reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 17 stycznia. Imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego dopiero później wybrano BGK?

12.02.2018 o 06:32Komentarzy: 66Kategoria: Aktualności
Dlaczego szpital wcześniej nie zaciągnął kredytu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko korzystał z oferty Magellana? Publikujemy nowe ustalenia portalu MojaOlesnica.pl.


Od lewej: wicestarosta Piotr Karasek, starosta Wojciech Kociński, dyrektor szpitala Kamil Dybizbański

Ciąg dalszy tematu dotyczącego kredytu dla Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy (więcej). Z danych przekazanych nam przez oleśnickie starostwo wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat firma Magellan otrzymała za swoje usługi niemal 1,5 mln zł z pieniędzy podatników. Rozliczenie dotyczy kredytu udzielonego na podstawie przetargu w wysokości 15 mln zł oraz kredytu obrotowego w kwocie 3,5 mln zł.

W tej sprawie otrzymaliśmy nowe informacje z Banku Gospodarstwa Krajowego, który poinformował, że już wcześniej udzielał pożyczek w drodze bezprzetargowej. Dopiero po jakimś czasie szpital skorzystał z tej opcji, która jest korzystniejsza pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy stanowisko BGK.

* * *

Możliwość bezprzetargowego korzystania z usług bankowych BGK pojawiła się w 2009 r. (konkretnie mówi o tym art. 4 pkt 3 lit l ustawy Prawo zamówień publicznych. Wskazuje, iż ustawy nie stosuje się do usługi Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie bankowej obsługi jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy PZP nie zawierają jednak definicji „bankowej obsługi”. Według interpretacji naszych prawników SP ZOZ jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych mogły skorzystać z przedmiotowego wyłączenia w odniesieniu do zamówienia „bankowej obsługi” w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast według nowelizacji z 2016 r. (art. 4 ust 3 pkt ja) ustawy PZP nie stosuje się do:

ja) pożyczki lub kredyty, bez względu na to, czy wiążą się one z emisją, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyjątkiem kredytów zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego w granicach upoważnień zawartych w uchwale budżetowej,

Anna Czyż
Rzecznik prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego

* * *

Przez długi czas starosta Wojciech Kociński (Prawo i Sprawiedliwość) unikał odpowiedzi na pytania, a po naszej kolejnej wiadomości do ich przesłania zobowiązał Kamila Dybizbańskiego, dyrektora zespołu szpitali. Poniżej przedstawiamy treść korespondencji.

* * *

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiam najnowsze stanowisko BGK. W związku z brakiem odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania, po raz kolejny zapytam: dlaczego wcześniej nie skorzystano z możliwości wzięcia kredytu w BGK? I kto personalnie odpowiada za pożyczki w Magellanie?

Piotr Paszkowski
MojaOlesnica.pl

* * *

1.
Powód jest bardzo prosty. Sytuacja finansowa PZS w 2015 była tragiczna.

Zobowiązania wymagalne, czyli takie których termin zapłaty minął, wynosiły kilkanaście milionów i zwiększały się z każdym miesiącem. Konto szpitala zajęte przez komornika. Możliwość odcięcia energii elektrycznej z uwagi na olbrzymie zaległości w regulowaniu zobowiązań. Codziennie wpływające nowe sądowe nakazy zapłaty zwiększające z dnia na dzień koszty komornicze. Do tego z miesiąca na miesiąc pogłębiająca się strata na działalności. Dlatego jedyną możliwością było szybkie uregulowanie starych zobowiązań i rozpoczęcie procesu faktycznej restrukturyzacji Zespołu Szpitali. W październiku 2015 jedyną instytucją finansową, która zgodziła się udzielić pożyczki podmiotowi w tak tragicznej sytuacji i przystąpiła do przetargu był Magellan, dając warunki umowy wynikające z przetargu i narzucone przez Szpital. W październiku 2015 nie było jeszcze informacji, że w czerwcu 2016, czyli za osiem miesięcy, BGK będzie miało jakiekolwiek produkty finansowe skierowane dla szpitali i czy kalkulując ryzyko udzielenia pożyczki szpitalowi, który generuje stratę na poziomie 5,5 mln rocznie w ogóle je zaproponuje. Do tego oczekiwanie kolejnych ośmiu miesięcy spowodowałoby, że nie byłoby już dla kogo udzielać tej pożyczki, bo szpital by nie istniał.

2.
Zmiana pożyczkodawcy nie była zmianą pilną, ponieważ sytuacja szpitala uległa radykalnej poprawie, a warunki jednej i drugiej instytucji były zbliżone.

Za zmianą przemawiał fakt statusu nowego pożyczkodawcy jako banku oraz możliwości uzyskania chwilowego odroczenia części płatności w sytuacji znacznych zmian w całej służbie zdrowia i sposobie jej finansowania, których efekt wpływu na sytuację szpitala nie był jeszcze znany. Jednak rozmowy z bankiem rozpoczęto najwcześniej jak to było możliwe, tj. w styczniu 2017, ponieważ zgodnie z zasadami udzielania pożyczek przez BGZ instytucjom takim jak nasz Szpital przez decyzją banku należało przedstawić program restrukturyzacji jednostki. Program wprowadzony w PZS działał od 2016r., a jego efekt po raz pierwszy był widoczny w sprawozdaniu za ten rok, które było badane przez biegłego rewidenta i ocenione w maju 2017. Z innych źródeł wiem, że BGK zaczęło oferować swój produkt przeznaczony dla szpitali w ciężkiej sytuacji finansowej na preferencyjnych warunkach dopiero w 2017 (odsyłam do artykułu http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/MZ-stworzy-spolke-ktora-pozyczy-pieniadze-szpitalom,169719,1.html) a nasz Szpital był jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym, który z niego skorzystał.

Za wszystkie decyzje finansowe odpowiada zawsze kierownik jednostki.

Kamil Dybizbański
dyrektor PZS z s. w Oleśnicy

* * *

Piotr Paszkowski

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (66)

Robert14.02.2018 o 21:19

Pan starosta to się wszystkim chwali na sesji. Tylko o kredycie ani słówka.

Zgłoś
XXX14.02.2018 o 13:05

Proszę o prawdę dlaczego wzięto kredyt droższy z Magellana, gdy można było o wiele tańszy z BGK be żadnego przetargu. O wiele tańszy w kosztach. Tylko proszę nie zamulać i nie bredzić. Dyrektorze proszę podawać prawdę.

Zgłoś
enre14.02.2018 o 10:53

mało wam rządów polszewików przez 8 lat ?

Zgłoś
zw-kowalski14.02.2018 o 09:07

do John. Bo widzisz burmistrzem w Olesnicy jest lekarz, który na wiele rzeczy stosuje lekarstwo. czytałem bardzo fajny artykuł, ze na jeden piec z weglem aby zneutralizowac te pyły z prywatnego pieca potrzeba ok 100 ha lasu. No ludzie tez to oczyszczają swoimi płucami. To o czym wiedza ekolodzy i naukowcy nie wie lub nie chce wiedzieć olesnicki lekarz jako OAP.

Zgłoś
wyborca13.02.2018 o 06:49

Nie dajcie się nabrać na tych magików z PO PS 2018 przyszedł Potyrała do Twardogory i Twardogóra tonie w rytmie muzyki Zenka Martyniuka

Zgłoś
..12.02.2018 o 23:11

suweren- zdajesz sobie sprawę oczywiście z tego że opustoszałe Centrum jest wynikiem złych decyzji sprzed lat?

Zgłoś
..12.02.2018 o 23:11

suweren- zdajesz sobie sprawę oczywiście z tego że opustoszałe Centrum jest wynikiem złych decyzji sprzed lat?

Zgłoś
John12.02.2018 o 22:23

Z innej beczki. Dlaczego na zielonych ogrodach nic się nie mówi i co gorsza nie robi z tym okropnym smogiem i smrodem z kominów. Wieczorem nie da się autem przejechać a co dopiero okno otworzyć!!!

Zgłoś
Jot12.02.2018 o 21:43

Pisiaki w pasiaki!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś
suweren12.02.2018 o 21:39

ciekawy - takiego bałaganu i opustoszałego Centrum nawet za Komuny nie było

Zgłoś
ciekawy 12.02.2018 o 20:55

a ciekawe jak to wyglądało jak nadburmistrz Bronś , miał dwóch zastępców . I co robił "kawka" Bernacki i "gitarzysta" Pawłowski, oj to byłaby ciekawa lektura. Ale wtedy wszystko było cichutko , na paluszkach, tylko od czasu do czasu TVN z kamera wpadał , i ganiali Bronsia po ratuszowych schodach

Zgłoś
wtf12.02.2018 o 18:30

?Odważne posunięcie starosty??!!!

Zgłoś
?12.02.2018 o 18:05

Co to znaczy że sytuacja finansowa szpitala się poprawia? Nie rozumiecie że gdyby nie odważne posunięcia starosty nie byłoby czego poprawiać?

Zgłoś
cogito12.02.2018 o 16:36

sytuacja finansowa szpitala się poprawia to niezaprzeczalny fakt. Po komentarzach widać, że oleśnicka PO, która już dziś jest ponoć pewna , ze wygra wybory powiatowe ( już nawet rozdzielają stołki w zarządzie powiatu w swoim gronie) wie , że poprawa sytuacji w szpitalu to dla nich informacja bardzo niewygodana, także będą zaklinać rzeczywistość bez skrupułów.

Zgłoś
z artykułu wynika12.02.2018 o 15:00

Powiatowego Zespołu Szpitali znaczy.

Zgłoś
nasz news 12.02.2018 o 14:58

Kociński nie jest już nawet kandydatem na starostę w nadchodzących wyborach,ciekawe dlaczego?

Zgłoś
he12.02.2018 o 14:55

wyprostował sytuację PZS ?????????????????????

Zgłoś
nie mam pytań12.02.2018 o 14:54

Zdanie "..... że nie byłoby już dla kogo udzielać tej pożyczki...." mówi wszystko.

Zgłoś
z artykułu wynika12.02.2018 o 14:50

Całe szczęście że Kociński wyprostował sytuację PZS, inaczej byłoby już po ptokach.

Zgłoś
mleko sie wylało ?12.02.2018 o 14:35

2014 roku w powiecie rządzi PIS z Kocińskim - jak mówi Pan Dyrektor "Powód jest bardzo prosty. Sytuacja finansowa PZS w 2015 była tragiczna"

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
O bezpieczeństwie w gminie Oleśnica
dzisiaj o 17:50/ Aktualności
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
dzisiaj o 16:43/ Aktualności
Minuta ciszy dla Pawła Adamowicza
dzisiaj o 16:27/ Aktualności
Oblał piwem, szarpał się z policją
dzisiaj o 16:12/ Aktualności
Nowa dyrektor ZOS-u
dzisiaj o 15:33/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube