reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 17 stycznia. Imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Spór o ruchy wokół OBO

16.04.2018 o 06:24Komentarzy: 49Kategoria: Aktualności
Krytyka opozycji późno wprowadzonych zmian, zarzucanie "medialnej ustawki" przez burmistrza - to tylko niektóre elementy internetowej dyskusji samorządowców ws. Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego.


Oleśniccy samorządowcy dyskutowali ws. OBO

W piątek w bibliotece przy ul. Reja odbyła się debata w sprawie Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, na którą zaprosił burmistrz Michał Kołaciński (Oleśnica Razem, Prawo i Sprawiedliwość). W spotkaniu wzięli udział głównie nie mieszkańcy, lecz przedstawiciele władz (więcej).

Niedługo po niej swoje oświadczenie do redakcji portalu MojaOlesnica.pl przesłał radny Wojciech Brym (Forum Rozwoju), który zarzucił władzom proponowanie zmian, które miały być przez nie wcześniej odrzucane. Sam był jednym z głównych inicjatorów powstania OBO.

- Nie komentujemy nieobecności opozycji. Przypomniał nam się jednak aforyzm Stanisława Jerzego Leca o mostach. Parafrazując: poprzez tworzenie narzędzi społeczeństwa obywatelskiego w Oleśnicy budujemy mosty od człowieka do człowieka. Inni mówią, że też próbują. Ale chyba zwodzone - skomentowało ugrupowanie Oleśnica Razem na swoim koncie na Facebooku.

Pod postem pojawiła się dyskusja. - ciekawe,że inicjatorzy OBO /eks-młodzieżówka PO/obrazili się jak dzieci, którym zabrano zabawkę i zbojkotowali spotkanie.Ot piaskownica ;) - napisał burmistrz (pisownia oryginalna).

- Gdy argumentów brak sięga Pan po personalne wycieczki, tym razem do wieku. Patrząc po audytorium większość mieszkańców i przedstawicieli NGO też "zbojkotowało" tę "debatę", też są dziećmi?Kilka lat uwag i nagle przebudzenie np. o podziale zadań, normalnie przebłysk geniuszu :D - odpisał W. Brym.

Dalej zrobiło się zaskakująco, bowiem nie wiadomo, co autor miał na myśli. - Słabe , jak kolejna ustawka z mediami:D - ripostował M. Kołaciński, na co Brym mu odpowiedział, że "od ustawek to chyba macie specjalistę w swoich szeregach".

- Teraz czytam o jakiś spóźnieniach we wdrażaniu zmian OBO zgłaszane przez były polityków PO, a przesympatyczna radna z powiatu (M. Susidko) twierdzi nawet, że mieszkańcy odwracają się (sic!) od OBO choć statystyki temu zaprzeczają. Rozumiem, że zbliżają się wybory i była koalicja zwiera szyki, wykorzystując każdą okazję do ataku. Ale fakty są takie, że mieszkańcy Oleśnicy mają do dyspozycji OBO dzięki obecnym radnym i burmistrzowi, który ma uprawnienia do przekazania części budżetu miasta bezpośrednio do dyspozycji mieszkańców. OBO zostało wdrożone, tak szybko jak było to tylko możliwe. Wybory to rok 2014, a już w 2015 roku, zanim jeszcze ratuszowe niszczarki dobrze nie ostygły po mieleniu projektu OBO wraz z 750 podpisami mieszkańców, oleśniczanie mogli już decydować w głosowaniu o realizacji projektów OBO. Internauci piszą, że krytyka polityków byłej koalicji zalatuje hiPOkryzją. Fakt, zalatuje i to bardzo ! Załączone grafiki jednoznacznie to pokazują - napisał radny Paweł Bielański (OR).

- Jeśli mielibyśmy trzymać się faktów, to owszem, OBO został wprowadzony za rządów Michała Kołacińskiego, ale i za rządów pana Kołacińskiego przestał ewoluować. Regulamin obecnej edycji jest w zasadzie kalką regulaminu edycji poprzedniej, z prawie wszystkimi jego wadami, które znane były już od jakiegoś czasu. Uchwalenie regulaminu nie było poprzedzone żadną merytoryczną dyskusją, ani w formie publicznej debaty, ani w gronie osób, które wprowadzały OBO i czuły za niego odpowiedzialność. Ruchy pana Kołacińskiego, takie jak ten z wczorajszą debatą, organizowaną w momencie, gdy regulamin obecnej edycji OBO został już dawno uchwalony, bez takiej debaty, noszą znamiona ruchów przedwyborczych. A paniczna reakcja na pustą salę tylko to potwierdza. Serdeczności - ocenił natomiast niezrzeszony radny Damian Siedlecki.

Swoją opinię opublikował też radny Marcin Karczewicz (OR). - Pamiętam jak byłem w Młodych Demokratach to ówczesne władze miasta torpedowały pomysł OBO i robiono zręczne zabiegi by OBO wrzucić do kosza i tak sie niestety stało. Jan Bronś w swoim stylu wydał wyrok na projekcie OBO, a radni poprzedniej kadencji PS2012 - PO - SLD ten wyrok wykonali. Rozczarowanie wśród nas młodych było ogromne. Później już z burmistrzem Kołacińskim była zupełna inna płaszczyzna do rozmów, czuliśmy się partnerami, choć formalnie byliśmy w PO i wkrótce OBO stało się faktem - napisał.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (49)

czerwony totalny16.04.2018 o 08:28

Na kogo zwalicie "Tusk nic nie moge" fajtlapy!

Zgłoś
bob16.04.2018 o 08:22

Otwórzcie wreszcie ten kibelek nad stawami . Mamy kwiecień a tam ciągle "zakryto na zimu "

Zgłoś
ala16.04.2018 o 07:33

@Lalyś-Jakich gruszek przyjacielu? OBO jest realny i projekty zrealizowane dzięki niemu także. Oleśniczanie są bardzo zadowoleni z OBO.

Zgłoś
..16.04.2018 o 07:27

Panie Brym, proszę się w kwestii OBO nie wypowiadać, to już nie pańska sprawa.

Zgłoś
Pytanie 16.04.2018 o 07:08

Dobrze czytam ZMIELONO 750 podpisów mieszkańców pod pomysłem OBO ? Czyja to była decyzja i jak to uzasadnianio ? Ktoś rzuci linka

Zgłoś
Kera16.04.2018 o 07:05

Panie Michale Pana kontrakt społeczny jakim jest obecność na stanowisku burmistrza się kończy.

Zgłoś
Lalyś16.04.2018 o 06:58

Dalej tak trzymać opozycji. Specjaliści od obiecywanek gruszek na wierzbie.

Zgłoś
Konduktor16.04.2018 o 06:47

Kolacinski właśnie dopłacić do biletu w jedną stronę.

Zgłoś
Ty16.04.2018 o 06:40

Kołayek i jego otoczenie nie wytrzymują ciśnienia. W piątek zobaczyli jakie mają poparcie. I wpadli w panikę. Brakło klakierów jak na komisji oświaty?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Historia muzyką malowana
dzisiaj o 00:16/ Kultura
Wynik WOŚP w Twardogórze
wczoraj/ Aktualności
Żałoba i apel burmistrza
wczoraj/ Aktualności
Tu jest wyjątkowo niebezpiecznie!
wczoraj/ Aktualności
Termin gali przełożony
wczoraj/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube