reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 17 stycznia. Imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Spór o ruchy wokół OBO

16.04.2018 o 06:24Komentarzy: 49Kategoria: Aktualności
Krytyka opozycji późno wprowadzonych zmian, zarzucanie "medialnej ustawki" przez burmistrza - to tylko niektóre elementy internetowej dyskusji samorządowców ws. Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego.


Oleśniccy samorządowcy dyskutowali ws. OBO

W piątek w bibliotece przy ul. Reja odbyła się debata w sprawie Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, na którą zaprosił burmistrz Michał Kołaciński (Oleśnica Razem, Prawo i Sprawiedliwość). W spotkaniu wzięli udział głównie nie mieszkańcy, lecz przedstawiciele władz (więcej).

Niedługo po niej swoje oświadczenie do redakcji portalu MojaOlesnica.pl przesłał radny Wojciech Brym (Forum Rozwoju), który zarzucił władzom proponowanie zmian, które miały być przez nie wcześniej odrzucane. Sam był jednym z głównych inicjatorów powstania OBO.

- Nie komentujemy nieobecności opozycji. Przypomniał nam się jednak aforyzm Stanisława Jerzego Leca o mostach. Parafrazując: poprzez tworzenie narzędzi społeczeństwa obywatelskiego w Oleśnicy budujemy mosty od człowieka do człowieka. Inni mówią, że też próbują. Ale chyba zwodzone - skomentowało ugrupowanie Oleśnica Razem na swoim koncie na Facebooku.

Pod postem pojawiła się dyskusja. - ciekawe,że inicjatorzy OBO /eks-młodzieżówka PO/obrazili się jak dzieci, którym zabrano zabawkę i zbojkotowali spotkanie.Ot piaskownica ;) - napisał burmistrz (pisownia oryginalna).

- Gdy argumentów brak sięga Pan po personalne wycieczki, tym razem do wieku. Patrząc po audytorium większość mieszkańców i przedstawicieli NGO też "zbojkotowało" tę "debatę", też są dziećmi?Kilka lat uwag i nagle przebudzenie np. o podziale zadań, normalnie przebłysk geniuszu :D - odpisał W. Brym.

Dalej zrobiło się zaskakująco, bowiem nie wiadomo, co autor miał na myśli. - Słabe , jak kolejna ustawka z mediami:D - ripostował M. Kołaciński, na co Brym mu odpowiedział, że "od ustawek to chyba macie specjalistę w swoich szeregach".

- Teraz czytam o jakiś spóźnieniach we wdrażaniu zmian OBO zgłaszane przez były polityków PO, a przesympatyczna radna z powiatu (M. Susidko) twierdzi nawet, że mieszkańcy odwracają się (sic!) od OBO choć statystyki temu zaprzeczają. Rozumiem, że zbliżają się wybory i była koalicja zwiera szyki, wykorzystując każdą okazję do ataku. Ale fakty są takie, że mieszkańcy Oleśnicy mają do dyspozycji OBO dzięki obecnym radnym i burmistrzowi, który ma uprawnienia do przekazania części budżetu miasta bezpośrednio do dyspozycji mieszkańców. OBO zostało wdrożone, tak szybko jak było to tylko możliwe. Wybory to rok 2014, a już w 2015 roku, zanim jeszcze ratuszowe niszczarki dobrze nie ostygły po mieleniu projektu OBO wraz z 750 podpisami mieszkańców, oleśniczanie mogli już decydować w głosowaniu o realizacji projektów OBO. Internauci piszą, że krytyka polityków byłej koalicji zalatuje hiPOkryzją. Fakt, zalatuje i to bardzo ! Załączone grafiki jednoznacznie to pokazują - napisał radny Paweł Bielański (OR).

- Jeśli mielibyśmy trzymać się faktów, to owszem, OBO został wprowadzony za rządów Michała Kołacińskiego, ale i za rządów pana Kołacińskiego przestał ewoluować. Regulamin obecnej edycji jest w zasadzie kalką regulaminu edycji poprzedniej, z prawie wszystkimi jego wadami, które znane były już od jakiegoś czasu. Uchwalenie regulaminu nie było poprzedzone żadną merytoryczną dyskusją, ani w formie publicznej debaty, ani w gronie osób, które wprowadzały OBO i czuły za niego odpowiedzialność. Ruchy pana Kołacińskiego, takie jak ten z wczorajszą debatą, organizowaną w momencie, gdy regulamin obecnej edycji OBO został już dawno uchwalony, bez takiej debaty, noszą znamiona ruchów przedwyborczych. A paniczna reakcja na pustą salę tylko to potwierdza. Serdeczności - ocenił natomiast niezrzeszony radny Damian Siedlecki.

Swoją opinię opublikował też radny Marcin Karczewicz (OR). - Pamiętam jak byłem w Młodych Demokratach to ówczesne władze miasta torpedowały pomysł OBO i robiono zręczne zabiegi by OBO wrzucić do kosza i tak sie niestety stało. Jan Bronś w swoim stylu wydał wyrok na projekcie OBO, a radni poprzedniej kadencji PS2012 - PO - SLD ten wyrok wykonali. Rozczarowanie wśród nas młodych było ogromne. Później już z burmistrzem Kołacińskim była zupełna inna płaszczyzna do rozmów, czuliśmy się partnerami, choć formalnie byliśmy w PO i wkrótce OBO stało się faktem - napisał.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (49)

.16.04.2018 o 14:26

@jak- miasto do tej pory szarpie się z podwykonawcami którzy wykonywali zlecone prace przy budowie Atola i nie otrzymali wynagrodzenia, jeżeli ktoś myśli że wygrana z Tiwwalem dzięki Kołacińskiemu kończy sprawę to jest w błędzie i to dużym. Problem z Atolem jest wielowątkowy i wbrew temu co piszesz Bronś niczego nie zakończył.

Zgłoś
.16.04.2018 o 14:11

@jak- przyjacielu sprawa z Tiwwalem jeszcze nie jest zamknięta. Zapytaj podwykonawców co myślą na ten temat.

Zgłoś
jak16.04.2018 o 14:06

Co wy porównujecie muchę do słonia , mimo takich problemów z TIWWALEm Bronś go całkowicie dokończył a ci teraz za co się zabiorą to spierniczą , żenada

Zgłoś
.16.04.2018 o 14:05

W trakcie realizacji Atola dokonano dziesiątek jeżeli nie setek zmian i poprawek. Niestety z tym babolem nie da się zrobić zbyt wiele, zabrakło głębokiej analizy i uwagi.

Zgłoś
elga16.04.2018 o 14:00

Atol to doskonały przykład kompletnej nieznajomości tematu przez obecnie rządzących. Obiecali, że nie będzie więcej strat. I co? Nie dość, że strata z roku na rok jest większa, to jeszcze pompują kasę w Atol wszystkimi możliwymi sposobami. A jak ktoś zwraca im uwagę, to zawsze odpowiadają: to wina Bronsia.

Zgłoś
hi hi16.04.2018 o 13:58

A co ma Atol do OBO? Acha, szykuje się wniosek do OBO - remont ATOLA projekt specjalny za 2% budżetu. Ludzie głosujcie bo basen przecieka!

Zgłoś
.16.04.2018 o 13:51

@obo- chyba się trochę zagalopowałeś. Co powiesz o Atolu i Tiwwalu? Tam to dopiero było poprawek i spartolonych rzeczy bez liku, mówisz o szczególnej staranności, mówisz raz a dobrze, ja ci mówię szach i mat.

Zgłoś
obo16.04.2018 o 13:48

A kto powiedział, że Jan Bronś nie wprowadziłby OBO w tej kadencji? Budżet partycypacyjny wymaga staranności przy wprowadzeniu, głębokiej analizy i uwagi. Tego właśnie zabrakło Kołacińskiemu. Byle szybko, nie ważne jak i z jakim skutkiem. Ciągłe zmiany i poprawki to dowód na brak wizji OBO. Lepiej raz, a dobrze, a nie ciągle kombinować, jak to obywatelskie narzędzie wykorzystywać do wyborczych celów.

Zgłoś
ala16.04.2018 o 13:45

Cyt" Jan Bronś w swoim stylu....." Czyli autorytarnie czy autokratycznie panie Brym? Pan się z kimś takim teraz układasz? Proszę się później nie dziwić.

Zgłoś
nosiciel wazeliny!16.04.2018 o 12:29

@OBK ok tobie(czytaj, wam) juz dojna zmiana calkiem glówke zadymila obudz sie oby nie za pózno!

Zgłoś
?16.04.2018 o 12:09

Hmm, Bronś wrzucił OBO do niszczarki, Brym teraz dogaduje się z Bronsiem, Kołacińskiego który "wskrzesił" OBO Brym krytykuje. Mam już wyrobione zdanie na temat Bryma, to nie pierwsze jego wygłupy.

Zgłoś
.16.04.2018 o 11:14

Czyżby to taka krytyka dla samej krytyki? Ruchy przedwyborcze? Serdeczności, panie radny.

Zgłoś
.16.04.2018 o 11:11

Radny Damian Siedlecki wprowadził redakcję w błąd.

Zgłoś
.16.04.2018 o 10:33

Uchwała o nowej edycji OBO jeszcze w tym roku nie została podjęta. O jakim regulaminie pisze Siedlecki? Ubiegłorocznym? Postulaty i uwagi z jesiennej debaty organizowanej przez Forum Rozwoju jeszcze nie miały szansy na wprowadzenie.

Zgłoś
OBO ok16.04.2018 o 10:28

kulson, "sztuczny twór " ? Napisz prawdę, że JB miał zbyt ograniczone pole widzenia , przysłonięte przez własne ego, żeby dostrzec idee OBO. Tylko on SAM chciał decydować, dlatego wyrzucił OBO do śmieci . Dobrze, że Karczewicz to przypomina, wyzywanie go od zdrajców tylko potwierdza jego wypowiedź. Prawda zabolała

Zgłoś
27/116.04.2018 o 09:37

@ Marek oj zaboli jak twoim reformatorom z umarlego(ratusza) ich pryncypal(naczelnik) obetnie pensje i przestana tak gwiazdorzyc! To bedzie bezcenny widok!

Zgłoś
Komoroski Bronisuaf16.04.2018 o 09:09

Niedugo pszyjade do Oleśnicy i pokaże tym PiSowcą. Bedom musieli zmienić prace i wziąść kredyt. Chachacha...

Zgłoś
Marek16.04.2018 o 09:03

Do kulson. Prawda zabolala ekipe Bronsia :)

Zgłoś
kulson16.04.2018 o 08:58

Slychajcie no wy @ ;Pan J.Brons rozwalil te sztuczny twór bo wiedzial ze on bedzie smierdziec Karczewicz uciekinier polityczny jak szczur z tonocego okretu zdradzil P.O. i Mlodych Demokratow! zdrajca zawsze bedzie zdrajca nie zaleznie z jakiego koryta bedzie zarl!

Zgłoś
.16.04.2018 o 08:49

@Pytanie, głos w tej sprawie zabrał też radny M. Karczewicz, który razem z W. Brymem, inicjowali OBO. Redakcja pominęła jego wypowiedź, a mówi wiele . Radny Karczewicz napisał: " Pamiętam jak byłem w Młodych Demokratach to ówczesne władze miasta torpedowały pomysł OBO i robiono zręczne zabiegi, by OBO wrzucić do kosza. I tak się niestety stało. Jan Bronś w swoim stylu wydał wyrok na projekcie OBO, a radni poprzedniej kadencji PS2012 - PO - SLD ten wyrok wykonali. Rozczarowanie wśród nas młodych było ogromne. Później już z burmistrzem Kołacińskim była zupełna inna płaszczyzna do rozmów, czuliśmy się partnerami, choć formalnie byliśmy w PO i wkrótce OBO stało się faktem "

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Historia muzyką malowana
dzisiaj o 00:16/ Kultura
Wynik WOŚP w Twardogórze
wczoraj/ Aktualności
Żałoba i apel burmistrza
wczoraj/ Aktualności
Tu jest wyjątkowo niebezpiecznie!
wczoraj/ Aktualności
Termin gali przełożony
wczoraj/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube