reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 23 kwietnia. Imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dysproporcje w naborze do szkół? [ZDJĘCIA, WIDEO]

11.04.2018 o 17:23Komentarzy: 73Kategoria: Aktualności
Czy w związku z nową reformą oświaty, w oleśnickich szkołach podstawowych panują dysproporcje w naborze uczniów? W tej sprawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komisji oświaty.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Burmistrz Michał Kołaciński i dyrektor ZOS Danuta Leśniewska

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Rady Miasta Oleśnicy odbyło się dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy. Zostało ono zwołane z inicjatywy radnych Grzegorza Żyły (Porozumienie Samorządowe) i Wojciecha Bryma (Forum Rozwoju) w związku ze zgłoszeniami o nierównomiernym podziale oddziałów w szkołach.

Od pytań rozpoczął G. Żyła, którego interesowały kwestie "tworzenia molochów szkolnych" i dysproporcji w liczbie uczniów w poszczególnych placówkach. - Czy można wskazywać rodzicom inne lokalizacje dla dzieci? - pytał.

Potem głos zabrała Danuta Leśniewska, dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej w Oleśnicy, która szczegółowo omówiła obecne regulacje dostosowujące sieć szkół do zmian wynikających z reformy oświaty. Zapewniała, że nauczyciele nie powinni bać się o utratę pracy. Padła też deklaracja o przyszłości "jedynki", której społeczność zgłasza problemy z liczbą uczniów, obawiając się o przyszłość placówki.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby organ prowadzący przeznaczał pieniądze na termomodernizację i chciał likwidować szkołę - nawiązywała D. Leśniewska do krążących pogłosek.

Z jej wyliczeń wynika, że inne placówki również mają problemy ze stuprocentowym obłożeniem poszczególnych oddziałów, a SP1 na tym tle nie jest wyjątkiem. Dalej będzie spotykała się z przedstawicielami szkół, aby wyciągać wnioski z prowadzonej rekrutacji. Ma się ona ostatecznie zakończyć w sierpniu. - Wszystko będziemy analizować, jak również to, czy spośród trzecich klas nie uda się kogoś przekierować do "jedynki" - mówiła D. Leśniewska.

Z kolei burmistrz Michał Kołaciński mówił o consensusie, który powstał po konsultacjach z nauczycielami i rodzicami. Uważa, że problemy z rekrutacją są jedynie przejściowe. - Przewidywaliśmy pewne trudności, co głównie widać w klasach 1-4 w SP1. Nie jest ona zagrożona w związku z tym, że może być zbyt mała liczba uczniów. W drodze bardzo dobrego consensusu została ustalona sieć szkół. Nikt z naszego grona nie myślał, żeby to zmienić, bo to jest model docelowy. My osiągniemy go za kilka lat - przekonywał.

Zachęcał jednocześnie do promowania się przez SP1 w przedszkolu, które ma zostać otwarte w Centrum Usług Społecznych. Wskazywał, że póki jest burmistrzem, nie zgodzi się na nakazywanie rodzicom do wyboru konkretnej szkoły, bo to oni sami powinni decydować, czy ich pociechy mają zmienić miejsce nauki.

- Największą wartością consensusu jest to, że rodzice decydują, gdzie posłać dzieci. Jeżeli komuś w głowie zakiełkuje myśl, aby administracyjnie nakazywać, to każę się tej osobie pożegnać z tą myślą - oznajmił.

- Sytuacja nie wymagała nadzwyczajnego posiedzenia komisji. Po prosto trochę ciszej nad tą oświatą, bo ona sobie poradzi - podsumował.

Wideo: materiał z relacji na żywo

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (73)

e-oświata11.04.2018 o 20:18

Panie Grzegorzu, byłam, słyszałam i wielkie dzięki. Jakie to dziwne dla obecnych władz, że radny zajmuje się sprawami mieszkańców miasta, nauczycielami. Reforma oświaty OK, ale tylko Pan widzi problemy. Reszta udaje, że jest świetnie, w tym p. Leśniewska. Bada, wylicza, zagaduje, z dyrektorami współpracuje i co? Efektów nie ma, ale kasa na konto wpływa i o to chodzi. O trudnościach nie meldować i udawać, że jest świetnie. Dzięki panie Grzegorzu, pozdrawiam.

Zgłoś
SP nr 411.04.2018 o 20:08

Panie burmistrzu serdecznie dziękuje za wyjaśnienie sprawy i rozwianie wszelkich plotek, które narosły niesamowicie w ostatnich dniach , jakieś dziwne sms, wśród rodziców, że burmistrz będzie przenosił całe klasy do SP !. Jestem spokojna o naukę swojego dziecka III klasy, nikt na siłę nie przeniesie mi dziecka do innej szkoły.

Zgłoś
Rodzic11.04.2018 o 19:57

Brawo dla Pana Żyły. Jako jedyny radny zachował się przyzwoicie. Kompletne rozczarowanie FR. Czy oni są w PiSie? Tak to wygląda. Żenada. Panie Grzegorzu - w imieniu wszystkich zainteresowanych, dziękuję. Bardzo dziękuje.

Zgłoś
mama11.04.2018 o 19:56

Przykro pisać ale szkoła trochę sama sobie winna.Mam dzieclo w 1 a drugie w 6.Jedynka wypada blado.Ale cóż,córkausi dokończyć.W 1 jest tylko kilku zaangażowanych nauczycieli.Większość tylko pokazuje swoją wyższość a uczeń jest złem koniecznym.Szkoda.Tego problemu nie widzę w 6.

Zgłoś
.11.04.2018 o 19:56

Rozsądna decyzja burmistrza, nie można nakazywac odgórnie w takich sprawach.

Zgłoś
Ajron11.04.2018 o 19:39

PRECZ Z PISIORAMI I TYM PISIOROWATYM, AROGANCKIM I CHAMSKIM BURMISTRZEM !

Zgłoś
...11.04.2018 o 18:53

W Oleśnicy jest o jedną szkołę za dużo. No ale skoro myśli się kategoriami wyborczymi, czyli wszyscy nauczyciele mają mieć pracę, to tak jest....

Zgłoś
Jola11.04.2018 o 18:51

Brawo panie Burmistrzu , nie ma ręcznego sterowania, jako rodzic sama chce decydować gdzie uczy się moje dziecko. Bardzo dziękuję za jasną deklarację!

Zgłoś
xxc11.04.2018 o 18:23

piękne szopki żeby zrobić sobie tylko darmową reklamę przed wyborami ....super aktywność....no po prostu super....

Zgłoś
Rodzic11.04.2018 o 18:22

Bardzo dobrze że sprawa została postawiona na komisji. Przynajmniej jedynka nie zostanie sama z trudnościami.

Zgłoś
Były uczeń 11.04.2018 o 18:16

Ważne, że takie sprawy są rozwiązywane na bieżąco. Pozdrawiam nauczycieli.

Zgłoś
Anty PiS11.04.2018 o 17:47

To jest wina PiS i dojnej zmiany

Zgłoś
Zezem11.04.2018 o 17:37

Podzielą szkoły na lepszy i gorszy sort !!!!

Zgłoś
reklama
reklama
Ostatnio dodane
Remont placu zabaw przy Stolarskiej
dzisiaj o 20:03/ Aktualności
Ogromny pożar już ugaszony
dzisiaj o 19:12/ Aktualności
Przedszkola wyłamują się ze strajku
dzisiaj o 18:20/ Aktualności
Trzech zatrzymanych z narkotykami
dzisiaj o 17:58/ Aktualności
Nauczyciele jadą na protest, policja kontroluje
dzisiaj o 17:40/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube