 14:56

Wystarczy poczytać o wartościach masońskich. To nie jest nic złego. To jest dzisiejszy - moralny Świat.

Zgłoś
Perturabo14.10.2018 o 13:58

Hahahah akurat z ciekawości wygooglałem to hasło o Bermanie i wszedłem na pierwszą stronę jaka wyskoczyła, wyglądała na jakąś mocno prawicową, tekst ogólnie o tajnych instrukcjach zniewolenia narodu polskiego przez Żydów za komuny. Jak to czytałem to miałem PIS przed oczami cały czas :D ale najsmiesznieszy był baner na górze strony z cytatem Edwarda Abbeya; Prawdziwy patriota musi być zawsze gotowy do obrony swojej ojczyzny przed jej rządem . - jakie to prawdziwe XD tekst był opublikowany w 2013 więc autor pewnie nie zakładał, że pewne cytaty mogą mieć wartość ponadczasową XD. jęsli zaś chodzi o same zasady zniewolenia - to wygląda na prymitywną prowokację....no chyba, że masoni i illuminaci faktycznie rządzą światem - cholera wie :)

Zgłoś
mad14.10.2018 o 10:57

@Psikuta, masz rację, nie rozumiem i nie będę zagłębiał się nad teorią zniewalania narodu według instrukcji z roku 1947.

Zgłoś
Psikuta 14.10.2018 o 08:08

Bermana .sorki

Zgłoś
Psikuta 14.10.2018 o 08:07

A ja wam polecam poczytać o 45 zasadach zniewolenia polskiego narodu. Instrukcja Hermana z z 1947 roku. My polacy mamy i zawsze będziemy mieli palec w D.upie. Jesteśmy tępym narodem , myślimy sobie PIS-PO-SLD-ITD... a to są cały czas ci sami ludzie. Mad i ryś tego nigdy nie zrozumie.

Zgłoś
typowy hejter14.10.2018 o 01:36

Jakie to piękne, kiedy coraz więcej ludzi w tym kraju dostrzega jaki KK to jest syf i nie boi się o tym mówić. Pozamykać kościoły,synagogi,meczety i cerkwie! Tylko pogaństwo zapewni Europie dalsze istnienie.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Sygnał o możliwej śmierci mężczyzny
wczoraj/ Aktualności
Jazz w obiektywie Roberta Piętki
wczoraj/ Kultura
Spalice wybrały sołtysa
wczoraj/ Aktualności
Poczta Polska zamiast redaktora
wczoraj/ Aktualności
Kiedy ruszy przebudowa pl. Zwycięstwa?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube