reklama
reklama
Dziś jest poniedziałek, 22 lipca. Imieniny Magdaleny, Bolesławy, Marii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wyrok dla policjantów i brata

19.07.2018 o 06:13Komentarzy: 80Kategoria: Aktualności
Dwaj policjanci i brat jednego z nich zostali uznani winnych próby podmiany sprawcy kolizji drogowej w Cieślach. Wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnicy jest nieprawomocny.


Dwóch z trzech oskarżonych na jednej z rozpraw

Tajemnicza kolizja w Cieślach

W grudniu 2013 roku w Cieślach doszło do tajemniczej kolizji z udziałem trzech pojazdów. Jednym z nich miał kierować Michał G., funkcjonariusz oleśnickiej policji, który wtedy był w czasie wolnym od służby.

Prokuratura twierdziła, że mężczyzna zadzwonił do swojego brata, Pawła G. Sam Michał G. zgłosił się dopiero później na policję. Badanie wtedy wykazało, że był trzeźwy.

W międzyczasie o zajściu powiadomiono policjanta Tomasza P., który aktualnie znajduje się na emeryturze. Ten sam funkcjonariusz jest oskarżony w głośnej sprawie domniemanego brutalnego wymuszania zeznań wobec zatrzymanych (więcej).

Śledczy twierdzą, że podmienił on sprawcę kolizji z policjanta na jego brata, a dodatkowo fałszował dokumentację. Z lektury aktu prokuratury wynika, że chodziło o rzekome "przekroczenie uprawień lub niedopełnienie obowiązków", "tworzenie fałszywych dowodów" i "wyłudzanie poświadczenia nieprawdy". Podobne, lecz w nieco mniejszym zakresie zarzuty usłyszeli bracia G.

Skuteczna apelacja w sądzie

Sprawę najpierw prowadził SSR Rafał Płażewski. Policjanci Tomasz P. i Michał G. zostali całkowicie uniewinnieni. Sąd dał wiarę ich zeznaniom, podkreślając przy tym rolę zgromadzonego materiału dowodowego, głównie w postaci zeznań świadków.

Po skutecznej apelacji prokuratury, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia w oleśnickim sądzie (więcej).

Porównanie do gangu Olsena

W mowie końcowej Piotr Jaworski, Prokurator Rejonowy dla Wrocławia Krzyki-Wschód, porównał działalność trójki oskarżonych do gangu Olsena, znanej duńskiej komedii.

- Oskarżeni działali jak gang Olsena - prymitywnie i bez przemyślenia. Dlaczego ktoś pomyślał, że to się może udać? Proste wyjaśnienie - w idiotyzmie, głupocie - mówił. Wskazywał na "arogancję" i "bezczelność" w trakcie ich działań. - Na wsi może mówi się, że policja wszystko może i jest bezkarna. Wyrok powinien wskazywać, że tak nie jest - dodał i chwalił świadków za to, że odważyli się zeznawać przeciwko policjantom i bratu jednego z nich.

Reprezentujący oskarżonych adw. Piotr Hornung i adw. Aleksander Sikorski wnieśli o uniewinnienie swoich klientów. Pierwszy z nich wskazał na wątpliwości w tej sprawie - m.in. różniące się zeznania świadków czy danych z logowań telefonów komórkowych oskarżonych do poszczególnych stacji. - Sprawstwo zarzucanych czynów nie zostało wykazane dowodami - ocenił P. Hornung i pozytywnie ocenił wcześniejszy wyrok. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy to Paweł G. jest sprawcą kolizji - dopowiedział w imieniu swojego klienta A. Sikorski.

Nieprawomocny wyrok. Sąd skazał oskarżonych

Wczoraj wyrok ogłosiła SSR Dobromira Myszakowska, która uznała całą trójkę oskarżonych za winnych zarzucanym im czynów. Nie było ich tego dnia na sali.

Tomasz P. usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a bracia G. po sześć miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Tak jak chciał prokurator P. Jaworski. Dodatkowo wszyscy mają do zapłacenia po kilkaset złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

- W ocenie sądu, zeznania świadków nie budzą wątpliwości - tłumaczyła sędzia D. Myszakowska. Rozbieżność zeznań części z nich tłumaczyła upływem czasu i uznała, że nie mieli oni interesu, aby fałszywie oskarżać policjantów.

W uzasadnieniu wyroku wskazywała jednocześnie, że tłumaczenia oskarżonych nie były wiarygodne. Sędzia stwierdziła, że cała trójka działała wspólnie i w porozumieniu, aby ukryć rzeczywistego sprawcę kolizji.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do odwołania.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (80)

Kasia26.07.2018 o 22:19

Powinien się wstydzić.

Zgłoś
Ol25.07.2018 o 22:37

Nareszcie koniec tej nagonki

Zgłoś
Mietek25.07.2018 o 14:56

Policjanci z olesnicy to banda debili doslownie bezuzyteczni ,rok temu ich kolega po fachu zabil zone i sprawa ucichla .Pracuja tam sami alkocholicy tzw.stroze prawa.Powinni zlikwidowac ten komisariat!

Zgłoś
Kia23.07.2018 o 22:43

Dostanie awans

Zgłoś
D1XXXXX23.07.2018 o 14:30

Jada z psami!

Zgłoś
strzelec Jelenia Góra/Powidz23.07.2018 o 10:55

@hi,hi W każdym normalnym kraju a nie Domu Wariatów Polska każda służba miejska itp. ma szacunek na równi z "mundurówką",bo oni też nią są ponieważ reprezentują władze samorządowe w czynach a nie deklaracjach.W każdym laickim kraju najwyższą formą szacunku dla imigrantów jest właśnie zatrudnianie kao "śmieciarzy".Dzięki temu zostaje rozbita każda siatka donosicieli ponieważ oni mają zasadę,że swoje sprawy rozwiązują we własnym gronie a jak im "gumowe ucha" zaczynają robić "koło pióra" to w jedym szeregu idą Żydzi,Palestyńczycy,Turcy,Ormianie,Koreańczycy,Japończycy,Chińczycy,Hindusi itd. i razem "butują" soldateskę srającą na złotych nocnikach :-)

Zgłoś
strzelec_jg/powidz23.07.2018 o 10:49

@ryś Panie posterunkowy Rejonowej Komendy Milicji Obywatelskiej w Oleśnicy dopóki nie ma PRAWOMOCNEGO wyroku oraz danym delikwentem nie zainteresuje się "milicja w milicji" jest on "urlopowany" a następnie "funkcjonowany" zabierając minimum 5 etatów pracownikom cywilnym na "śmieciówkach" :-)

Zgłoś
...23.07.2018 o 10:39

@ ryś; a pracuje

Zgłoś
Tom23.07.2018 o 10:34

Będą dawać medale stopnie i awanse.

Zgłoś
ryś23.07.2018 o 00:05

Do "Laik" NIE MOŻE

Zgłoś
kgb23.07.2018 o 00:03

Ten Tomasz P. to niezły przekręt widać.

Zgłoś
zw-kowalski22.07.2018 o 22:29

do hi, hi. Jakie szkoły konczyłeś? Kilka zdań zapisanych w jednym zdaniu. Brak przecinków, kropek. Debilu. Zakpiłem sobie z ciebie. Sprzatam po sobie i u siebie. Czytaj baranie ze zrozumieniem. Osoby nieporadne zyciowo to zostały w Polsce. Bo etat po znajomosci z królikiem. Popatrz tylko na zatrudnienie w Ratuszu. Mamusia w ZBK, synek pracował w dziale promocji miasta. Tatuś przewodniczacym rady a syn był zatrudniony w wydziale geodezji. Do tego dalsi lub bliżsi zastrudnieni w spółkach związanych z miastem. Ja jestem na swoim i czasami daję zatrudnienie innym. Pomijam ile setek tysięcy zostawiam w polskich firmach. Więc głupcze - ekonomia!!!????

Zgłoś
Olesniczanin22.07.2018 o 22:08

Hwdp

Zgłoś
MojaOlesnica.pl21.07.2018 o 07:58

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Laik20.07.2018 o 23:08

Czy policjant z wyrokiem w zawieszeniu może nadal pełnić służbę? Proszę o rzeczową odpowiedź

Zgłoś
MojaOlesnica.pl20.07.2018 o 23:00

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
hi,hi20.07.2018 o 22:49

Nie mam nic do ludzi którzy sprzatają tam pod warunkiem że tą prace wykonywali w Polsce czy też studenci czy uczniowie ale ty nie wykonywałeś tej pracy w Polsce nie bedę pisał dlaczego z Polski wyjechałeś bo jesteś człowiekiem nieporadnym nie dajacym sobie radę i dlatego wyjechałeś z Polski zero pomysłów na życie i nie pisz głupot że sprzatając na zachodzie żyjesz tam godziwie zastanów się co piszesz co do policjantów w tym przypadku nie zabieram głosu bo nie wiem o co chodzi jeżeli są winni to ich postepowania nie popieram .Chciałbym doczekać zebyś coś napisał pozytywnie i Polsce i Polakach jeżeli się nim czujesz Szwedem nigdy nie bedziesz choćbyś miał nawet obywatelstwo.Pozdrawiam.

Zgłoś
Kot20.07.2018 o 22:38

A co robią teraz?

Zgłoś
zw-kowalski20.07.2018 o 22:32

do hi, hi. Skup się mały człowieczku lub policjanciku na treści artykułu. Sad wyraxnie ocenił patologię jaka zdarzyła się w policji w Oleśnicy. To co zrobili policjanci w tym konkretnym przypadku to typowe policyjne sqwysyństwo. I słusznie ktos zauważył. Zdarzenie było prawdopodobnie po pijaku i taki potencjalny morderca nadal bedzie prowadził auto. Tylko wam wspólczuc jakości policji i społeczeństwa.

Zgłoś
zw-kowalski20.07.2018 o 22:29

do hi, hi. A czym czyszczenie kibli w Szwecji różni się od czyszczenia kibli w Polsce? Czym praca na zmywaku w Anglii różni się od pracy na zmywaku w Polsce? Tu i tu trzeba pracowac na zmywaku i czyścic kible. Tylko pracujac w Pl na zmywaku lub sprzatając tzw WC wegetujesz a na Zachodzie Europy żyjesz godziwie. Oczywiście ja nie widze nic złego w tym, że sprzatam swoję WC sam. :-)

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Budżet KKO to 180 tysięcy złotych
dzisiaj o 07:16/ Sport
Bezpłatna mammografia w Sycowie
dzisiaj o 06:23/ Aktualności
Zwrot podatku dla rolników
dzisiaj o 05:46/ Aktualności
Śmierdzący dym w środku lata
wczoraj/ Aktualności
Gazyfikacja gminy Bierutów?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube