reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 21 lutego. Imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego dopiero później wybrano BGK?

12.02.2018 o 06:32Komentarzy: 66Kategoria: Aktualności
Dlaczego szpital wcześniej nie zaciągnął kredytu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko korzystał z oferty Magellana? Publikujemy nowe ustalenia portalu MojaOlesnica.pl.


Od lewej: wicestarosta Piotr Karasek, starosta Wojciech Kociński, dyrektor szpitala Kamil Dybizbański

Ciąg dalszy tematu dotyczącego kredytu dla Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy (więcej). Z danych przekazanych nam przez oleśnickie starostwo wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat firma Magellan otrzymała za swoje usługi niemal 1,5 mln zł z pieniędzy podatników. Rozliczenie dotyczy kredytu udzielonego na podstawie przetargu w wysokości 15 mln zł oraz kredytu obrotowego w kwocie 3,5 mln zł.

W tej sprawie otrzymaliśmy nowe informacje z Banku Gospodarstwa Krajowego, który poinformował, że już wcześniej udzielał pożyczek w drodze bezprzetargowej. Dopiero po jakimś czasie szpital skorzystał z tej opcji, która jest korzystniejsza pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy stanowisko BGK.

* * *

Możliwość bezprzetargowego korzystania z usług bankowych BGK pojawiła się w 2009 r. (konkretnie mówi o tym art. 4 pkt 3 lit l ustawy Prawo zamówień publicznych. Wskazuje, iż ustawy nie stosuje się do usługi Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie bankowej obsługi jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy PZP nie zawierają jednak definicji „bankowej obsługi”. Według interpretacji naszych prawników SP ZOZ jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych mogły skorzystać z przedmiotowego wyłączenia w odniesieniu do zamówienia „bankowej obsługi” w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast według nowelizacji z 2016 r. (art. 4 ust 3 pkt ja) ustawy PZP nie stosuje się do:

ja) pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w granicach upoważnień zawartych w uchwale budżetowej,

Anna Czyż
Rzecznik prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego

* * *

Przez długi czas starosta Wojciech Kociński (Prawo i Sprawiedliwość) unikał odpowiedzi na pytania, a po naszej kolejnej wiadomości do ich przesłania zobowiązał Kamila Dybizbańskiego, dyrektora zespołu szpitali. Poniżej przedstawiamy treść korespondencji.

* * *

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiam najnowsze stanowisko BGK. W związku z brakiem odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania, po raz kolejny zapytam: dlaczego wcześniej nie skorzystano z możliwości wzięcia kredytu w BGK? I kto personalnie odpowiada za pożyczki w Magellanie?

Piotr Paszkowski
MojaOlesnica.pl

* * *

1.
Powód jest bardzo prosty. Sytuacja finansowa PZS w 2015 była tragiczna.

Zobowiązania wymagalne, czyli takie których termin zapłaty minął, wynosiły kilkanaście milionów i zwiększały się z każdym miesiącem. Konto szpitala zajęte przez komornika. Możliwość odcięcia energii elektrycznej z uwagi na olbrzymie zaległości w regulowaniu zobowiązań. Codziennie wpływające nowe sądowe nakazy zapłaty zwiększające z dnia na dzień koszty komornicze. Do tego z miesiąca na miesiąc pogłębiająca się strata na działalności. Dlatego jedyną możliwością było szybkie uregulowanie starych zobowiązań i rozpoczęcie procesu faktycznej restrukturyzacji Zespołu Szpitali. W październiku 2015 jedyną instytucją finansową, która zgodziła się udzielić pożyczki podmiotowi w tak tragicznej sytuacji i przystąpiła do przetargu był Magellan, dając warunki umowy wynikające z przetargu i narzucone przez Szpital. W październiku 2015 nie było jeszcze informacji, że w czerwcu 2016, czyli za osiem miesięcy, BGK będzie miało jakiekolwiek produkty finansowe skierowane dla szpitali i czy kalkulując ryzyko udzielenia pożyczki szpitalowi, który generuje stratę na poziomie 5,5 mln rocznie w ogóle je zaproponuje. Do tego oczekiwanie kolejnych ośmiu miesięcy spowodowałoby, że nie byłoby już dla kogo udzielać tej pożyczki, bo szpital by nie istniał.

2.
Zmiana pożyczkodawcy nie była zmianą pilną, ponieważ sytuacja szpitala uległa radykalnej poprawie, a warunki jednej i drugiej instytucji były zbliżone.

Za zmianą przemawiał fakt statusu nowego pożyczkodawcy jako banku oraz możliwości uzyskania chwilowego odroczenia części płatności w sytuacji znacznych zmian w całej służbie zdrowia i sposobie jej finansowania, których efekt wpływu na sytuację szpitala nie był jeszcze znany. Jednak rozmowy z bankiem rozpoczęto najwcześniej jak to było możliwe, tj. w styczniu 2017, ponieważ zgodnie z zasadami udzielania pożyczek przez BGZ instytucjom takim jak nasz Szpital przez decyzją banku należało przedstawić program restrukturyzacji jednostki. Program wprowadzony w PZS działał od 2016r., a jego efekt po raz pierwszy był widoczny w sprawozdaniu za ten rok, które było badane przez biegłego rewidenta i ocenione w maju 2017. Z innych źródeł wiem, że BGK zaczęło oferować swój produkt przeznaczony dla szpitali w ciężkiej sytuacji finansowej na preferencyjnych warunkach dopiero w 2017 (odsyłam do artykułu http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/MZ-stworzy-spolke-ktora-pozyczy-pieniadze-szpitalom,169719,1.html) a nasz Szpital był jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym, który z niego skorzystał.

Za wszystkie decyzje finansowe odpowiada zawsze kierownik jednostki.

Kamil Dybizbański
dyrektor PZS z s. w Oleśnicy

* * *

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (66)

Smiech12.02.2018 o 14:23

Oj pisiurki, ale się bronicie! Tłumaczą się winni a przecież wy to same sukcesy!!!!!!!! Śmiech.......!

Zgłoś
hahahaha12.02.2018 o 13:57

Wkrótce zbawcy Oleśnicy z PO przedstawia plan naprawy czyli program szpital plus. Może tym razem komornikami się nie skończy.

Zgłoś
ryś12.02.2018 o 13:57

@just,ja,wyborca - oj tam, oj tam. Już raz wasi straszyli Ziobrę, Kaczyńskiego i co? Zostali wywiezieni na taczkach. A zapowiada się to samo w kolejnych wyborach, więc nie ujadajcie już - bardzo grzecznie proszę.

Zgłoś
ryś12.02.2018 o 13:54

Czy można jeszcze dokładniej wyjaśnić dlaczego Magellan a nie BGK? Czy pracownicy mediów z MO są zadowoleni? Czy pracownicy mediów z MO mogą być równie dociekliwi w sprawie "Delfinka"? Czy komentujący doczytali do końca artykuł? Czy po prostu wystarczy niektórym, że jest o PiS-ie i można sobie popluć?

Zgłoś
Ja12.02.2018 o 13:53

Zabawa w parabanki skończyła się wywaleniem 1,5 mln. Powinni siedzieć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś
wyborca12.02.2018 o 13:52

Spokojnie. Odpowiedzą za wszystko. Karnie. PiS rozliczymy do samego spodu.

Zgłoś
just12.02.2018 o 13:50

PiSiaki w pasiaki. Za te rozrzutności i niegospodarność! Odpowiecie za te kredyciki.

Zgłoś
potwierdzam12.02.2018 o 13:50

Komornik na kontach i długi wobec ZUS tak skończyły się rządy fachowców z PO

Zgłoś
2kropki12.02.2018 o 13:49

Z PO? Coś ci się chłopie pomyliło! PO nigdy nie rządziło w szpitalu. Jakis niedouczony jesteś!

Zgłoś
wstyd12.02.2018 o 13:48

20 mln kredytu tak kończy się rządzenie PiSu.

Zgłoś
.12.02.2018 o 13:39

Komornik na kontach i długi wobec ZUS tak skończyły się rządy fachowców z PO

Zgłoś
O.O.12.02.2018 o 12:59

O czym my rozmawiamy. Kłamstwo goni kłamstwo. Cały PIS i starosta któremu nikt już nie wierzy. Odpowiedzialną osoba i Szanowna jest Pani Jakimiec i może ........w.starosta?

Zgłoś
O.O.12.02.2018 o 12:54

Nie tak dawno dyrektor mówił że OIOM jest nie opłacalny, oczywiście nie myślał o pacjenta. Ostatnio słyszałem że OIOM to jedyny oddział za który NFZ płaci niewykonania i jaki to zastrzyk dla szpitala i dzięki temu oddziałów i jest lepszy wynik finansowy. Pytam, jak długo będą kłamać? Przecież personel doskonale wie jaka jest prawdprawda. OIOM to serce szpitala.Ratuje życie i przynosi zysk. I oto chodzi Panie dyrektorze.

Zgłoś
mad12.02.2018 o 12:47

"Zmiana pożyczkodawcy nie była zmianą pilną, ponieważ sytuacja szpitala uległa radykalnej poprawie, a warunki jednej i drugiej instytucji były zbliżone". Panie Paszkowski, jeśli to prawda, to koniec tematu, proszę to sprawdzić

Zgłoś
mad12.02.2018 o 12:44

@mich, poprzednie władze powiatu dołożyły do szpitala ponad 30 mln zł i dodatkowo zostawiły szpital z długami sięgającymi kilkunastu milionów. To wina rządów PO, bo samych nadwykonań było chyba rocznie 1-2 mln zł za które NFZ nie płacił. OIOM oczywiście był potrzebny, nie zrzucam winy na poprzedników, ale też nie pisz bzdur, że PiS zadłużył szpital, a poprzednie władze nie brały kredytu. Przypominam, 50 mln zł kredytu skonsolidowanego, z terminem spłaty pierwszej raty na rok 2017, więc również przenieśli raty na kolejne lata. Nikogo nie winię, ale też nie piszmy bzdur, że to Kociński zaczął zadłużać szpital !! Kociński zrobił to, czego inni nie zrobili, bo to działania niepopularne, choć jak widzisz, nikt z personelu nie protestuje, nie strajkuje, oni również widzą, że nie było innego wyjścia.

Zgłoś
MM12.02.2018 o 12:28

Zgoda. Naprawa finansów szpitala była konieczna, ale proszę o prawdę. Dlaczego uderzono do Magellana po droższy kredyt obarczony hipoteką zastawioną na kilka dużych nieruchomości, zamiast tańszy z BGK bez żadnych zastawień budynków. Proszę nie owijać w bawełnę bo podatnicy nie są ciemni.

Zgłoś
M.12.02.2018 o 12:20

Kocinski i PiS to uzdrowiciele. Zastanawiam się oglądając zdjęcia z otwarcia PÓZ w Sycowie co tam robi starosta? Na jego miejscu bym się wstydził tam pokazać. Oddał to do Qmedu, potem przejęło to E MC. Dzięki Nogi, bo ludzie w Sycowie nie mieli by już nic. Dzięki staraniom nie starosty a dr Jedruchs została opieka nocną i swiateczna. Nie mieli byśmy nic. Wstyd Panie starostwo. Mieszkaniec Sycowa. Jak można być tak bezczelny m. Uśmiechać się do czyjegoś sukcesu bo chyba nikt nie uwierzy że to Pana.

Zgłoś
Ala12.02.2018 o 12:09

Panie starosto, kiedy wroci laboratorium. To wszystko co kazal pan zlikwidowac powraca bo wymysly pana sie nie sprawdzaja. POZ tez oddany do Qmedu. Wszystkim sie oplaca tylko nie dyrekcji. Zastanowmy sie nad tym.

Zgłoś
!!!12.02.2018 o 12:05

A czy polikwidowanie oddzialow, kuchni laboratorium cos zmienilo? Powrocila kuchnia, na izbe przyjec wrocila nocna i seiateczna bo musiala!!!. Oddano to do Qmedu i im sie oplaca dzielc ze szpitalem i maja jeszcze dla siebie. Tak sie rzadzi, starosya daje kase a dyrekcja rozdaje. Zmiana ordynatora na dzieciecym tez wiaze sie z duzo wieksza kasa ale jest swoj!!! Co tam kada. Kiedy ktos to sprawdzi?

Zgłoś
d12.02.2018 o 12:04

a kto rządził do listopada 2014 roku ?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Sygnał o możliwej śmierci mężczyzny
wczoraj/ Aktualności
Jazz w obiektywie Roberta Piętki
wczoraj/ Kultura
Spalice wybrały sołtysa
wczoraj/ Aktualności
Poczta Polska zamiast redaktora
wczoraj/ Aktualności
Kiedy ruszy przebudowa pl. Zwycięstwa?
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube