reklama
reklama
Dziś jest wtorek, 19 lutego. Imieniny Arnolda, Konrada, Mansweta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Zdjęcia martwych płodów są legalne

16.07.2018 o 13:18Komentarzy: 313Kategoria: Aktualności
Oleśnicki sąd uznał, że zdjęcia płodów, które pojawiły się jesienią ubiegłego roku we wsi Spalice, nie były nieprzyzwoite. Tym samym nie ukarano nikogo z fundacji "Pro - prawo do życia".


Dobór zdjęć na billboardach wzbudza kontrowersje. W ten sposób fundacja "Pro - prawo do życia" domaga się zaprzestania dokonywania wszelkich aborcji m.in. w oleśnickim szpitalu

Jesienią ubiegłego roku policja otrzymała zgłoszenie od Michała Karasia, przewodniczącego lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dotyczyło ono zdjęć martwych płodów, wykorzystanych w antyaborcyjnej akcji billboardowej fundacji "Pro - prawo do życia" we wsi Spalice, przy wlocie do Oleśnicy.

- Umieszczone na billboardzie zdjęcia martwych płodów zawierają nieprzyzwoite treści szczególnie dla dzieci. W sposób rażący odbiegają bowiem od zasad zachowania powszechnie przyjętych i akceptowanych w miejscach publicznych. Bez względu na temat, które poruszają nie powinny one tam się pojawić. Należy zgodzić się z twierdzeniem, że treści uwidocznione na zdjęciach nie są przyzwoite, szczególnie gdy ich odbiorcami są osoby, które oglądania tego typu treści sobie nie życzą, nie mówiąc już o dzieciach. Należy więc zadać pytanie, czy treść uwidocznioną na fotografiach można wręczyć na przykład siedmioletniej dziewczynce i uznać, że są to treści przyzwoite? Jeżeli nie, moim zdaniem materiały te należy uznać za objęte przepisem art. 141 Kodeksu wykroczeń, gdyż również dzieci mają dostęp do takich materiałów umieszczonych w miejscu publicznym - napisał M. Karaś.

Policja skierowała do Sądu Rejonowego w Oleśnicy wniosek o ukaranie przedstawiciela fundacji "Pro - prawo do życia". SSR Joanna Frąckiewicz wydała wyrok, który jest prawomocny.

- Zamieszczone przez obwinionego na banerach fotografie w istocie mogą wywoływać u odbiorców negatywne odczucia, jednak przypisywanie im kategorii nieprzyzwoitości nie jest uzasadnione. Z uwagi na tematykę mogą być szokujące oraz wywoływać negatywne skojarzenia, jednak kryterium nieprzyzwoitości, jako to które obejmuje lekceważenie uczuć innych ludzi oraz wywołująca oburzenie społeczne nie ma zastosowania w danym stanie faktycznym. Tak więc podsumowując działania obwinionego, rodzaj podjętych czynności oraz sposób realizacji swojego prawa do wyrażania opinii nie wyczerpują znamienia nieprzyzwoitości na gruncie art. 141 k.w., a tym samym nie doszło do naruszenia tego przepisu. Na marginesie wskazać należy, iż art. 54 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwanie i rozpowszechniania informacji. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Prawo to może być ograniczone wyłącznie w zakresie art. 10 ust. 2 cyt. Konwencji, a takie szczególne okoliczności w niniejszej sprawie bez wątpienia nie zachodzą - czytamy w uzasadnieniu.

Kontrowersyjna instalacja zniknęła, ale niedawno pojawił się nowy billboard, tym razem przy ulicy Dobroszyckiej. Fundacja "Pro - prawo do życia" organizuje też pikiety pod oleśnickim szpitalem, sprzeciwiając się aborcjom wykonywanym w placówce.

Co ciekawe, w sprawie wykorzystywania zdjęć płodów w kampanii, polskie sądy różnie odnoszą się do tej kwestii. W Internecie można znaleźć informacje prasowe o przyznaniu racji fundacji, a w innych przypadkach czytamy o "przekroczeniu przyjętych norm i zwyczajów".

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (313)

fundacja pro do gazu30.07.2018 o 19:01

Fundacja pro-prawo do życia to zwykłe szmaty, pachołki kleru. To dziadostwo należy tępić.

Zgłoś
nl26.07.2018 o 20:31

I proszę, jednak można. ttps://lodz.onet.pl/drastyczne-banery-na-pikiecie-antyaborcyjnej-jest-zawiadomienie-na-policje/h9sp7qm

Zgłoś
Prawo i Fart24.07.2018 o 11:03

@mad - Zamiast głosowania proponuję losowanie. Jakaś sprawiedliwość w końcu musi być.

Zgłoś
ppp23.07.2018 o 23:11

Fotografie fotografiami a tam jest napis konkretnej placówki i można tak wg prawa? Dziwny powiat

Zgłoś
nik4723.07.2018 o 22:46

Idąc za ciosem, należało by pokazywać na bilbordach rozczłonkowane szczątki ludzkie podczas wypadków komunikacyjnych, aby dotrzeć zwłaszcza do młodych kierowców, zwłaszcza jednośladów. Ale to pewnie by się wielu nie spodobało, a szkoda!

Zgłoś
mad23.07.2018 o 21:34

Julciu, obrażasz sędzię Joannę Frąckiewicz tylko dlatego, że ci się wyrok nie podoba !! Innym się podoba i co, mamy zrobić głosowanie?

Zgłoś
Julka23.07.2018 o 12:56

Sądy w rękach PIS-u !!!!!!!!!! więc jakiego innego wyroku można się było spodziewać.!!!!Władza może tyle na ile jej ludzie pozwolą.Jak widać pozwalają na wszystko łykają jak pelikany wszystko co niesie tak zwana dobra zmiana. I nawet mi ich nie żal tej szarej,biednej masy, bo przecież dostają swoje 500+ !!!!!!!!!. NIECH ŻYJE BAL........

Zgłoś
kruszyciel_krucht21.07.2018 o 19:14

@kuria twoja mać Jako członek Podwórkowych Kółek Różańcowych Rodziny Radia Maryja oraz członek Klubu Czytelników Gazety Polskiej a także zwolennik wprowadzenia poprzez konstytucję teokracji w Polsce masz absolutne prawo do "pęknięcia żyłki pierdzącej" :-)

Zgłoś
katolik artysta21.07.2018 o 17:33

Właśnie, dobre pytanie; czy te plakaty są jeszcze dostepne w wyskokiej roździleczości i na paierze kredowym bo chciałem z kolegą księdzem wernisaż urządzić w jednym z przedszkoli katolickich, proszę o info.

Zgłoś
wojewódka21.07.2018 o 08:10

Czy są jeszcze gdzieś te plakaty?

Zgłoś
kuria twoja mać20.07.2018 o 22:58

HomoHominiLupusEst masz kompletnego pierdolca. Jesteś śmieć i katomatoł.

Zgłoś
zw-kowalski20.07.2018 o 22:46

A co by powiedziała pani sedzia gdyby taki plakat powieszono jej na przeciw okna. Takim widokiem na prawde mozna sie delektować. Pani sedzia zapomniała, ze ze względu na zbyt drastyczne zdjęciam i opisy zlikwidowano miesięcznik czy tygodnik ZŁY.

Zgłoś
HomoHominiLupusEst20.07.2018 o 18:42

@Monika Lipiec Edmundowicz Putinowicz Astrachański jest byłym oficerem politycznym WP,toteż ma odpowiednie kwalifikacje do sekowania degrengolady państwa polskiego poprzez wiernopoddańcze pisanie ustaw pod dyktando Watykanu :-)

Zgłoś
sołtys20.07.2018 o 06:08

AKCJA BILBORDOWA O PEDOFILLI KSIĘŻY - LOAKALIZACJA - PRZED KAŻYM KOŚCIOŁEM I SZKOŁĄ KATOLICKĄ - START - WRZESIEŃ.

Zgłoś
Monika Lipiec19.07.2018 o 19:50

Nie wytrzymałam i się odzywam, bo ktoś napisał co ja na to, czyli na to co napisał Pan Edmund. A ja na to, że to najmądrzejszy facet i z jajami (przepraszam Panie Edmundzie, choć jak Pana znam, to prawda i na pewno nie obelga). Piszecie tyle, a nie zrozumieliście myśli Pana Edmunda, a ona wygląda następująco i zawarł ją w słowach: "Jeśli nie zrozumiemy, że problem aborcji to wyłącznie interes biskupów, to zawsze będziemy uważani za idiotów. Przecież ci nienasyceni dranie wspierają ustawę "Zatrzymaj aborcję". A resztę przeczytajcie w oryginalnym tekście (2018-07-18 22:04:58). Ależ wywołał Pan Edmund reakcję, szkoda tylko, że ze strachu nikt nie chce ocenić złodziei ludzkiej godności, biskupów, a godności kobiet przede wszystkim ! Panie Edmundzie dzięki ! Kocham Pana !

Zgłoś
Ordo Heretico Degeneratio19.07.2018 o 19:43

to jest włąsnie nekanie a nie wolność wypowiedzi jak ktoś to już tutaj zauważył, inteligentny człowiek widzi róznicę, niestety żyjemy w pislandowym ciemnogrodzie, tępakami łatwiej sterować.

Zgłoś
henio19.07.2018 o 19:41

Pisanie o tragedii i traumie czy nawet zniechęcanie do aborcji to jedno a zastraszanie lekarzy agresywnymi pikietami pod szpitalami i epatowanie drastycznymi treściami w przestrzeni publicznej to drugie.

Zgłoś
HomoHominiLupusEst19.07.2018 o 19:31

Psychiatrzy i psycholodzy nie są zgodni, czy aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety, która jej się poddała (w stosunku do których w 1981 psycholog Vincent Rue ukuł pojęcie nieuznawanego do dziś przez medycynę i psychiatrię post-abortion syndrome ? "zespołu poaborcyjnego"). Psychiatrzy dyskutują, czy gorsze następstwa mogą mieć ewentualne negatywne skutki psychiczne wynikające z niechcianej lub nieuświadomionej ciąży, czy też skutki jej przerwania. Opublikowany w 2008 roku w Contraception 20-letni przegląd piśmiennictwa wykazał, że w badaniach, które autorzy przeglądu uznali za poprawnie wykonane, nie było zależności pomiędzy dokonaniem aborcji a zdrowiem psychicznym po wielu latach od aborcji (lub zależność była mała); równocześnie badania o złej jakości metodologicznej często postulowały taką zależność[74]. Z kolei przegląd badań z lat 1995-2009 zamieszczony w roku 2011 w The British Journal of Psychiatry zawiera konkluzje stwierdzające istotną korelację między poddaniem się aborcji oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów psychicznych, z których pewną część można w wyraźny sposób określić jako wynik aborcji[75]. W metaanalizie z 2008 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przedstawiło wniosek, że wśród dorosłych kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę, względne ryzyko problemów psychicznych nie jest większe, jeśli zdecydują się one na wczesną aborcję, niż jeśli donoszą ciążę, zaś pozytywna korelacja pomiędzy wielokrotnymi aborcjami a problemami psychicznymi wynika zdaniem APA z gorszej pozycji społecznej[76]. Naukowcy z Oregon State University wykazali brak związku pomiędzy przerwaniem ciąży u nastolatek a depresją lub niską samooceną[77]. W 1994 brytyjski Royal College of Psychiatrics opublikował raport, z którego wynikał wniosek, że zagrożenie dla zdrowia psychicznego w wyniku aborcji w pierwszym trymestrze jest znacznie mniejsze, niż to wynikające z kontynuacji ciąży w przypadku, gdy w ewidentny sposób może powodować ona u kobiety zaburzenia psychiczne[78]

Zgłoś
Opowieść podręcznej19.07.2018 o 19:29

co do art. 269d " ... twierdzenia, nieznajdujące oparcia w aktualnym stanie wiedzy ani badaniach naukowych, ..." --- czyli: nie rób tego bo pójdziesz do piekła, Bóg ci nie wybaczy, będziesz nieszczęśliwa .... To jest ochrona przed nękaniem a nie ograniczanie wolności wypowiedzi.

Zgłoś
HomoHominiLupusEst19.07.2018 o 19:27

Istnieje hipoteza mówiąca, że u kobiet, które poddały się zabiegowi aborcji, częściej występuje rak piersi[64]. Była ona często wykorzystywana jako argument przeciwko legalności zabiegu przez środowiska pro-life, szczególnie w Ameryce[65]. Kontrowersja przyczyniła się do przeprowadzenia szeroko zakrojonych, prospektywnych analiz klinicznych. Ich wyniki jednoznacznie wykazały brak takiej zależności[66][67]. Kilka z najbardziej uznanych ciał medycznych zgadza się z tym wnioskiem; są to m.in. Światowa Organizacja Zdrowia[68] (WHO), amerykański National Cancer Institute[69], American Cancer Society[70], American College of Obstetricians and Gynecologists[71] oraz brytyjski Royal College of Obstetricians and Gynaecologists[72]. Wcześniejsze niejednoznaczne doniesienia wynikały prawdopodobnie z błędu raportowania (ang. response bias) przy ocenie rozmiaru tego zjawiska

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Świetlny przejazd i pamięć o E. Niczyporze
dzisiaj o 17:12/ Aktualności
Konferencja Rutkowskiego w Oleśnicy
dzisiaj o 16:27/ Aktualności
Wraca ruch na ul. Krzywoustego
dzisiaj o 15:44/ Aktualności
SDM zadba o drogi gruntowe
dzisiaj o 15:04/ Aktualności
Kilkadziesiąt tysięcy na odprawy
dzisiaj o 13:42/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube