reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 22 stycznia. Imieniny Anastazego, Wincentego, Gaudentego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Konferencja starosty i wicestarosty

12.01.2018 o 16:18Komentarzy: 58Kategoria: Aktualności
Za nami pierwsza w tym roku konferencja prasowa starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska. Jak samorządowcy oceniają finanse powiatu i jakie mają plany na przyszłość?


Wicestarosta Piotr Karasek i starosta Wojciech Kociński

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska.

Samorządowcy odnieśli się na niej do spraw bieżących oraz podsumowali miniony rok oraz omówili plany na najbliższą przyszłość. Niektóre wątki opiszemy szerzej w osobnych artykułach.

Finanse i szpital

Niedawno opozycja krytykowała tegoroczny budżet samorządu (więcej. Starosta i wicestarosta poinformowali, że pewne wskaźniki zadłużenia były wyższe kiedy obecna władza rozpoczęła kadencję, a później udało się je zmniejszyć na korzyść dla powiatu.

Argumenty opozycji dotyczące zadłużenia W. Kociński uznał za "nietrafione" i skomentował wypowiedź radnego Jana Bronsia (Porozumienie Samorządowe 2018). - Nie mamy papierów dłużnych. Może panu byłem burmistrzowi pomyliło się z miastem - powiedział starosta.

Przytaczał też inwestycje samorządu. Na przykład niebawem powinny rozpocząć się prace przy rozbiórce, a następnie budowie wiaduktu na ul. Wądoły w Oleśnicy. Powiat brał też udział w przebudowie dróg i remontach chodników, a w sycowskim szpitalu kotłownia funkcjonuje już w budynku placówki. Trwa też remont izby przyjęć oleśnickiej lecznicy.

Chwalono się korzystniejszym kredytem dla szpitala w Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu spłacono wcześniejszą pożyczkę w firmie Magellan. Oprocentowanie długu zmalało o ok. 2 punkty procentowe. - Nie zwiększyliśmy zadłużenia, a zmniejszyliśmy je - przekonywał W. Kociński.

Ocenił jednocześnie, że szpital będzie w stanie obsłużyć kredyt. - Na dzień dzisiejszy szpital ma stabilną sytuacje finansową - oświadczył samorządowiec. - Ja ten rok skończę z czystym sumieniem jako starosta, przedsiębiorca i jako człowiek - podsumował.

Działalność wydziału komunikacji

Starostowie komentowali ostatnie protesty pod starostwem w sprawie działalności wydziału komunikacji. Wyjaśniano, że klientowi wśród dokumentów zasugerowano przyniesienie ze sobą wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, choć nie jest to wymagane przez przepisy. Tłumaczono to faktem, że ten system nie zawsze działa poprawnie i przez to urzędnicy chcieli usprawnić cały proces.

Pojawił się wątek opisany przez portal MojaOlesnica.pl dotyczący chęci ścigania autorów wpisów (więcej). - Starosto nikogo nie ściga za krytyczne uwagi dotyczące urzędu - zaczął wicestarosta Piotr Karasek. Wyjaśniał, że działania starostwa dotyczyły wyłącznie autorów "chamskich wpisów".

Starosta uznał, że wraz z wprowadzeniem nowego systemu w wydziałach komunikacji, zaczęły się dodatkowe problemy. - Jest bałagan. Możemy tylko przeprosić klientów, ale nie mamy na to wpływu - oświadczył.

Wyjawił, iż wprowadzono pewne zmiany. - Informacja dla klienta jest lepsza i bardziej przejrzysta. Wprowadziliśmy dodatkową opcję do biletomatu i tak zwane szybkie okienko - dodał. Usprawnienie polega na tym, że teraz szybciej można odebrać "twardy" dowód niedawno zarejestrowanego pojazdu. - Wszystko byłoby bardziej namacalne, gdyby nie CEPiK 2.0 - argumentował.

Wicestarosta komentował przy okazji "mleko" na szybach, które oddzielają strefę obsługi od poczekalni. Według niego, urzędnik po obsłużeniu danego klienta musi przez kilka minut dokończyć procedury, a to - jego zdaniem - przyczyniłoby się, że niektórzy mogliby wchodzić do środka bez wezwania.

Dotacja dla PDPS-u

Niedawno ujawniliśmy, że powiat musiał zwrócić 700 tys. zł dotacji dla Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (więcej). Za rozliczanie funduszy odpowiedzialne jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy. Samorządowcy odnieśli się do tego, informując o np. śmierci niektórych podopiecznych jednostki, co mogło wpłynąć na konieczność zwrotu środków na ich utrzymanie.

- W 2011 roku było zaplanowane 6,3 mln zł, a wykorzystano 5,6 mln zł. Prawie milion złotych nie został wykorzystany - wyliczał starosta, nawiązując do krytyki Marka Czarneckiego, byłego dyrektora PCPR-u (więcej). - Zapomniał - uśmiechnął się W. Kociński.

Wyjawił, że część zwróconych niedawno pieniędzy została przeznaczona przez wojewodę m.in. na opiekę społeczną i nową karetkę dla zespołu szpitali.

Plany na przyszła kadencję

Starosta nie chciał się określać co do swojej politycznej przyszłości i zależy to od tego jak wyklaruje się ordynacja wyborcza. Decyzję ma podjąć w przeciągu najbliższego miesiąca.

Jednak póki co bardziej aspiruje do kandydowania do rady powiatu (na starostę wybory nie odbywają się bezpośrednio, tylko poprzez radnych - przyp. red.). - Możliwość startowania do rady powiatu jest najbardziej uzasadniona. Źle się czułem w radzie miejskiej ze względu na to, że byłem osamotniony - wspominał czasy, kiedy pełnił funkcję burmistrza Sycowa.

Opowiadał o swoich spostrzeżeniach na temat pracy w powiecie, kiedy życie zweryfikowało pewne plany względem zarządzania. - Strategii na powiat w pierwszym roku nie miałem. Człowiek nie jest geniuszem - komentował.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że będzie to dla niego szczególny rok - nie tylko ze względu na wybory samorządowe. - Mam pięć dych na karku. W kwietniu będę dziadkiem, we wrześniu syn bierze ślub - wyjawił.

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (58)

Eh15.01.2018 o 16:18

Sprzedam czyste sumienie - nigdy nie używane Wojciech K.

Zgłoś
Profesor14.01.2018 o 21:46

Dobra, dobra, nie odchodźmy od tematu i nie odwracajmy kota ogonem, czy jakoś tak. Za pracę staroście wystawiłbym 2+ a z zachowania ,,żenujący'. No i z takich ocen też można być samozadowolonym. Teraz tak, zachowanie starosta może poprawić, wystarczy że będzie milczał, ale tej dwói+ (za pracę) nie przeskoczy nigdy. Wnioski?

Zgłoś
twój stary14.01.2018 o 21:36

przeproś starego!

Zgłoś
opcja okropna14.01.2018 o 21:29

Jeśli chodzi o mnie, to przyjmuję przeprosiny.

Zgłoś
Łukasz Kociński14.01.2018 o 20:37

Wszem i wobec oświadczam, że zapłodniłem moją kobietę po zaręczynach :) Przepraszam wszystkich za seks przedmałżeński... jest mi wsyd.

Zgłoś
obser14.01.2018 o 13:34

Jak tak dobrze to czemu tak źle , czemu drogi się rozsypują , czemu chodniki powiatowe nie są budowane i nie naprawiane , czemu na wiadukcie na Moniuszki który miał być ukończony w 2017 roku do tej pory nie rozpoczęły się roboty , w szpitalu coraz dłużej się czeka na jakąkolwiek pomoc na on swoją działalność finansuje nowymi kredytami czemu , czemu .... za to mamy samozadowolenie starostów , no pogratulować

Zgłoś
Maria13.01.2018 o 23:17

Z czego się Ci dwaj Panowie tak cieszą. Przez kilka lat, żeby nie zrobić porządku w Wydziale Komunikacji - przecież protokół był bardzo negatywny, a za popełnione błędy trzeba było tego gościa ze Szwecji tylko przeprosić. No a szpital - dlaczego w Oleśnicy tyle aborcji, przecież są szpitale specjalistyczne, posiadają lepsze przyrządy badawcze i kadrę o wyższych kwalifikacjach. Nie macie się z czego cieszyć, pycha zawsze kroczy przed upadkiem i waszą klęską.

Zgłoś
mad13.01.2018 o 22:08

@ciekawy, no to widzisz, będzie już łatwiej ;))

Zgłoś
ciekawszy13.01.2018 o 21:46

@mad - skąd Oleśniczanie znają komentarz "Musisz złożyć doniesienie..."?

Zgłoś
Nie ma za co.13.01.2018 o 19:32

Czyli panowie starostowie - dwie rzeczy na początek: przeprosić zw-kowalskiego i pozbyć się tego "mleka" z szyby . A potem to już radźcie sobie sami.

Zgłoś
13.01.2018 o 18:26

Nie no, nie róbmy tutaj pudelka. W życiorysie Kociński ma wpisane dwoje dzieci, więc wnuk może być ... zresztą nieważne.

Zgłoś
mad13.01.2018 o 17:54

@chi, chi, no widzisz, taki to ze Starosty katolik ;)) syna wychował tak, że będzie miał nieślubne dziecko, a szpital powiatowy którym zarządza, na aborcji eugenicznej zarabia kasę. Musisz złożyć doniesienie do proboszcza, może we wrześniu będzie ślub, ale tylko świecki ;))

Zgłoś
Wyborca PiS13.01.2018 o 17:27

Do @ Hurrraa : Oj czytaj Waść ze zrozumieniem. To nie Chi,chi... wchodzi w prywatne sprawy starosty a starosta uprawia "lans" wyciągając swoje prywatne sprawy na forum. Skoro starosta zaczął to niech wyjaśni jak to faktycznie jest bo ja jako praktykujący katolik nie uważam, aby dzkiecko przed ślubem to było normalne chociaż w żadnym wypadku nie potępiam samotnych matek i nieślubnych dzieci. A widziałem, że starosta lubi afiszować się w obecności księży. Dla mnie jako wyborcy PiS-u jest ważne jakie w tym temacie zdanie ma starosta. Skoro sam zaczął niech publicznie się wypowie.

Zgłoś
rurek13.01.2018 o 14:23

Młodemu z cynaderki kapie he he

Zgłoś
Hurrraa13.01.2018 o 13:06

@Chi, chi. Oj po ludzku przeproś ty starostę i daj spokój jego prywatnym sprawom. Czasami tak jest jest, że COŚ jest przed CZYMŚ a nie po! Najważniejsze, że jest DZIECKO i że ŚLUB będzie. I to z nauką kościoła zgadza się jak najbardziej. Kościół jest dla wszystkich ludzi, nawet tych, którym się troszeczkę kolejność poprzestawia.

Zgłoś
Chi, chi,..13.01.2018 o 12:56

"W kwietniu będę dziadkiem a we wrześniu syn bierze ślub..." wyjawił starosta a co na to protestujący pod szpitalem. Przecież najpierw wnuk a potem ślub to nie zgodne z doktryną kościoła katolickiego. Zakładam, że wnuk nie od tych którzy biorą ślub we wrześniu ale to jest tylko moje przypuszczenie. Jeżeli mam rację to znaczy, że starosta nie potrafi prawidłowo wyartykułować o co mu chodzi. Jeżeli ja nie mam racji to starostę przepraszam i pozostaję przy pierwszym stwierdzeniu.

Zgłoś
igor13.01.2018 o 12:26

Jaś Fasola vel Karasek dawno temu prowadził śmieszny kurs komputerowy w zamku oleśnickim. Wybiła się istota na salony !

Zgłoś
zw-kowalski13.01.2018 o 10:23

MAD. Rok temu miałem cyrk w ZUS. Przez 5 miesięcy nie otrzymywałem zaswiadczenia o nie zaleganiu z płatnościami. Bez tego moja spółka z Polski nie mogła prowadzic sprzedaży na terenie Szwecji. W marcu okazało się, ze ZUS zamaist wysyłać na ostatnio wskazane adresy wysyłał pisma na adres nieaktualny od 4 lat. Oczywiści wykazali potężne zadłużenie. Sami mnie obciązyli składkami. W grudniu 2011 podobnie jak Starostwo napisali mi, że składki nie beda ode mnie wymagalne a póxniej sami naliczyli i dostarczali na adresy nieaktualne od 4 lat. Ale w pismie przeprosili za błedny adres. Więc im odpusciłem błedny adres. zaskarżyłem jedynie zadlużenie. Wystąpiłem do organu szweckiego o określenie właściwości. ZUS ze względu na swoja pomyłke cześć zadłużenia umorzył a części nadal się domaga. Kiedy Szwedzi mnie poparli za okres do 6/10 2016 to tez uchylił swoje decyzje. Treaz walcze jeszcze o składki za październik 2016 luty 2017. Ale spółke zawiesiłem. Działalnośc w Polsce zlikwidowałem. To jest jak w reklamie MediaMark " nie dla idiotów". Najpierw ZUS pisze, ze nie podlegam a później stwierdza, ze czegos tam nie udokumentowałem. Urzędnika Starostwa i ZUS chroni art 212 i 216 KK. natomiast nie wiem zcemu niektórych urzędników nie szczepia profilaktycznie od głupoty.

Zgłoś
zw-kowalski13.01.2018 o 10:13

MAD. Kiedy w październiku posiadałem już pismo od Ministra Rozwoju do Starostwa napisałem kolejne pismo do Starostawa z zapytaniem dlaczego urzad żąda ów oryginał. Dostałem odpoweidź typu nowomowy. "w odpowiedzi na pytanie z 16/10 2017 informuję, że tutejszy organ działa na podstawie i w granicach prawa jakie obowiązuje w Rzeczpospolitej Polskiej. Pismo, które Pan przywołuje dotyczy konkretnej sytuacji i treść jego wynika z charakteru pytania". Pismo podpisał Starosta Kociński ale jest napisane , ze zostało sporządzone przez słynnego naczelnika wydziału WK. Nie wiem czy Starosta czytał moje zapytanie oraz wezwanie urzędu z 2016 roku.Ja to zrozumiałem, że żądanie ode mnie oryginału w lipcu 2016 roku wynikała z obowiązującego w 2016 roku prawa w Polsce. Zachowanie Starosty to pikuś. Ale gdy sprawa powtórzyła się z rejestracją przyczepki na spółke z o.o. to rada powiatu poszła za ciosem i większościa poparła żadanie oryginałow z KRS i REGON. Straciłem na to cały dzień aby otryzmac oryginał z KRS. tak to działa. Nawet radni opozycji chronią niezgodne z prawem zachowania urzędników wydziału komunikacji.

Zgłoś
zw-kowalski13.01.2018 o 10:03

Starosto cytuję treść pisma do mnie z 11/7 2016. KD.5411.754.2016. informuję, że do rejestracji pojazdu... wymagane są następujace dokumenty:... Do wglądu -oryginał dowodu osobistego, - oryginał aktualnego wyciagu z KRS i REGON ( dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną),- oryginał zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (dotyczy podmiotów nie posiadającycj osobowości prawnej)." w tym pismie nie ma mowy o usprawnieniu. Posiadanie oryginału z KRS to taki sam wymóg jak oryginał dowodu osobistego choc powinno byc tożsamości.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Sprawca kolizji miał 4 promile!
dzisiaj o 14:47/ Aktualności
Wyrok za uduszenie żony
dzisiaj o 14:22/ Aktualności
Petycja ws. asfaltu na Wileńskiej
dzisiaj o 11:02/ Aktualności
Komisja zajmie się skargami
dzisiaj o 11:02/ Aktualności
Politechnika chwali I LO
dzisiaj o 10:18/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube