reklama
reklama
Dziś jest piątek, 22 lutego. Imieniny Małgorzaty, Marty, Piotra.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wywiad z Janem Bronsiem

6.09.2018 o 06:29Komentarzy: 295Kategoria: Aktualności
Wywiad portalu MojaOlesnica.pl z byłym burmistrzem Oleśnicy Janem Bronsiem, który w nadchodzących wyborach ponownie będzie ubiegał się o stanowisko.


Jan Bronś ze swoimi zwolennikami

Piotr Paszkowski, MojaOlesnica.pl: Ogłosił Pan swój start w wyborach. Na czym konkretnie Pański komitet wyborczy chce oprzeć kampanię i jaki będzie jego program?

Jan Bronś, kandydat na burmistrza Oleśnicy: Oleśnica musi ożyć, przyspieszyć. Musi ruszyć od nowa. Mam ofertę dla mieszkańców, która jest rezultatem wielu godzin analiz i rozmów i która uwzględnia uwagi oraz problemy zgłaszane przez samych oleśniczan.

Chcemy prowadzić kampanię bezpośrednio wśród ludzi, spotkamy się z mieszkańcami w ich najbliższym otoczeniu i będziemy przedstawiać nasz program. Będziemy aktywni w mediach społecznościach, bo wiele osób z nich korzysta, to cenna platforma dyskusji. Chcemy pokazać, że Oleśnicą można zarządzać dobrze, sprawnie, z poszanowaniem odmienności zdań oraz poglądów i pożytkiem dla dobra wspólnego. Że mądre spory rodzą nowe, ciekawe pomysły.

Pokażemy, co chcemy zrobić w zakresie bezpieczeństwa, lokalnej gospodarki, kultury i sportu, infrastruktury, opieki, oświaty. Zapewniam, że oferta będzie ciekawa, a ja jestem w pełni przygotowany do jej realizacji. Moim celem jest Miasto, które zachwyca – piękne, zadbane, czyste, bezpieczne i wyjątkowe. Miasto tworzone przez ludzi i dla ludzi.

Był Pan przez wiele lat burmistrzem Oleśnicy, obecnie zaś powiatowym radnym i sekretarzem powiatu wrocławskiego. Dużo tych funkcji, ale i doświadczeń. Zapytam więc, jak Pan ocenia rządy obecnych powiatowych włodarzy?

Zarząd Powiatu jest nieudolny i wewnętrznie skonfliktowany. Nie ma spójnej wizji i koncepcji, nie ma wyznaczonego celu. Jest za to dziecinne samozadowolenie graniczące ze śmiesznością, że udało się wygrać wybory w 2014 roku i w tej ułudzie zarząd trwa. Bo też tylko o "trwanie" w przypadku PiS-owskich rządów chodzi. Po kilku latach rządów tej partii nikt już nie ma żadnych wątpliwości, że ich celem jest zachowanie władzy i apanaży, a nie realna działalność na rzecz dobra wspólnego.

Wiele osób z ciekawością przygląda się powiatowemu samorządowi. Starostą jest Wojciech Kociński, a jego zastępcą Piotr Karasek. Obaj panowie - jeden w radzie powiatu, drugi w radzie miasta - dostrzegali w przeszłości potrzebę głębokich zmian w powiecie i mieście, teraz natomiast można odnieść wrażenie, że "niewiele im przeszkadza". Czy nie dziwi Pana taka postawa tych osób?

Ta postawa jest pochodną tego, o czym wspomniałem wyżej. Pokazuje, o co tak naprawdę chodzi pisowskim działaczom. O władzę dla samej władzy, a nie dla zrobienia czegoś nowego, potrzebnego, sensownego. Na to nakłada się zwykła niewiedza na temat zarządzania zespołem ludzi, nieumiejętność ich motywowania, wyznaczania zadań i celów. Panowie płyną z prądem, zadowoleni, że na razie w głównym nurcie. Ich rządy to zmarnowany czas dla powiatu.

Jednym z najpoważniejszych problemów powiatu, jeśli nie najpoważniejszym, jest sytuacja finansowa szpitala. Dyrekcja jednostki chwali się dodatnim wynikiem finansowym za miniony rok. Pan z kolei wskazuje, że może to być przemijalny efekt związany m.in. z płatnością za nadwykonania. Do tego dochodzi choćby groźba kolejnych wydatków w kwocie - jak informował dyrektor szpitala Kamil Dybizbański - dwóch milionów złotych rocznie z tytułu zatrudnienia dodatkowych pielęgniarek w związku z nowymi przepisami. Czy jest więc się z czego cieszyć? Obecna sytuacja to sukces szefostwa Powiatowego Zespołu Szpitali?

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania szpitala w wysokości ponad 34,5 mln zł na koniec roku 2017, większe o kilka milionów w porównaniu do roku 2016, które będą spłacane przez lata, nie mogą (choć kilku panów usilnie próbuje to tak sprzedać) być sukcesem. To olbrzymie obciążenie finansowe.

Szpital nadal będzie generował koszty i będzie liczył w tym zakresie na swój organ założycielski. Największe raty kredytu przypadają do spłaty po roku 2022. PiS nie myśli perspektywicznie, jest nastawiony na tu i teraz, trudne decyzje są odsuwane w czasie w myśl zasady "jakoś to będzie". To krótkoterminowa strategia, problemy i trudności nie znikają, tylko dlatego, że się o nich nie mówi. Szpital wymaga uwagi i nadzoru ze strony władz Powiatu, a obecnym, jak sam Pan zauważył, "niewiele przeszkadza".

Przejdźmy teraz do miasta Oleśnicy. Czy wypadł Pan już z rytmu, czy może na bieżąco śledzi miejską politykę?

Oleśnica to wyjątkowe i magiczne miasto, wciąż odkrywam ją na nowo, lubię przyglądać się, jak się zmienia. Przez ostatnie cztery lata miałem okazję patrzeć na nią z boku i dystansu, to ciekawe i budujące doświadczenie. Pozwoliło mi spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy, dostrzec nowe szanse i możliwości, z których nasze miasto powinno skorzystać.

Poprzednie wybory na burmistrza Oleśnicy przegrał Pan w drugiej turze. Czy przez te lata miał Pan refleksje, co poszło nie tak?

Podchodzę z szacunkiem do decyzji wyborców. Każdy, kto chce zajmować się polityką, musi liczyć się także z przegraną. Byłem długo burmistrzem, doświadczenie było moim atutem, ale okazało się także swoistym ciężarem.

Nigdy nie obiecywałem gruszek na wierzbie, moim priorytetem były miejskie inwestycje i rozwój Oleśnicy. Nie uprawiałem rozdawnictwa, rozsądnie korzystałem z kredytów, nie budowałem megalomańskich obiektów, których utrzymanie przekraczałoby możliwości finansowe budżetu. Krok po kroku uzbrajałem strefę aktywności gospodarczej. Zostawiłem miasto poukładane, zwodociągowane i skanalizowane, z oczyszczalnią ścieków, z nowoczesnym, wyprzedzającym o kilka lat wymogi prawne, systemem gospodarki odpadami, z przystającymi do naszych możliwości salą widowiskową, sportową, stadionem, basenem, świetnymi terenami rekreacyjnymi, wieloma placami zabaw.

Moim celem było - i jest - miasto dobre do życia. Jako typowy "zadaniowiec" skupiałem się na celu i na robocie, nie bałem się podejmować trudnych decyzji i brałem za nie odpowiedzialność, zbyt wiele rzeczy robiłem sam; za to zapłaciłem swoją cenę. Dziś mówię o tym bez goryczy, życie nauczyło mnie, że każda porażka jest lekcją. Mam nową ofertę dla wyborców, którą chcę zrealizować z nimi i dla nich.

Jak ocenia Pan minione lata rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz Oleśnica Razem w mieście? Co zasługuje na pochwałę, a co zrobiono źle?

Obecnie rządzące ugrupowanie PiS/Oleśnica Razem wiele obiecywało oleśniczanom: uzdrawianie, odnowę i powiew świeżości. W kampanii była mowa o nowej przychodni miejskiej, placówce opiekuńczo-leczniczej dla obłożnie chorych w starym szpitalu, muzeum lotnictwa i kolejnictwa, nowoczesnym monitoringu, utworzeniu ośrodka kultury i ośrodka sportu i rekreacji.

Atol miał nie być już wspierany milionowymi dotacjami (choć za mojej kadencji nie był) a środki uzyskane ze sprzedaży samochodu służbowego miały być przeznaczone na przeciwdziałanie patologiom społecznym. Obiecywano szczególne działania wobec lokalnych przedsiębiorców.

Z tego wszystkiego, co wymieniłem, NIC nie zostało zrealizowane. PiS/Oleśnica Razem stworzyło plan, którego nie umiało, bądź tak naprawdę nie chciało realizować. Zrobiono tylko to, co było najprostsze do wykonania, głównie kontynuowano działania zapoczątkowane w poprzednich kadencjach: dokończono zbroić strefę aktywności gospodarczej, kontynuowano budowę ścieżek rowerowych, urządzano place zabaw.

Nawet krytykowane jako jarmarczne Dni Oleśnicy w tym roku wróciły do starej formuły pod pretekstem remontu Placu Zwycięstwa. Przebudowa budynku starego szpitala, choć niewątpliwie efektowna z punktu widzenia estetyki tej części miasta, obciąży budżet na lata kosztami utrzymania tego obiektu. Moim zdaniem, zaniedbania najbardziej widoczne są na chodnikach i drogach, tu trzeba mocno popracować w przyszłej kadencji.

Czy w polityce miejskich władz jest coś, co szczególnie Pana irytuje?

Pozorność działania. Wiem, że zaraz zostanie przywołany Oleśnicki Budżet Obywatelski i inne działania rzekomo włączające mieszkańców, więc proszę spojrzeć, jak to rzeczywiście wygląda. Do realizacji przyjmowane są projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, ale nie zawsze wyglądają tak, jak myśleli o nich wnioskodawcy, czego żywym przykładem jest plac edukacyjny dla najmłodszych przy SP1. Dodatkowo z budżetu realizowane są projekty, które nie wygrały w OBO, ale z powodów politycznych są nośne dla okręgu wyborczego niektórych radnych, jak choćby wprowadzone do budżetu już w tym roku prawoskręt na Kopernika i plac zabaw na Ceglanej. Z kolei plac zabaw na Wądołach, o który mieszkańcy zabiegają od lat, wtłaczany jest w inicjatywę lokalną, żeby udowodnić, że to narzędzie funkcjonuje, mimo że nie ma przeszkód, żeby wykonać go po prostu z budżetu.

Władze chcą udowodnić na siłę swą "obywatelskość", w istocie dopasowują większość i tak prowadzonych działań pod z góry zadaną tezę. Jeśli nie ma się na celu prawdziwych zmian, zaspokajania realnych i zgłaszanych przez lokalną społeczność potrzeb, tak to właśnie wychodzi - nieautentycznie i pozornie. Miasto żyje mimo tej pozorności i często wbrew niej, siłą rozpędu i poczuciem odpowiedzialności pracowników samorządowych, ale widać ewidentne wyhamowanie. Trzeba przestawić Oleśnicę na tor szybkiego ruchu, bo nasze miasto naprawdę zasługuje na więcej.

Chciałbym na koniec zapytać o Forum Rozwoju i wystawienie przez to ugrupowanie swojej kandydatki na burmistrza Oleśnicy. Czy wyborcze porozumienie i wspólny kandydat z tym ugrupowaniem nie było możliwe?

Poświęciłem bardzo wiele czasu, żeby stworzyć koalicję ponad podziałami, która będzie w stanie przedstawić oleśniczanom ofertę spełniającą ich oczekiwania. Ofertę różnorodną, pochodzącą z różnych środowisk, tak byśmy mogli dotrzeć do wielu osób o odmiennych poglądach, których łączy jedno - Oleśnica.

Wśród działaczy Forum Rozwoju zwyciężyły jednak na finiszu rozmów osobiste ambicje i urazy, ich decyzja o osobnym kandydowaniu wzmacnia PiS, nie chcę jednak zakładać, że dlatego została podjęta, choć i takie głosy się pojawiają. Uważam, że temu gronu zabrakło refleksji i autentycznej troski o miasto. "Rozwój" został tylko w nazwie, w istocie ugrupowanie zrobiło olbrzymi krok wstecz i jestem przekonany, że z tej decyzji zostanie rozliczone przez wyborców.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (295)

100000000 zł $13.09.2018 o 15:10

Gdyby nie M.Kołaciński to byście płacili za komunikację miejską. Pan J. Bronś by podwyższył z 1 zł do 3

Zgłoś
No13.09.2018 o 15:07

Zacznijmy od tego że w oleśnicy nie ma rozrywki z powodu odkładanja funduszy na naprawę miasta. Pan Jan zniszczył coś i teraz pan Michał to stara się naprawić i powoli idzie w dobrym kierunku.

Zgłoś
Jan13.09.2018 o 14:55

Liczę że otworzysz Stokrotkę w Rynku oraz wprowadzisz trochę handlu i rozrywki Rynek to nie zakrystia . Muszę latać po Oleśnicy za drobnymi artykułami a mam sporo lat i z tym sfatygowane nogi. Co im zrobił facet od Stokrotki że się tak zawzięli?

Zgłoś
igor12.09.2018 o 15:39

no to dziś mamy ostateczny i oficjalny pogrzeb kandydatury Bronsia na burmistrza - po przegłosowaniu w parlamencie europejskim przez koalicjanta Bronsia , platfusów - Acta2 - cenzury internetu, gość może zwijać manele

Zgłoś
mieszkańcy12.09.2018 o 09:54

Dziś mamy do czynienia z "twierdzą RATUSZ" Kołaciński ze świtą opuszcza twierdzę tylko na oficjałki , Bronś naprawdę to gospodarz który był w każdym miejscu i tego znów chcemy

Zgłoś
m11.09.2018 o 19:48

@Ola - Kołacińskiemu nie wyczerpały się pomysły, bo on te pomysły czerpie z rozmów z mieszkańcami Oleśnicy, słucha ich (w odróżnieniu od J. Bronsia) i dopiero się rozkręca. Będzie je realizował w latach 2018-2023.

Zgłoś
fan FR11.09.2018 o 17:00

A ja tak sobie pomyślałem po przeczytaniu odpowiedzi na ostatnie pytanie. FR jest złe, bo wystawiło kandydata na burmistrza co prawdopodobnie uniemożliwi Panu Bronsiowi wygranie batalii o burmistrzowski stołek. Czyli nie ważne demokratyczne zasady tylko najważniejszy Jan Bronś i jego wygrana. I coś jeszcze... Samodzielnie idzie SLD i to nie przeszkadza Panu Janowi. Nie przeszkadza, bo SLD nie wystawia kandydata na burmistrza! Co za egoistyczne potraktowanie wyborów samorządowych przez Pana Bronsia!!! Wszystko dla niego i każdy musi się temu podporządkować. Inna sprawa... Szkoda, że nie padło pytanie o powiat. A tam Pan Jan już nie ubiega się o żadne stanowisko, więc do wyborów idzie osobno a nie razem z PO. Nic się nie mówi ze strony Pana Bronsia, ani PO, o rozbijaniu opozycji i o oddawaniu przez to powiatu PiSowi. Kolejny przykład zakłamania i egoistycznego potraktowania wyborów!!! Tak więc Panie Brons i Pańscy klakierzy z PO, zamiast snuć teorie spiskowe, opluwać i oskarżać FR o wszelkie zło w tych wyborach, proszę uderzyć się w pierś i powiedzieć dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. A chodzi tylko i wyłącznie o stołek dla Pana Bronsia i danie możliwości zemsty za przegraną 4 lata temu. i taka jest cala, naga prawda.

Zgłoś
Ola11.09.2018 o 14:52

Kołacińskiemu już wyczerpały się pomysły .....Bronsia niech Bronś już wraca bo Oleśnica go potrzebuje

Zgłoś
ewa11.09.2018 o 09:56

tak to wychowany w komunie a teraz udaje demokratę

Zgłoś
doświadczony przez Bronsia10.09.2018 o 21:24

@WW na jakim ty świecie żyjesz, co ty wiesz o Oleśnicy?

Zgłoś
grzesio10.09.2018 o 20:58

bronś wychowany za komuny ,,,wypad dziadek do przeczkola tam lubią bajki .te mondrala ,a gdzie zakłady pracy? 20 lat i tylko tyle? W Y P A D na zielenine

Zgłoś
ww10.09.2018 o 19:15

Doświadczony przez : chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Co to znaczy, że podskoczy i będzie musiał szukać pracy poza miastem? Przecież to jest absurd i w 2018 ludzie nie łykną takiej bzdury, która wciskano w 2014. Miała być nowa jakość w Olesnicy. Z mojej perspektywy od 4 lat nie mamy wizji i władzy w mieście tylko jakieś zastępstwo. Tak wygląda sprawiedliwość, że każdemu nic? Zamiast cokolwiek robić? Do kitu taki burmistrz, który mami obietnicami, z których zostało tyle co z wizji PO(sic!).

Zgłoś
doświadczony przez Bronsia10.09.2018 o 18:06

Wybierzcie J. Bronsia, a on już po pół roku otoczy się kumplami i będzie was miał w d... Również was Radnych, będzie robił co mu się podoba, nie będzie się liczył z nikim, bo tak robił przez 20 lat, a człowiek tak łatwo nie zmienia zasad. A jak ktoś podskoczy, to powinien szukać pracy poza Oleśnicą, bo w mieście będzie nikim.

Zgłoś
taka prawda10.09.2018 o 14:41

@rolkarz, no trochę lat minęło. włączone myślenie nie szkodzi. na Krzywoustego lekarz realizuje koncepcję Bronsia.

Zgłoś
rolkarz10.09.2018 o 11:30

jechałem niedawno temu po ściezce rowerowej z czasów Bronsia i mało sobie zębów nie wybiłem na przejeżdzie przez ulicę przy Perle, porównajcie sobie wykonanie tamtej ścieżki z aktualnie budowaną przy Krzywoustego; róznica klasy

Zgłoś
lolp10.09.2018 o 08:47

A ja się dam nabrać i cieszę się że jest szansa na zmianę

Zgłoś
zw/kowalski10.09.2018 o 06:45

do Zbigniew Dureń, jebn... Zbigniew. Ja sam głosowałem na SD. Pieprzysz tylko o imigrantach a nie beirzesz pod uwagę jaki ma program ta partia. Jakos zapominasz o rzeczy najważniejszej. W Szwecji głosowało około 85 % uprawnionych. A wy w Polsce i Oleśnicy jak zwykle bedziecie gorsi i na wybory pójdzie około 50 % wyborców. A później każda opozycja krzyczy , ż ena najlepszą partie głosowało tylko 18 % uprawnionych i podobne bzdyry. Jesteście w czarnej d.... Jak masz wątplowości to przeczytaj sobie komentarze o arkadach i smrodzie , fekaliach tam znajdujacych sie. To wasza a nie burmistrza (każdego)wizytówka.

Zgłoś
aga10.09.2018 o 00:08

No to wskażcie lepszego bo jak na razie nie ma a co zrobiona w tych 4 lat szczegóły proszę

Zgłoś
PeOwska Menda9.09.2018 o 22:33

Kto się nabrać na te idiotyzmy da??

Zgłoś
Miliony!9.09.2018 o 22:16

Co kryje ten bebech??

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Repertuar Kinokawiarni Spirala
dzisiaj o 07:18/ Kultura
Kto kupi porsche z licytacji?
dzisiaj o 06:45/ Aktualności
764. urodziny Oleśnicy
wczoraj/ Aktualności
Dron zbada jakość powietrza
wczoraj/ Aktualności
Bezzasadna skarga na burmistrza
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube