reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 21 lutego. Imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Opinia jest, ale jej nie ma?

15.05.2018 o 06:27Komentarzy: 62Kategoria: Aktualności
Członkini zarządu i księgowa ZDP Halina Dzięgło twierdzi, że posiada opinię prawną, wedle której może łączyć funkcje. Z kolei starosta Wojciech Kociński nie odpowiedział wprost na pytanie.


Halina Dzięgło twierdzi, że posiada opinię prawną, wedle którego może łączyć funkcje. Starosta Wojciech Kociński nie odpowiedział wprost czy starostwo posiada ten dokument

Dwa tygodnie temu w artykule "Szefowa swojej szefowej" napisaliśmy o kontrowersjach w sprawie łączenia stanowisk przez Halinę Dzięgło - powiatowej radnej Prawa i Sprawiedliwości, która pełniąc funkcję członkini zarządu powiatu jednocześnie jest księgową Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy.

Ustawa o samorządzie powiatowym mówi wyraźnie, jakie są zadania zarządu powiatu. Wśród nich znajdziemy m.in. zapis o zatrudnianiu i zwalnianiu kierowników jednostek organizacyjnych zależnych od samorządu. Oznacza to, że dotyczy to także dyrektor ZDP Marzeny Graczyk, która niejednokrotnie musiała tłumaczyć się ze swoich działań przed zarządem powiatu, w którym zasiada księgowa z jej jednostki, czyli jej podwładna. Konflikt interesów - na logikę - wydaje się być oczywisty i hipotetycznie może wpływać na przerwanie łańcucha zarządzania w ZDP.

- Zasięgałam opinii prawnej i nie ma konfliktu - oświadczyła wówczas Halina Dzięgło. Portal MojaOlesnica.pl sprawdził czy ten dokument jest w posiadaniu starostwa, którego przedstawiciel twierdził, że Dzięgło funkcję pełni zgodnie z przepisami.

- Starostwo nie posiada opinii prawnej własnej w tej sprawie - poinformował starosta Wojciech Kociński, nie odpowiadając nam wprost o pytanie o to, czy urząd posiada własną opinię lub dostarczoną przez H. Dzięgło. Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnieśliśmy o jej udostępnienie, ale samorządowiec nie załączył jakiegokolwiek dokumentu do przesłanej nam wiadomości. Jego odpowiedź pozostawia w tym przypadku pole do niedomówień.

Halina Dzięgło jest wpływową osobą w kręgach PiS, aktywnie udziela się też w przykościelnych organizacjach. Tylko w 2016 r. z tytułu zatrudnienia w ZDP otrzymała 95,5 tys. zł, a jako radna dostała 23,5 tys. zł diety. Daje nam to wynik ponad 119 tys. zł. Podane kwoty są brutto.

Zobacz też: Szefowa swojej szefowej

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (62)

:))))16.05.2018 o 19:43

Przecież ty nie masz matki. Tacy jak ty lęgną się w ziemi.

Zgłoś
Anty-ryś16.05.2018 o 19:38

Chciałem przeprosić za moje buraczane wpisy. Moja mama zmarszczyła mi freda i już jest dobrze. Więcej nie będę. Podpis: Anty-ryś

Zgłoś
do 16.05.2018 o 15:02

[email protected] "dojna zmiana" płacze rzęsistymi łzami bo "oliwa sprawiedliwa" wypłynęła i ciągle jeszcze wypływa, w podatku VAT, w AmberGold, w prywatyzacji warszawskiej, w krakowskim sądzie, w stoczni ..... można tak mnożyć w tysiące .....

Zgłoś
Pablo16.05.2018 o 14:43

Jak zwykle, PISowi wszystko wolno, urzędnik, ksiądz i akrobata w jednym. Jaki to daje przykład młodym, jaki przekaz do nich idzie? Z jednej strony część osób będzie chciała tak samo i w taki właśnie sposób zaczyna się psucie i okradanie państwa, u drugiej grupy taka postawa będzie budzić tylko agresję i wstręt i nie ma się co dziwić. Nie ładnie pani Dzięgło, nieładnie ale spokojnie, oliwa sprawiedliwa...ktoś się w końcu zainteresuje wystarczająco.

Zgłoś
@luna16.05.2018 o 13:48

@luna: "a Pani Dzięgło skłamała" radzę ci zastanów się co piszesz, bo to jest oszczerstwo i za to się karze

Zgłoś
mad16.05.2018 o 13:00

no właśnie, takie zestawienie z dwóch ostatnich kadencji :))

Zgłoś
.16.05.2018 o 11:38

panie redaktorze prosimy o informację ile ZDP wydało na pensje, nagrody, premie a ile na poprawę jakości dróg powiatowych (z budżetu ZDP)

Zgłoś
luna16.05.2018 o 10:53

do ej, nie masz racji jeśli jest delikt prawny a Pani Dzięgło skłamała, że może zasiadać jako członek zarządu to jest ogromny problem. Wszystkie uchwały są nieważne. Tak to tylko PiS potrafi.

Zgłoś
zw/kowalski16.05.2018 o 10:28

ej.tyle. Czym innym być radnym a czym innym jest być członkiem zarządu powiatu. Starosta tylko podpisuje to co uchwali cały zarząd. Choć może ty sugerujesz, ze zarząd uchwala to co chce starosta? Czyli twoim zdaniem to maszynki do głoswoania?

Zgłoś
/16.05.2018 o 07:57

do [email protected] chyba więcej niz minister

Zgłoś
la16.05.2018 o 07:33

a ogólnie oświadczenia majątkowe to ciekawa lektura - Bronś wydoił ponad 180 tys. miesięcznie ponad 15 tysiaków - wiele więcej niz posłowie

Zgłoś
tyle16.05.2018 o 07:29

każdy nauczyciel w radzie to analogiczna sytuacja jest "szefem" i podwładnym swojego dyrektora , gorzej jest - gdy jest się w Komisji Rewizyjnej - tu trzeba iść dalej, bo trzeba kontrolować swojego szefa - ciekawe jak sobie z tym poradziła Efinowicz?

Zgłoś
mo16.05.2018 o 07:26

stary kotlet pięć razy odgrzewany - mo nie ma o czym pisać

Zgłoś
ej16.05.2018 o 07:26

Jakiś chory temat. Każdy przecież wie, że tylko tylko starosta w ramach swoich uprawnień, jednoosobowo może podejmować decyzje. Nikt w zarządzie nie ma takich uprawnień i Dzięgło sama nic nie może. a w sytuacji gdy chodzi o jej dyrektora - o ile takowe wogle były??? zwyczajnie wyłączy się z głosowania

Zgłoś
.15.05.2018 o 21:18

ale po co ta dyskusja tej "Pani się należały" wszystkie te apanaże

Zgłoś
ech15.05.2018 o 14:58

radnym się bywa, przełożonym się bywa, dyrektorem się bywa - człowiekiem się jest ; jeżeli się o tym pamięta to każdy robi swoje i nie rządzi się - ale służy i zwyczajnie nie występują sytuacje na tym forum wydumane

Zgłoś
Edmund Kaleciński15.05.2018 o 13:58

To jest rzeczywisty konflikt interesów. W polskim prawodawstwie nie jest określony wprost, ale są zasady wynikające ze ślubowania (art.20 ustawy o s.powiat.) ponadto wytyczne unijne opracowane dla wszystkich członków Unii, w kwestii rodzajów konfliktów interesów. Nienormalna jest sytuacja gdy podwładna może jednocześnie przełożoną skrzywdzić lub wyróżnić, albo z racji stosunku służbowego mieć inny wpływ na wspólne działania obu osób, z różnych powodów, np. z powodu zawiści itd. itp. Rzetelność i sumienność oraz czynienie wszystkiego dla dobra wspólnoty samorządowej, conajmniej potencjalnie, jest narażone na szwank. Najgorsze, że jako mieszkańcy powiatu możemy mieć wątpliwości, co do rzetelnej współpracy tak uzależnionych osób. Zasady bezinteresowności i bezstronności są w poważnym zagrożeniu.

Zgłoś
ryś15.05.2018 o 13:16

Jeśli analiza całej sytuacji, dokonana przez MO, jest podobna, do analizy kontraktów z "gwiazdami" Dni Oleśnicy dotyczących zapisów ograniczających profesjonalne nagrywanie ich występów, to olej ich Pan, Panie Kociński. Chyba, że napiszą, że będzie można wyrywać panu coś z ręki. Wtedy to zupełnie inna "inszość".

Zgłoś
...15.05.2018 o 13:14

A opinii na pewno nie ma.

Zgłoś
mad15.05.2018 o 13:12

bilans, piękne zarobki ? Poczytaj sobie oświadczenia majątkowe ;)))

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
764. urodziny Oleśnicy
dzisiaj o 18:03/ Aktualności
Dron zbada jakość powietrza
dzisiaj o 17:39/ Aktualności
Bezzasadna skarga na burmistrza
dzisiaj o 17:20/ Aktualności
Śmieci w lesie w Ligocie Polskiej
dzisiaj o 17:18/ Aktualności
Fotopstryk: drzewo rośnie na odwrót?
dzisiaj o 15:23/ Ciekawostki
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube