reklama
reklama
Dziś jest środa, 21 sierpnia. Imieniny Joanny, Kazimiery, Wiktorii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Mieszkania socjalne zamiast obwodnicy?

4.10.2018 o 06:22Komentarzy: 92Kategoria: Aktualności
Budowę stu mieszkań, w tym m.in. socjalnych zamiast innych inwestycji, proponuje kandydatka na burmistrza Monika Romanowicz z Forum Rozwoju. Publikujemy jej stanowisko.


Monika Romanowicz przedstawiła swój pomysł ws. budownictwa mieszkaniowego

* * *

Proponuję 100 mieszkań dla mieszkańców Oleśnicy.

Jednym z moich punktów programu wyborczego jest opracowanie i wdrożenie programu budownictwa mieszkaniowego.

Obowiązek zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych obywateli wynika z Konstytucji oraz zadań własnych gminy. Zasoby mieszkaniowe gminy Oleśnicy są niewystarczające do oczekiwań jej mieszkańców. Ciągle brakuje mieszkań socjalnych, komunalnych, zamiennych, pomieszczeń tymczasowych. Proponowane liczby lokali w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Miasto Oleśnica na lata 2017-2021 są nieprzystające do realnych potrzeb mieszkańców Oleśnicy. Przez ostatnie cztery lata nie oddano ani jednego mieszkania komunalnego, natomiast oddano 34 lokale socjalne przy ul. Kopernika oraz 10 pomieszczeń tymczasowych. Oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne jest 115 rodzin. Przy obecnym trendzie ostatnia rodzina otrzyma mieszkanie za 8-10 lat. Kolejni chętni będą przybywać. Z danych podanych przez ZBK szacowany średni koszt mieszkania socjalnego wynosi 4250,00 zł/1m2, z czego 45% stanowi dofinansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W ciągu 2 lat miasto miałoby możliwość oddać 100 mieszkań wybudowanych na swoich gruntach. W zamian za to musiałoby odłożyć w czasie remont Placu Zwycięstwa (równowartość 47 mieszkań) i pomoc finansową Województwu Dolnośląskiemu w wysokości 6,7 mln na na budowę drogi wojewódzkiej nr 451 – wschodniej obwodnicy Oleśnicy (równowartość 53 mieszkań).

Społeczeństwo oleśnickie starzeje się i koniecznością jest zapewnienie profesjonalnej opieki seniorom w domu pomocy społecznej. Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla 50 osób w Centrum Usług Społecznych wybudowany za ponad 20 mln nie zaspakaja potrzeb społecznych. Obiekt jest nierentowny ze względu na wysokie koszty utrzymania, które po 3 latach jego funkcjonowania będą wynosiły około 3,5 mln zł.

Za 3,5 mln złotych można by wybudować około 25 nowych mieszkań rocznie.

Zadaniami własnymi gminy są gminne budownictwo mieszkaniowe i pomoc społeczna, w tym ośrodki i zakłady opiekuńcze,

Proponowany długofalowy program budownictwa mieszkaniowego ma na celu realizację Rządowego Programu Mieszkaniowego poprzez: zwiększenie dostępności na wynajem lub nabycie mieszkań dla rodzin o niższych dochodach, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprawę warunków mieszkaniowych. W tym celu proponuję realizację pakietu "Mieszkanie +" przy udziale Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, utworzenie Towarzystwa Budownictwa Społecznego (czynszowego).

Można rozważyć utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w celu realizacji projektów inwestycyjnych w ramach partnerstwa publiczno-prawnego (PPP). W Oleśnicy są nieruchomości gruntowe przeznaczone pod mieszkalnictwo lub nieruchomości budynkowe należące do osób prywatnych, które w ramach partnerstwa publiczno- prawnego można przeznaczyć na cele mieszkalnictwa, dom opieki społecznej. Miasto nie musi angażować wolnych środków na zakup gruntu, pozyskując środki z funduszu na budowę budynku. W celu zaspokojenia potrzeb lokalowych miasto podpisałoby umowę długoterminową na wynajem budynku od osoby prywatnej.

Monika Romanowicz

* * *

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (92)

1114.03 o 08:27

brawo pani pani moniko

Zgłoś
Urzędnikr5.10.2018 o 11:17

Forum rozwoju napisało: Wsparcie samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań socjalnych oraz komunalnych na wynajem wynika ustawy i jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego, przyjętego przez rząd. Forum Rozwoju przedstawiło możliwość sfinansowania inwestycji mieszkaniowych na poziomie pokrywającym szacowany deficyt lokali komunalnych. Ponadto gminy lub ich spółki mogą się ubiegać się o uzyskanie finansowego wsparcia na budowę lokali komunalnych. Istnieje możliwość bezzwrotnej finansowej pomocy wsparcia w kosztach tworzenia lokali przez innego inwestora. tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem dla osób, które uzyskują dochody zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych i w systemie najmu lub zakupu mieszkań oferowanych na zasadach rynkowych (w tym z opcją dochodzenia do własności kredytami), a zarazem zbyt wysokie, aby ubiegać się o lokal komunalny.

Zgłoś
Urzędnik5.10.2018 o 11:16

Ustawę o samorządzie terytorialnym nakłada obowiązek gminom na zaspokojenie potrzeb mieszkań czynszowych-komunalnych, socjalnych-tymczasowych. Natomiast budownictwo komercyjne nic do tego nie ma i miastu nie pomaga w rozwiązaniu problemów. Poza tym deweloperzy sprzedają a nie wynajmują, gdzie nie każdy może mieć ochotę kupować, o ile ma zdolność finansową czy kredytową, albo ma inne wydatki.

Zgłoś
x5.10.2018 o 11:08

Nie podoba mi się pomysł dawania ludziom rybki zamiast wędki. Ja też bym chciała coś dostać nic nie robiąc, ale w tym chorym kraju pracujący uczciwy człowiek może dostać jedynie kopa w dupę, a alkoholik z wieloletnim stażem mieszkanie i jedzenie. o_O jestem na nie!

Zgłoś
Wiesława5.10.2018 o 10:37

Ciezko zarobione pieniadze obecny burmistrz wydaje na remont dróg wojewódzkich zamiast własnych i remont placu zwyciestwa i ludzie nic nie maja do powiedzenia wiec porównywanie tych wydatków na budowę mieszkań jest nietrafne, ponieważ z tych inwestycji jest korzyść dla mieszkańców. .

Zgłoś
...5.10.2018 o 10:27

taa , 100 kolejnych mieszkań, które będzie trzeba oddłużać za parę lat (o remoncie nie wspomnę) , a jaka cześć z tego pójdzie za 1zł ? NIE - dla socjalistów !!! Nie dla tej pani i jej radnych !!! KONIEC z rozdawaniem moich , ciężko zarobionych pieniędzy. Państwo zabiera mi ok 50% dochodów, a ci jeszcze chcą je rozdawać patologii. NIE NIE NIE !!!

Zgłoś
dogarów5.10.2018 o 10:04

Zanim coś powie ta Pani w tej sprawie niech odwiedzi mieszkańców w mieszkaniach socjalnych niech zobaczy kto tam mieszka i czy mieszkańcy ci na coś zasługują. Niech oceni w jaki sposób te mieszkania są użytkowane oraz ile ich jest na terenie miasta. Ta Pani niech się zajmie tym na czym się choć trochę zna.

Zgłoś
Wyborca5.10.2018 o 09:53

Dziękuje, ale nie pisze się na to.Czas na przekazanie głos?w.

Zgłoś
ppp5.10.2018 o 08:18

Ale sobie w stope strzeliła. I myślała że ludzie którzy mieszkają w oleśnicy (kupili, kredytują ) zagłosują za programem budowy mieszkań z ich pieniędzy komuś ?

Zgłoś
Imsięnależało5.10.2018 o 07:12

No niestety jednak na panią nie zagłosuje. Chce pani rozdawać mieszkania. Proszę je rozdawać ze swoich pieniędzy. Są na rynku mieszkania i jest praca wszędzie dla każdego więc dla kogo miałyby być te mieszkania?

Zgłoś
mysza5.10.2018 o 05:08

... do roboty, a nie na drapane...

Zgłoś
wyborca4.10.2018 o 22:08

Sorry ale......tej pani już dziękuję.

Zgłoś
?!?4.10.2018 o 21:52

Kosmitka z SLD już obiecuje stanowiska swoim!!

Zgłoś
Zbychu!! !!!!!4.10.2018 o 21:51

Zbychu! Jeśli już to dla każdego mieszkańca Oleśnicy!!

Zgłoś
Zbychu4.10.2018 o 21:46

I loty w kosmos dle każdego mieszkańca oleśnicy

Zgłoś
sBS4.10.2018 o 21:46

Jezu już zaczynaja obiecywać i tak nic z tego nie będzie

Zgłoś
Kosmitka z SLD!4.10.2018 o 21:32

Iwona!

Zgłoś
Piotrek!, O, Jezu!4.10.2018 o 21:29

W Bierutowie też jest pewien smutas!

Zgłoś
Matko Boska! Ratuj!4.10.2018 o 21:27

W Bierutowie też jest pewna kosmitka!! Rodem ze służb komunistycznych??! z SLD!!

Zgłoś
!!!4.10.2018 o 21:25

Za tę rozrzutność będziemy płakać i długo spłacać!!

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Piknik rodzinny w Bierutowie
dzisiaj o 12:00/ Aktualności
Janusz Marszałek kandydatem do sejmu?
dzisiaj o 11:30/ Aktualności
Ciało mężczyzny na przystanku
dzisiaj o 10:45/ Aktualności
Co działo się z darami dla Syryjczyków?
dzisiaj o 09:47/ Aktualności
Narodowe Czytanie w Twardogórze
dzisiaj o 08:33/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube