reklama
reklama
Dziś jest poniedziałek, 22 lipca. Imieniny Magdaleny, Bolesławy, Marii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wyrok dla policjantów i brata

19.07.2018 o 06:13Komentarzy: 80Kategoria: Aktualności
Dwaj policjanci i brat jednego z nich zostali uznani winnych próby podmiany sprawcy kolizji drogowej w Cieślach. Wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnicy jest nieprawomocny.


Dwóch z trzech oskarżonych na jednej z rozpraw

Tajemnicza kolizja w Cieślach

W grudniu 2013 roku w Cieślach doszło do tajemniczej kolizji z udziałem trzech pojazdów. Jednym z nich miał kierować Michał G., funkcjonariusz oleśnickiej policji, który wtedy był w czasie wolnym od służby.

Prokuratura twierdziła, że mężczyzna zadzwonił do swojego brata, Pawła G. Sam Michał G. zgłosił się dopiero później na policję. Badanie wtedy wykazało, że był trzeźwy.

W międzyczasie o zajściu powiadomiono policjanta Tomasza P., który aktualnie znajduje się na emeryturze. Ten sam funkcjonariusz jest oskarżony w głośnej sprawie domniemanego brutalnego wymuszania zeznań wobec zatrzymanych (więcej).

Śledczy twierdzą, że podmienił on sprawcę kolizji z policjanta na jego brata, a dodatkowo fałszował dokumentację. Z lektury aktu prokuratury wynika, że chodziło o rzekome "przekroczenie uprawień lub niedopełnienie obowiązków", "tworzenie fałszywych dowodów" i "wyłudzanie poświadczenia nieprawdy". Podobne, lecz w nieco mniejszym zakresie zarzuty usłyszeli bracia G.

Skuteczna apelacja w sądzie

Sprawę najpierw prowadził SSR Rafał Płażewski. Policjanci Tomasz P. i Michał G. zostali całkowicie uniewinnieni. Sąd dał wiarę ich zeznaniom, podkreślając przy tym rolę zgromadzonego materiału dowodowego, głównie w postaci zeznań świadków.

Po skutecznej apelacji prokuratury, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia w oleśnickim sądzie (więcej).

Porównanie do gangu Olsena

W mowie końcowej Piotr Jaworski, Prokurator Rejonowy dla Wrocławia Krzyki-Wschód, porównał działalność trójki oskarżonych do gangu Olsena, znanej duńskiej komedii.

- Oskarżeni działali jak gang Olsena - prymitywnie i bez przemyślenia. Dlaczego ktoś pomyślał, że to się może udać? Proste wyjaśnienie - w idiotyzmie, głupocie - mówił. Wskazywał na "arogancję" i "bezczelność" w trakcie ich działań. - Na wsi może mówi się, że policja wszystko może i jest bezkarna. Wyrok powinien wskazywać, że tak nie jest - dodał i chwalił świadków za to, że odważyli się zeznawać przeciwko policjantom i bratu jednego z nich.

Reprezentujący oskarżonych adw. Piotr Hornung i adw. Aleksander Sikorski wnieśli o uniewinnienie swoich klientów. Pierwszy z nich wskazał na wątpliwości w tej sprawie - m.in. różniące się zeznania świadków czy danych z logowań telefonów komórkowych oskarżonych do poszczególnych stacji. - Sprawstwo zarzucanych czynów nie zostało wykazane dowodami - ocenił P. Hornung i pozytywnie ocenił wcześniejszy wyrok. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy to Paweł G. jest sprawcą kolizji - dopowiedział w imieniu swojego klienta A. Sikorski.

Nieprawomocny wyrok. Sąd skazał oskarżonych

Wczoraj wyrok ogłosiła SSR Dobromira Myszakowska, która uznała całą trójkę oskarżonych za winnych zarzucanym im czynów. Nie było ich tego dnia na sali.

Tomasz P. usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a bracia G. po sześć miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Tak jak chciał prokurator P. Jaworski. Dodatkowo wszyscy mają do zapłacenia po kilkaset złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

- W ocenie sądu, zeznania świadków nie budzą wątpliwości - tłumaczyła sędzia D. Myszakowska. Rozbieżność zeznań części z nich tłumaczyła upływem czasu i uznała, że nie mieli oni interesu, aby fałszywie oskarżać policjantów.

W uzasadnieniu wyroku wskazywała jednocześnie, że tłumaczenia oskarżonych nie były wiarygodne. Sędzia stwierdziła, że cała trójka działała wspólnie i w porozumieniu, aby ukryć rzeczywistego sprawcę kolizji.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do odwołania.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (80)

Etien19.07.2018 o 10:42

Ojj psu nie wyszlo. Wyjdzie mu szczekanie....

Zgłoś
Psy do budy19.07.2018 o 10:25

Teraz przy nożce będą chodzić.

Zgłoś
Karol19.07.2018 o 10:22

Do paki z nimi a nie na emeryturę

Zgłoś
KING19.07.2018 o 10:20

Czemu w zawieszeniu? Ciekawe ile jeszcze takich akcji odrypali pewnie nie jedną

Zgłoś
zw-kowalski19.07.2018 o 10:10

Misiek. A pamiętasz jak na emeryture przeszedł komendant Patykowski. Wersja podana oficjalnie to stan zdrowia. Wersja nieoficjalna podana przez wyzszych stopniami z tamtego okresu totalnie różni sie od tej oficjalnej. Powęsz trochę a dojdziesz do prawdy obiektywnej.

Zgłoś
zw-kowalski19.07.2018 o 10:07

Trzy lata od zdarzenia. Kolejna porażka polskiego wymiaru sprawiedliwości. Apelacja zajmie jeszcze z 3 miesiące. Mad krytykował sprawców gwałtu w Rimili (mam nadzieję, że dobrze podałem nazwę). Gwałt był w sierpniu a w listopadzie szef gangu został skazany. Bezpośredni sprawca miał rozprawę już (według polskich standardów) w lutym. W Polsce czy Olesnicy to działa inazcej. Polska ma najgorsze sądownictwo w Europie. Niezaleznie czy u władzy było SLD, PSL, PO czy teraz PiS.

Zgłoś
On19.07.2018 o 10:04

Pawlak ty kundlu

Zgłoś
Misiek19.07.2018 o 10:01

Ładnie zakonczyli karierę w policji. Jak się pali grunt pod nogami, to hyc na emeryturke i high live, żyć nie umierać. Zawiasy to słaba kara za krętactwo i mataczenie i to jako policjant.

Zgłoś
We19.07.2018 o 09:51

Co dajcie spokój zabrać emeryturę bo zchanbili mundur i do paki tak jak wszystkich obywateli traktować

Zgłoś
We19.07.2018 o 09:51

Co dajcie spokój zabrać emeryturę bo zchanbili mundur i do paki tak jak wszystkich obywateli traktować

Zgłoś
..19.07.2018 o 09:42

do kolizji doszło w Cieślach na oczach ludzi..

Zgłoś
Eter19.07.2018 o 09:41

Prokurator porównał Olesnice do wsi... ????

Zgłoś
Jenny19.07.2018 o 09:19

Nawet nie mieli odwagi stawić się na rozprawę, wysłali tylko papugi. Jak nie szkoda im kasy to sie odwołają, Hornung nie jest tani.

Zgłoś
Koko19.07.2018 o 09:19

Kto by nie kombinował na ich miejscu. Ale prawda jest taka ze piłeś to nie jedz. G. Powinien dostać wpierrrrrrr jak kiedyś pan sina doooopa i by się nauczyl

Zgłoś
Twoja polonistka19.07.2018 o 09:18

Rzucę w Ciebie słownikiem ortograficznym ;)

Zgłoś
ormowiec19.07.2018 o 09:10

Dajcie juz tym ludziom spokuj bylo minelo jak wy jestescie bez skazy to rzuccie pierwszy kamien!

Zgłoś
MałaMi19.07.2018 o 08:49

Kombinowali i przekombinowali ;) Jednak Colombo nie postarał się za bardzo i sprawa się rypła ;) Przykre jest to,że jakiekolwiek wykroczenia ,,funkcjonariuszy policji,, są zatajane i szybko zamiatane pod dywan nawet przez przełożonych.

Zgłoś
......19.07.2018 o 08:04

Już dawno powinni być pozbawieni emerytur....

Zgłoś
zzp19.07.2018 o 07:28

Zhańbili mundur policji emerytury im pozabierać

Zgłoś
Anty PiS19.07.2018 o 06:44

To jest wina PiS

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Budżet KKO to 180 tysięcy złotych
dzisiaj o 07:16/ Sport
Bezpłatna mammografia w Sycowie
dzisiaj o 06:23/ Aktualności
Zwrot podatku dla rolników
dzisiaj o 05:46/ Aktualności
Śmierdzący dym w środku lata
wczoraj/ Aktualności
Gazyfikacja gminy Bierutów?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube