reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 19 września. Imieniny Januarego, Konstancji, Teodora.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Płacący zapłacą za niepłacących

1.10.2018 o 06:22Komentarzy: 233Kategoria: Aktualności
Płacący podatki i czynsze oleśniczanie zapłacą za tych, którzy nie dość, że dostali za darmo mieszkania od ZBK, to na dodatek nie płacą i zalegają z opłatami za te lokale.


Miejscy radni z Oleśnica Razem i Forum Rozwoju głosujący za programem / źródło: Urząd Miasta Oleśnicy

Pod koniec sierpnia Rada Miasta Oleśnicy przyjęła tzw. uchwałę oddłużeniową. Głosowali za nią radni Oleśnica Razem i Forum Rozwoju. Polega ona na tym, że lokatorzy mieszkań podarowanych za darmo przez Zakład Budynków Komunalnych w Oleśnicy, nie będą musieli uiszczać zaległych czynszów.

- Program ten ma na celu pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej oraz wyeliminowanie skutków prawnych postępowania eksmisyjnego niektórych dłużników. Jego celem jest również wytworzenie świadomości i poczucia konieczności regularnego i systematycznego wnoszenia opłat za korzystanie z mieszkań, które mogą być przeznaczone na poprawę stanu technicznego zasobu mieszkaniowego. Adresowany jest on w szczególności do tych najemców, którzy na tyle poprawili swoją sytuację materialną, że mogą już regularnie płacić czynsz bieżący, ale nie mogą się wyrwać ze spirali wieloletniego zadłużenia. Program ma charakter jednorazowej pomocy i nie powinien być traktowany jako zachęta do zaprzestania wnoszenia opłat za zajmowane mieszkanie, lecz jako realna pomoc przeznaczona dla tych osób spośród dłużników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji oraz tych, którzy wykazują zainteresowanie spłatą długów. Uczestnictwo w nim jest dobrowolne. Efektem przystąpienia do niego oraz po spełnieniu określonych w nim warunków będzie umorzenie znacznej części ciążącego na dłużniku zadłużenia. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z warunkami Programu oraz przystąpienia do udziału w nim. Czas na to jest ograniczony do dnia 18 marca 2019 roku - informuje ZBK w komunikacie, który pod koniec września pojawił się na stronie magistratu.

Z redakcją portalu MojaOlesnica.pl skontaktowała się mieszkanka, która mimo trudnej sytuacji materialnej regularnie uiszcza czynsz za lokal od ZBK. - Ciężko pracuję, aby zarobić na czynsz i utrzymanie. W dużej mierze patologia niepracująca, imprezująca i niestroniąca od alkoholu otrzyma prezent w postaci umorzenia. To po co mam płacić, skoro wystarczy wszystko przepijać? - pyta rozgoryczona.

Sprawdziliśmy treść uchwały. Faktycznie, premiuje ona osoby, które doprowadziły do znacznych zaległości względem ZBK. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy, którzy pod koniec marca posiadali zadłużenie powyżej 30 tysięcy złotych. Umorzenie zaległości wyniesie 100% odsetek i 70% zaległości głównej oraz kosztów postępowania w przypadku jednorazowej wpłaty zaległości i regularnego wnoszenia opłat przez co najmniej 24 miesiące. Przewidziano też drugi wariant - umorzenie 100% odsetek i 50% zaległości głównej oraz kosztów postępowania w przypadku spłaty w ratach.

Komentarz autora: Wszystko dzieje się przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Z projektu niewątpliwie skorzystają osoby, które nie dość, że otrzymały lokal ufundowany z pieniędzy podatników, to na dodatek nie były w stanie same go utrzymać. Może to być dla nich faktycznie zachęta i nagroda za taką postawę oraz jednocześnie kara dla mieszkańców regularnie regulujących należności. Za taki pomysł rządzących zapłacą wszyscy pracujący i płacący podatki mieszkańcy.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Sfinansowane przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (233)

niedorozwój8.10.2018 o 11:33

Pani Romanowicz startuje aby załatwić koncesję panu domu towarowego bo odwołuje się do elektoratu Bronsia i w ten sposób pomaga Kołacińskiemu

Zgłoś
jola8.10.2018 o 08:28

to chore - powinni odpracować przy sprzątaniu ulic albo parków z psich kup

Zgłoś
...8.10.2018 o 07:43

@Gracz - a p. Kolacinski startuje z OR, ale blizrj mu do PiSu ... Jesli kandydatkę p. Romanowicz popiera FR, to dla mnie jest jednoznaczne, że Ona idealnie wpasowuje się w ich "politykę". Kogoś o odmiennym zdaniu by nie poparli i nie wystawili ze swojej listy. Co za tem po krotkiej analizie daje podstawy sadzic, ze p. Romanowicz rownierz poparla by uchwałę oddłużeniową ... ot moje zdanie. Nie musisz się z nim zgadzać. A próba obrażenia mnie... cóż, jak się nie ma argumentów... To tak jak z prezydentem Dudą : " będę prezydentem wszystkich Polaków.." - śmiech na sali. Kandydat wystawiony (czy jak wolisz : popierany) przez partie, komitet, radnych itp, zawsze jest "po lini" tych, ktorzy go wystawili. Dalej, pomysl...

Zgłoś
Gracz7.10.2018 o 20:32

@... Z myślą u ciebie żle pewnie brak części tego płata mózgu. Pani Romanowicz nie należy do Forum Rozwoju jedynie startuje z lisy Forum i ma ich poparcie. lecz nie podpisuje się pod ich niezależną ( zasada FORUM NIEZALEŻNOŚĆ ) decyzją w czasie głosowania.

Zgłoś
...7.10.2018 o 17:52

Piszac Rmanowicz mialem na mysli jej Forum Rozwoju (radnych glosujacych za ta uchwala). A piszac Kolacinski - mialem na myslu radnych od p. Burmistrza - zeby nie bylo potem niedomowien.

Zgłoś
...7.10.2018 o 17:51

@olesniczanin - a co ma do dlugow lokatorow p. Brons ??? Cheala mu za to ze z MOICH pieniedzy nie zasponsorowal takiekiej kielbasy wyborczej !!! Brawa mu za to !!! Bo to co zrobil Kolacinski i Romanowicz... ech... ze swoich grosza nie dadza, ale cudze (NASZE) to lekka reka wydaja - socjalisci.

Zgłoś
Oleśniczanin7.10.2018 o 17:32

30-40 tys. zadłużenia to licząc po 300 zł miesięcznej opłaty za mieszkanie - to daje 9 -13 lat zadłużenia, czyli wszystko zaczęło się od Bronsia. Nie chciał ściągać zadłużenia i teraz obarcza winą Kołacińskiego a wtóruje mu redaktor Piotr P.

Zgłoś
Oleśniczanka7.10.2018 o 17:31

Ciekawe, czy komentator wysilił się i przeczytał tekst uchwały z uzasadnieniem czy jak zwykle tekst z .... , byle opluć obecnego Burmistrza i jego ugrupowanie??? Zero rzetelności redaktora, zero? I takie oto media mamy!!! Wstyd! Wstyd!

Zgłoś
Oleśniczanin7.10.2018 o 17:27

30-40 tys. zadłużenia to licząc po 300 zł miesięcznej opłaty za mieszkanie - to daje 9 -13 lat zadłużenia, czyli wszystko zaczęło się od Bronsia. Nie chciał ściągać zadłużenia i teraz obarcza winą Kołacińskiego a wtóruje mu redaktor Piotr P.

Zgłoś
#OLESNICA NIE OLACI!!!!!!!!6.10.2018 o 13:16

#OLESNICA NIE PLACI!!!!!!!!!!!!

Zgłoś
aga6.10.2018 o 11:35

Na kolejną patologię pracujący i płacący czynsze będą musieli sie składać nie płacisz eksmitować

Zgłoś
-!=5.10.2018 o 14:55

Tak jest to wszystko te j..... Pisiory macie głosy od patologi brawo żygam tym pisem srisem

Zgłoś
...5.10.2018 o 13:19

Zapytajcie Bronsia na spotkaniu co zrobi z niepłacącymi. Jak zwykle będzie zwalał winę na Kołacińskiego, ale to za jego czasów to się zaczęło. To mu przypomnijcie, może może odpowie. Może odpowiedzieć byle co , bo musi znaleźć pracę, inaczej będzie na kasie w Biedronce. Praca w Starostwie Wrocławskim już się kończy.

Zgłoś
oburzony 4.10.2018 o 09:30

To jest skandal,prawie wszyscy niepłacący robią to z własnego wyboru , naprawdę biedni płacą regularnie , to jest hodowanie patologii , niech ci co za tym głosowali zapłacą z własnej diety a nie z naszych pieniędzy

Zgłoś
m4.10.2018 o 08:29

Zaległości sięgają kilkunastu lat, gdyby kiedyś w zarodku załatwiono problem niepłacących, dzisiaj nie byłoby problemu. Podajcie jak tą zabagnioną sprawę rozwiązać. Prace zastępcze nie zdają egzaminu. Wysiedlić na bruk w Polsce nie można.

Zgłoś
typowy hejter4.10.2018 o 06:56

Proponuję aby teraz płacenia zaprzestali wszyscy mieszkańcy których ta sprawa dotyczy, w końcu los bywa przewrotny.Zobaczymy co wtedy te cwaniaczki za biurek i nieroby powiedzą.

Zgłoś
#Olesnica nie placi4.10.2018 o 04:52

To co, może akcja #Olesnica nie placi????? :) Jakby ze 20 tysięcy ludzi chociaż nagle odmówiło zapłaty ciekawe co by radni zrobili? chyba by musieli nas wszystkich do więzienia wsadzić a może też by po prostu za nas zapłacili??? Ciekawe.

Zgłoś
blusk633.10.2018 o 23:41

To ja te z przestanę płacić niech mi miasto zapłaci. Nie może być tak że inni harują na opłaty a nie robom i pijakom miasto płaci mówiąc że pomaga by wyszli z trudnej sytuacji. Panie Burmistrzu i cała świto dajcie im na zapłatę swoją pensje,może żona czy mąż nic nie powie ,weźmiecie z zaskurniakow na życie.Pomożecie potrzebującym.

Zgłoś
Ania3.10.2018 o 19:43

o komunalne czy socjalne lokale chodzi?

Zgłoś
.3.10.2018 o 14:10

proponuję aby zrzutkę zrobili ci co dopuścili do tego stanu - Bronś i ówcześni radni.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Radni za rozbudową szpitala
dzisiaj o 18:13/ Aktualności
Nauczycielki z Ukrainy w Oleśnicy
dzisiaj o 16:42/ Aktualności
Agitacja wyborcza na szkolnym ogrodzeniu
dzisiaj o 11:40/ Aktualności
Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego
dzisiaj o 11:01/ Aktualności
Seniorze, nie daj się oszukać!
dzisiaj o 09:38/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube