reklama
reklama
Dziś jest poniedziałek, 26 sierpnia. Imieniny Marii, Natalii, Sandry.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Kto zapłaci za niepłacących?

4.10.2018 o 09:09Komentarzy: 142Kategoria: Aktualności
Beata Krzesińska, radna komitetu Michała Kołacińskiego Oleśnica Razem, poinformowała, że mieszkańcy nie zapłacą za niepłacących. - Pieniądze z nieba się nie biorą - odpowiada dziennikarz.


Radna Beata Krzesińska z komitetu Oleśnica Razem. Na zdjęciu stoi w pierwszym rzędzie

* * *

Oleśnica, 03.10.2018 r.
Redakcja
MojaOlesnica.pl

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom oraz domagam się natychmiastowego umieszczenia poniższego tekstu w Waszym portalu:

„Płacący zapłacą za niepłacących
Dodano: 2018-10-01 06:22:42 Kategoria: Aktualności
Płacący podatki i czynsze oleśniczanie zapłacą za tych, którzy nie dość, że dostali za darmo mieszkania od ZBK, to na dodatek nie płacą i zalegają z opłatami za te lokale.” /żródło:mojaolesnica.pl/

Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu. W przypadku niezapłacenia czynszu, powstaje zaległość obciążająca solidarnie wszystkich zamieszkałych w lokalu. Faktem jest, iż są zaległości nawet kilkudziesięciotysięczne, ale zostały „wyhodowane” jeszcze w czasach sprawowania funkcji przez Jana Bronsia. Mimo postępowań egzekucyjnych, spora cześć tego zadłużenia jest nieściągalna, a komornicy obciążają opłatami z tytułu nieskutecznej egzekucji Miasto.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami. Ta uchwała to pomoc tym i tylko tym, którzy sami wystąpią z wnioskami i dotrzymają rygorystycznych zasad, po spełnieniu których dopiero nastąpi proces oddłużenia. To procedura podobna do stosowanej czasami przez Państwo abolicji podatkowej. Dłużnik musi spłacić część istniejącego zobowiązania i dodatkowo na bieżąco regulować czynsz bieżący, dopiero wtedy powstają przesłanki do umorzenia pozostałego zadłużenia. Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Szczegóły przedmiotowej uchwały pod linkiem poniżej:
https://idumolesnica.bip.gov.pl/fobjects/download/435706/uchwala-nr-xlvi_448_2018-pdf.html

Z poważaniem
Beata Krzesińska, Przewodnicząca Klubu Radnych Oleśnica Razem

* * *

Do tekstu postanowił odnieść się autor artykułu Piotr Paszkowski, redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl. Publikujemy treść jego odpowiedzi.

* * *

Szanowna Pani Radna,

dziękuję za przesłanie swojej opinii na temat artykułu mojego autorstwa, jednak w treści tej znajduję wiele rozbieżności natury logicznej. Pozwolę sobie przeanalizować pewne fragmenty.

W związku z ukazującymi się w Państwa portalu artykułami, które zawierają treści nieprawdziwe i wprowadzające czytelnika w błąd, składam stanowczy protest przeciwko takim praktykom (...) Powyższy tekst zawiera treści kompletnie nieprawdziwe. Zakład Budynków Komunalnych nikomu nie oddaje mieszkań za darmo! Lokale są przydzielane w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a każdy najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu.

Prawdą jest, że mieszkańcy w określonej sytuacji otrzymują za darmo lokal (można tez użyć słowa znanego z dawnej nomenklatury: "przydział"), który został sfinansowany przez nas wszystkich, którzy płacą podatki. Bardzo proszę Panią Radną o nieużywanie słów "kompletnie nieprawdziwe", jeżeli nie ma Pani argumentów na ich poparcie. Ponadto wspomina Pani o artykułach w liczbie mnogiej, ale nie wymienia, o jakie materiały chodzi. Najłatwiej jest próbować przypiąć komuś taką łatkę, szkoda jednak, że nie jest to poparte jakimikolwiek dowodami.

Intencją uchwały jest pomoc rodzinom w wyjściu z tej spirali długów, dlatego że często spadkobiercami długów po nieodpowiedzialnych rodzicach są niczemu niewinne dzieci, które automatycznie i solidarnie obciążane są niezapłaconymi czynszami.

Ktoś otrzymał za darmo lokal, doprowadził do jego zadłużenia, a reszta płacącego społeczeństwa ma za to płacić? Szkoda, że nikt z Państwa nie pomyślał o tragicznych - moim zdaniem - skutkach tej uchwały. Jest ona zwyczajnie niesprawiedliwa wobec mieszkańców uczciwie płacących czynsze i daje przyzwolenie na nieuiszczanie opłat. Do tego w kuluarach radni wprost przyznają, że skutki finansowe wprowadzenia uchwały nie są możliwe do przewidzenia!

Z takich rozwiązań korzystają inne gminy, dzięki temu część najemców oczyszcza swoją kartotekę, a gmina odzyskuje przynajmniej cześć środków, które potem służą poprawie i tworzeniu nowych lokali.

Nie wiem, w jaki sposób gmina ma odzyskać pieniądze, skoro postanawia częściowo umorzyć zadłużenie. W sumie - w jakiś dziwny sposób patrząc - wychodzi nieco na plus, ponieważ po wykasowaniu długu suma oscyluje bliżej zera. Ale ktoś musi pokryć stratę. A tym kimś jest podatnik, bo pieniądze z nieba się nie biorą.

NIKT Z POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW NIE ZOSTANIE OBCIĄŻONY FINANSOWO Z TYTUŁU FUNKCJONOWANIA UCHWAŁY, PRZECIWNIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POTRZEBNE ŚRODKI NP. NA REMONTY, WYMIANĘ OGRZEWANIA W ZASOBACH KOMUNALNYCH.

Żaden rząd lub samorząd nie ma swoich pieniędzy, ma za to pieniądze mieszkańców, czyli podatników. Koszt programu oddłużeniowego poniesie budżet miasta, zatem zapłacą za niego dosłownie wszyscy. Jeżeli Pani Radna, która tytułuje się jako przewodnicząca klubu ugrupowania rządzącego miastem, nie zna tej prostej zależności, to pozostaje wyrazić mi z tego tytułu ubolewanie.

W moim odczuciu zły jest cały system, który Państwo jako radni dodatkowo wspomagacie. Promuje brak pracowitości, odpowiedzialności za własny los oraz liczne patologie. A Panią Radną jako mieszkaniec proszę o bardziej wyważone wystąpienia, które powinny opierać się nie na emocjach i wyobrażeniach, lecz na faktach i wcześniejszym rozeznaniu tematu.

Piotr Paszkowski
redaktor naczelny portalu MojaOlesnica.pl

* * *

Zobacz też: Płacący zapłacą za niepłacących

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (142)

Lorgar6.10.2018 o 16:12

Ja wiem kto zapłaci, NIE CI ZE ZDJĘCIA.

Zgłoś
do ...6.10.2018 o 13:12

@... i nawzajem, a nawet podwójnie :*

Zgłoś
Reyk6.10.2018 o 08:45

Pisiorty rydzykowi dają miliony. Za co? Przecież to jest kryminał!

Zgłoś
Mieszkaniec Oleśnicy5.10.2018 o 21:37

A czy szanowni Oleśniczanie mają świadomość, że pierwsi "ŁAPY" wyciągnęli po 500+ wszyscy oponenci tegoż programu. Np Posłowie, którzy bardzo ten program krytykowali, ale wniosku o 500+ się nie pozbywali np. Posłanka Nowoczesnej Joanna Sz.?

Zgłoś
...5.10.2018 o 20:51

życzę wszystkim krytykującym, żebyście na starość pozostali bez opieki, żeby was zwolnili z pracy i żebyście pozostali bez zasiłku itd. I oby nikt wam nie pomógł. Żebyście zdychali w samotności, bo zasługujecie na to.

Zgłoś
hłe hłe5.10.2018 o 19:28

@tak, tak, nie trzeba sie ich pozbywać, możesz kilku wziąć po katolicku do siebie i ich opłacać z własnej pensji, w czym problem?

Zgłoś
Tak tak5.10.2018 o 16:30

No tak. Wasze pieniądze. Najlepiej tych ludzi się pozbyć. Tylko pytanie jak? Różni mieli pomysły. Uważacie się za lepszych, bo Wam się powiodło. Oby dobry los nigdy Was nie opuścił. Jesteście piękni młodzi i bogaci a do tego pracowici. Porostu lepszy sort

Zgłoś
Obywatel Oleśnicy5.10.2018 o 16:21

Panie doktorze leczenie lepiej Panu wychodziło niż rządzenie

Zgłoś
Mariusz5.10.2018 o 15:15

W całej Polsce jest patologiczne rozdawnictwo środków dla ludzi którym to się nie należy. Widzimy to również w naszym mieście. Z takimi sytuacjami stykam się na co dzień. Jestem pracodawcą, znaczny problem z pozyskaniem pracowników pojawił się kiedy to zaczęto rozdawać 500+, od tego czasu często słyszę od kobiet że nie opłaca się pracować. Innym problemem i to bardzo częstym jest pytanie podczas rekrutacji, że może ktoś podjąć pracę ale "na czarno" bo jeżeli przekroczy pewien poziom dochodu to ... i tutaj litania różnych dodatków, zapomóg itp. Taką patologię stworzyli nam politycy, radni i inni odpowiedzialni za nieprzemyślane rozdawnictwo. Jak to może być że są osoby niepracujące i twierdzą że nie można znaleść pracy, teraz praktycznie każda firma potrzebuje ludzi do pracy, nie mówcie że każda oferuje minimalną pracę, takie tłumaczenie się już przejadło i można je między kartki włożyć, po prostu ludziom nie opłaca się pracować. Jest "biedny" to dostanie mieszkanie, dostanie żywność czy pieniądze z MOPS, może też ubrania a jak nie będzie płacił czynszu to jeszcze umorzenie. Jaki to jest obraz dla całej reszty uczciwie pracujących, płacących i odprowadzających podatki ?

Zgłoś
świętoszek5.10.2018 o 11:47

Ta pani radna to mi się kojarzy z KARIERĄ NIKODEMA DYZMY !!!!

Zgłoś
...5.10.2018 o 10:13

Widać teraz kogo p. Kołaciński i jego ekipa szanuje a kogo ma w poważaniu w Oleśnicy. Nie zależy jemu i jego ludziom na mieszkańcach uczciwie pracujących, płacących podatki i regularnie regulujących swoje zobowiązania (często kosztem wielu wyrzeczeń). Popiera , i rozdaje publiczne pieniądze - czyli NASZE pieniądze, które miasto otrzymuje z podatków osób ciężko pracujących - oraz liczy na głosy ludzi, którzy żerują na uczciwie pracujących i płacących podatki, czynsze itp. Wiem teraz kto mnie nie szanuje i komu nie zależy na moim głosie - p.Kołaciński i jego OR, oraz p.Romanowicz i jej FR (100 mieszkań socjalnych - o zgrozo, kolejne umorzenia za parę lat) - nie dostaniecie głosu mojego i mojej rodziny - za ciężko pracujemy by pozwalać się okradać prze władze !!!

Zgłoś
Michalina5.10.2018 o 09:48

Głosowałam na PIS i Kołacińskiego, i teraz mi wstyd za takie pomysły jakie proponują. Przecież to nieuki są a ta radna powinna nie pokazywać się publiczna. Boże kogo Ja wybrałam do Rady. Teraz widzę że pełne poparcie powinien dostać P.Jan .Głosujmy na Jana Bronsia !

Zgłoś
hola5.10.2018 o 09:16

Szkoda, że Pan Kołaciński zawiódł oczekiwania tak szerokiej grupy mieszkańców Oleśnicy. Niestety... Ja na niego już nie zagłosuję. Idę za Bronsiem

Zgłoś
Ja5.10.2018 o 09:16

Stary szpital to kolejny przykład niegospodarności. Śmiem twierdzić głupoty. Można było wydać 1/3 i zaoszczędzić przynajmniej 15 mln. SKANDAL!!!

Zgłoś
Lidek5.10.2018 o 09:14

Kołaciński i pis to skandal dla nas wszystkich

Zgłoś
sali5.10.2018 o 08:45

Pan Bronś - popytajcie ludzi na mieście - większość docenia co zrobił, chciała zmiany, ale się zawiodła - wszyscy, których znam a głosowali na Kołacińskiego, drugi raz nie potwórzą tego błędu w związku z czym wygrywa Jan Bronś!!!

Zgłoś
emerytka5.10.2018 o 08:43

Nich sprzątają miasto również z pscih min to odrobią a nie żerować na podatnikach wystarczy że utrzymujemy to całe 500+.... masakra

Zgłoś
Żal5.10.2018 o 08:19

Większe ujadanie troli Bronsia świadczy o tym, że czują puuuuustkę obietnic wyborczych swojego idola.

Zgłoś
sondaż5.10.2018 o 07:55

Jan Bronś - I tura dla niego, 60-70% poparcia to fakt!!!

Zgłoś
tak!5.10.2018 o 07:49

Jeżeli chcemy normalności, drodzy Oleśniczanie, 21 października udajmy się na wybory i zagłosujmy na Jana Bronsia! PANIE JANIE, ma Pan głos mój i mojej rodziny!

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Mrozu na Dniach Dobroszyc
wczoraj/ Kultura
LZS Zbytowa ulega Chrząstawie
wczoraj/ Sport
Widawa II Solniki Małe gromi Pogoń
wczoraj/ Sport
Widawa Bierutów remisuje z Widawą Kiełczów
wczoraj/ Sport
Otworzy się Chińskie Centrum
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube