reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 24 marca. Imieniny Gabriela, Marka, Gabora.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Rozpoczynają rozbiórkę pomnika

7.03.2018 o 11:45Komentarzy: 234Kategoria: Aktualności
Niedługo po nakazie rozbiórki, wydanym przez inspektora nadzoru budowlanego, wokół Pomnika Wdzięczności pojawiło się ogrodzenie. Jaki los czeka kontrowersyjną instalację?


Ogrodzenie wokół spornego pomnika

Dzisiaj rano pojawiło się ogrodzenie wokół Pomnika Wdzięczności w parku Henryka Sienkiewicza w Oleśnicy.

- Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków. Miasto pisało też do IPN-u o zgodę na rozbiórkę. Pomniki mają być chronione tylko na cmentarzach. Ponadto stan techniczny obiektu jest opłakany. Popękane okładziny i płyty oraz osadzanie się obiektu stwarzają zagrożenie. Miasto nie ma też zamiaru przekazać pieniędzy na remont. W związku z tym wydałem decyzję rozbiórki tego obiektu - mówił niedawno portalowi MojaOlesnica.pl Ryszard Łukoszko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Obiekt został odgrodzony przez prywatną firmę na zlecenie miasta. - Tak jak informowaliśmy do końca marca 2018 r. samorządy - jeśli nie chcą ponosić kosztów związanych z wykonaniem obowiązku określonego w tzw. ustawie dezubekizacyjnej - muszą usunąć obiekty, które zostały objęte przepisami wspomnianej regulacji. Miasto, opierając się na fakcie uwzględnienia oleśnickiego pomnika w załączniku do umowy międzynarodowej pomiędzy Polską i Rosją z lat dziewięćdziesiątych, zwróciło się z prośbą do wojewody i do IPN o opinię w przedmiotowej kwestii. Zarówno Instytut Pamięci Narodowej, jak i wojewoda dolnośląski jednoznacznie poinformowali, że obowiązek nałożony przez ustawodawcę dotyczy także oleśnickiego pomnika. Władze czynią starania zachowania w Oleśnicy chociażby figur żołnierzy, które mogłyby docelowo trafić na cmentarz Armii Radzieckiej. W tej sprawie zwróciły się z prośbą do wojewody, jednak nie ma jeszcze w tej sprawie odpowiedzi - informuje Michał Skrzypek, rzecznik prasowy burmistrza Oleśnicy.

- Ze względu na upływ czasu rozpoczęto procedurę wykonania ustawowego obowiązku. Obiekt ogrodzono, do połowy marca podjęta zostanie próba zdjęcia/odcięcia figur celem ich zabezpieczenia. Nie wiadomo jednak, czy pomnik uda się rozmontować w taki sposób, by figury przetrwały. Nie zachowały się bowiem żadne dokumenty związane z jego konstrukcją, nie jest także znany sposób zamontowania figur na cokole, a ich stan również nie wydaje się najlepszy. Niemniej specjalnie wynajęto urządzenie z tnącym sznurem diamentowym oraz agregat prądotwórczy, by spróbować odciąć obie postaci w całości - dodaje M. Skrzypek.

Przypomnijmy, demontażowi pomnika sprzeciwiają się przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Chcemy, aby ten pomnik przypominał nam, kto Oleśnicę zdobywał. Bo jak wiemy, te ziemie były ziemiami niemieckimi przez ostatnie kilkaset lat. Nie robili tego żołnierze wyklęci, którzy dzisiaj mają swoje rondo w centralnym miejscu w Oleśnicy, a robiła to Armia Czerwona, również z żołnierzami Wojska Polskiego - powiedział na ostatniej konferencji sekretarz dolnośląski SLD Arkadiusz Sikora.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (234)

ryś12.03.2018 o 08:44

@zw-kowalski - to ci, którzy powoływali się w swoich pracach na " Mein Kampf", to faszyści? A co ma służba wojskowa wymienionych osób do niewolenia Polski po II wojnie przez ZSRR.

Zgłoś
zw-kowalski12.03.2018 o 08:33

Do @oberwator. Urban odnalazł pracę magisterską Jarosława Kaczyńskiego. Dwa lub trzy razy kaczyński w swojej pracy powołuje się na artykuły pisane przez Jerzego Urbana. Dlatego jako wyborcy macie prawo spytać burmistrza Kołacińskiego, starostę Kocińskiego czy przewodniczacego Piechówkę kiedy odbywali służbę wojskową, komu składali przysięgę wojskowa i z jakim stopniem zakończyli tę słuzbę wojskową.

Zgłoś
ryś11.03.2018 o 20:44

@psikutas - słabe to jak opozycja.

Zgłoś
js11.03.2018 o 09:05

to nasza historia - co innego usunąć napis a co innego niszczyć. PIS nie da rady sfałszować naszej historii tak samo jak nie dali rady w PRL. Niedługo pewnie za umarłych się wezmą i cmentarz żołnierzy radzieckich będą likwidować

Zgłoś
obserwator11.03.2018 o 06:31

Pislam będzie usuwał nagrobki w alei zasłurzonych którzy zdobyli stopnie za czasów PRL Posłowie Pisowscy powinni oddać dyplomy zrobione w czasach PRL jołopy zatracone co jeszcze zrujnują w tym kraju KTO ICH ZACZYMA

Zgłoś
Psikuta 11.03.2018 o 03:53

Banda zakompleksionych polaczków. Na pomniku jest POLSKI ŻOŁNIERZ. Jestem dumny z POLSKIEGO ŻOŁNIERZA NA TYM POMNIKU. Olesnica byla niemiecka. Tu nie bylo zadnych wyklętych i innych takich. Banda zakompleksionych polaczków

Zgłoś
ryś10.03.2018 o 22:30

@kaleciński - jak nie ma tam nic o szczawiu to nie słucham.

Zgłoś
m10.03.2018 o 22:11

We wsi Rząpiec NSZ zabiło 74 żołnierzy GL, stoi tam mały pomniczek. Wojewoda każe go rozebrać, gdyż promuje komunizm. Kretyństwo.

Zgłoś
WTF10.03.2018 o 21:42

jak to jest,że narodowi socjaliści tak bardzo polubili forum "lewackiej" MO???

Zgłoś
Edmund Kaleciński10.03.2018 o 21:33

O pomnikach i pisowskich nieukach Stefan Niesiołowski .Oleśniccy patrioci posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=K4thKrlVI0A

Zgłoś
ryś10.03.2018 o 20:50

Z zasady nie płodzę takich głąbów ale twoja matka zamiast połknąć .....

Zgłoś
córka rysia10.03.2018 o 20:34

Usunac to mozecie tego tam tego!wiecie o kogo biega? ojciec idz w cholele!

Zgłoś
Benji 10.03.2018 o 20:19

Jak byłem dzieckiem biegałem do okoła tego pomnika ,a teraz cztery dyszki na karku i bardzo daleko od Oleśnicy. :(

Zgłoś
szatan syn jezusa10.03.2018 o 19:46

Jak już usunąć to oddać do jakiegoś muzeum byłoby najrozważniej.

Zgłoś
ryś10.03.2018 o 18:52

@zw-kowalski - i wydaję mi się, że super do nich pasujesz.

Zgłoś
ryś10.03.2018 o 18:49

@zw-kowalski - no i czego ma to niby dowodzić? To, że w Polsce wiele trzeba zmienić, łącznie z mentalnością ludzi, jest jasne jak to, że gdyby Twoi idole Szwedzi, mieli z ostatnich 250 lat ledwo 30-kilka na dogonienie reszty świata, woleli by być Chińczykami, jak dowodzi sprzedaż Volvo.

Zgłoś
zw-kowalski10.03.2018 o 18:13

Ryś. Pisałem na tym portalu. 4 lata temu kandydatka na radną w Ovik zadała mi pytanie " co moge dla Ciebie zrobić?" . Parsknąłem smiechem. Powiedziałem nic. Tu wszystko w miarę działa. Gdybyś startowała na radna w Oleśnicy to miałbym ze sto przykładaów co nie działa i co tzreba zmienić lub naprawić. Nie zrozumiała. Powiedziałem krótko. kest Ok i niech tak zostanie. Oddałem głos na jej partię.

Zgłoś
zw-kowalski10.03.2018 o 18:09

Ryś. Proponuje neospazminę. Ma nieco alkoholu. Rozluźnia. Jeśli jesteś trzeźwym alkoholikiem to tylko nerwosol ci pozostaje. Wychodzi ci sloma z butów. Może nawet kresowa. Do urzędów wchodze tylko z przymusu. załatwiam co potrzeba arazcej co wymusza na mnie ustawa i oddalam się delektowac się zyciem. Analfabeto. To nie ja dostałem mandat. mandat dostał inny właściciel pojazdu który policji nie chciał wskazać kto kierował pojazdem 2 stycznia 2017 roku. Komendant Froń napisał, ze za odmowe wskazania kierujacego otrzymał mandat karny. Czy dostał i ile nie wiem bo to nie moja sprawa. Jesli ty masz taką mentalnosc to nie dziwię się, że urzędnicy sa tak chamscy w Polsce. petenta chcesz zrzucac ze schodów. Widzisz, w Szwecji urzednik wydziału komunikacji nie zrzuci mnie po schodach bo go nigdy nie widze a on mnie. Dowody rejestracyjne po zmianie własciciela same "przychodzą" do domu po zmianie właściciela. A w Olesnicy jak w PRL trzeba kilka podejść. Jeden dowód zwany miekim i kolejna wizyta po twardy. czasami jeszcze jakieś utrudnienia. Czyli to samo co w PRL tylko, ze sa za matową szyba i maja komputery i internet.

Zgłoś
won chamy10.03.2018 o 16:30

Olaćtych ruskich kacapow .

Zgłoś
Zdzisia10.03.2018 o 13:15

Zostawić żołnierzy a postument rozebrac bo zniszczony to jest kawałek historii tego sie nie niszczy jak sie rzad zmieni ktos beknie za ta decyzje

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Nocne lądowanie LPR-u w Smardzowie
dzisiaj o 21:37/ Aktualności
Remis na inaugurację rundy Pogoni
dzisiaj o 20:25/ Sport
Mistrzostwa i podium dla Michała Pytla
dzisiaj o 20:19/ Sport
Psie zawody w gminnej hali
dzisiaj o 18:51/ Sport
Koncert podopiecznych Oli Turoń
dzisiaj o 18:01/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube