reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 24 marca. Imieniny Gabriela, Marka, Gabora.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Policyjne rady dla rowerzystów

15.04.2018 o 09:15Komentarzy: 10Kategoria: Aktualności
Ciepłe dni sprawiły, że na naszych drogach pojawiło się mnóstwo rowerzystów. Aby podróż była bezpieczna, funkcjonariusze oleśnickiej policji przypominają o kilku ważnych zasadach.


Publikujemy komunikat policji

Niewłaściwe postępowanie rowerzystów wynika często z braku znajomości przepisów ruchu drogowego. Dlatego oleśniccy policjanci przypominają zasady bezpiecznej jazdy.

Warto pamiętać, że rower powinien być odpowiednio wyposażony: z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - w jedno światło barwy czerwonej, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zasad bezpiecznej jazdy na rowerze powinien przestrzegać każdy cyklista: używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru, w czasie jazdy warto mieć na głowie kask, dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz, w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów, przestrzegaj przepisów drogowych, przed skrzyżowaniem, wyjazdami z bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, zawsze sygnalizuj zamiar skrętu, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, jadąc, zawsze trzymaj kierownicę, w czasie jazdy zawsze zachowuj szczególną ostrożność, nie ryzykuj i nie zachowuj się brawurowo na drodze.

Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu roweru. W pierwszej kolejności znajdź numer ramy i zapisz go lub zrób zdjęcie. Bardzo ważnym elementem jest używanie odpowiednich zabezpieczeń w czasie, kiedy pozostawiamy rower przy sklepie, na klatce schodowej lub w innym ogólnodostępnym miejscu. Dodatkowe wyposażenie roweru tj. liczniki, pompki, lampki, saszetki zawsze zabieraj ze sobą. Takie przedmioty szybko można zdemontować podczas postoju roweru.

Pamiętajmy

Najwyższą ceną za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i brak rozsądku na drodze nie jest mandat karny, tylko wypadek drogowy, w którym możemy ponieść ciężkie obrażenia ciała, zostać kalekami lub ponieść śmierć na miejscu. Zatem po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników dróg o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów, ponieważ oni w zderzeniu z naszym samochodem nie mają najmniejszych szans.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (10)

kierowca20.04.2018 o 16:46

Rada dla rowerzystów: Bądźcie widoczni i wykonujcie czytelne manewry wobec innych uczestników ruchu drogowego, a szczególnie kierowców.

Zgłoś
zxcvb16.04.2018 o 12:13

Starzy rowerzyści nie są lepsi.

Zgłoś
Meggi15.04.2018 o 19:50

Młodzi rowerzyści powinni być częściej sprawdzani przez policję bo to oni nie potrafią zachować się na drodze .A jak zwraca się im uwagę to mówią ze nie wiedzieli i wyciągają środkowy palec .

Zgłoś
MojaOlesnica.pl15.04.2018 o 15:42

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
mlody alkusek (wczorajszy)15.04.2018 o 14:27

Ja ogólnie to lubie jezdzic na dębie ;-)

Zgłoś
JonJon 15.04.2018 o 14:16

Rowery powinny jeździć po chodnikach w mieście a nie po ulicy. Dramat. Większość z nich nie pokazuje ręką ze skreca albo lecą zygzakiem przy tej krawędzi jezdni.

Zgłoś
Edek15.04.2018 o 14:04

"co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku." - wystarczy jedno z powyższych? :)

Zgłoś
BoguśBMW15.04.2018 o 12:11

szacun dla tych co w kamizelkach odblaskowych jeżdżą.

Zgłoś
2koła15.04.2018 o 10:23

i przede wszystkim znakujmy/naznaczajmy swoje rowery ;)

Zgłoś
klo15.04.2018 o 10:08

i co z tego wynika?? dla nas uczestników?? nic propaganda rezimu pisowskiego??? czy cvoś

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Nie żyje Max, owczarek zabrany księdzu
wczoraj/ Aktualności
Wiosenne sprzątanie w Boguszycach
wczoraj/ Aktualności
Turniej brydża w BiFK-u
wczoraj/ Sport
Bajkstajlowy Początek Wiosny
wczoraj/ Sport
Dodatkowy oddział żłobkowy w gminie?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube