reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 19 września. Imieniny Januarego, Konstancji, Teodora.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Radna krytykuje burmistrza i opozycję

4.09.2018 o 08:04Komentarzy: 39Kategoria: Aktualności
Publikujemy komentarz miejskiej radnej Małgorzaty Lipskiej, dotyczący wsparcia województwa. - Gdy burmistrz Michał Kołaciński prowadzi rozmowy, miasto musi dopłacać - napisała.


Radna Małgorzata Lipska

* * *

Finansowanie inwestycji wojewódzkich na obszarze Oleśnicy - komentarz po sesji

Szanowni Państwo,

Miasto traci na ostatnich decyzjach burmistrza Michała Kołacińskiego (PiS, Oleśnica Razem) o dofinansowaniu inwestycji wojewódzkich. Nie ma powodu, dla którego Miasto w ogóle by musiało partycypować w kosztach. W przypadku modernizacji ul. Dobroszyckiej zawarto jednak w 2015 r. porozumienie, na podstawie którego znaczna część kosztów obciąży Oleśnicę. Zdaniem burmistrza bez tego Województwo nie przystąpiłoby do realizacji. Przedstawiciele Województwa nie udzielają wyjaśnień na ten temat. Prawdopodobnie są to względy polityczne. Niestety, wynik negocjacji prowadzonych przez burmistrza był niekorzystny dla Miasta, decyzja rady miasta z czerwca br. również, dlatego przystąpiłam do rozmów.

Moje wystąpienia do Zarządu Województwa Dolnośląskiego przyniosły - jak sądzę - wymierne efekty, dlatego obecne decyzje rady miasta o dofinansowaniu są zbędne lub przedwczesne. Zarząd Województwa zdecydował o budowie wschodniej obwodnicy bez środków Miasta a ostateczna wartość modernizacji ul. Dobroszyckiej nie jest znana.

Nie jestem politykiem. Wszystkie argumenty są zawsze merytoryczne i nie podyktowane interesem jakiejkolwiek grupy, ale dobrem ogółu mieszkańców. Zauważalna jest jednak pewna prawidłowość. Gdy burmistrz Michał Kołaciński (PiS, OR) prowadzi rozmowy, Miasto musi dopłacać. Gdy głos zabiera bezpartyjny samorządowiec, niezależna radna, ponad 6 mln zł zostaje w kasie Miasta. Stawiam hipotezę, że nie tylko wschodnia obwodnica, ale też rondo przy ul. Dobroszyckiej mogłoby by powstać bez udziału Miasta, gdyby burmistrzem był bezpartyjny samorządowiec.

Jako osoba mająca doświadczenie w negocjowaniu kontraktów budowlanych stwierdzam, że gdyby nie wcześniejsze decyzje inwestycyjne PiS i OR, przystąpienie do budowy ronda możliwe byłoby około rok wcześniej. To m.in. rozrzutność rządzących Oleśnicą wpływa na „psucie rynku” i zawyżone oferty, co skutkuje nierozstrzygniętymi dwoma przetargami i koniecznością zmiany dokumentacji. Obecna koniunktura na rynku inwestycji budowlanych nie usprawiedliwia wszystkich problemów.

Jako prawnik wyjaśniam, że zapewnienie finansowania było niezbędne do rozstrzygnięcia przetargu. Podstawą prawną jest art. 93 ust.1 pkt. 4 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Jeżeli przetarg został rozstrzygnięty, oznacza to, że zamawiający zdecydował o jego pełnym finansowaniu. Zawarcie umowy to etap następny, po ogłoszeniu wyniku przetargu. Nieprawdą jest, że uchwała o pomocy finansowej dla Województwa była niezbędna do podpisania umowy na budowę wschodniej obwodnicy– nie ma ku temu podstaw prawnych. Radni zostali przez burmistrza wprowadzeni w błąd.

Wykazałam się inicjatywą, wiedzą, umiejętnościami, gospodarnością, oraz - jak sądzę - skutecznością i są tego efekty: ponad 6 mln zł może zostać w kasie Miasta z przeznaczeniem na nową halę sportową przy SP4 czy nową szkołę na Ratajach. Za sprawą decyzji 13 radnych z Oleśnica Razem, Forum Rozwoju i Platformy Obywatelskiej podjętej na ostatniej sesji, ponownie środki te będą w dyspozycji Województwa. Chętnie poznam uzasadnienie decyzji radnych; swoje stanowisko przedłożyłam wszystkim.

Problem dotyczy wydatków w roku 2020, więc jest jeszcze czas na zmianę ustaleń. Wiele jednak będzie zależeć od wyniku wyborczego. Radni Oleśnica Razem, Forum Rozwoju i Platformy Obywatelskiej nie wykazali się gospodarnością. Natomiast środki na dalszy rozwój Oleśnicy zapewniają Bezpartyjni Samorządowcy rządzący w województwie z liderem w osobie marszałka Cezarego Przybylskiego.

Szanowni Państwo, gdy decyzje podejmują bezpartyjni samorządowcy, Miasto zyskuje. Proszę o tym pamiętać przy urnie wyborczej.


Małgorzata Lipska
Radna Rady Miasta Oleśnicy VII kadencji

* * *

Zobacz też: Inne rondo i spór o dofinansowanie

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Sfinansowane przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (39)

kazik7.09.2018 o 22:22

Pani Lipska to mis Oleśnicy ha,ha,ha

Zgłoś
Marcin6.09.2018 o 20:03

Pani Lipska ma rację, bo uzasadnia swoje wypowiedzi, ale jest sama przeciw ignorantom i egoistom. Popieram kobiety w samorządzie.

Zgłoś
BG5.09.2018 o 20:51

Celowo nazwałem p. Lipskom Lipińskąod lipy którą stara nam wcisnąć. To dla tych którzy nie zrozumieli mojego wpisu.

Zgłoś
BG5.09.2018 o 20:48

Oj pani Lipińska żal mi pani za wygląd i i wypowiedzi w MO. Co pani reprezentuje oleśniczanie powinni wywieźćpaniąna taczce gnoju za bramy miasta. Wstyd przynosisz pani naszej Olesnicy.

Zgłoś
Maria5.09.2018 o 13:11

[email protected]ścijanki - co ma piernik do wiatraka? Miasto MUSI kierować się EKONOMIĄ! czy to się komuś podoba czy nie !Miasto to żywi ludzie a nie tylko nieruchomości.Radni bezpartyjni są solą w oku tych zrzeszonych ale tylko oni tak naprawdę są zainteresowani "dobrem" miasta - czyż nie?!Cóż zyskują nie przytakując grupie rządzącej ? - NIC ! a narażają się wszystkim ! Przemyślmy to przed głosowaniem !!

Zgłoś
max5.09.2018 o 10:15

www.facebook.com/malgorzata.lipska.olesnica - tam niebawem ukaże się podsumowanie kadencji.

Zgłoś
hej5.09.2018 o 09:43

Tak jak siedlecki nie powinien nigdy zostać radnym, tak i ta pani to wielki wstyd dla Oleśnicy!

Zgłoś
pytam?5.09.2018 o 07:52

Halitomin już ktoś brał?

Zgłoś
...5.09.2018 o 03:17

Najnowszy tekst na stronie radnej "Szklany sufit" wiele wyjaśnia.

Zgłoś
..4.09.2018 o 22:15

Beatko to fakt, boimy się bardzo słów pani radnej, każde kolejne pogrąża nas jako wyborców.

Zgłoś
Beata4.09.2018 o 21:22

Pani Małgosiu! Sama pani widzi. Boją się pani merytorycznych wypowiedzi. Woleli by "Jarząbków" i innych klakierów, którzy bezmyślnie zaklaszczą na zawołanie.

Zgłoś
zośka4.09.2018 o 18:04

Pani Małgosiu ! Jak ktoś poniżej stwierdził - niech Pani już nic nie pisze ..... :-(

Zgłoś
hej4.09.2018 o 15:20

Przecież polecenia idą z warszawy Pani radna, a samorządowcy z Pisu muszą wykonać

Zgłoś
.4.09.2018 o 15:02

Żądamy dowodów pani radna. Proszę swoje słowa uwiarygodnić np korespondencją z DSDIK, chodzi o pisma które dostała pani w odpowiedzi!!!

Zgłoś
Jan Miazga4.09.2018 o 13:00

Tak, to belkot!

Zgłoś
Tomasz Kantor4.09.2018 o 12:59

"To m.in. rozrzutność rządzących Oleśnicą wpływa na ?psucie rynku? i zawyżone oferty, co skutkuje nierozstrzygniętymi dwoma przetargami i koniecznością zmiany dokumentacji. Obecna koniunktura na rynku inwestycji budowlanych nie usprawiedliwia wszystkich problemów." Tylko osoba wysoce niekompetentna mogła w tak krótkiej wypowiedzi pozwolić sobie na kompletne bzdury!! Stwierdzenie, że rządzacy Oleśnicą psują rynek!! jest kuriozalne bo trendy w budownictwie są odólnopolskimi a nie lokalnymi!! Bzdura kompletna jak i też, że obecna koniunktura nie usprawiedliwia wszystkich problemów!! Szanowna pani radna powierdza tą wypowiedzią, że jej ignoranckie wypowiedzi nie są przypadkowym lapsusem!! Pani radna w ogóle nie spostrzega i nie potrafi określić prawdziwych problemów na rynku inwestycji! Wypowiedzi pani radnej to dno intelektualne?!

Zgłoś
?4.09.2018 o 12:41

@piłkarz- przeczytaj wywiad z Kołacińskim, tam masz czarno na białym! Ja bym dodał jeszcze "rozhulanie" oleśnickiej kultury, bo w tej dzieje się mega dużo ciekawych rzeczy, jak nigdy dotąd i nie jest to kolokwializm. Najważniejsze jednak to aktywizacja Oleśniczan, coraz częściej biorą udział w wielu projektach bo czują się WSPÓŁODPOWIEDZIALNI z to miasto!!!

Zgłoś
ubu4.09.2018 o 12:36

Radni Partyjni czy posłowie są tylko Maszynką do głosowania..dla Wodzów Partii.. na zasadzie Mierny, Bierny ale Wierny.. Warto docenić głos spoza klik partyjnych i się nad nim zastanowić.

Zgłoś
piłkarz4.09.2018 o 12:18

@? Jakie zasługi dla rozwoju miasta ma Kołaciński. Konkretnie proszę. Bo nawijka typu troling już nie przemawia do większości. Takie trutututu też nie.

Zgłoś
Chrześcjanki4.09.2018 o 10:57

Jedyną bezpartyjna kandydatką jest Monika Romanowicz, z którą rozmawialiśmy i jest zorientowana w sprawach samorządowych, kompetentna gospodarczo i ekonomicznie i również też wyznania chrześcijańskiego, wiec ma problemu, dla wyborców katolickich, aby oddali na nią głos,

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Radni za rozbudową szpitala
dzisiaj o 18:13/ Aktualności
Nauczycielki z Ukrainy w Oleśnicy
dzisiaj o 16:42/ Aktualności
Agitacja wyborcza na szkolnym ogrodzeniu
dzisiaj o 11:40/ Aktualności
Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego
dzisiaj o 11:01/ Aktualności
Seniorze, nie daj się oszukać!
dzisiaj o 09:38/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube