reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 19 września. Imieniny Januarego, Konstancji, Teodora.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Kto zapłaci za niepłacących?

4.10.2018 o 09:09Komentarzy: 142Kategoria: Aktualności
Beata Krzesińska, radna komitetu Michała Kołacińskiego Oleśnica Razem, poinformowała, że mieszkańcy nie zapłacą za niepłacących. - Pieniądze z nieba się nie biorą - odpowiada dziennikarz.


Radna Beata Krzesińska z komitetu Oleśnica Razem. Na zdjęciu stoi w pierwszym rzędzie

* * *

Oleśnica, 03.10.2018 r.
Redakcja
MojaOlesnica.pl

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom oraz domagam się natychmiastowego umieszczenia poniższego tekstu w Waszym portalu:

„Płacący zapłacą za niepłacących
Dodano: 2018-10-01 06:22:42 Kategoria: Aktualności
Płacący podatki i czynsze oleśniczanie zapłacą za tych, którzy nie dość, że dostali za darmo mieszkania od ZBK, to na dodatek nie płacą i zalegają z opłatami za te lokale.” /żródło:mojaolesnica.pl/

Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu. W przypadku niezapłacenia czynszu, powstaje zaległość obciążająca solidarnie wszystkich zamieszkałych w lokalu. Faktem jest, iż są zaległości nawet kilkudziesięciotysięczne, ale zostały „wyhodowane” jeszcze w czasach sprawowania funkcji przez Jana Bronsia. Mimo postępowań egzekucyjnych, spora cześć tego zadłużenia jest nieściągalna, a komornicy obciążają opłatami z tytułu nieskutecznej egzekucji Miasto.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami. Ta uchwała to pomoc tym i tylko tym, którzy sami wystąpią z wnioskami i dotrzymają rygorystycznych zasad, po spełnieniu których dopiero nastąpi proces oddłużenia. To procedura podobna do stosowanej czasami przez Państwo abolicji podatkowej. Dłużnik musi spłacić część istniejącego zobowiązania i dodatkowo na bieżąco regulować czynsz bieżący, dopiero wtedy powstają przesłanki do umorzenia pozostałego zadłużenia. Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Szczegóły przedmiotowej uchwały pod linkiem poniżej:
https://idumolesnica.bip.gov.pl/fobjects/download/435706/uchwala-nr-xlvi_448_2018-pdf.html

Z poważaniem
Beata Krzesińska, Przewodnicząca Klubu Radnych Oleśnica Razem

* * *

Do tekstu postanowił odnieść się autor artykułu Piotr Paszkowski, redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl. Publikujemy treść jego odpowiedzi.

* * *

Szanowna Pani Radna,

dziękuję za przesłanie swojej opinii na temat artykułu mojego autorstwa, jednak w treści tej znajduję wiele rozbieżności natury logicznej. Pozwolę sobie przeanalizować pewne fragmenty.

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom (...) Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu.

Prawdą jest, że mieszkańcy w określonej sytuacji otrzymują za darmo lokal (można tez użyć słowa znanego z dawnej nomenklatury: "przydział"), który został sfinansowany przez nas wszystkich, którzy płacą podatki. Bardzo proszę Panią Radną o nieużywanie słów "kompletnie nieprawdziwe", jeżeli nie ma Pani argumentów na ich poparcie. Ponadto wspomina Pani o artykułach w liczbie mnogiej, ale nie wymienia, o jakie materiały chodzi. Najłatwiej jest próbować przypiąć komuś taką łatkę, szkoda jednak, że nie jest to poparte jakimikolwiek dowodami.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami.

Ktoś otrzymał za darmo lokal, doprowadził do jego zadłużenia, a reszta płacącego społeczeństwa ma za to płacić? Szkoda, że nikt z Państwa nie pomyślał o tragicznych - moim zdaniem - skutkach tej uchwały. Jest ona zwyczajnie niesprawiedliwa wobec mieszkańców uczciwie płacących czynsze i daje przyzwolenie na nieuiszczanie opłat. Do tego w kuluarach radni wprost przyznają, że skutki finansowe wprowadzenia uchwały nie są możliwe do przewidzenia!

Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

Nie wiem, w jaki sposób gmina ma odzyskać pieniądze, skoro postanawia częściowo umorzyć zadłużenie. W sumie - w jakiś dziwny sposób patrząc - wychodzi nieco na plus, ponieważ po wykasowaniu długu suma oscyluje bliżej zera. Ale ktoś musi pokryć stratę. A tym kimś jest podatnik, bo pieniądze z nieba się nie biorą.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Żaden rząd lub samorząd nie ma swoich pieniędzy, ma za to pieniądze mieszkańców, czyli podatników. Koszt programu oddłużeniowego poniesie budżet miasta, zatem zapłacą za niego dosłownie wszyscy. Jeżeli Pani Radna, która tytułuje się jako przewodnicząca klubu ugrupowania rządzącego miastem, nie zna tej prostej zależności, to pozostaje wyrazić mi z tego tytułu ubolewanie.

W moim odczuciu zły jest cały system, który Państwo jako radni dodatkowo wspomagacie. Promuje brak pracowitości, odpowiedzialności za własny los oraz liczne patologie. A Panią Radną jako mieszkaniec proszę o bardziej wyważone wystąpienia, które powinny opierać się nie na emocjach i wyobrażeniach, lecz na faktach i wcześniejszym rozeznaniu tematu.

Piotr Paszkowski
redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl

* * *

Zobacz też: Płacący zapłacą za niepłacących

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Sfinansowane przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (142)

kk5.10.2018 o 07:48

Jan Bronś - człowiek, który zmienił Oleśnicę. Michał Kołaciński - człowiek, który zmienił... no właśnie co? Jakieś zasługi doktora? Oj, marnie to wypada. Trzeba go w końcu posłać z powrotem do przychodni. Niech leczy, ale od nas mieszkańców niech się odczepi! Tyle w temacie!

Zgłoś
ben5.10.2018 o 07:41

CZAS NA UCZCIWOŚĆ, WIEDZĘ i KULTURĘ - tylko Bronś, a nie PiS-owczyk Kołaciński, D-O-Ś-Ć już tego

Zgłoś
zw-kowalski5.10.2018 o 07:09

To Jak z UE. W Olesnicy i innych miastach tabliczki sfinansowano ze śrdoków UE. A skąd UE ma kasę ? Ze składek państw członkowskich czyli każdego podatnika.

Zgłoś
zw-kowalski5.10.2018 o 07:08

Mad. Do takiego zadłużenia nie dochodziłoby gdyby Miasto Olesnica stosowało Konwencje o Prawach Człowieka tak jak to robi Europa Zachodnia. Po jednej stronie są opłaty za mieszkanie, prąd, wode, śmeici lus minimum socjalne dla danej osoby lub rodziny. Po prawej przychody. Brak dopłaca odpwoiednik MOPS bez kar, upomniemnień czy odsetek W Olesnicy Rodzinie brakuje na wszystko a MOPS daje symboliczna stówkę. SKO i WSA to zaklepuja i zadłużenie musi rosnać skoro koszty są większe od przychodów. W Oleśnicy ok 300 alimentujacych ojców zagrozonych jest kodeksem karnym. Duża cześć ma większe alimenty niz zasiłki dla bezrobotnych czy nawet zarobki. Tak to działa w Polsce gdy sedziowie zamiasr bdać o pzrestzreganie prawa dbają o interes skarbu panstwa skad trzeba im wypłacić 3,5 mln złotych.

Zgłoś
emeryt5.10.2018 o 06:41

pani Krzesińska, opanuj się, bo już dosyć tego głupiego gadania

Zgłoś
Olesniczanin5.10.2018 o 06:10

Za niepłacących powinni zapłacić radni ze swoich wysokich diet i ot co

Zgłoś
mad5.10.2018 o 00:42

@Lorgar, jaki to populistyczny ruch, gdy większość mieszkańców jest przeciwna. To raczej próba uregulowania problemu, który ciągnie się już od wielu lat. Czy to próba udana? Nie wiem, może.

Zgłoś
Lorgar5.10.2018 o 00:17

@taaak, chyba sie jednak myliłem :D no to termin przedwyborczy to przypadek tak? wątpię, było dużo czasu na TAK WAŻNE sprawy chyba wczesniej. Nie ma znaczenia czy wąska czy nie, nie wiemy nawet dokładnie ile kasy na to poszlo ale to też nie jest najważniejsze , chodzi o zasady - pomagać - tak ale tym, którzy naprawdę potrzebują , i którzy naprawdę nie mogą odpracować, cała reszta do roboty, proste.

Zgłoś
mad5.10.2018 o 00:10

@Lorgar, ogólnie nie jestem przeciwnikiem udzielania pomocy, rozumiem intencje Burmistrza i FR. Czy to kiełbasa wyborcza? Chyba raczej nie, pomoc dotyczy przecież dość wąskiej grupy wyborców, a jak widać przeciwników tego pomysłu jest dużo więcej.

Zgłoś
Lorgar4.10.2018 o 23:50

@mad, no to ok, rozumiemy się w tym temacie, miałem wrażenie, że popierasz ten populistyczny ruch wczesniej.

Zgłoś
mad4.10.2018 o 23:34

@Lorgar, przeczytaj mój komentarz jeszcze raz, przytoczę Ci fragment: "Nie dziwię się, że ludzi to bulwersuje, bo przy każdej takiej pomocy państwa czy samorządu, korzystają też darmozjazdy, którzy śmieją się, że znów nas wyrolowali. Jednak wyobrażam sobie, że są też osoby, które mogą mieć ciężką sytuację pomimo starań i ciężkiej pracy, różne są sytuacje losowe na które nie mamy wpływu. Pomoc tak, ale czy każdy powinien tą pomoc dostać z automatu? Raczej nie. Bezrobotny leser, który nie płaci, bo ciągle "szuka" pracy, powinien dostać szansę odrobienia zadłużenia, może wreszcie nauczy się pracować".

Zgłoś
Lorgar4.10.2018 o 22:42

@mad, przede wszystkim pomoc społeczna powinna być, mądra, przemyślana i dostosowana do konkretnych przypadków a nie hurtem , socjalistycznie wszystkim po równo i cwaniakom i menelom i tym, którzy naprawdę potrzebują. Poza tym miło by było gdyby radni zdywersyfikowali finansowanie tych ludzi, nie tylko z naszej kieszeni, można poszukać sponsorów prywatnych, zmobilizowac kościół ( który i tak jest utrzymywany z naszych podatków ) itp. Poza tym gołym okiem widac, że to kiełbasa przedwyborcza a nie żadna sensowna pomoc. Myślałem, że jesteś inteligentny...kiedyś.

Zgłoś
mad4.10.2018 o 22:26

@NIE, "Pomoc społeczna powinna być celowa, doraźna ..." - dokładnie tak.

Zgłoś
NIE4.10.2018 o 22:20

Mogą swoje zadłużenia odpracować.....NIE będę za nich płaciła!!! Powyższe argumenty do mnie nie trafiają. Ciężko na wszystko pracuję, na mieszkanie też zarobiłam. Mam dość tego wiecznego litowania się, rozdawania moich pieniędzy tym z wiecznymi problemami!!!! Pomoc społeczna powinna być celowa, doraźna a znam takich, którzy całe życie z niej korzystali- dostali mieszkania, węgiel, dopłaty do czynszu itp. a teraz ich dzieci siedzą w kieszeniach podatników. Nauczone łatwego życia. Mówię zdecydowanie NIE!!!!

Zgłoś
Lorgar4.10.2018 o 22:20

zgadzam sie

Zgłoś
Edmund Kaleciński4.10.2018 o 22:04

Najpotężniejszym i najkrwawszym, najokrutniejszym pasożytem są religie i kościoły. Tego dowiodła historia ludzkości. Ten pasożyt siedzi głównie w ludzkich umysłach !

Zgłoś
irek4.10.2018 o 21:53

może cząstka władzy uderzyła do głowy

Zgłoś
zmartwiony4.10.2018 o 21:51

jak taka osoba może pełnić funkcję dyrektora PCPR-u ? kto ją wybrał ?

Zgłoś
hej4.10.2018 o 21:48

to po co zabiera głos skoro się nie zna -dlaczego dzwon głośny?bo wewnątrz pusty..

Zgłoś
Deu4.10.2018 o 21:39

Kto ją zna dobrze wie że to wariat bez znajomości podstaw prawnych :)

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Radni za rozbudową szpitala
dzisiaj o 18:13/ Aktualności
Nauczycielki z Ukrainy w Oleśnicy
dzisiaj o 16:42/ Aktualności
Agitacja wyborcza na szkolnym ogrodzeniu
dzisiaj o 11:40/ Aktualności
Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego
dzisiaj o 11:01/ Aktualności
Seniorze, nie daj się oszukać!
dzisiaj o 09:38/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube