reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 27 marca. Imieniny Ernesta, Lidii, Ruperta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Pomnik wyklętych przez IV RP

11.03.2018 o 06:47Komentarzy: 292Kategoria: Aktualności
Pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski zabrał głos w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy, który ma zostać rozebrany. - Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP - komentuje.


Publikujemy wpis Marka Nienatłowskiego w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy

* * *

Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP.
Pomniki niemieckie konserwować, polskiego żołnierza usunąć


W latach 1945-1948 prowadzona była na Dolnym Śląsku akcja polonizacji. W jej ramach zniszczono wiele pomników, płyt nagrobnych na cmentarzach, płyt nagrobnych i witraży w kościołach, a nawet zdrapywano napisy na zastawach stołowych (sól, pieprz) czy na kranach (zimna, ciepła). W odróżnieniu od wielu innych miast, w Oleśnicy udało się uratować 2 pomniki pruskie poświęcone zwycięstwom garnizonu oleśnickiego w wojnie z Austrią (1866) i Francją (1870-71) oraz pomnik poświęcony Złotym Godom pary książęcej (książę był generałem armii pruskiej). Z nich usunięto tylko napisy i symbolikę. Takie działanie były możliwe dzięki uczestnictwu w składzie ówczesnych władz silnej grupy nauczycieli, widzącej bezsens niszczenia pomników związanych z historią miasta i nie antypolskich.

Oleśnica zostala zdobyta w 1945 r. kosztem dużych strat czerwonoarmistów. W latach 1945-1952 r. w Oleśnicy istnialy trzy cmentarze wojenne, na których zostało pochowanych ok. 1600 czerwonoarmistów i czerwonoarmistek. Na cmentarzu Nr 1 – obecnie dalej istniejącym pochowano 780, Na cmentarzu Nr 2 – 579, na cmentarzu Nr 3 – 281 czerwonoarmistów. Cmentarze nr 2 i 3 przeniesiono w 1952 r. do Olawy.

W Oleśnicy i w powiecie stacjonowaly na przełomie marca-kwietnia 1945 r. dywizje i pułki II Armii Wojska Polskiego, które potem w walkach straciły ok. 20% swojego stanu. Po zakończeniu wojny wielu żołnierzy II Armii WP osiadło w Oleśnicy i powiecie. Chcieli oni mieć pomnik poświęcony ich walkom z armią hitlerowską.

Dlatego budowa w 1950 r. pomnika poświęconego „Wdzięczności mieszkańców Oleśnicy dla żołnierzy Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego”, nie budziło szczególnie wrogich nastrojów. Nie było w tej nazwie nic o komuniźmie, a tylko wskazywała ona fakt historyczny – udział tych żołnierzy w wygnaniu wojsk niemieckich z Oleśnicy, co umożliwiło powrót miasta w granice Polski.

W 2000 r. ówczesny burmistrz Oleśnicy podjął samodzielnie pierwszą próbę usunięcia (zniszczenia) pomnika Wdzięczności … Byla ona nieudana, gdyż po moim liście do MSZ dostałem następującą odpowiedź – cytuję:

„W świetle art. 17 Traktatu miedzy Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską (dalszy tekst jest w opisie pomnika) (...) Pomnik braterstwa broni polsko - radzieckiej (to jest nieprawdziwa nazwa – uwaga autora tego tekstu ) w Oleśnicy został umieszczony w wykazie na wniosek strony rosyjskiej. Wykaz ten jest dokumentem technicznym (roboczym) stwierdzającym istnienie danych obiektów upamiętniających znajdujacych się w sferze zainteresowania strony rosyjskiej. Wspomniany wykaz nie jest umieszczony w Internecie”

Na tej podstawie ówczesny burmistrz Oleśnicy nie mógł usunąć pomnika.

Po tym jak się okazało, że to rząd IV RP chce niszczyć pomniki historyczne, napisałem ponownie do MSZ i w odpowiedzi dowiedziałem się, że „W archiwum traktatowym MSZ brak jest jednak wykazów pomników” – czy usunięto go z traktatu? Dziwi mnie, że Polska jednostronnie odeszła od ustaleń art. 17 traktatu między Rzecząpospolitą Polską, a Federacją Rosyjską.

9 stycznia 2018 r. Wojewoda Dolnośląski wysłał pismo do wszystkich burmistrzów. Cytuję fragment „Zgodnie ze stanem prawnym, obowiązującym od 7 stycznia 2018 r. właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajduje się pomnik upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób zobowiązany jest do usunięcia tego pomnika w terminie do dnia 31 marca 2018 r." Czyli rząd nakazuje mieszkańcom Oleśnicy, w co mają wierzyć, co myśleć. Czyli pojawia się dawna książęca (królewska) zasada Czyja władza tego religia (wiara, poglądy). Jest to działanie pozademokratyczne.

Na tym pomniku nie widać żadnych śladów upamiętnienia czegokolwiek z symboliki komunizmu, a więcej tej symboliki ma butelka piwa Heineken i władze IV RP nie każą producentowi usuwać z butelek czerwonej gwiazdy (ale mogą zażądać, a nawet ukarać za propagowanie komunizmu!!!). Ustrój Prus był też zbliżony do totalitarnego i działania Prus były antypolskie, pomimo tego rządowi IV RP pomniki pruskie na ziemiach zachodnich nie przeszkadzają.

Obecnie mamy wyrzucić żołnierza polskiego z pomnika, a konserwować pomniki chwały pruskich żołnierzy. Czy to jest normalne? 0 tym, jakie pomniki utrzymywać powinna decydować Rada Miasta i mieszkańcy, a nie władze krajowe, starające się niszczyć samorządność miejską odzyskaną w 1990 r.

Ostatnio w sprawę pomnika wlączył się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnicy, nakazując pomnik rozebrać do końca 2018 r. (i w prasie wyrazil zadowolenie z tego faktu), gdyż zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Uzasadnił to niechęcią władz miasta do wykonania jego remontu. Władze miasta słusznie odmówiły remontu skoro dostały polecenie jego usunięcia do końca tego miesiąca. W innym przypadku (gdyby wojewoda cofnął swoje polecenie), mogliby rozpatrzeć wykonanie remontu, analogicznie jak to bylo w 2002 r.

Kończąc, każdy kto ma pojęcie o wojsku i walkach w trakcie II WŚ wie, że żołnierzom frontowym przedstawionym na pomniku towarzyszyły krew, pot, łzy, wszy, brak snu, jedzenia, ciepłej i suchej odzieży, tytoniu itd. Żołnierze mieli w d…. niesienie komunizmu gdziekolwiek. Chcieli jak najszybciej skończyć służbę i wrócić do rodziny.

Pomnik ten jest tylko symbolem szacunku do żołnierskiego trudu i ich udziału w przyłączeniu Oleśnicy do państwa polskiego. Wszak także dzięki nim żyjemy w naszym pięknym mieście i o tym musimy pamiętać. Jest to fakt historyczny i takie znaczenie ma ten pomnik.

Marek Nienałtowski
Oleśnica 07.03.2018 r.

* * *

Zobacz też: Historia pomnika - strona M. Nienałtowskiego

rd, źródło: olesnica.org

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (292)

rezerwista lwp.19.03.2018 o 19:33

[email protected] do ciebie nie było skierowane moje pytanie, to daruj sobie te uwagi! Mylisz się bardzo, że w PRL-u, nie było LWP, bo ja w takim służyłem w latach 1960 - 65 i nie mam nic sobie do zarzucenia, nie brałem udziału w inwazji na Czechosłowację w 1968 r., jak też innych "zbrojnych akcjach", zołnierzy LWP p-ko robotnikom (1970 r, jak też w 1981 r), nie byłem czL grup operacyjnych WP i czL. WRON - dyktatury wojskowej. Moje uwagi dotyczą kadry oficerskiej, szczególnie zawodowej a nie oficerów rezerwy. Szczególnie interesuje mnie kadra oficerska ds.politycznych i informacji(IW). Zołnierze służby czynnej - z poboru, nie są nic winni bo działali na rozkaz i pod przymusem. Zw-kowalski (Rochu- Kowalski, z"Potopu") swoje dość częste dyrdymały i przemyślenia na Faceboku, świadczą dość wyrażnie o twojej "twOi???

Zgłoś
głos_rozsądku18.03.2018 o 23:40

rezerwa lato 2002 WLiOP prawdziwa twarz PZPiS w pełnej krasie ????

Zgłoś
mad18.03.2018 o 20:29

zw-kowalski, no i widzisz, jaki polski naród jest cywilizowany. W Polsce cmentarze Żołnierzy Radzieckich zadbane, nikt ich nie dewastuje, choć tylu Polaków zginęło z rąk Czerwonoarmistów. Anglicy nawet tuż po wojnie nie okazywali Polakom wdzięczności, taki naród.

Zgłoś
zw-kowalski18.03.2018 o 20:19

do @rezerwista. Takie samo stanowisko jak Jan Brons jako podchorąży w Studium Wojskowym. A jakie stanowisko zajął Michał Kołaciński, starosta Kociński czy pzrewodniczący rady Piechówka. Jesli sie nie myle to wszyscy maja stopnie oficerskie. Ignorancie nie było czegos takiego w PRL jak "LWP". W PRL było WP potocznie w mowie potocznej nazywane ludowym. Doucz się. Ja w stanie wojennym też byłem jak cały ówczesny pobór zołnierzem służby zasadniczej. Spytaj jaki stopień oficerski WP ma Jarosław Kaczyński, prokurator pawłowicz i inny z PiS. Każdy kto konczył studia, a nie był psychicznie chory, wychosił z SOR ze stopniem oficerskim. Kumasz to?

Zgłoś
zw-kowalski18.03.2018 o 20:13

Mad. "Na cmentarzu w Evesham wandale zniszczyli nagrobki. Wśród zdewastowanych grobów są te, które należały do Polaków. To także żołnierze, którzy walczyli z reżimem Adolfa Hitlera ? informuje Daily Mail. Rozbito pomniki oraz zniszczono napisy, które wzywały do poszanowania obiektu. Na cmentarzu spoczywa 122 obywateli polski. Większość z nich brała udział w zmaganiach podczas II wojny światowej. Mieszkali w pobliskich koszarach w Springhill i Nortwick Park."

Zgłoś
rezerwista.17.03.2018 o 11:47

Pan Marek Nienałtowski, kom. por.rez Marynarki Wojennej,LWP,histeryczny obrońca pomnika (nie)wdzięczności, jako były członek PZPR, niech się wypowie jakie stanowisko zająl w marcu 1968 r, oraz w grudniu 1970 r., podczas protestów robotniczych (stoczniowców), krwawo stłumioych przez żołnierzy LWP, razem z ZOMO, MO i SB, w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku ora Elblągu. Jakie stanowisko zajął w grudniu 1981 r. w czasie wprowadzonego stanu wojennego, przez klikę Jaruzelskiego i Kiszczaka, przy pomocy WRON, dyktatury wojskowej????

Zgłoś
js17.03.2018 o 11:25

smutno się robi patrząc na komentarze- co tym ludziom porobiło się w głowach? Bezmyślność i zajadłość powoduje u nich samo słowo - radziecki. Ciekawe czy z taką samą żywiołową spontanicznością dadzą się z Unii wyprowadzić i zamknąć w ciasnych ramach ciemnoty, bezmyślności i bezrefleksyjności.

Zgłoś
Olszówka17.03.2018 o 08:41

Trzeba mieć psychikę cwela, żeby bronić pomnika najeźdźców, postawionego przez kolaborantów.

Zgłoś
Ciekawe16.03.2018 o 16:21

Co z kamieniem węgielnym wmurowanym w podstawie pomnika ciekawe kto zarypal do domu albo zaraz opchnie na e bay lub allegro

Zgłoś
Anty rys16.03.2018 o 16:18

Rys wyklęty nawet własna matka go wyklnela .rys tylko skacze po forach i naparza w klawiaturę

Zgłoś
Żbik16.03.2018 o 14:29

@ ryś-u siejesz peerelowską siermiężną propagandę. Aż miło ;)

Zgłoś
Edmund Kaleciński16.03.2018 o 12:07

a prędzej czy później udajemy się do tego samego miejsca...

Zgłoś
sołtys Goli Wielkiej15.03.2018 o 09:39

powiem krótko,historia kołem się toczy...

Zgłoś
ryś13.03.2018 o 15:43

Brawo nasza władza. Tak trzymać. Po to Was wybraliśmy i dlatego będziemy na Was głosować.

Zgłoś
głos_rozsądku13.03.2018 o 07:47

Wiadomo kto będzie na cokole !!! JP2-obrońca pedofilów i marny aktorzyna

Zgłoś
stonga12.03.2018 o 22:31

Jak zdołacie to usuwajcie towarzyszu. A na razie. na śmietnik historii odmaszerować , raz, dwa, raz dwa, raz dwa

Zgłoś
moherowy beret12.03.2018 o 22:27

a co z pomnikami Wojtyły on jest reprezentantem państwa totalitarnego !

Zgłoś
c12.03.2018 o 19:26

Przyjdzie taki czas, że będą usuwać obelisk ku chwale żołnierzy wyklętych...Głupota nie ma granic.

Zgłoś
zw-kowalski12.03.2018 o 15:57

uncle good advice. Jakis czas temu pisałem, ze ten rok według kalendarza Słowian byłby ok 7 500. Czyli pod chrztem Polska jest 1052 lata a bez chrztu ok 6490 lat. Na co Mad się oburzył, ze wtedy były inne bożki ale były. Ale dla niego 1050 lat jest ważne jak 6500 lat tradycji neopogańskiej.

Zgłoś
na pohybel12.03.2018 o 15:25

PISlam gnije od środka,dlatego nie widać...

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Pomóżmy dzieciom w ramach rekordu!
wczoraj/ Sport
Ligota Polska dla Pauliny Juszczak
wczoraj/ Aktualności
Kandydatki na miss walczą o głosy!
wczoraj/ Ciekawostki
Film z biegu szlakiem defibrylatorów
wczoraj/ Sport
Spór o oszczędności w MGK
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube