reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 16 września. Imieniny Edyty, Kornela, Kamili.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Kto zapłaci za niepłacących?

4.10.2018 o 09:09Komentarzy: 142Kategoria: Aktualności
Beata Krzesińska, radna komitetu Michała Kołacińskiego Oleśnica Razem, poinformowała, że mieszkańcy nie zapłacą za niepłacących. - Pieniądze z nieba się nie biorą - odpowiada dziennikarz.


Radna Beata Krzesińska z komitetu Oleśnica Razem. Na zdjęciu stoi w pierwszym rzędzie

* * *

Oleśnica, 03.10.2018 r.
Redakcja
MojaOlesnica.pl

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom oraz domagam się natychmiastowego umieszczenia poniższego tekstu w Waszym portalu:

„Płacący zapłacą za niepłacących
Dodano: 2018-10-01 06:22:42 Kategoria: Aktualności
Płacący podatki i czynsze oleśniczanie zapłacą za tych, którzy nie dość, że dostali za darmo mieszkania od ZBK, to na dodatek nie płacą i zalegają z opłatami za te lokale.” /żródło:mojaolesnica.pl/

Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu. W przypadku niezapłacenia czynszu, powstaje zaległość obciążająca solidarnie wszystkich zamieszkałych w lokalu. Faktem jest, iż są zaległości nawet kilkudziesięciotysięczne, ale zostały „wyhodowane” jeszcze w czasach sprawowania funkcji przez Jana Bronsia. Mimo postępowań egzekucyjnych, spora cześć tego zadłużenia jest nieściągalna, a komornicy obciążają opłatami z tytułu nieskutecznej egzekucji Miasto.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami. Ta uchwała to pomoc tym i tylko tym, którzy sami wystąpią z wnioskami i dotrzymają rygorystycznych zasad, po spełnieniu których dopiero nastąpi proces oddłużenia. To procedura podobna do stosowanej czasami przez Państwo abolicji podatkowej. Dłużnik musi spłacić część istniejącego zobowiązania i dodatkowo na bieżąco regulować czynsz bieżący, dopiero wtedy powstają przesłanki do umorzenia pozostałego zadłużenia. Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Szczegóły przedmiotowej uchwały pod linkiem poniżej:
https://idumolesnica.bip.gov.pl/fobjects/download/435706/uchwala-nr-xlvi_448_2018-pdf.html

Z poważaniem
Beata Krzesińska, Przewodnicząca Klubu Radnych Oleśnica Razem

* * *

Do tekstu postanowił odnieść się autor artykułu Piotr Paszkowski, redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl. Publikujemy treść jego odpowiedzi.

* * *

Szanowna Pani Radna,

dziękuję za przesłanie swojej opinii na temat artykułu mojego autorstwa, jednak w treści tej znajduję wiele rozbieżności natury logicznej. Pozwolę sobie przeanalizować pewne fragmenty.

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom (...) Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu.

Prawdą jest, że mieszkańcy w określonej sytuacji otrzymują za darmo lokal (można tez użyć słowa znanego z dawnej nomenklatury: "przydział"), który został sfinansowany przez nas wszystkich, którzy płacą podatki. Bardzo proszę Panią Radną o nieużywanie słów "kompletnie nieprawdziwe", jeżeli nie ma Pani argumentów na ich poparcie. Ponadto wspomina Pani o artykułach w liczbie mnogiej, ale nie wymienia, o jakie materiały chodzi. Najłatwiej jest próbować przypiąć komuś taką łatkę, szkoda jednak, że nie jest to poparte jakimikolwiek dowodami.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami.

Ktoś otrzymał za darmo lokal, doprowadził do jego zadłużenia, a reszta płacącego społeczeństwa ma za to płacić? Szkoda, że nikt z Państwa nie pomyślał o tragicznych - moim zdaniem - skutkach tej uchwały. Jest ona zwyczajnie niesprawiedliwa wobec mieszkańców uczciwie płacących czynsze i daje przyzwolenie na nieuiszczanie opłat. Do tego w kuluarach radni wprost przyznają, że skutki finansowe wprowadzenia uchwały nie są możliwe do przewidzenia!

Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

Nie wiem, w jaki sposób gmina ma odzyskać pieniądze, skoro postanawia częściowo umorzyć zadłużenie. W sumie - w jakiś dziwny sposób patrząc - wychodzi nieco na plus, ponieważ po wykasowaniu długu suma oscyluje bliżej zera. Ale ktoś musi pokryć stratę. A tym kimś jest podatnik, bo pieniądze z nieba się nie biorą.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Żaden rząd lub samorząd nie ma swoich pieniędzy, ma za to pieniądze mieszkańców, czyli podatników. Koszt programu oddłużeniowego poniesie budżet miasta, zatem zapłacą za niego dosłownie wszyscy. Jeżeli Pani Radna, która tytułuje się jako przewodnicząca klubu ugrupowania rządzącego miastem, nie zna tej prostej zależności, to pozostaje wyrazić mi z tego tytułu ubolewanie.

W moim odczuciu zły jest cały system, który Państwo jako radni dodatkowo wspomagacie. Promuje brak pracowitości, odpowiedzialności za własny los oraz liczne patologie. A Panią Radną jako mieszkaniec proszę o bardziej wyważone wystąpienia, które powinny opierać się nie na emocjach i wyobrażeniach, lecz na faktach i wcześniejszym rozeznaniu tematu.

Piotr Paszkowski
redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl

* * *

Zobacz też: Płacący zapłacą za niepłacących

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (142)

Ja4.10.2018 o 09:29

Bardzo trafna riposta dziennikarza. Ja mam mieszkanie komunalne i płacę miesiąc w miesiąc czynsz i wszelkie opłaty bez zająknięcia. To jaka to sprawiedliwość wobec mnie i mi podobnych osób. Jaka to sprawiedliwość wobec mieszkańców, którzy na mieszkania musieli wziąć kilkuset tysięczne kredyty. Dzieci według prawa odpowiadają za czyny swoich rodziców i przechodzenie długu z rodziców na dzieci jest w pełni uzasadnione.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Konferencja prasowa Klubu Koszykarskiego
dzisiaj o 17:10/ Sport
Ruch wrócił do części rynku
dzisiaj o 16:59/ Aktualności
Kolejny etap budowy trasy rowerowej w Oleśnicy
dzisiaj o 16:10/ Aktualności
Motocyklista z Oleśnicy zginął w Długołęce
dzisiaj o 15:08/ Aktualności
Jan Bronś poparł Michała Jarosa
dzisiaj o 12:54/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube