reklama
reklama
Dziś jest piątek, 22 lutego. Imieniny Małgorzaty, Marty, Piotra.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego dopiero później wybrano BGK?

12.02.2018 o 06:32Komentarzy: 66Kategoria: Aktualności
Dlaczego szpital wcześniej nie zaciągnął kredytu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko korzystał z oferty Magellana? Publikujemy nowe ustalenia portalu MojaOlesnica.pl.


Od lewej: wicestarosta Piotr Karasek, starosta Wojciech Kociński, dyrektor szpitala Kamil Dybizbański

Ciąg dalszy tematu dotyczącego kredytu dla Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy (więcej). Z danych przekazanych nam przez oleśnickie starostwo wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat firma Magellan otrzymała za swoje usługi niemal 1,5 mln zł z pieniędzy podatników. Rozliczenie dotyczy kredytu udzielonego na podstawie przetargu w wysokości 15 mln zł oraz kredytu obrotowego w kwocie 3,5 mln zł.

W tej sprawie otrzymaliśmy nowe informacje z Banku Gospodarstwa Krajowego, który poinformował, że już wcześniej udzielał pożyczek w drodze bezprzetargowej. Dopiero po jakimś czasie szpital skorzystał z tej opcji, która jest korzystniejsza pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy stanowisko BGK.

* * *

Możliwość bezprzetargowego korzystania z usług bankowych BGK pojawiła się w 2009 r. (konkretnie mówi o tym art. 4 pkt 3 lit l ustawy Prawo zamówień publicznych. Wskazuje, iż ustawy nie stosuje się do usługi Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie bankowej obsługi jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy PZP nie zawierają jednak definicji „bankowej obsługi”. Według interpretacji naszych prawników SP ZOZ jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych mogły skorzystać z przedmiotowego wyłączenia w odniesieniu do zamówienia „bankowej obsługi” w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast według nowelizacji z 2016 r. (art. 4 ust 3 pkt ja) ustawy PZP nie stosuje się do:

ja) pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w granicach upoważnień zawartych w uchwale budżetowej,

Anna Czyż
Rzecznik prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego

* * *

Przez długi czas starosta Wojciech Kociński (Prawo i Sprawiedliwość) unikał odpowiedzi na pytania, a po naszej kolejnej wiadomości do ich przesłania zobowiązał Kamila Dybizbańskiego, dyrektora zespołu szpitali. Poniżej przedstawiamy treść korespondencji.

* * *

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiam najnowsze stanowisko BGK. W związku z brakiem odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania, po raz kolejny zapytam: dlaczego wcześniej nie skorzystano z możliwości wzięcia kredytu w BGK? I kto personalnie odpowiada za pożyczki w Magellanie?

Piotr Paszkowski
MojaOlesnica.pl

* * *

1.
Powód jest bardzo prosty. Sytuacja finansowa PZS w 2015 była tragiczna.

Zobowiązania wymagalne, czyli takie których termin zapłaty minął, wynosiły kilkanaście milionów i zwiększały się z każdym miesiącem. Konto szpitala zajęte przez komornika. Możliwość odcięcia energii elektrycznej z uwagi na olbrzymie zaległości w regulowaniu zobowiązań. Codziennie wpływające nowe sądowe nakazy zapłaty zwiększające z dnia na dzień koszty komornicze. Do tego z miesiąca na miesiąc pogłębiająca się strata na działalności. Dlatego jedyną możliwością było szybkie uregulowanie starych zobowiązań i rozpoczęcie procesu faktycznej restrukturyzacji Zespołu Szpitali. W październiku 2015 jedyną instytucją finansową, która zgodziła się udzielić pożyczki podmiotowi w tak tragicznej sytuacji i przystąpiła do przetargu był Magellan, dając warunki umowy wynikające z przetargu i narzucone przez Szpital. W październiku 2015 nie było jeszcze informacji, że w czerwcu 2016, czyli za osiem miesięcy, BGK będzie miało jakiekolwiek produkty finansowe skierowane dla szpitali i czy kalkulując ryzyko udzielenia pożyczki szpitalowi, który generuje stratę na poziomie 5,5 mln rocznie w ogóle je zaproponuje. Do tego oczekiwanie kolejnych ośmiu miesięcy spowodowałoby, że nie byłoby już dla kogo udzielać tej pożyczki, bo szpital by nie istniał.

2.
Zmiana pożyczkodawcy nie była zmianą pilną, ponieważ sytuacja szpitala uległa radykalnej poprawie, a warunki jednej i drugiej instytucji były zbliżone.

Za zmianą przemawiał fakt statusu nowego pożyczkodawcy jako banku oraz możliwości uzyskania chwilowego odroczenia części płatności w sytuacji znacznych zmian w całej służbie zdrowia i sposobie jej finansowania, których efekt wpływu na sytuację szpitala nie był jeszcze znany. Jednak rozmowy z bankiem rozpoczęto najwcześniej jak to było możliwe, tj. w styczniu 2017, ponieważ zgodnie z zasadami udzielania pożyczek przez BGZ instytucjom takim jak nasz Szpital przez decyzją banku należało przedstawić program restrukturyzacji jednostki. Program wprowadzony w PZS działał od 2016r., a jego efekt po raz pierwszy był widoczny w sprawozdaniu za ten rok, które było badane przez biegłego rewidenta i ocenione w maju 2017. Z innych źródeł wiem, że BGK zaczęło oferować swój produkt przeznaczony dla szpitali w ciężkiej sytuacji finansowej na preferencyjnych warunkach dopiero w 2017 (odsyłam do artykułu http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/MZ-stworzy-spolke-ktora-pozyczy-pieniadze-szpitalom,169719,1.html) a nasz Szpital był jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym, który z niego skorzystał.

Za wszystkie decyzje finansowe odpowiada zawsze kierownik jednostki.

Kamil Dybizbański
dyrektor PZS z s. w Oleśnicy

* * *

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (66)

mich12.02.2018 o 12:01

O czym wy mówicie , od 2014 roku w powiecie rządzi PIS z Kocińskim i za długi on odpowiada i nie da się cięgle obarczać winą poprzedników , to zwykła manipulacja którą prowadzą od lat i kolejnymi , coraz większymi kredytami pokrywają nieudolniść

Zgłoś
Bye12.02.2018 o 11:51

@tak jest. A gdzie napisałem, że to strata OIOM-u. Idź sobie do starostwa, zażądaj sprawozdań finansowych szpitala i zobaczysz, że poprzednia dyrekcja szpitala kończyła swoją władzę z KATASTROFALNYM wynikiem. Już wtedy zobowiązania wynosiły 17-18 baniek. Nie myl zobowiązań ze stratami tego czy owego oddziału. Jeszcze raz. Wyobraź sobie, że zostajesz dyrektorem i firma, którą przejąłeś traci do pół miliona miesięcznie i ma 17-18 mln zobowiązań i dostawcy są wku...... ni i walą do sądu po płatności. Czy dociera do Ciebie z jakim gó..... przyszło się mierzyć nowej dyrekcji? Nie pisz, że pozamykali oddziały, bo to nie jest prawda. Praktyka konsolidacji oddziałów (w każdej branży), to przecież chleb powszedni procesów restrukturyzacyjnych. Oddziałów nie ubyło a wręcz przeciwnie, jeden przybył. Szpital więc robi większy kontrakt mniejszymi zasobami. I to tak trudno zrozumieć?

Zgłoś
tak jest12.02.2018 o 11:40

@Bye, zobacz ile teraz wynoszą zobowiązania to może oczy ci się otworzą. A tak po prawdzie, to co takiego wielkiego zrobił PiS? Nabrał kredytów, pozamykał oddziały, wyprowadził na zewnątrz wiele usług i wydzierżawił powierzchnie szpitalne prywatnym przedsiębiorstwom. To jest sukces? No i skąd masz tą kwotę strat OIOMu? Starosta czy Rogalski ci podał? I co, teraz nie przynosi tyle strat?

Zgłoś
Bye12.02.2018 o 11:38

@ciao. Jakbyście podczas wcześniejszej kadencji drążyli, to by teraz problemów nie było. Jakoś dziwnie wybiórczy jesteście.

Zgłoś
Bye12.02.2018 o 11:30

@miks @mich. :-) :-) :-) "Dyrektor Głowacka bez kasy stworzyła cały oddział" - hahahhahahahha.... Jak można takie bzdety pisać. Tu różne rzeczy ludzie piszą, ale jednak jest jakaś granica absurdu. Fakt, stworzyła, tylko, że jak żegnała się ze szpitalem w 2015 r., to przynosił on miesięcznie (!!!!) stratę w wysokości 300-500 tys. złotych a zobowiązania wynosiły blisko 17-18 milionów. I to faktycznie jest wina PIS-u! No większych durnot nie czytałem. Przejmujesz firmę z garbem 17-18 baniek straty, totalnie niezrównoważoną finansowo i ktoś po roku, dwóch mówi, że to twoja wina!!! Śmiech na sali!

Zgłoś
tak jest12.02.2018 o 11:26

No tak. Wielki sukces. Nabrać kredytów, polikwidować co się da i oddać cześć szpitala prywatnym firmom. No to jest sukces wg PiS.

Zgłoś
mad12.02.2018 o 11:21

Miks, uspokoj sie, kto napisal, ze to byla porazka, ale ty tez nie wmawiaj ludziom, ze mozna cos stworzyc bez pieniedzy. Przeczytaj chociaz ten artykul, rece opadaja

Zgłoś
ciao12.02.2018 o 11:15

@bye, podrążymy całościowo, obiecujemy.

Zgłoś
miks12.02.2018 o 10:36

Nosz ku..a mać!!! Panie Dybizbański jak długo będziecie wmawiać ludziom te bajki? Dyr Głowacka bez kasy stworzyła cały oddział OIOM i dla was to porażka? Pan i pisoklika wzięliście 20 mln kredytu i to jest sukces?????????? Wyjedziecie na taczkach. Już niedługo!

Zgłoś
pacjent 12.02.2018 o 10:14

A w szpitalu ciągle fatalnie , czemu nie myślicie o pacjentach to oni powinni być najważniejsi dla rządzących, do roboty panowie

Zgłoś
@mich12.02.2018 o 10:13

a kiedy były wybory , pod koniec 2014 r. , czyli można go rozliczać tak naprawdę za rządy od stycznia 2015 r. . Zaraz napiszesz, że to przez niego komornik konta szpitala zajmował w 2014 roku , a szpital nie płacił za ZUS i prąd. bo nie mieli z czego

Zgłoś
mich12.02.2018 o 10:09

O czym wy mówicie , od 2014 roku w powiecie rządzi PIS z Kocińskim i za długi on odpowiada i nie da się cięgle obarczać winą poprzedników , to zwykła manipulacja którą prowadzą od lat

Zgłoś
Bye12.02.2018 o 10:03

Ale kuźwa wiercą, ale szukają. Jak się okazało, że można zarządzać szpitalem tak, że wychodzi przynajmniej na zero, to szuka się dziury w całym. Redakcjo MO! A może by tak powiercić i poszukać czemu to obecne władze powiatu musiały w ogóle poszukiwać takich wielkich kredytów (nieważne u kogo). Bo przy 18 bańkach zobowiązań pozostawionych przez poprzednią dyrekcję wspieraną (DO KOŃCA!!!!) przez ówczesną władzę, te 1,5 mln na prawdę nie robią wrażenia. Jak drążycie temat, to drążcie go całościowo.

Zgłoś
N12.02.2018 o 10:02

Szanowny/a Panie/Pani M, pan rydaktor ma prawo się mylić, na ma prawo zadać i mógł zadać BGK takie pytanie jakie chciał zadać i miał prawo wyciągną wnioski jakie wyciągnął. Więcej wiary w czytelników, jakieś ich procent potrafi czytać ze zrozumieniem i dostrzega o tym o czym Pan pisze

Zgłoś
KK12.02.2018 o 09:48

Brawa dla redakcji za dochodzenie do prawdy!!!

Zgłoś
MX12.02.2018 o 09:46

? - to ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. BGK udzielał i udziela kredytu na ratowanie zadłużonych jednostek samorządowych oraz szpitali nie będących spółką prawa handlowego. Nawet nie zwrócili się do BGK z zapytaniem o bezprzetargowe udzielenie kredytu, a jeżeli się zwrócili to niech się tym pochwalą.

Zgłoś
Maryja12.02.2018 o 09:40

Dlaczego starosta wprowadził w błąd Radę Powiatu? Czyżby o tym nie wiedział???

Zgłoś
Dojna Zmiano12.02.2018 o 09:31

debatują nad Ambergold - ale Magellan i kredyty zaciągane przez Starostwa w Polsce nie tylko w Oleśnicy i o tym nikt się nie zająknie - to dopiera afera ale suweren nie myśli bo to nie jego kasa. Kasa jest nas wszystkich niestety.

Zgłoś
M12.02.2018 o 09:31

Pan Redaktor myli dwie sprawy: bezprzetargową drogę pozyskania pożyczki z BGK oraz możliwość finansowania długo przez bank. Dlaczego nie zapytano przedstawiciela banku od kiedy jest możliwość finansowania szpitali prze BGK. To jest szukanie taniej sensacji tan gdzie jej nie ma.

Zgłoś
?12.02.2018 o 08:32

MX, czytać nie umiesz, powyżej masz jak na dłoni wyjaśnienie?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Pogoń wygrywa z Piastem
dzisiaj o 22:12/ Sport
Odśpiewali nauczycielce sto lat!
dzisiaj o 22:10/ Ciekawostki
20-lecie biura rachunkowego Bilans
dzisiaj o 21:57/ Aktualności
Soyka i Karolak w Oleśnicy
dzisiaj o 20:42/ Kultura
Miasto przejmie dworzec kolejowy?
dzisiaj o 15:50/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube