reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Chcieli pozbyć się niepełnosprawnych!

14.06.2018 o 06:39Komentarzy: 77Kategoria: Aktualności
Miasto chciało się pozbyć dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy są mieszkańcami gminy. Po interwencji rodziców zmieniono jednak zdanie.


Kryzys został zażegnany, ale niesmak pozostał

Zaskakujące pismo

Niedawno rodziny dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych z terenu gminy wiejskiej Oleśnicy dowiedziały się, że niebawem nie będą mogli oni uczęszczać na zajęcia do Środowego Domu Samopomocy, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ulicy Słowackiego w Oleśnicy.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej miasto i gmina doszły do porozumienia w tym zakresie, co zostało sformalizowane w 2012 roku. Gminie wiejskiej nie opłacało się specjalnie tworzyć takiego ośrodka dla kilku osób, przez co łatwiej było zawiązać współpracę z sąsiadami. Sprawę po otrzymaniu pisma dodatkowo komplikował fakt konieczności organizowania innej formy pobytu dla mieszkańców okolicznych wsi, co w tak krótkim czasie stawiało rodziców i urzędników gminnej opieki społecznej w kłopotliwej sytuacji.

Widmo rozłąki niepełnosprawnych podopiecznych

- Żeby nie tworzyć placówki tylko dla kilku mieszkańców naszej gminy, miasto i gmina podpisały porozumienie, że w miarę wolnych miejsc, mieszkańcy będą mogli uczęszczać na zajęcia. W tej chwili wydaje mi się, że miasto może ma jakiś inny pomysł i dlatego pomyślano, aby z nich zrezygnować, a w ich miejscu pojawiliby się uczestnicy z miasta - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Jarosław Telka, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Rodzice dostali informację z miasta, że przedłużą im pobyt do sierpnia. Zdenerwowali się, ponieważ niektórzy chodzą tam kilka lat i zżyli się ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Nam jest ciężko przyzwyczaić do nowego środowiska, a co dopiero tym osobom - uważa dyrektor.

Pomogła interwencja rodziców i gminy u burmistrza

J. Telka poinformował, że po spotkaniu z burmistrzem Oleśnicy Michałem Kołacińskim sprawa została wyjaśniona. - Po rozmowach pan burmistrz zadeklarował, że nasi uczestnicy będą uczestnikami. Jedynie mamy informację, że już następne osoby nie będą przyjmowane - powiedział.

Dyrektor GOPS wyraził też nadzieję, że miasto nie zmieni zdania w przyszłości. - Do kwietnia 2019 roku te miejsca są zagwarantowane. Czy temat nie powróci w marcu, tego nie wiem. Nie chciałbym, żeby wrócił. Deklaracja burmistrza była przy pracownikach GOPS-u i rodzicach - komentuje dyrektor.

Ratusz odpowiada, jednak nie wszystko jest jasne

Szczegółowe pytania w sprawie niepokojącego pisma do rodziców wysłaliśmy do Urzędu Miasta Oleśnicy. Zapytaliśmy między innymi o to, skąd wziął się taki pomysł i czy nie powróci on w przyszłości. Nadesłana odpowiedź nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

- W nawiązaniu do przedstawionej kwestii burmistrz Michał Kołaciński informuje, że korzystanie dotychczasowych pensjonariuszy z ośrodka nie jest w żaden sposób zagrożone bez względu na ich miejsce zamieszkania. W przyszłości przyjmowanie nowych osób spoza Oleśnicy także będzie możliwe, priorytet stanowią jednak mieszkańcy miasta - odpisał Michał Skrzypek, rzecznik prasowy UMO.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (77)

MojaOlesnica.pl14.06.2018 o 09:55

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
bb14.06.2018 o 09:55

Czy tam ktoś jeszcze rządzi? Haaaaloooooo Panie Kołaciński? Jest tam Pan? Jaki wstyd.

Zgłoś
Durnie14.06.2018 o 09:51

Dla pisu niepełnosprawni są bez. Ale ich rodzice dalej będą na pis głosować

Zgłoś
...14.06.2018 o 09:43

Skoroktos wyslal pismo to dzialal swiadomie ...

Zgłoś
anty Pislam14.06.2018 o 09:43

Walczą przeciwko aborcji a potem się wypinają na wszystko.pokazali jak traktuje sie niepełnosprawnych w sejmie.Jednym słowem W PISdu

Zgłoś
podatnik14.06.2018 o 09:25

a gmina to co robi ? przez 20 lat nie zdołała świetlicy wybudować ? Ostatnio ze ścieżek rowerowych też Kasina się wycofał , na co tam kasa idzie?

Zgłoś
;(14.06.2018 o 09:19

Dla kilku osób to się nikt nie będzie w gminie wysilał.

Zgłoś
zw-kowalski14.06.2018 o 08:57

Przy basenie Atol pisałem , że winnym pewnych rzeczy jest podział terytorialny kraju. Oleśnica utrzymuje mieszkańców okolicznych miast i wsi. Do straty Atola dokładaja się tylko mieszkancy Olesnica. kasina nie dokłada się. Opiswywałem przed laty jak wnuki komornika mieszkały poza Oleśnicą ale do przedszkola uczeszczały z moimi dziećmi za co płacili mieszkańcy Oleśnicy.

Zgłoś
xxxx14.06.2018 o 08:46

Dyskryminacja osob niepenlosprawnych!!J ak tak mozna to sa ludzie poszodowani przez los!! Ukraincow jest tu pelno a Wam przeszkadza to ze ktos mieszka nie w Olesnicy.Opanujcie sie.Złodzieje!

Zgłoś
empatia14.06.2018 o 08:44

@Anty PiS ty masz cos z lbem,bo w kolko jedno i to samo piszesz!? Widzisz wyraznie,ze Pan Burmistrz Michal Kolacinski pomogl,poniewaz ma w sobie duzo empatii,nie jest mu obojetny los czlowieka,ktorego stawia na pierwszym miejscu! To bronsie i te inne ludziki walcza tylko o kase i maja gdzies drugiego czlowieka! Pan Kolacinski jest dobrym czlowiekiem i szanowanym,wiec zamknij w koncu ta niewyparzona jadaczke!!!

Zgłoś
..14.06.2018 o 08:09

Ale jednoznacznie z artykułu wynika empatyczna postawa burmistrza i negatywna wójta gminy.

Zgłoś
?14.06.2018 o 07:54

Kłamliwy tytuł , ciekawe na czyje zlecenie???

Zgłoś
Nergal14.06.2018 o 07:19

Hitler tak zaczął , wytępił wszystkich niepełno sprawmych ,w przyrodzie tp sie nazywa selekcja naturalna

Zgłoś
z gminy 14.06.2018 o 07:19

a wójt Kasina przez tyle lat, nie potrafil zorganizować takiego domu? Co on robi w ogóle, drogi w gminie tragedia

Zgłoś
MojaOlesnica.pl14.06.2018 o 07:17

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Anty PiS14.06.2018 o 07:15

To jest wina rządów PiS

Zgłoś
vvv14.06.2018 o 07:10

tak wygląda segregacja niepełnosprawnych w rządach pisiurów.

Zgłoś
reklama
reklama
Ostatnio dodane
Remont placu zabaw przy Stolarskiej
dzisiaj o 20:03/ Aktualności
Ogromny pożar już ugaszony
dzisiaj o 19:12/ Aktualności
Przedszkola wyłamują się ze strajku
dzisiaj o 18:20/ Aktualności
Trzech zatrzymanych z narkotykami
dzisiaj o 17:58/ Aktualności
Nauczyciele jadą na protest, policja kontroluje
dzisiaj o 17:40/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube