reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 19 stycznia. Imieniny Henryka, Mariusza, Erwina.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego dopiero później wybrano BGK?

12.02.2018 o 06:32Komentarzy: 66Kategoria: Aktualności
Dlaczego szpital wcześniej nie zaciągnął kredytu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko korzystał z oferty Magellana? Publikujemy nowe ustalenia portalu MojaOlesnica.pl.


Od lewej: wicestarosta Piotr Karasek, starosta Wojciech Kociński, dyrektor szpitala Kamil Dybizbański

Ciąg dalszy tematu dotyczącego kredytu dla Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy (więcej). Z danych przekazanych nam przez oleśnickie starostwo wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat firma Magellan otrzymała za swoje usługi niemal 1,5 mln zł z pieniędzy podatników. Rozliczenie dotyczy kredytu udzielonego na podstawie przetargu w wysokości 15 mln zł oraz kredytu obrotowego w kwocie 3,5 mln zł.

W tej sprawie otrzymaliśmy nowe informacje z Banku Gospodarstwa Krajowego, który poinformował, że już wcześniej udzielał pożyczek w drodze bezprzetargowej. Dopiero po jakimś czasie szpital skorzystał z tej opcji, która jest korzystniejsza pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy stanowisko BGK.

* * *

Możliwość bezprzetargowego korzystania z usług bankowych BGK pojawiła się w 2009 r. (konkretnie mówi o tym art. 4 pkt 3 lit l ustawy Prawo zamówień publicznych. Wskazuje, iż ustawy nie stosuje się do usługi Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie bankowej obsługi jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy PZP nie zawierają jednak definicji „bankowej obsługi”. Według interpretacji naszych prawników SP ZOZ jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych mogły skorzystać z przedmiotowego wyłączenia w odniesieniu do zamówienia „bankowej obsługi” w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast według nowelizacji z 2016 r. (art. 4 ust 3 pkt ja) ustawy PZP nie stosuje się do:

ja) pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w granicach upoważnień zawartych w uchwale budżetowej,

Anna Czyż
Rzecznik prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego

* * *

Przez długi czas starosta Wojciech Kociński (Prawo i Sprawiedliwość) unikał odpowiedzi na pytania, a po naszej kolejnej wiadomości do ich przesłania zobowiązał Kamila Dybizbańskiego, dyrektora zespołu szpitali. Poniżej przedstawiamy treść korespondencji.

* * *

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiam najnowsze stanowisko BGK. W związku z brakiem odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania, po raz kolejny zapytam: dlaczego wcześniej nie skorzystano z możliwości wzięcia kredytu w BGK? I kto personalnie odpowiada za pożyczki w Magellanie?

Piotr Paszkowski
MojaOlesnica.pl

* * *

1.
Powód jest bardzo prosty. Sytuacja finansowa PZS w 2015 była tragiczna.

Zobowiązania wymagalne, czyli takie których termin zapłaty minął, wynosiły kilkanaście milionów i zwiększały się z każdym miesiącem. Konto szpitala zajęte przez komornika. Możliwość odcięcia energii elektrycznej z uwagi na olbrzymie zaległości w regulowaniu zobowiązań. Codziennie wpływające nowe sądowe nakazy zapłaty zwiększające z dnia na dzień koszty komornicze. Do tego z miesiąca na miesiąc pogłębiająca się strata na działalności. Dlatego jedyną możliwością było szybkie uregulowanie starych zobowiązań i rozpoczęcie procesu faktycznej restrukturyzacji Zespołu Szpitali. W październiku 2015 jedyną instytucją finansową, która zgodziła się udzielić pożyczki podmiotowi w tak tragicznej sytuacji i przystąpiła do przetargu był Magellan, dając warunki umowy wynikające z przetargu i narzucone przez Szpital. W październiku 2015 nie było jeszcze informacji, że w czerwcu 2016, czyli za osiem miesięcy, BGK będzie miało jakiekolwiek produkty finansowe skierowane dla szpitali i czy kalkulując ryzyko udzielenia pożyczki szpitalowi, który generuje stratę na poziomie 5,5 mln rocznie w ogóle je zaproponuje. Do tego oczekiwanie kolejnych ośmiu miesięcy spowodowałoby, że nie byłoby już dla kogo udzielać tej pożyczki, bo szpital by nie istniał.

2.
Zmiana pożyczkodawcy nie była zmianą pilną, ponieważ sytuacja szpitala uległa radykalnej poprawie, a warunki jednej i drugiej instytucji były zbliżone.

Za zmianą przemawiał fakt statusu nowego pożyczkodawcy jako banku oraz możliwości uzyskania chwilowego odroczenia części płatności w sytuacji znacznych zmian w całej służbie zdrowia i sposobie jej finansowania, których efekt wpływu na sytuację szpitala nie był jeszcze znany. Jednak rozmowy z bankiem rozpoczęto najwcześniej jak to było możliwe, tj. w styczniu 2017, ponieważ zgodnie z zasadami udzielania pożyczek przez BGZ instytucjom takim jak nasz Szpital przez decyzją banku należało przedstawić program restrukturyzacji jednostki. Program wprowadzony w PZS działał od 2016r., a jego efekt po raz pierwszy był widoczny w sprawozdaniu za ten rok, które było badane przez biegłego rewidenta i ocenione w maju 2017. Z innych źródeł wiem, że BGK zaczęło oferować swój produkt przeznaczony dla szpitali w ciężkiej sytuacji finansowej na preferencyjnych warunkach dopiero w 2017 (odsyłam do artykułu http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/MZ-stworzy-spolke-ktora-pozyczy-pieniadze-szpitalom,169719,1.html) a nasz Szpital był jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym, który z niego skorzystał.

Za wszystkie decyzje finansowe odpowiada zawsze kierownik jednostki.

Kamil Dybizbański
dyrektor PZS z s. w Oleśnicy

* * *

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (66)

MX12.02.2018 o 08:29

"Po raz kolejny zapytam: dlaczego wcześniej nie skorzystano z możliwości wzięcia kredytu w BGK? I kto personalnie odpowiada za pożyczki w Magellanie? Dlaczego starosta i dyrektor szpitala tak mętnie się tłumaczą. Dlaczego wybrali droższy z hipoteką Magellan ( prywatny) niż tańszy państwowy BGK - już od 2009 roku a nie od 2016 roku udzielał szpitalom - SPZOZ na oddłużenie ( trzeba było mieć program naprawczy). Na pewno koszt nie wynosiłby 1,5 mln zł.

Zgłoś
lipa12.02.2018 o 08:25

Teraz widać jak na dłoni co narobili poprzednicy Kocińskiego, wygląda na to że zaniedbania były katastrofalne.

Zgłoś
pytanie12.02.2018 o 07:17

Czy redakcja mogła by zapytać kto był odpowiedzialny za katastrofę finansowa szpitala , za doprowadzenie do zajęć komorniczych, długów wobec ZUS, energetyki i innych ? I czy ta osoba czy osoby poniosły jakakolwiek odpowiedzialność ?

Zgłoś
tak trzymać 12.02.2018 o 07:09

Brawa dla redakcji za dochodzenie do prawdy!!!

Zgłoś
mad12.02.2018 o 06:56

Dlaczego poprzednie wladze nie skorzystaly z kredytu bankowego? Dlaczego czekano na komornika i zajecie konta? Moze jednak starano sie o kredyt, tylko szpital go nie dostal?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Wystąpili dla babć i dziadków
wczoraj/ Kultura
KKO Oleśnica kontra Siechnice
wczoraj/ Sport
Żałoba także w Oleśnicy
wczoraj/ Aktualności
Tym zajmie się komisja rewizyjna
wczoraj/ Aktualności
Aniołkowe granie przedszkolaków
wczoraj/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube