reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 21 lutego. Imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Elementy organów już w Bierutowie!

8.08.2018 o 10:05Komentarzy: 15Kategoria: Ciekawostki
Publikujemy tekst Grzegorza Michalaka, który opisuje drogę elementów zabytkowej szafy organowej. Niedawno wróciły one do Bierutowa.


Grzegorz Michalak z synem Piotrem

POWRÓT DO DOMU"..., CZYLI OCALAŁE ELEMENTY ZABYTKOWEJ BAROKOWEJ SZAFY ORGANOWEJ SĄ JUŻ W BIERUTOWIE

Dzień 31 lipca 2018r. na długo pozostanie w mojej pamięci. To właśnie tego dnia po wielu latach poszukiwań bierutowskiego instrumentu, a następnie szeregu starań, przywieźliśmy do Bierutowa zachowane elementy zabytkowej barokowej szafy organowej z kościoła św. Katarzyny w Bierutowie. Elementy, ponieważ szafę tę podczas jej dyslokacji do Inowrocławia bezpowrotnie zniszczono, a sam instrument niezbyt szczęśliwie zmontowano w Inowrocławiu zatracając jego walory muzyczne i estetyczne.

Jednak pewne jej elementy przetrwały i właśnie dziś powróciły do Bierutowa. O losach tej szafy i znajdujących się w niej organach pisałem już wielokrotnie. To wspaniałe wyposażenie kościoła św. Katarzyny zostało wywiezione z Bierutowa w lutym 1949 r. przez Mariana Śliwińskiego, który wspomnianą szafę, pomimo, że była perełką sztuki barokowej, bezsensownie zniszczył, a sam pochodzący z 1934 roku 44-głosowy instrument będący dziełem znanej niemieckiej firmy organmistrzowskiej Sauer, potraktował bardziej, jako surowiec budowlany i poskładał go w inowrocławskim kościele niezgodnie z założeniami jego projektanta i producenta.

Przywiezione przez nas dziś do Bierutowa opisywane elementy szafy organowej przetrwały jednak w małym pseudo-muzeum przy kościele, w którym znajduje się obecnie bierutowski instrument. Można domniemać, że zgromadził je tam jakiś anonimowy miłośnik sztuki, który lokując je tam ocalił tym samym przed całkowitym unicestwieniem. Identyfikacji tych dzieł mogliśmy dokonać dzięki pomocy i uprzejmości proboszcza Parafii św. Mikołaja w Inowrocławiu, księdza Romualda Drążkowskiego, któremu niniejszym za Jego zaangażowanie w sprawę składamy serdeczne podziękowanie.

Przywiezione za wiedzą i zgodą stosownych służb konserwatorskich do Bierutowa zabytki, przekazaliśmy na ręce proboszcza Parafii św. Józefa w Bierutowie, księdza Ryszarda Znamirowskiego, w którego jurysdykcji znajduje się kościół św. Katarzyny, żeby docelowo mogły powrócić na swoje pierwotne miejsce. Oczywiście, ponieważ są to już tylko elementy dawnej szafy, będzie musiała powstać stosowna koncepcja zagospodarowania tych dzieł sztuki, np. wkomponowując je w odtworzenie pozytywu, po którym po dziś dzień pozostaje jedynie wycięcie w emporze górnego chóru kościoła św Katarzyny. Znając jednak zaangażowanie bierutowskiego księdza proboszcza i szacunek z jakim podchodzi do renowacji dzieł sztuki, głęboko wierzymy, że przywiezione dziś dobra kultury i historii Ziemi Bierutowskiej z pomocą profesjonalistów w temacie odnajdą godne sobie miejsce w kościele św. Katarzyny dla którego ongiś zostały wykonane. Opisywane dzieła sztuki po przywiezieniu ich w dniu dzisiejszym do Bierutowa zostały z powodów technicznych tymczasowo zdeponowane w Izbie Pamięci przy Domu Ziemi Bierutowskiej dzięki uprzejmości jej założyciela i kustosza Pana Andrzeja Woźniaka. W załączeniu wykonana już w Bierutowie dokumentacja fotograficzna przywiezionych dóbr.

Zdjęć świadomie nie opisuję, z wyjątkiem jednego wykonanego jeszcze w Inowrocławiu oraz tych historycznych, ponieważ proponuję Państwu małą łamigłówkę. Do współczesnych zdjęć przywiezionych elementów dołączam trzy historyczne zdjęcia szafy organowej sprzed 1949 roku, kiedy jeszcze stanowiła całość w kościele św. Katarzyny, proponując, żeby spróbować odnaleźć te elementy, które dziś wróciły do "swojego domu" w Bierutowie, bo właśnie kiedy wyjeżdżaliśmy z dziedzińca inowrocławskiego kościoła w podświadomości przemknęła mi ta myśl: "po 70-latach wracamy do domu".

Zobacz też: Więcej zdjęć

Grzegorz Michalak

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (15)

MojaOlesnica.pl13.08.2018 o 15:33

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Tytus13.08.2018 o 14:02

Brawo Michalaki! Pewnie wiele lat jeszcze upłynie nim te odnalezione fragmenty wrócą na swoje miejsce. Smutek ogarnia, że w dziejach ludzkości jak wrzody na dupie lęgły się takie tłuki jak wspomniany MŚ!

Zgłoś
socjalista13.08.2018 o 09:52

Załóżcie Lokalną Grupę Działania a wtedy takich "kwiatków" kobiałkanin nie będzie mógł bezkarnie wykręcać...

Zgłoś
Iza12.08.2018 o 13:05

W zgk na trzezwo nie mysla o tych dlugach

Zgłoś
Bogdan niełotr12.08.2018 o 11:30

BOGDAN kobiałko (celowo z małej bo to mały człowiek ) na sesji rady gminy powiedział że: " obraz z kościoła św Katarzyny jest jego - do listopada na pewno jego". Mam nadzieję że od grudnia będzie należał do parafian i mieszkańców ! To za ich podatki został odrestaurowany a kmiotowi nic do tego.

Zgłoś
Bierutowianin 11.08.2018 o 23:57

Niesamowite zaangażowanie pracy, czasu i środków. Dziękujemy za bezinteresowny wkład Pana i Pańskiego syna w odzyskanie skradzionych nam dóbr.

Zgłoś
wyborca 11.08.2018 o 16:42

Czy to prawda że bierutowskie ZGK ma kilkaset tysiecy długu i jest na skraju bankructwa???

Zgłoś
Ciekawy10.08.2018 o 18:16

Kto to ten po prawej??

Zgłoś
xxx10.08.2018 o 15:56

pujdą na złom

Zgłoś
m9.08.2018 o 09:46

@ TY - z szacunkiem ułożyli, bo nie po to szukali tych elementów. Może ty byś j........

Zgłoś
MojaOlesnica.pl8.08.2018 o 21:53

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Adi8.08.2018 o 17:00

Brakaujace organy można zawsze pobrać od rowalajacych wie motocyklistów. Do końca wakacji sie trochę ich uzbiera

Zgłoś
,8.08.2018 o 15:40

Oby udało się złozyć i uzupełnic brakujące elementy.Będzie to ciężka praca,ale warto aby organy w "domu" w Bierutowie zagrały.Historia zatoczyła koło.

Zgłoś
Q18.08.2018 o 11:54

do: "Q" w artykule jasno pisze jaka jest koncepcja zagospodarowania przywiezionych zabytków

Zgłoś
Q8.08.2018 o 11:03

Super , a co z tym teraz zrobicie?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Sygnał o możliwej śmierci mężczyzny
wczoraj/ Aktualności
Jazz w obiektywie Roberta Piętki
wczoraj/ Kultura
Spalice wybrały sołtysa
wczoraj/ Aktualności
Poczta Polska zamiast redaktora
wczoraj/ Aktualności
Kiedy ruszy przebudowa pl. Zwycięstwa?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube