reklama
reklama
Dziś jest piątek, 22 lutego. Imieniny Małgorzaty, Marty, Piotra.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Hakerzy, wirus i okup!

13.08.2018 o 08:02Komentarzy: 123Kategoria: Aktualności
MojaOlesnica.pl ujawnia, że system starostwa został przejęty przez hakerów, którzy domagają się okupu. Nie wiadomo natomiast, czy doszło do wycieku danych osobowych mieszkańców.


Cyberprzestępcy przejęli co najmniej jeden komputer starostwa, przez co unieruchomiony został jeden z kluczowych systemów. Czy dane mieszkańców są bezpieczne?

MojaOlesnica.pl ujawnia: cyberatak na starostwo!

Kilka dni temu na łamach portalu MojaOlesnica.pl informowaliśmy, że nie działa Zintegrowany System Informacji Przestrzennej, który należy do Starostwa Powiatowego w Oleśnicy (więcej). Kosztował on 2,6 mln złotych.

W toku dziennikarskiego śledztwa MojaOlesnica.pl dotarł do informacji, że przyczyną przerwy prawdopodobnie jest nieopatrzne uruchomienie przez pracownika starostwa wirusa-trojana, prawdopodobnie o nazwie Petya lub Hermes, który zaszyfrował i zablokował co najmniej jeden z kluczowych komputerów, domagając się zapłaty okupu pewnej kwoty w wirtualnej walucie w zamian za przywrócenie funkcjonalności.

Sposób zarażenia nie jest znany, ale można przypuszczać, że ktoś mógł otworzyć e-mail z podejrzanym załącznikiem. Jest to najczęstsza forma instalacji niechcianego oprogramowania.

Co z danymi osobowymi? I czy można było tego uniknąć?

Warto podkreślić, że na części komputerów, w tym także w samym ZSIP-ie, mogą znajdować się wyjątkowo wrażliwe dane osobowe mieszkańców powiatu oleśnickiego. Ich dostęp przez wirusa, a w domyśle - przez hakerów, będących twórcami złośliwego programu, wydaje się być w tym przypadku oczywisty. W efekcie może dojść do wykorzystania danych w niepożądany sposób.

Przez cały czas starostwo nie odniosło się do tej sprawy, jak również nie poinformowało mieszkańców o tym poważnym problemie. - Wygląda na to, że starostwo zupełnie nie wie, co w tym przypadku robić - mówi nasz informator.

To w połączeniu z niefrasobliwością przy zainfekowaniu wirusem poprzez ewentualne otwarcie podejrzanej wiadomości, daje obraz nieprzygotowania urzędu na cyberataki.

Policja odsyła do starostwa, które nabrało wody w usta

Sprawą zajęła się policja, której przedstawiciele z pytaniami kierują nas z powrotem do urzędników. - Proszę w tej sprawie kontaktować się ze starostwem - uciął asp. szt. Sławomir Gierlach z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Listę szczegółowych pytań, w tym także ewentualny o wyciek danych osobowych, możliwość zapłaty okupu i kwestie związane z podejściem do bezpieczeństwa przez urzędników, zapytaliśmy jeszcze w minionym tygodniu w starostwie. Odpowiedzi opublikujemy, jeśli tylko je otrzymamy.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (123)

Avalon16.10.2018 o 09:37

O! tego jeszcze nie grali xD to ja bede dobry i podrzucę materiał jak sie chronic przed atakami https://www.alfatronik.com.pl/info/jak-zabezpieczyc-komputer-przed-hakerami/

Zgłoś
ReX17.08.2018 o 19:06

@GeX Są niezatapialni tak samo jak był niezatapialny Karpienko kiedy działał w harcerstwie ...

Zgłoś
GeX17.08.2018 o 16:34

Ile jeszcze wstydu przyniesie nam para: starosta-vicestarosta??

Zgłoś
rezerwista17.08.2018 o 10:39

Oszołomy hitlerowsko-stalinowskie spod znaku kółka i krzyżyka wymyślają farmazony będące wprost cytatami z z pism ich idola czyli Breivika.Jedyne pożary i podpalenia powodują biali neonaziści na harlejach będący członkami gangów motocyklowych będących postrachem całej Skandynawii.Oczywiście robią to w imię Południa i Ku Klux Klanu :)

Zgłoś
prawdaWoczyKole17.08.2018 o 10:36

Hucpa,wiarołomstwo i oszustwo !

Zgłoś
zw/kowalski16.08.2018 o 06:31

do zw Sfiksował. Masz urojenia Podobno za tym stoja islamiści. Ty podobno jesteś sprawny inaczej. W Oleśnicy też pewien debil podpalał auta. Złapany nie potrafił powiedzieć dlaczego. Poczytaj komunikaty policji w Olesnicy. Nie wolno wam nic robic. Bo włamia się do auta, bo okradna mieszkanie itp itd. W Olesnicy nie wejdziesz na praktycznie żadną klatkę schodową w dzień. Bo domofon. W Szwecji praktycznie wszystkie klatki są otwarte do 22. Dopiero później sazamykane i tzreba dzwonić. Wróć burku do tematu.

Zgłoś
Adam15.08.2018 o 22:15

Coś czuję, że powiat cichaczem chciał po prostu podmienić nowy dysk z systemem i danymi od firmy która to wykonała - jak gdyby nigdy nic - było, nie było ale znowu jest. Nikt nie miał się o tym dowiedzieć... ale nie wyszło. Sami nie zrobili backupu (powiat) a jak wiadomo prywatne firmy trzymają takie rzeczy u siebie w razie czego. Tylko dane będą trochę nieaktualne. Pytanie tylko: Ile będzie kosztować taka operacja? A może za darmo z obietnicą przyszłej współpracy?

Zgłoś
hgw15.08.2018 o 18:25

Fachowiec od cyberataków - Gierlach.

Zgłoś
drugi sektor15.08.2018 o 12:10

Czas ucieka pieklo czeka!

Zgłoś
Ajron15.08.2018 o 11:41

To nie był żaden cyberatak. To brak rozumu u osób korzystających z maila. Zewsząd się słyszy - nie znasz adrestata maila, nie otwierasz. Nie jesteś pewien, piszesz na ten adres. Proste i skuteczne. Olesnica nie potrafi poruszać się po drogach autostradach chodnikach a teraz wychodzi że nie wiecie jak odebrać maila. Przeproście a zajmę się Wami

Zgłoś
zw Sfiksiował15.08.2018 o 10:10

Po masowych pożarach w Szwecji, za którymi częściowo mogli stać islamiści, teraz płoną samochody. W poniedziałek wieczorem spłonęło tam aż 80 samochodów w wyniku wojny gangów. Samochody płonęły w kilku szwedzkich miastach: Malmö, Helsingborgu i Göteborgu. Nieznani sprawcy podkładali ogień w wielu miejscach, powodując olbrzymie straty. Kraj znany ze swojej otwartości wobec imigrantów zbiera teraz żniwo. Na szczęście takie obrazki nie występują we Polsce, ale biorąc pod uwagę, że rząd otwiera drzwi na pracowników z krajów islamskich może się to niedługo zmienić.

Zgłoś
zw/kowalski15.08.2018 o 09:59

Aż dziw bierze , że to znów nie jest moja wina.

Zgłoś
???15.08.2018 o 08:51

a co na to Karasek???

Zgłoś
Buahaha14.08.2018 o 22:51

A co na to Jarek P. Superinformatyk starostwa vel "Ja nie jestem od tego"? :D

Zgłoś
gorszy sort14.08.2018 o 22:11

@master nie wiesz czemu? bo wyszlo szydlo z worka!

Zgłoś
master14.08.2018 o 15:05

ciekwae czemu tyle postów wykasowano, uderz w stól...w starostwie komuś się tyłek pali.

Zgłoś
Cyborg14.08.2018 o 10:04

Może to kryptozlecenie dla Animy w letnią posuchę ?.

Zgłoś
polokokta14.08.2018 o 08:09

Do Konstitution aleś ty chory z nienawiści, a może naćpany. W którym miejscu jest tu łamana konstytucja. No chyba w tym, że zabrano się za komuchów i kastę dotychczas nie rozliczaną. Zabierasz głos a nie znasz ortografii pewnie jak Twój ulubiony prezydent ,,bul,, a styl, ach szkoda czasu.

Zgłoś
Konstitution14.08.2018 o 05:56

Jezu. Przecież to bez znaczenia. Opamietajcie się. Każdego dnia w tym kraju łamana jest kon sty tucja wszyscy razem kon-sty-tucja. Jak można łamać kon-sty-tucje. Narodzie czerwony obudź się. Koń-sty-tucja . Razem na placu wolności pokażmy Solidarność z miliardami protestujących wszyscy razem KON_STY-TUCJA !!!

Zgłoś
Idiota14.08.2018 o 01:58

W starostwie zwykli użytkownicy pracują na koncie z uprawnieniami admina. Amatorzy.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Soyka i Karolak w Oleśnicy
dzisiaj o 20:42/ Kultura
Miasto przejmie dworzec kolejowy?
dzisiaj o 15:50/ Aktualności
Remont budynku szkoły muzycznej
dzisiaj o 15:28/ Aktualności
Oleśnica jest kobietą
dzisiaj o 15:24/ Aktualności
Ćwiczenia antyterrorystyczne w SP7
dzisiaj o 12:54/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube