reklama
reklama
Dziś jest wtorek, 19 lutego. Imieniny Arnolda, Konrada, Mansweta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Policyjne rady dla rowerzystów

8.07.2018 o 08:28Komentarzy: 17Kategoria: Sport
Sezon rowerowy w pełni, dlatego oleśnicka policja przypomina rowerzystom o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


Publikujemy komunikat policji

Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Szczególnie latem, znacznie przyjemniej jest poruszać się jednośladem, niż stać samochodem w korkach. Rowerzyści poruszający się ulicami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mają w związku z tym uprawnienia, ale i obowiązki. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Co mówią przepisy ruchu drogowego na temat problemów, które możemy spotkać w każdym momencie swojej przejażdżki rowerowej?

* kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
* Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
* w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni,
* dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

Kiedy możemy korzystać z chodnika?

* opiekujemy się kierującym rowerem, jeżeli nie przekroczył 10. roku życia,
* szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
* warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Podstawowe wyposażenie naszego roweru:

* z przodu – jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
* z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
* co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
* dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
(dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej: na bocznych płaszczyznach kół roweru, z zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie – na kole tylnej osi; na pedałach roweru)

Mimo że nie jesteśmy zobowiązani przepisami do używania kasków ochronnych, to policjanci zachęcają do ich używania. Podczas upadku uchronią nas przed uszkodzeniem głowy.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy, źródło: KGP

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (17)

zxcvb11.07.2018 o 13:16

stop, w parku oleśnickim rowerzyści też chcą mieć pierwszeństwo. Kilka razy omal mnie nie potrącili, nawt na dzieciach wymuszają pierwszeństwo.

Zgłoś
lesba9.07.2018 o 15:06

Wiadomo że Boże Narodzenie lepsze.

Zgłoś
pedał9.07.2018 o 13:23

Gównoburza o wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem :-)

Zgłoś
Byk9.07.2018 o 12:33

stop mam nadzieje że Cie spotkam nad stawami to takiego buta na ryj otrzymasz że na operację plastyczną to będziesz musiał za granice jechać po za tym gamoniu stawy to nie tor wyścigowy pojechał byś na trasę to byś się zgubił .

Zgłoś
xxx9.07.2018 o 10:09

Większość scieżek rowerowych jest "łączona" z chodnikiem - scieżką dla pieszych! Na tych "łączonych" ścieżkach pieszeństwo ma pieszy!!! Ot co! Jeźdzę dużo rowerem, i nie mam problemu z dostosowaniem się do warunków na ścieżce gdzie są piesi - odpowiednia prędkość itp. To że są złośliwi piesi to fakt, rowerzyści i kierowcy też są złośliwi! Takie uroki tu i ówdzie!

Zgłoś
MałaMi9.07.2018 o 09:56

powinien być komunikat dla pieszych ... ja jako kierowca i rowerzysta jak widzę jak się zachowują piesi w stosunku do rowerzystów...,,Bo On jest pieszym i ma pierwszeństwo!!!' Ma! Ale nie na ścieżce rowerowej!!!

Zgłoś
rowerzysta9.07.2018 o 09:20

A krówska rozpłodowe z wózkami co łążą ścieżkami rowerowymi? Proponuję w takie wózki wjezdzac to sie od razu oduczą

Zgłoś
sara8.07.2018 o 18:13

na wilenskiej rowerzysci jada po ulicy a po sciezce rowerowej podruzuja mamy z dziedzkami

Zgłoś
zxcvb8.07.2018 o 18:03

Rowerzysta, masz rację. Ten chodnik za mojego życia (a już trochę jestem na tym świecie)nie był remontowany. Ale musisz sobie odpowiedzieć, co jest ważniejsze: wygoda jazdy, czy bezpieczeństwo. Jeśli jakiś tir cię zdmuchnie, przez wiele miesięcy będziesz się leczyć, być może nigdy nie powrócisz w pełni do zdrowia, kierowca będzie mieć ciebie na sumieniu, a winnym w świetle prawa będziesz ty.

Zgłoś
Rowerzysta8.07.2018 o 17:36

Proszę o konkretną odpowiedź. Jeżeli ścieżka rowerowa jest dziurawa i cały czas poprzecinana wystającymi krawężnikami które zmuszają do zatrzymywania się co kilka metrów i zagrażają normalnej spokojnej jeździe (chyba że jedzie się góralem to można je jakoś przejechać) właśnie taka jest wzdłuż Spalic, to czy można korzystać z jezdni?

Zgłoś
Zezem8.07.2018 o 17:21

Rowerzyści powinni znać przepisy z jazdy na rowerze a takich to jakoś nie widać !!!!

Zgłoś
zxcvb8.07.2018 o 14:15

stop, tak jak napisałeś, ścieżki źle zaprojektowano. Ale to nie znaczy, że możesz zabijać tam bezkarnie ludzi. Nad stawami dominują piesi i upychać ich wszystkich na wąskiej ścieżce jest co najmniej niemądre. Główna trasa powinna być udostępniona i dla pieszych i dla rowerzystów. Są dwie inne możliwości:wyrzucić rowerzystów lub od nowa wybudować ścieżki.

Zgłoś
STOP8.07.2018 o 13:15

@stop - W takiej sytuacji używasz dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego o nieprzeraźliwym dźwięku, a nie psychopato tak jak ty chcesz!

Zgłoś
hg8.07.2018 o 11:45

dlaczego nie wlepiają mandatów za jazdę ulica wzdłuż ścieżki rowerowej ? To najgorsze co może być , w jakim celu robione są te ścieżki ? I to najczęściej osoby starsze tak robią i młodzież ma z nich brać przykład ? Niech zrobią jakieś spotkanie ze starszymi rowerzystami i im wytłumaczą po co są te ścieżki

Zgłoś
stop8.07.2018 o 10:56

Ci spacerowicze nad stawami przeginają pałę ,następnym razem jak będzie stado gęsi tak szło po ścieżce to rowerem się specjalnie na przypał w nich wkomponuje wtedy się jeden z drugim może otrząsną gdzie jest ścieżka a gdzie chodnik.Jak Bronś złe zrobił bez głowy to niech teraz to poprawia nad stawami.Już nie raz widziałem nad stawami jak pieszy idący po ścieszce rowerowej i się rower w niego wkomponował i zo z winy pieszego.

Zgłoś
Ola8.07.2018 o 10:37

A co z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi na rowerach na trzy koła? Mogą jechać po chodniku ?

Zgłoś
julian8.07.2018 o 08:51

a co gdy kończy się droga rowerowa lub chodnik policja i przepisy nic nie mówią?. w tym artykule zapomniał ktoś o istotnych dla życia lub zdrowia prawie,pozdrawiam redaktora i policję.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Tlenek węgla kontra życie ludzkie
dzisiaj o 20:07/ Aktualności
Szlachetny gest zwycięzcy fiata
dzisiaj o 19:34/ Aktualności
Świetlny przejazd i pamięć o E. Niczyporze
dzisiaj o 17:12/ Aktualności
Konferencja Rutkowskiego w Oleśnicy
dzisiaj o 16:27/ Aktualności
Wraca ruch na ul. Krzywoustego
dzisiaj o 15:44/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube