reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 21 lutego. Imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dworzec niszczeje na naszych oczach! [ZDJĘCIA]

11.06.2018 o 06:24Komentarzy: 79Kategoria: Aktualności
Wieloletnie zaniedbania powodują, że oleśnicki dworzec kolejowy ciągle niszczeje. Do tego nikt z PKP nie poczuwa się do udzielenia odpowiedzi, kiedy ten stan ulegnie zmianie.

Zobacz galerię zdjęć


To nie są zdjęcia z czasów II wojny światowej. To oleśnicki dworzec w XXI wieku

Oleśnicki kolejowy dworzec powstał za czasów pruskich w XIX wieku. Niestety, od lat postępuje jego degradacja. W przeszłości działała tam galeryjka handlowa i restauracja. Co chwilę pojawiają się sygnały o kolejnych, wręcz odpadających elementach, które mogą wpływać na bezpieczeństwo podróżnych.

Tak też stało się z przejściem podziemnym między peronami, które zamiast zostać wyremontowane, od dłuższego czasu jest zamknięte. Podróżni muszą chodzić więc naokoło lub przez tory. Pod koniec marca nasza redakcja otrzymała sygnał o zadaszeniu nad pierwszym peronem, tuż przy budynku dworca.

- Mówiąc wprost, stan zadaszenia nad pierwszym peronem zagraża bezpieczeństwu każdej z osób, która udaje się na pociąg, a nie jest ono w żaden sposób zabezpieczone - pisał czytelnik.

W tej sprawie wysłaliśmy pytania do Tadeusza Szulca, który jest dyrektorem Oddziału Gospodarowania Nieruchomości PKP S.A. we Wrocławiu. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy koleje planują rozpocząć jakiekolwiek prace. Niestety, na naszą wiadomość nie uzyskaliśmy odpowiedzi, choć - jak wynika z raportu programu pocztowego - została ona odczytana.

W grudniu ubiegłego roku na pytanie Sebastiana Lelasa z Platformy Obywatelskiej odpowiedział natomiast Jarosław Kulikowski, zastępca dyrektora ds. technicznych PKP.

- Przeprowadzenie remontu peronów nr 2 i 3 oraz wiaty drewnianej nad zejściem do przejścia podziemnego z peronu nr 1 na st. Oleśnica planowane jest w 2018 roku - napisał, choć w informacji zawarto stwierdzenie, że remont peronów nr 2 i 3 oraz wiaty drewnianej będzie możliwy po zapewnieniu finansowania. Podobne deklaracje dotyczą pozostałej infrastruktury, co ma być "realizowane sukcesywnie w latach następnych po uzyskaniu finansowania".

Wczoraj ponownie odwiedziliśmy dworzec. Nic się przez ten czas nie zmieniło. Dalej elementy farby dosłownie wiszą nad głowami podróżnych. Niezmiennie elewacja budynku znajduje się w tym samym stanie, czyli odpadają z niej elementy farby.

Komentarz autora: Dziwić może fakt, że liczne spółki PKP, które mogą pochwalić się tyloma dyrektorami, nie mogą pochwalić się dbaniem o bezpieczeństwo i komfort podróżnych, w tym estetykę cennego zabytku. Tym bardziej, że nie podróżują oni za darmo pociągami. Niestety, postawa prezentowana przez lat przez koleje każe nam wątpić w pojawiające się co chwile deklaracje.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz też: Kolej w Oleśnicy - historia na stronie Makra Nienałtowskiego

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (79)

malinka11.06.2018 o 23:33

ale wstyd. 21 wiek i taki widok?

Zgłoś
?11.06.2018 o 23:20

@ola, ale pomnik rozebrano w tym roku??? O jakich dwóch latach mówisz?

Zgłoś
..11.06.2018 o 23:17

Niestety, szansę na remont dworca Bronś przegapił w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy ja też korzystałem sporo z kolei państwowych, pamiętacie te tłumy czekające na pociągi? Teraz to już po ptokach, cytując klasyka. Miasto w tej chwili nie jest i nie może być zainteresowane inwestycją bo Oleśniczanie zdywersyfikowali sobie dojazdy, głównie do Wrocławia do pracy, może jedynie lobbować ale to niewiele da.

Zgłoś
ola11.06.2018 o 23:12

@ ruina - pomnik w Parku też rozebrano ze względów bezpieczeństwa - szkoda że przez dwa lata niczego nie wybudowano

Zgłoś
ludzki pan11.06.2018 o 21:29

Beata Sz. miala racje Polska w ruinie!Panie burmistrzu jak to wasi wodzowie mawiali Tusk nic nie moge! jest aktualne po dwóch latach?Tak z reka na sercu jest pan burmistrzem czy co?Moze zamiast na kosciol Kudlika zlozyc sie na remont dworca a może cos Niemcy dolożą w koncu to Oni budowali!

Zgłoś
acb11.06.2018 o 21:00

a radny Bielański nie mółby namalować kilku "wyklętych"

Zgłoś
ruina11.06.2018 o 20:56

@. Napisałem, że dworzec należałoby rozebrać nie dlatego, że jest niemiecki, tylko ze względów bezpieczeństwa.

Zgłoś
Oelsner11.06.2018 o 20:42

@Stary wyga, coś w tym jest. Klimat naszej Berzy jest niepowtarzalny.

Zgłoś
Stary wyga11.06.2018 o 20:29

A MI SIE PODOBA TAKI STAN.CZUJE SIE JAKBY CZAS STANOOŁ NA TYM DWORCU W MIEJSCU.A NIE CIAGLE TA NOWOCZESNOŚC.

Zgłoś
do tarcia chrzanu11.06.2018 o 19:56

Kiedy był ostatni remont ? budowaliście jakieś płace zabaw za kilka milionów , jakieś fontanny A dworca nie mogliście wyremontować, ba nawet pomalować

Zgłoś
dojna zmiano11.06.2018 o 19:24

racja co na to ambasador Flagi !!

Zgłoś
.11.06.2018 o 19:22

@ ruina - może by tak przeznaczyć do rozbiórki Zamek i inne zabytki przecież to niemieckie

Zgłoś
ruina11.06.2018 o 19:09

Dworzec powinien być już dawno zamknięty i przeznaczony do rozbiórki. Dramat.

Zgłoś
Edmund Kaleciński11.06.2018 o 18:13

"Flaga365.pl Dzień Flagi Cały Rok". Mam pytanie do ambasadora, Wojciecha Bartnika - podobają się Panu flagi na gnojowisku ? A panu, panie burmistrzu ? Zygmunt Skiba przywlókł Kempę, rządoweo ministra, i takie różne brewerie z flagą wyczynialiście... I teraz profanujecie narodowy symbol ?

Zgłoś
MM11.06.2018 o 17:57

Podobny do oleśnickiego dworca jest budynek na Wojska Polskiego zwanym Pałacykiem. Wokół nowe domy odremontowana wieża stara ciśnień a między nimi bajzel aż strach. To dopiero wizytówka miasta!!!!!.

Zgłoś
Okon11.06.2018 o 17:19

Jaki problem .niech miasto przejmie stację i ja wyremontuje .my pracownicy koleji mamy gdzieś stację w Oleśnicy

Zgłoś
Bmw fan11.06.2018 o 17:05

@olesniczanin nie bądź swiętszy od papieża. To że można się kulturalnie bez strachu napić piwka na stawami to akurat bardzo dobrze heheheheh im mnie patroli tym lepiej. Można zimne piwko pić czy gande przyjarac. A z tego ze ktoś czasem przycisnie w mięsie afery bym nie robi. Przecież po chodnikach nie jeździmy hehe dobrze ze jest grupa gdzie suszą miski to wiadomo gdzie się pilnować

Zgłoś
Oleśniczanin11.06.2018 o 16:53

Dworzec się wali; tiry rozjeżdżają miasto; bandyci urzędują bezkarnie nad stawami tak, że strach tam w ogóle pójść wieczorem na spacer; po ulicach przez środek miasta jeżdżą z ogromną prędkością stare bmw-ice. Jest pod tym względem coraz gorzej. Oleśnica zmienia się z fajnego, przyjaznego miast na dziadowski grajdołek. A pan burmistrz Kołaciński? Zadowolony z siebie chodzi z imprezy na imprezę, co można zobaczyć także na MO. Co Pan zrobił dla miasta? Nie widzi Pan, co się dzieje? Może warto w końcu coś sensownego zrobić. W końcu, bierze Pan za to pieniądze.

Zgłoś
Familie auf eigene Faust11.06.2018 o 16:48

Niemcy zostawili polaken dworzec w nie nagannym stanie a co wy naplywowi nie szanujecie tego chyba czekacie jak wroca i zrobia porzadek?

Zgłoś
dojna zmiano11.06.2018 o 16:32

można zapytać p. Potyrałę co zrobić żeby wyremontować Dworzec PKP

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Sygnał o możliwej śmierci mężczyzny
wczoraj/ Aktualności
Jazz w obiektywie Roberta Piętki
wczoraj/ Kultura
Spalice wybrały sołtysa
wczoraj/ Aktualności
Poczta Polska zamiast redaktora
wczoraj/ Aktualności
Kiedy ruszy przebudowa pl. Zwycięstwa?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube