reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 19 kwietnia. Imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dysproporcje w naborze do szkół? [ZDJĘCIA, WIDEO]

11.04.2018 o 17:23Komentarzy: 73Kategoria: Aktualności
Czy w związku z nową reformą oświaty, w oleśnickich szkołach podstawowych panują dysproporcje w naborze uczniów? W tej sprawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komisji oświaty.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Burmistrz Michał Kołaciński i dyrektor ZOS Danuta Leśniewska

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Rady Miasta Oleśnicy odbyło się dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy. Zostało ono zwołane z inicjatywy radnych Grzegorza Żyły (Porozumienie Samorządowe) i Wojciecha Bryma (Forum Rozwoju) w związku ze zgłoszeniami o nierównomiernym podziale oddziałów w szkołach.

Od pytań rozpoczął G. Żyła, którego interesowały kwestie "tworzenia molochów szkolnych" i dysproporcji w liczbie uczniów w poszczególnych placówkach. - Czy można wskazywać rodzicom inne lokalizacje dla dzieci? - pytał.

Potem głos zabrała Danuta Leśniewska, dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej w Oleśnicy, która szczegółowo omówiła obecne regulacje dostosowujące sieć szkół do zmian wynikających z reformy oświaty. Zapewniała, że nauczyciele nie powinni bać się o utratę pracy. Padła też deklaracja o przyszłości "jedynki", której społeczność zgłasza problemy z liczbą uczniów, obawiając się o przyszłość placówki.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby organ prowadzący przeznaczał pieniądze na termomodernizację i chciał likwidować szkołę - nawiązywała D. Leśniewska do krążących pogłosek.

Z jej wyliczeń wynika, że inne placówki również mają problemy ze stuprocentowym obłożeniem poszczególnych oddziałów, a SP1 na tym tle nie jest wyjątkiem. Dalej będzie spotykała się z przedstawicielami szkół, aby wyciągać wnioski z prowadzonej rekrutacji. Ma się ona ostatecznie zakończyć w sierpniu. - Wszystko będziemy analizować, jak również to, czy spośród trzecich klas nie uda się kogoś przekierować do "jedynki" - mówiła D. Leśniewska.

Z kolei burmistrz Michał Kołaciński mówił o consensusie, który powstał po konsultacjach z nauczycielami i rodzicami. Uważa, że problemy z rekrutacją są jedynie przejściowe. - Przewidywaliśmy pewne trudności, co głównie widać w klasach 1-4 w SP1. Nie jest ona zagrożona w związku z tym, że może być zbyt mała liczba uczniów. W drodze bardzo dobrego consensusu została ustalona sieć szkół. Nikt z naszego grona nie myślał, żeby to zmienić, bo to jest model docelowy. My osiągniemy go za kilka lat - przekonywał.

Zachęcał jednocześnie do promowania się przez SP1 w przedszkolu, które ma zostać otwarte w Centrum Usług Społecznych. Wskazywał, że póki jest burmistrzem, nie zgodzi się na nakazywanie rodzicom do wyboru konkretnej szkoły, bo to oni sami powinni decydować, czy ich pociechy mają zmienić miejsce nauki.

- Największą wartością consensusu jest to, że rodzice decydują, gdzie posłać dzieci. Jeżeli komuś w głowie zakiełkuje myśl, aby administracyjnie nakazywać, to każę się tej osobie pożegnać z tą myślą - oznajmił.

- Sytuacja nie wymagała nadzwyczajnego posiedzenia komisji. Po prosto trochę ciszej nad tą oświatą, bo ona sobie poradzi - podsumował.

Wideo: materiał z relacji na żywo

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (73)

mieszkaniiec17.04.2018 o 11:27

Jaki ten Kołacinski zadowolony z siebie i z tego że wykolegował całe środowisko oświatowe i skłócił nauczycieli , a najgorsze dopiero przed nimi w kolejnych dwóch latach , tak to jest jak wspiera się ignoranta - brawo PIS

Zgłoś
mad14.04.2018 o 21:37

"niezbyt krótkie spódniczki, paznokcie w niejaskrawych kolorach, delikatny makijaż" - brawo PiS

Zgłoś
kor14.04.2018 o 12:07

szkoła to szkoła a nie konkurs pękności

Zgłoś
Miks14.04.2018 o 09:09

Panie z SP 6 coś wam powiem. PiS przeminie, Kołaciński przeminie. Wasz wstyd pozostanie. Pozostanie zapamiętany.

Zgłoś
Hhu13.04.2018 o 21:54

Słuszna akcja????

Zgłoś
@#$13.04.2018 o 13:22

dobrze że sprawa została postawiona na komisji!!

Zgłoś
qa13.04.2018 o 13:20

strach przed podejmowaniem trudnych decyzji i kropka

Zgłoś
uff13.04.2018 o 11:18

pan Brym taki milczący , nie miał nic do powiedzenia ?

Zgłoś
truskawka13.04.2018 o 11:09

Wydaje mi się , że obecna władza szła do wyborów z hasłem " dialogu, rozmowy " . A teraz najlepsza jest cisza. Ciekawe ....Ciekawa w tych komentarzach jest także potrzeba profesjonalnych radnych , jakby ktoś zapomniał w jakim trybie się radnych wybiera i że chyba szkół na to nie ma . A może ci nie-ciamciaramcie z komentarzy sprawdzą się w wyborach i , daj Boże , późniejszej pracy w radzie .

Zgłoś
serowar13.04.2018 o 07:45

dobrze ze komisja zostala zwolana opozycja w koncu wspoldziala!

Zgłoś
Michał13.04.2018 o 06:53

Bardzo dobrze że sprawę nagłośniono. Dość świętych krów.

Zgłoś
???12.04.2018 o 23:32

Ludzie, Wam się chce to komentować? Przecież to próba szukania sztucznych problemów, żeby zaistnieć przed wyborami? Dajecie się na to nabrać?

Zgłoś
Bolek12.04.2018 o 21:21

@Mika - a SP7 i SP2 to święte krowy? A może lepsze znajomości mają??

Zgłoś
Mika12.04.2018 o 21:19

Burmistrz jest dobry. To tylko dyrektorzy są źli. Ale przecież dostali zadanie "dyrektorzy SP4 i SP6 przedstawili, jakie działania prowadzili wobec rodziców klas III o VI w celu umożliwienia im przeniesienia dzieci do nowo tworzonych klas IV i VII" - mówiła Danuta Lesniewska

Zgłoś
ch-k12.04.2018 o 20:19

Traktowanie szkół jak przedsiębiorstw (niech się promują), niejasne zasady rekrutacji (nie pozwolimy na rejonizację czyli co w zamian - konkurs świadectw?), strach przed podejmowaniem trudnych decyzji - tym sobie punktów nie nabije. Pewnie będzie tak jak w niektórych przedszkolach - przydałoby się, żeby ktoś porównał listy uczęszczających z tymi z rekrutacji i wyjaśnił tryb naboru "uzupełniającego"

Zgłoś
.12.04.2018 o 15:04

A ciamciaramcie z tzw. opozycji znow zle wyczuly grunt. A Kolacinski nabija punkty. Ludzie; w tym przypadku rodzice; zawsze chca miec mozliwosc wyboru i nikt im nie bedzie nakazywal do ktorej szkoly maja posylac dzieci. Nie bawcie sie w polityke dzieciaki z PS12 jak nie umiecie

Zgłoś
żenuła12.04.2018 o 14:50

kurcze, paluszków im nastawiali, ciaaaaastek ... godzinkę bez wody nie wytrzymają, jak małe dzieci ... phi, nadzwyczajne posiedzenie komisji ...

Zgłoś
K.P.12.04.2018 o 14:41

@Wespazjan Karze - karać (ukarać kogoś np za wagary) Każe - kazać (jeśli przykładowo każemy komuś coś pozmywać).

Zgłoś
[][][]]12.04.2018 o 14:05

ludzkie pany ha ha ha

Zgłoś
tyle12.04.2018 o 13:55

@hipis- widać dragi dobrze cię otumaniły, wbrew pozorom dopiero Kołaciński otworzył Oleśnicę na pluralizm.

Zgłoś
reklama
reklama
Ostatnio dodane
Pożar nieużytków w Bierutowie
dzisiaj o 01:31/ Aktualności
Ktoś podpalił kontener na śmieci?
wczoraj/ Aktualności
Wielkanocna iluminacja wieży
wczoraj/ Ciekawostki
SPR wygrywa z Chrobrym Głogów
wczoraj/ Sport
Manifestowali poparcie dla nauczycieli
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube