reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 20 maja. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wywiad z Janem Bronsiem

6.09.2018 o 06:29Komentarzy: 295Kategoria: Aktualności
Wywiad portalu MojaOlesnica.pl z byłym burmistrzem Oleśnicy Janem Bronsiem, który w nadchodzących wyborach ponownie będzie ubiegał się o stanowisko.


Jan Bronś ze swoimi zwolennikami

Piotr Paszkowski, MojaOlesnica.pl: Ogłosił Pan swój start w wyborach. Na czym konkretnie Pański komitet wyborczy chce oprzeć kampanię i jaki będzie jego program?

Jan Bronś, kandydat na burmistrza Oleśnicy: Oleśnica musi ożyć, przyspieszyć. Musi ruszyć od nowa. Mam ofertę dla mieszkańców, która jest rezultatem wielu godzin analiz i rozmów i która uwzględnia uwagi oraz problemy zgłaszane przez samych oleśniczan.

Chcemy prowadzić kampanię bezpośrednio wśród ludzi, spotkamy się z mieszkańcami w ich najbliższym otoczeniu i będziemy przedstawiać nasz program. Będziemy aktywni w mediach społecznościach, bo wiele osób z nich korzysta, to cenna platforma dyskusji. Chcemy pokazać, że Oleśnicą można zarządzać dobrze, sprawnie, z poszanowaniem odmienności zdań oraz poglądów i pożytkiem dla dobra wspólnego. Że mądre spory rodzą nowe, ciekawe pomysły.

Pokażemy, co chcemy zrobić w zakresie bezpieczeństwa, lokalnej gospodarki, kultury i sportu, infrastruktury, opieki, oświaty. Zapewniam, że oferta będzie ciekawa, a ja jestem w pełni przygotowany do jej realizacji. Moim celem jest Miasto, które zachwyca – piękne, zadbane, czyste, bezpieczne i wyjątkowe. Miasto tworzone przez ludzi i dla ludzi.

Był Pan przez wiele lat burmistrzem Oleśnicy, obecnie zaś powiatowym radnym i sekretarzem powiatu wrocławskiego. Dużo tych funkcji, ale i doświadczeń. Zapytam więc, jak Pan ocenia rządy obecnych powiatowych włodarzy?

Zarząd Powiatu jest nieudolny i wewnętrznie skonfliktowany. Nie ma spójnej wizji i koncepcji, nie ma wyznaczonego celu. Jest za to dziecinne samozadowolenie graniczące ze śmiesznością, że udało się wygrać wybory w 2014 roku i w tej ułudzie zarząd trwa. Bo też tylko o "trwanie" w przypadku PiS-owskich rządów chodzi. Po kilku latach rządów tej partii nikt już nie ma żadnych wątpliwości, że ich celem jest zachowanie władzy i apanaży, a nie realna działalność na rzecz dobra wspólnego.

Wiele osób z ciekawością przygląda się powiatowemu samorządowi. Starostą jest Wojciech Kociński, a jego zastępcą Piotr Karasek. Obaj panowie - jeden w radzie powiatu, drugi w radzie miasta - dostrzegali w przeszłości potrzebę głębokich zmian w powiecie i mieście, teraz natomiast można odnieść wrażenie, że "niewiele im przeszkadza". Czy nie dziwi Pana taka postawa tych osób?

Ta postawa jest pochodną tego, o czym wspomniałem wyżej. Pokazuje, o co tak naprawdę chodzi pisowskim działaczom. O władzę dla samej władzy, a nie dla zrobienia czegoś nowego, potrzebnego, sensownego. Na to nakłada się zwykła niewiedza na temat zarządzania zespołem ludzi, nieumiejętność ich motywowania, wyznaczania zadań i celów. Panowie płyną z prądem, zadowoleni, że na razie w głównym nurcie. Ich rządy to zmarnowany czas dla powiatu.

Jednym z najpoważniejszych problemów powiatu, jeśli nie najpoważniejszym, jest sytuacja finansowa szpitala. Dyrekcja jednostki chwali się dodatnim wynikiem finansowym za miniony rok. Pan z kolei wskazuje, że może to być przemijalny efekt związany m.in. z płatnością za nadwykonania. Do tego dochodzi choćby groźba kolejnych wydatków w kwocie - jak informował dyrektor szpitala Kamil Dybizbański - dwóch milionów złotych rocznie z tytułu zatrudnienia dodatkowych pielęgniarek w związku z nowymi przepisami. Czy jest więc się z czego cieszyć? Obecna sytuacja to sukces szefostwa Powiatowego Zespołu Szpitali?

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania szpitala w wysokości ponad 34,5 mln zł na koniec roku 2017, większe o kilka milionów w porównaniu do roku 2016, które będą spłacane przez lata, nie mogą (choć kilku panów usilnie próbuje to tak sprzedać) być sukcesem. To olbrzymie obciążenie finansowe.

Szpital nadal będzie generował koszty i będzie liczył w tym zakresie na swój organ założycielski. Największe raty kredytu przypadają do spłaty po roku 2022. PiS nie myśli perspektywicznie, jest nastawiony na tu i teraz, trudne decyzje są odsuwane w czasie w myśl zasady "jakoś to będzie". To krótkoterminowa strategia, problemy i trudności nie znikają, tylko dlatego, że się o nich nie mówi. Szpital wymaga uwagi i nadzoru ze strony władz Powiatu, a obecnym, jak sam Pan zauważył, "niewiele przeszkadza".

Przejdźmy teraz do miasta Oleśnicy. Czy wypadł Pan już z rytmu, czy może na bieżąco śledzi miejską politykę?

Oleśnica to wyjątkowe i magiczne miasto, wciąż odkrywam ją na nowo, lubię przyglądać się, jak się zmienia. Przez ostatnie cztery lata miałem okazję patrzeć na nią z boku i dystansu, to ciekawe i budujące doświadczenie. Pozwoliło mi spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy, dostrzec nowe szanse i możliwości, z których nasze miasto powinno skorzystać.

Poprzednie wybory na burmistrza Oleśnicy przegrał Pan w drugiej turze. Czy przez te lata miał Pan refleksje, co poszło nie tak?

Podchodzę z szacunkiem do decyzji wyborców. Każdy, kto chce zajmować się polityką, musi liczyć się także z przegraną. Byłem długo burmistrzem, doświadczenie było moim atutem, ale okazało się także swoistym ciężarem.

Nigdy nie obiecywałem gruszek na wierzbie, moim priorytetem były miejskie inwestycje i rozwój Oleśnicy. Nie uprawiałem rozdawnictwa, rozsądnie korzystałem z kredytów, nie budowałem megalomańskich obiektów, których utrzymanie przekraczałoby możliwości finansowe budżetu. Krok po kroku uzbrajałem strefę aktywności gospodarczej. Zostawiłem miasto poukładane, zwodociągowane i skanalizowane, z oczyszczalnią ścieków, z nowoczesnym, wyprzedzającym o kilka lat wymogi prawne, systemem gospodarki odpadami, z przystającymi do naszych możliwości salą widowiskową, sportową, stadionem, basenem, świetnymi terenami rekreacyjnymi, wieloma placami zabaw.

Moim celem było - i jest - miasto dobre do życia. Jako typowy "zadaniowiec" skupiałem się na celu i na robocie, nie bałem się podejmować trudnych decyzji i brałem za nie odpowiedzialność, zbyt wiele rzeczy robiłem sam; za to zapłaciłem swoją cenę. Dziś mówię o tym bez goryczy, życie nauczyło mnie, że każda porażka jest lekcją. Mam nową ofertę dla wyborców, którą chcę zrealizować z nimi i dla nich.

Jak ocenia Pan minione lata rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz Oleśnica Razem w mieście? Co zasługuje na pochwałę, a co zrobiono źle?

Obecnie rządzące ugrupowanie PiS/Oleśnica Razem wiele obiecywało oleśniczanom: uzdrawianie, odnowę i powiew świeżości. W kampanii była mowa o nowej przychodni miejskiej, placówce opiekuńczo-leczniczej dla obłożnie chorych w starym szpitalu, muzeum lotnictwa i kolejnictwa, nowoczesnym monitoringu, utworzeniu ośrodka kultury i ośrodka sportu i rekreacji.

Atol miał nie być już wspierany milionowymi dotacjami (choć za mojej kadencji nie był) a środki uzyskane ze sprzedaży samochodu służbowego miały być przeznaczone na przeciwdziałanie patologiom społecznym. Obiecywano szczególne działania wobec lokalnych przedsiębiorców.

Z tego wszystkiego, co wymieniłem, NIC nie zostało zrealizowane. PiS/Oleśnica Razem stworzyło plan, którego nie umiało, bądź tak naprawdę nie chciało realizować. Zrobiono tylko to, co było najprostsze do wykonania, głównie kontynuowano działania zapoczątkowane w poprzednich kadencjach: dokończono zbroić strefę aktywności gospodarczej, kontynuowano budowę ścieżek rowerowych, urządzano place zabaw.

Nawet krytykowane jako jarmarczne Dni Oleśnicy w tym roku wróciły do starej formuły pod pretekstem remontu Placu Zwycięstwa. Przebudowa budynku starego szpitala, choć niewątpliwie efektowna z punktu widzenia estetyki tej części miasta, obciąży budżet na lata kosztami utrzymania tego obiektu. Moim zdaniem, zaniedbania najbardziej widoczne są na chodnikach i drogach, tu trzeba mocno popracować w przyszłej kadencji.

Czy w polityce miejskich władz jest coś, co szczególnie Pana irytuje?

Pozorność działania. Wiem, że zaraz zostanie przywołany Oleśnicki Budżet Obywatelski i inne działania rzekomo włączające mieszkańców, więc proszę spojrzeć, jak to rzeczywiście wygląda. Do realizacji przyjmowane są projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, ale nie zawsze wyglądają tak, jak myśleli o nich wnioskodawcy, czego żywym przykładem jest plac edukacyjny dla najmłodszych przy SP1. Dodatkowo z budżetu realizowane są projekty, które nie wygrały w OBO, ale z powodów politycznych są nośne dla okręgu wyborczego niektórych radnych, jak choćby wprowadzone do budżetu już w tym roku prawoskręt na Kopernika i plac zabaw na Ceglanej. Z kolei plac zabaw na Wądołach, o który mieszkańcy zabiegają od lat, wtłaczany jest w inicjatywę lokalną, żeby udowodnić, że to narzędzie funkcjonuje, mimo że nie ma przeszkód, żeby wykonać go po prostu z budżetu.

Władze chcą udowodnić na siłę swą "obywatelskość", w istocie dopasowują większość i tak prowadzonych działań pod z góry zadaną tezę. Jeśli nie ma się na celu prawdziwych zmian, zaspokajania realnych i zgłaszanych przez lokalną społeczność potrzeb, tak to właśnie wychodzi - nieautentycznie i pozornie. Miasto żyje mimo tej pozorności i często wbrew niej, siłą rozpędu i poczuciem odpowiedzialności pracowników samorządowych, ale widać ewidentne wyhamowanie. Trzeba przestawić Oleśnicę na tor szybkiego ruchu, bo nasze miasto naprawdę zasługuje na więcej.

Chciałbym na koniec zapytać o Forum Rozwoju i wystawienie przez to ugrupowanie swojej kandydatki na burmistrza Oleśnicy. Czy wyborcze porozumienie i wspólny kandydat z tym ugrupowaniem nie było możliwe?

Poświęciłem bardzo wiele czasu, żeby stworzyć koalicję ponad podziałami, która będzie w stanie przedstawić oleśniczanom ofertę spełniającą ich oczekiwania. Ofertę różnorodną, pochodzącą z różnych środowisk, tak byśmy mogli dotrzeć do wielu osób o odmiennych poglądach, których łączy jedno - Oleśnica.

Wśród działaczy Forum Rozwoju zwyciężyły jednak na finiszu rozmów osobiste ambicje i urazy, ich decyzja o osobnym kandydowaniu wzmacnia PiS, nie chcę jednak zakładać, że dlatego została podjęta, choć i takie głosy się pojawiają. Uważam, że temu gronu zabrakło refleksji i autentycznej troski o miasto. "Rozwój" został tylko w nazwie, w istocie ugrupowanie zrobiło olbrzymi krok wstecz i jestem przekonany, że z tej decyzji zostanie rozliczone przez wyborców.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (295)

100000000 zł $13.09.2018 o 15:10

Gdyby nie M.Kołaciński to byście płacili za komunikację miejską. Pan J. Bronś by podwyższył z 1 zł do 3

Zgłoś
No13.09.2018 o 15:07

Zacznijmy od tego że w oleśnicy nie ma rozrywki z powodu odkładanja funduszy na naprawę miasta. Pan Jan zniszczył coś i teraz pan Michał to stara się naprawić i powoli idzie w dobrym kierunku.

Zgłoś
Jan13.09.2018 o 14:55

Liczę że otworzysz Stokrotkę w Rynku oraz wprowadzisz trochę handlu i rozrywki Rynek to nie zakrystia . Muszę latać po Oleśnicy za drobnymi artykułami a mam sporo lat i z tym sfatygowane nogi. Co im zrobił facet od Stokrotki że się tak zawzięli?

Zgłoś
igor12.09.2018 o 15:39

no to dziś mamy ostateczny i oficjalny pogrzeb kandydatury Bronsia na burmistrza - po przegłosowaniu w parlamencie europejskim przez koalicjanta Bronsia , platfusów - Acta2 - cenzury internetu, gość może zwijać manele

Zgłoś
mieszkańcy12.09.2018 o 09:54

Dziś mamy do czynienia z "twierdzą RATUSZ" Kołaciński ze świtą opuszcza twierdzę tylko na oficjałki , Bronś naprawdę to gospodarz który był w każdym miejscu i tego znów chcemy

Zgłoś
m11.09.2018 o 19:48

@Ola - Kołacińskiemu nie wyczerpały się pomysły, bo on te pomysły czerpie z rozmów z mieszkańcami Oleśnicy, słucha ich (w odróżnieniu od J. Bronsia) i dopiero się rozkręca. Będzie je realizował w latach 2018-2023.

Zgłoś
fan FR11.09.2018 o 17:00

A ja tak sobie pomyślałem po przeczytaniu odpowiedzi na ostatnie pytanie. FR jest złe, bo wystawiło kandydata na burmistrza co prawdopodobnie uniemożliwi Panu Bronsiowi wygranie batalii o burmistrzowski stołek. Czyli nie ważne demokratyczne zasady tylko najważniejszy Jan Bronś i jego wygrana. I coś jeszcze... Samodzielnie idzie SLD i to nie przeszkadza Panu Janowi. Nie przeszkadza, bo SLD nie wystawia kandydata na burmistrza! Co za egoistyczne potraktowanie wyborów samorządowych przez Pana Bronsia!!! Wszystko dla niego i każdy musi się temu podporządkować. Inna sprawa... Szkoda, że nie padło pytanie o powiat. A tam Pan Jan już nie ubiega się o żadne stanowisko, więc do wyborów idzie osobno a nie razem z PO. Nic się nie mówi ze strony Pana Bronsia, ani PO, o rozbijaniu opozycji i o oddawaniu przez to powiatu PiSowi. Kolejny przykład zakłamania i egoistycznego potraktowania wyborów!!! Tak więc Panie Brons i Pańscy klakierzy z PO, zamiast snuć teorie spiskowe, opluwać i oskarżać FR o wszelkie zło w tych wyborach, proszę uderzyć się w pierś i powiedzieć dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. A chodzi tylko i wyłącznie o stołek dla Pana Bronsia i danie możliwości zemsty za przegraną 4 lata temu. i taka jest cala, naga prawda.

Zgłoś
Ola11.09.2018 o 14:52

Kołacińskiemu już wyczerpały się pomysły .....Bronsia niech Bronś już wraca bo Oleśnica go potrzebuje

Zgłoś
ewa11.09.2018 o 09:56

tak to wychowany w komunie a teraz udaje demokratę

Zgłoś
doświadczony przez Bronsia10.09.2018 o 21:24

@WW na jakim ty świecie żyjesz, co ty wiesz o Oleśnicy?

Zgłoś
grzesio10.09.2018 o 20:58

bronś wychowany za komuny ,,,wypad dziadek do przeczkola tam lubią bajki .te mondrala ,a gdzie zakłady pracy? 20 lat i tylko tyle? W Y P A D na zielenine

Zgłoś
ww10.09.2018 o 19:15

Doświadczony przez : chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Co to znaczy, że podskoczy i będzie musiał szukać pracy poza miastem? Przecież to jest absurd i w 2018 ludzie nie łykną takiej bzdury, która wciskano w 2014. Miała być nowa jakość w Olesnicy. Z mojej perspektywy od 4 lat nie mamy wizji i władzy w mieście tylko jakieś zastępstwo. Tak wygląda sprawiedliwość, że każdemu nic? Zamiast cokolwiek robić? Do kitu taki burmistrz, który mami obietnicami, z których zostało tyle co z wizji PO(sic!).

Zgłoś
doświadczony przez Bronsia10.09.2018 o 18:06

Wybierzcie J. Bronsia, a on już po pół roku otoczy się kumplami i będzie was miał w d... Również was Radnych, będzie robił co mu się podoba, nie będzie się liczył z nikim, bo tak robił przez 20 lat, a człowiek tak łatwo nie zmienia zasad. A jak ktoś podskoczy, to powinien szukać pracy poza Oleśnicą, bo w mieście będzie nikim.

Zgłoś
taka prawda10.09.2018 o 14:41

@rolkarz, no trochę lat minęło. włączone myślenie nie szkodzi. na Krzywoustego lekarz realizuje koncepcję Bronsia.

Zgłoś
rolkarz10.09.2018 o 11:30

jechałem niedawno temu po ściezce rowerowej z czasów Bronsia i mało sobie zębów nie wybiłem na przejeżdzie przez ulicę przy Perle, porównajcie sobie wykonanie tamtej ścieżki z aktualnie budowaną przy Krzywoustego; róznica klasy

Zgłoś
lolp10.09.2018 o 08:47

A ja się dam nabrać i cieszę się że jest szansa na zmianę

Zgłoś
zw/kowalski10.09.2018 o 06:45

do Zbigniew Dureń, jebn... Zbigniew. Ja sam głosowałem na SD. Pieprzysz tylko o imigrantach a nie beirzesz pod uwagę jaki ma program ta partia. Jakos zapominasz o rzeczy najważniejszej. W Szwecji głosowało około 85 % uprawnionych. A wy w Polsce i Oleśnicy jak zwykle bedziecie gorsi i na wybory pójdzie około 50 % wyborców. A później każda opozycja krzyczy , ż ena najlepszą partie głosowało tylko 18 % uprawnionych i podobne bzdyry. Jesteście w czarnej d.... Jak masz wątplowości to przeczytaj sobie komentarze o arkadach i smrodzie , fekaliach tam znajdujacych sie. To wasza a nie burmistrza (każdego)wizytówka.

Zgłoś
aga10.09.2018 o 00:08

No to wskażcie lepszego bo jak na razie nie ma a co zrobiona w tych 4 lat szczegóły proszę

Zgłoś
PeOwska Menda9.09.2018 o 22:33

Kto się nabrać na te idiotyzmy da??

Zgłoś
Miliony!9.09.2018 o 22:16

Co kryje ten bebech??

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Medale dla młodych wojowników
dzisiaj o 07:07/ Sport
Wyrok ws. śmierci Libańczyka
dzisiaj o 06:26/ Aktualności
Dni Sycowa 2019 - dzień II
wczoraj/ Aktualności
Zadymienie na Traugutta?
wczoraj/ Aktualności
Krystian Ogły gościł w Oleśnicy
wczoraj/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube