reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 26 czerwca. Imieniny Jana, Pawła, Miromira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Chcieli pozbyć się niepełnosprawnych!

14.06.2018 o 06:39Komentarzy: 77Kategoria: Aktualności
Miasto chciało się pozbyć dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy są mieszkańcami gminy. Po interwencji rodziców zmieniono jednak zdanie.


Kryzys został zażegnany, ale niesmak pozostał

Zaskakujące pismo

Niedawno rodziny dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych z terenu gminy wiejskiej Oleśnicy dowiedziały się, że niebawem nie będą mogli oni uczęszczać na zajęcia do Środowego Domu Samopomocy, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ulicy Słowackiego w Oleśnicy.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej miasto i gmina doszły do porozumienia w tym zakresie, co zostało sformalizowane w 2012 roku. Gminie wiejskiej nie opłacało się specjalnie tworzyć takiego ośrodka dla kilku osób, przez co łatwiej było zawiązać współpracę z sąsiadami. Sprawę po otrzymaniu pisma dodatkowo komplikował fakt konieczności organizowania innej formy pobytu dla mieszkańców okolicznych wsi, co w tak krótkim czasie stawiało rodziców i urzędników gminnej opieki społecznej w kłopotliwej sytuacji.

Widmo rozłąki niepełnosprawnych podopiecznych

- Żeby nie tworzyć placówki tylko dla kilku mieszkańców naszej gminy, miasto i gmina podpisały porozumienie, że w miarę wolnych miejsc, mieszkańcy będą mogli uczęszczać na zajęcia. W tej chwili wydaje mi się, że miasto może ma jakiś inny pomysł i dlatego pomyślano, aby z nich zrezygnować, a w ich miejscu pojawiliby się uczestnicy z miasta - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Jarosław Telka, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Rodzice dostali informację z miasta, że przedłużą im pobyt do sierpnia. Zdenerwowali się, ponieważ niektórzy chodzą tam kilka lat i zżyli się ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Nam jest ciężko przyzwyczaić do nowego środowiska, a co dopiero tym osobom - uważa dyrektor.

Pomogła interwencja rodziców i gminy u burmistrza

J. Telka poinformował, że po spotkaniu z burmistrzem Oleśnicy Michałem Kołacińskim sprawa została wyjaśniona. - Po rozmowach pan burmistrz zadeklarował, że nasi uczestnicy będą uczestnikami. Jedynie mamy informację, że już następne osoby nie będą przyjmowane - powiedział.

Dyrektor GOPS wyraził też nadzieję, że miasto nie zmieni zdania w przyszłości. - Do kwietnia 2019 roku te miejsca są zagwarantowane. Czy temat nie powróci w marcu, tego nie wiem. Nie chciałbym, żeby wrócił. Deklaracja burmistrza była przy pracownikach GOPS-u i rodzicach - komentuje dyrektor.

Ratusz odpowiada, jednak nie wszystko jest jasne

Szczegółowe pytania w sprawie niepokojącego pisma do rodziców wysłaliśmy do Urzędu Miasta Oleśnicy. Zapytaliśmy między innymi o to, skąd wziął się taki pomysł i czy nie powróci on w przyszłości. Nadesłana odpowiedź nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

- W nawiązaniu do przedstawionej kwestii burmistrz Michał Kołaciński informuje, że korzystanie dotychczasowych pensjonariuszy z ośrodka nie jest w żaden sposób zagrożone bez względu na ich miejsce zamieszkania. W przyszłości przyjmowanie nowych osób spoza Oleśnicy także będzie możliwe, priorytet stanowią jednak mieszkańcy miasta - odpisał Michał Skrzypek, rzecznik prasowy UMO.

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (77)

j15.06.2018 o 07:29

Brawo dla burmistrza

Zgłoś
Żenada 15.06.2018 o 07:14

Hieny z portalu próbują wykorzystać niepełnosprawnych w przedwyborczej bijatyce- żenada

Zgłoś
fafik15.06.2018 o 07:03

jak zlikwidują aborcję i badania prenatalne będzie więcej kalek na utrzymaniu przez państwo polskie, bo państwo watykańskie ma w tym interes !

Zgłoś
Rysiek15.06.2018 o 06:48

@ Anty PiS idz sie lecz na grype bo o rozum juz za pozno!!!

Zgłoś
Kasiorka15.06.2018 o 06:13

Wybory za chwilę i pytanko na śniadanko.Co obecną władza dokonała?? Tylko bez gadek o strefie bo ta nie przynosi nic do kieszeni miasta.Tak patrzę na wysunięte boisko i mimo nawadniania trawa pada.Kto typ to gow... O odbiera i kto odpowiada za To?? ?

Zgłoś
mad15.06.2018 o 01:27

@obserwator, czytaj ze zrozumieniem, nie myl gminy wiejskiej Oleśnica z miastem Oleśnica, może wtedy wyjdzie ci mniej propagandy, którą niby znalazłeś.

Zgłoś
mad15.06.2018 o 01:03

zw-kowalski, no właśnie, jak to jest z finansowaniem pobytu w oleśnickim ośrodku osób niepełnosprawnych z ościennych gmin ?

Zgłoś
zw-kowalski14.06.2018 o 23:52

Mad. Widzisz. Szwecję "stać" na przyjecie uchodzców a wójt Kasina czy też gmina wiejska nie potrafi zapewnić ustawowej opieki nad niepełnosprawnymi. Czy nie rozsądniej byłoby połaczyć te dwie gminy gdzie i tak na tzw sępa mieszkańcy Spalic i innych wsi czerpią z dorobku Oleśnicy ?

Zgłoś
zw-kowalski14.06.2018 o 23:49

Hejterzy.Cytuje za Angorą. Nr 13 z 2018 roku-?Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso?- za te słowa Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał radną PiS Anne Kołakowską (54 l) na grzywnę w wysokości tysiąca złotych Radna skomentowała w ten sposób wpis posłanki PO Agnieszki Pomaskiej (38 lat) na temat projektu uchwały w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw obywateli.

Zgłoś
SGP14.06.2018 o 21:24

Szczerbaty a o którą dupeczkę Ci chodzi?

Zgłoś
Szczerbaty anioł14.06.2018 o 21:03

Pozdrawiam dupeczki z SGP

Zgłoś
kim. (jestem)14.06.2018 o 18:24

albo: skazuje kogos na cieżką karę, a potem ułaskawiam. kim jestem? wybawcą?

Zgłoś
obserwator miasta14.06.2018 o 18:15

maślane* mialo być

Zgłoś
obserwator miasta14.06.2018 o 18:13

myslalem ze miasto to nasza wladza. rozumiem to tak: "miasto chcialo pozbyc sie niepelnosprawnych" ale zaraz miasto t.j. burmistrz ich przygarnia. maslo naslane. ale w propagandzie o to chodzi.

Zgłoś
a14.06.2018 o 17:31

Wstyd dla wójta Kasiny. Nic nie robi, a kasy nawet nie ma na świetlicę dls niepełnosprawnych

Zgłoś
:))14.06.2018 o 17:20

PiS to samo zło!

Zgłoś
mad14.06.2018 o 17:06

Panie Paszkowski, ten tytuł: "Chcieli pozbyć się niepełnosprawnych!" dotyczy raczej włodarzy gminy wiejskiej, ale wtedy trzeba było napisać, że pozbyli się niepełnosprawnych, a nie tylko chcieli. Burmistrzowi Panu Michałowi Kołacińskiemu powinien Pan raczej podziękować za to, ze przygarnął tych niepełnosprawnych, a teraz, po namowach rodziców i dyrektora, zgodził się na ich pozostawienie w ośrodku. Rozumiem jednak, że nie lubi Pan PiSu i Pana Michała Kołacińskiego, więc podziękowań nie będzie ;))

Zgłoś
Otto Fahrenwirst14.06.2018 o 16:43

No, ale wójt Kasina, zdaje się jest w PO.... Chyba chce powtórzyć wariant z niepełnosprawnymi, jak w sejmie ....

Zgłoś
boguszyce14.06.2018 o 16:40

A jak z Boguszyc to gdzie ma się podziac?

Zgłoś
zapluty karzel reakcji14.06.2018 o 16:14

Ten obiekt powinien byc wykorzystywany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem panie burmistrzu Dom kombatanta ZBOWiD i przesladowanego i wykletego przez PRL mowi to cos panu?! tam też byla spokojna kawiarenka Wiarus!

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Ukradzione skrzypce zostały już odzyskane
dzisiaj o 10:26/ Aktualności
Policja kontra podróbki na targu
dzisiaj o 10:00/ Aktualności
Sprzęt MGK w upały przynosi ulgę
dzisiaj o 09:57/ Aktualności
Miejskie stypendia dla wszystkich
dzisiaj o 09:24/ Aktualności
Starosta na zgromadzeniu związku powiatów
dzisiaj o 09:17/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube