reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 17 stycznia. Imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Ignorują propozycję pomocy

12.09.2018 o 06:38Komentarzy: 155Kategoria: Aktualności
Specjalistyczna firma chce nieodpłatnie pomóc oleśnickiemu starostwu po cyberataku na system, który kosztował 2,8 mln złotych. Jednak nikt z władz powiatu nawet nie odpowiedział na propozycję.
Cyberatak na starostwo

Od lipca nie działa Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, który kosztował 2,8 mln złotych. Sprawę niedawno ujawnił portal MojaOlesnica.pl.

Okazało się, że system padł ofiarą cyberprzestępców, którzy przejęli jeden komputer za pomocą programu Hermes, który zaszyfrował pliki i domagał się uiszczenia opłaty w wysokości 1200 dolarów amerykańskich za odblokowanie dostępu. Oficjalnie władze zaprzeczają, aby doszło do wycieku danych, ale biorąc pod uwagę specyfikę ransomware, była taka możliwość.

Zaufana Trzecia Strona o problemie

Temat po naszej publikacji poruszył branżowy portal Zaufana Trzecia Strona, który spotkał się z dużym odzewem ze strony jego czytelników. Zwrócono uwagę m.in. na brak wystarczającej kopii zapasowej, niezbędnej do przywrócenia systemu.

- Innymi słowy, osoby odpowiedzialne za obsługę systemu nie opracowały solidnej strategii tworzenia kopii zapasowych, w wyniku czego ZSIP, na który - przypomnijmy - wydano ponad 2,8 mln zł, idzie w odstawkę. Raczej nie powinno tak być. Niepokoi też brak jakichkolwiek procedur zarządzania podobnymi incydentami - czytamy w artykule autorstwa Anny Wasilewskiej-Śpioch.

Poruszono również kwestie związane z możliwością zarażenia programem Hermes, a także zwrócono uwagę na nieścisłości w wyjaśnieniach starosty Wojciecha Kocińskiego.

- Zwróćcie uwagę na to, że starosta w przesłanym do nas mailu napisał, że zaatakowany komputer "nie był podłączony do żadnej sieci wewnętrznej" oraz "nie znajdował się w żadnej sieci starostwa" – to nie oznacza, że był odizolowany od internetu (jeśli by tak było, to jak z ZSIP-u korzystaliby jego użytkownicy? przypominamy, że system był dostępny online) - zauważa portal.

Starostwo nie odpowiedziało na propozycję pomocy

Po publikacji Zaufanej Trzeciej Strony do starostwa zgłosił się Marcin Ornowski z firmy InDataRec, zajmującej się odzyskiwaniem plików po atakach oprogramowania typu ransomware. Jak mówi portalowi MojaOlesnica.pl, zaproponował całkowicie nieodpłatną pomoc jedynie w zamian za oficjalne referencje.

- To jest uleczalne. Nikt się od tamtej pory ze mną nie kontaktował. Wysłałem do starostwa e-maila ze swoimi danymi i propozycją nieodpłatnego odszyfrowania danych - mówi M. Ornowski. Dodaje, że ma za sobą sukcesy na tym polu, a z jego usług skorzystało już wiele firm i instytucji publicznych.

Wiadomość wysłał 3 września. Jak się dowiadujemy, trafiła ona na trzy adresy - do biura podawczego, sekretariatu starosty i wicestarosty oraz do sekretarza Piotra Kwaśnego, z którym nawet rozmawiał telefonicznie. Wciąż nie otrzymał odpowiedzi.

Z kolei portal MojaOlesnica.pl przesłał pytanie do starostwa o przyczyny braku odpowiedzi do specjalisty, który z dobrej woli chciał pomóc urzędowi.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (155)

bump15.09.2018 o 13:38

bump

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 23:29

i to się ceni.

Zgłoś
żbik14.09.2018 o 23:09

25 złoty mnie obraża, Tatra zresztą też. Ale że i tak się wybieram do starostwa, to zrobię to pro bono, tak jakbym stawiał babci Linuxa.

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 22:26

oka mam 25 zeta, wchodzisz w to, dobra dorzucę jedna Tatrę i jest git, tak?

Zgłoś
żbik14.09.2018 o 22:23

Ale jak to tak nieodpłatnie mam robić za dziennikarzy? "Nieodpłatnie to można babci zainstalować Windowsa."

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 22:12

@ żbik, no to napisz tu co się dowiesz i wtedy reszta zainteresowanych też sie dowie.

Zgłoś
żbik14.09.2018 o 21:57

@rys, mi tam ryba, mogą nawet mu zapłacić za tę pomoc, w końcu szkoda tych milionów z UE co poszły na ten system. A druga sprawa, to jak ja pójdę w środę na audiencje do starosty i zapytam o to wszystko, to tyle samo zapłacisz tych swoich podatków, ale mniej osób się ciekawych rzeczy dowie.

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 21:34

ta aktywność, o której wspominałem to taka podstawowa, mała przedsiębiorczość, chciałbym widzieć coś powazniejszego; rozwój technologiczny. Niemcy mogą sie pochwalic przemysłem auto moto, francja - energia jądrowa, holandia - rolnictwo, diamenty - z tego słyną te kraje, a Polska? z biednych ludzi, którzy drapią pazurami glebę żeby z niej wyciągnąć jakiegoś robaczka.

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 21:21

@Antek - "pytanie kto tą zadymę rozpętuje i komu na tym zależy, żadna zadyma w UE nikomu nic dobrego nie przynosi, ludzie zajmują się pierdołami zamiast robić kasę, rozwijać siebie i kraj" a wcześniej "przede wszystkim aktywności i przedsiębiorczości samych Polaków" . To ma sens. Brawo TY. Nawet ja nie spojrzałem na to z tej strony.

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 21:20

ekhmm, obawiam sie, że to nie jest takie proste.

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 21:17

@Antek - politycy UE są źli na Orbana za lizanie dupy Putinowi głównie dlatego, że sami nie mają jak wepchnąć tam swoich jęzorów. Orban i Merkel zajęli całą dziurę.

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 21:14

@Żbik - odpowiem ci słowami internauty z tej dyskusji: "Nieodpłatnie to można babci zainstalować Windowsa." A Starosta ma 14 dni albo i więcej na odpowiedź, a ja osobiście uważam, że Starosta za moje podatki powinien zajmować się zupełnie innymi rzeczami niż odpowiadaniem na setki pytań Pana Paszkowskiego, szczególnie tymi podpartymi komentarzami internautów i obliczonymi na zemstę za zlewanie przez Kocińskiego pracowników MO.

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 21:02

Orban liże dupę Putinowi i to grubo, nic dziwnego, że wielu politkom z UE to się nie podoba bo trochę nam nie po drodze, przynajmniej na razie.

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 20:59

Piszecie o głosowaniu w sprawie Węgier. "Rezolucję w sprawie uruchomienia wobec Budapesztu artykułu 7 poparło 448 europosłów, 197 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu". Unia Europejska nie była jednogłośna ale zadziałała demokracja i uznano, że taki jest jej głos. I to wam pasuje bo .... głosowanie poszło po waszej myśli. Chyba dalej nie muszę rozwijać swojej myśli??

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 20:56

pytanie kto tą zadymę rozpętuje i komu na tym zależy, żadna zadyma w UE nikomu nic dobrego nie przynosi, ludzie zajmują się pierdołami zamiast robić kasę, rozwijać siebie i kraj

Zgłoś
żbik14.09.2018 o 20:56

@ryś, Ja też nie żartowałem z tymi wartościami prawicowymi. A druga sprawa, wiesz może kiedy starosta odpowie na pytania z tego artykułu?

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 20:49

No ale ta cała zadyma z UE dotyczy właśnie światopoglądu a nie ekonomi. Nie zauważyłeś?

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 20:08

światopogląd każdy powinien mieć swój i nikt go drugiej osobie nie powinien narzucać chyba, że jest zbrodniczy np: faszystowski wtedy należy po prostu tępić. Liczy się ekonomia a ona jest nieubłagana i cudów nie ma, nie ma studni bez dna i Polska niedługo może zapłacić wysoką cenę za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej - i to uderzy w nas wszystkich, niezaleznie od poglądów. Aha, jeszcze taka ciekawostak; wiedziałeś, że Orban i Putin to ziomale?

Zgłoś
ryś14.09.2018 o 19:47

Ja też byłbym ostrożny gdyby tyle miała PO. Ale tak poważnie. Polska pod rządami PiS-u nie jest państwem socjalistycznym i dobrze o tym wiesz. PiS zgarnął wyborców, którzy mają poglądy socjalistyczne ale tylko pod względem pomocy socjalnej a nie światopoglądowej. Zresztą chyba tylko "Razem" w Polsce jest światopoglądową patria socjalistyczną.

Zgłoś
Antek14.09.2018 o 19:37

byłbym ostrożny z jakimikolwiek sondażami, szczególnie tymi z CBOSu, wyrażnie pis jest na fali ale tak jak mówiłem, koninktura nie trwa wiecznie, przyjdzie czas płacenia rachunków za państwo socjalistyczne, zaczną raptownie wzrastać ceny, podatki, jawne i ukryte, unia dokręci swoje i nagle pan kowalski popatrzy w portfel a tam pusto.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Ligota Mała już nie chce spowalniaczy
dzisiaj o 06:24/ Aktualności
Historia muzyką malowana
dzisiaj o 00:16/ Kultura
Wynik WOŚP w Twardogórze
wczoraj/ Aktualności
Żałoba i apel burmistrza
wczoraj/ Aktualności
Tu jest wyjątkowo niebezpiecznie!
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube