reklama
reklama
Dziś jest niedziela, 17 lutego. Imieniny Donata, Łukasza, Zbigniewa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Sanepid: uwaga na kleszcze!

15.05.2018 o 10:02Komentarzy: 11Kategoria: Aktualności
Publikujemy komunikat Powiatowej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy dotyczący boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.


Kleszcz / fot. Richard Bartz-Wikipedia / CC BY-SA 2.5

Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko ukąszenia przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Kleszcze żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność, zazwyczaj nie wyżej niż 70 cm nad ziemią. Dlatego na kleszcze możemy się natknąć przechodząc przez trawy lub krzewy, w lesie, na łące nad brzegami jezior i rzek, podczas pracy na działce lub spacerów w miejskich parkach. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej występujące w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Łącznie w Polsce w roku 2017 r. zarejestrowano 21 528 przypadków zachorowań na boreliozę (choroba z Lyme), dla porównania w 2014 roku było ich 13 875. W ubiegłym roku na terenie powiatu oleśnickiego zrejestrowano 14 przypadków zachorowań na boreliozę, dotyczyły 10 kobiet i 4 mężczyzn.

Borelioza to przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze, która przebiega z różnymi objawami narządowymi w kolejnych okresach choroby. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest wystąpienie rumienia wędrującego. Rumień pojawia się w miejscu wokół ukłucia już w dzień, dwa po kontakcie z kleszczem. To zaczerwienienie o średnicy do kilkunastu centymetrów, zwiększające swoją średnicę.

Jego pojawienie się jest potwierdzeniem zakażenia bakterią Borellia i nie wymaga dodatkowych testów laboratoryjnych. Niemniej jednak, zdarza się, że rumień został niezauważony lub w ogóle nie wystąpił u osoby chorej (tylko połowa zakażeń boreliozą skutkuje pojawieniem się rumienia wędrującego).

Wówczas rozpoznanie boreliozy wymaga dwuetapowej diagnostyki. W pierwszej kolejności wykonywany jest test immunoenzymatyczny ELISA. Badanie ELISA wykonuje się w celu wykrycia w surowicy krwi specyficznych przeciwciał klasy IgM i IgG przeciw bakteriom Borrelia sp. Przy uzyskaniu wyniku dodatniego bądź wątpliwego należy z tej samej próbki krwi wykonać oznaczenie metodą Western- blot.

Obecnie można również wykonać badanie kleszcza, który nas ukąsił. Badanie pozwala potwierdzić bądź wykluczyć obecność bakterii Borrelia w kleszczu. Do badania należy dostarczyć kleszcza w suchym pojemniczku nie później niż 48 godzin od jego usunięcia z ciała. Koszt takiego badania to około 40 zł, można je wykonać na przykład w Laboratorium Mikrobiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrocławiu przy ulicy Składowej.

Ze względu na brak szczepionki przeciw boreliozie, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne.

Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:
* zakładanie koszul z długim rękawem
* zakładanie długich spodni
* zakładanie zakrytych butów
* stosowanie nakrycia głowy

Ponadto niezwykle ważne jest również:
* stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów;
* częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w  zgięciach stawowych, głowie, rekach, nogach, pachwinach   - w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza
* właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece).

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), to obok boreliozy, druga bardzo poważna choroba przenoszona przez kleszcze. W 2017 roku w Polsce zarejestrowano również 279 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. KZM jest ciężką, ostrą chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do zgonu lub trwałych następstw neurologicznych takich jak : porażenie nerwów, niedowład kończyn, zaburzenia koncentracji, depresja.

Współczesna medycyna nie dysponuje lekiem przeciw wirusowi KZM. W czasie leczenia możliwe jest tylko łagodzenie objawów np. obniżanie gorączki, łagodzenie bólu itp. Dlatego obecnie szczepienia są uznawane za najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kleszczowym zapaleniem mózgu i jego następstwami. Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby: w szczególności osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

PSSE w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (11)

Anty ryś16.05.2018 o 20:22

Chciałem przeprosić za moje buraczane wpisy. Moja mama zmarszczyła mi freda i już jest dobrze. Więcej nie będę. Podpis: Anty ryś

Zgłoś
uwaga sanepid15.05.2018 o 21:01

ja bym zmienił tytuł na : uwaga na sanepid. Ten twór po prl-owski nie wnosi nic dobrego do życia obywateli.

Zgłoś
ryś15.05.2018 o 20:01

Pedofila? Puściłeś niezłego kleksa. Idziesz do kosza śmieciu, antyryś, czyli tam gdzie twoje miejsce.

Zgłoś
Mechanik15.05.2018 o 15:15

Leśnik dziękuję!

Zgłoś
MojaOlesnica.pl15.05.2018 o 13:34

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
ryś15.05.2018 o 13:11

@uuu- myślisz, że powinienem wykonać badania wymienione w artykule? Może masz racje, w końcu nie wiadomo co taka fleja jak antyryś może sprzedać.

Zgłoś
Marek15.05.2018 o 12:48

Dla psów i kotów najlepiej kupić obrożę Bayer Foresto. Mieszkam domku jednorodzinnym i mam kota wychodzącego do ogrodu. Kiedyś potrafił przynosić na sobie trzy kleszcze dziennie, odkąd założyłem mu Bayer Foresto, jeszcze ani razu nic nie przyniósł. Kleszcze są przynoszone na zwierzęciu też są niebezpieczne. Można się czymś zarazić jeśli się je wyrywa bez rękawiczek i środków dezynfekujących oraz mogą same wyjść z kota/psa i po jakimś czasie wbić się w człowieka

Zgłoś
leśnik15.05.2018 o 12:02

@mechanik czy iglaka to nie wiem, ale trawę zarośla to pewnie tak. Są na alledrogo opryski: wpisz "permetryna" Tylko permetryna działa skutecznie - proszę pooglądać filmy na youtube.

Zgłoś
uuu15.05.2018 o 11:38

Uwaga na kleszcze. Mogą się przyssać jak antyryś do d..py rysia.

Zgłoś
Mechanik15.05.2018 o 11:35

Mam pytanie moze ktos sie zna.Czy sa preparaty na kleszcze którymi można spryskac drzewo/iglaka?

Zgłoś
Anty ryś15.05.2018 o 11:19

Ryś kleszczy naprodukował i wypuścił na wolność żeby roznosił choroby

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
KK Oleśnica pokonuje Śląsk Wrocław
wczoraj/ Sport
Wygrał fiata dzięki zdrapce!
wczoraj/ Ciekawostki
Wybrano sołtysów w gm. Dobroszyce
wczoraj/ Aktualności
Polbus przyjazny dla zwierząt
wczoraj/ Aktualności
Pogoń przegrywa 0:6
wczoraj/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube