reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dzień Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aktualności1.03.2016 o 18:39Komentarzy: 251
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie w tym roku wiele uwagi poświęcono postaci Jerzego Woźniaka.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Oleśnickie uroczystości odbyły się na rondzie Żołnierzy Wyklętych

Rys historyczny

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.

Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.


Żona i syn zmarłego bohatera odsłonili tabliczkę z jego nazwiskiem

Oleśnica pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Dzisiaj na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na wydarzenie zainteresowanych mieszkańców zaprosiła grupa Oleśniccy Patrioci. Część z nich trzymała transparenty upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Na innych pojawiły się hasła "precz z komuną" i "komuniści kłamią, w szafach prawdę ukrywają".

Na samym początku uroczystości wciągnięto flagę Polski na maszt i odtworzono hymn państwowy. Nie zabrakło salw honorowych w wykonaniu wojska i składania kwiatów pod obeliskiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Oprócz delegacji z samorządów i publicznych instytucji, pojawili się też żona i syn zmarłego przez kilku laty Jerzego Woźniaka ps. "Jacek", żołnierza AK, uczestnika akcji "Burza", emisariusza delegatury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odsłonili oni pamiątkową tabliczkę, upamiętniającą postać tego weterana.


Oleśniccy Patrioci na koniec przygotowali oprawę wizualną

- Nikt z nas nie przypuszczał, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych przybierze w naszym mieście tak bogatą formę. Dzięki zaangażowaniu wielu oleśniczan dziś z dumą możemy powiedzieć - armio wyklęta - Oleśnica o was pamięta - powiedział miejski radny Paweł Bielański. - Jakie postawy są godne naśladowania? Dzisiaj wiemy, że to o nich mówił Zbigniew Herbert. "Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami, obalonych w proch". Cześć i chwała bohaterom - mówił burmistrz Michał Kołaciński.

Ksiądz infułat Władysław Ozimek przed modlitwą stwierdził, że przed kilkoma laty wydawało się niemożliwe, aby przeprowadzić takie spotkanie. Przepraszając użył słowa "kibole" w odniesieniu do osób, które stały wówczas pod ratuszem i jak uznał - nikt ich wtedy nie zaprosił do środka. - Profesor Szwagrzyk ostatnio powiedział takie słowa, że dzisiaj trwa wojna pomiędzy trzecim pokoleniem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, i trzecim pokoleniem ubeków. Ale w ofensywie na dzień dzisiejszy to są młode pokolenia Armii Krajowej - powiedział ks. W. Ozimek.

Na zakończenie wykrzykiwano hasła patriotyczne, jak i mocniejsze zwroty - m.in. "a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Już poza głównym programem obchodów pod obelisk podchodzili oleśniczanie, którzy przy pozostawiali przy nim wiązanki i znicze.

Wideo: migawki z wydarzenia


Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Zobacz też: Jerzy Woźniak na stronach IPN-u

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

Pamela Rosa Flores11.10.2018 o 18:21

OFERTA POŻYCZKI: My, grupa pożyczek, które zapraszamy do współpracy z nami i skorzystania z naszej nowej pożyczki i finansowania Projektu Stowarzyszenia. Oferujemy elastyczne pożyczki i finansowanie dla różnych projektów, aby uniknąć zwykłych rygorystycznych procedur. To finansowanie Pozwala klientowi na tak niskie, jak 2 niskie stopy procentowe, korzystać z amortyzacji - 2% rocznie przez okres 2-45 lat. Możemy zatwierdzić pożyczkę / finansowanie do kwoty 80 000 000,00 zł lub więcej, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Finansujemy: * Pożyczki osobiste lub kredyty na podpis * Rozpocznij franczyzę * Akwizycje korporacyjne * Rozbudowa biznesu * Nieruchomości komercyjne na sprzedaż * Przetwarzanie umów Jesteśmy otwarci na dobre stosunki handlowe z Państwem. Jeśli uważasz, że masz solidne podstawy i pomysł oraz dobry zysk w każdej firmie, nie wahaj się skontaktować z nami w sprawie możliwej współpracy biznesowej. Skontaktuj się z nami już dziś: [email protected]

Zgłoś
Ainenkiel2.01.2017 o 23:00

Oto krótka lista dokonań innych tzw. ?żołnierzy wyklętych?: 23.06.1944 oddział Zygmunta Szendzielarza ps. ?Łupaszka? wymordował we wsi Dubinki 27 osób w tym kobiety i dzieci. Ofiarą zbrodniarzy padła między innymi Anna Górska z 4 letnim synem. 13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ?Sokoła? wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem. 11.05.1945 oddział Zygmunta Błażejewicza ps. ?Zygmunt? spalił wieś Wiluki 27.05.45 w Przedborzu oddział NSZ Władysława Kołacińskiego ps. ?Żbik? zamordował 9 ocalałych Żydów w tym kobietę i dziecko. 08.06.1945 oddział NSZ ?Szarego? w miejscowości Wierzchowiny wymordował 194 osoby w tym 45 mężczyzn, 84 kobiety i 65 dzieci poniżej 11 lat. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. 08.07.45 w Opocznie zamordowano 3 Żydów, w tym jednego ocalałego z Auschwitz.

Zgłoś
Ainenkiel2.01.2017 o 22:59

Osobną kartę stanowić może powojenna ?działalność? na Podhalu, Józefa Kurasia ps. ?Ogień? oraz dowodzonego przez niego ?oddziału?. Oto daleko niepełna lista przestępstw jakich dopuścił się ten ? kreowany dziś na bohatera narodowego ? zbrodniarz : 23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej 10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała ?Ognia? bandytą 30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci ? Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił 21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna ? Jakuba. Obaj byli Słowakami. 28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego 30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu ? Władysława Godfryda 10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ ? Dawida Grazgerina 29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego ? Żyda 2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych. 15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej ? Stanisława Mankiewicza 25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala To zaledwie niewielki wycinek zbrodni, które miał na sumieniu ?Ogień? ? doliczmy też ?zwykłe? napady rabunkowe na ludność cywilną, jakich w latach 1945 ? 1947 dokonał 120!

Zgłoś
cytat z NIE8.03.2016 o 12:22

Gdy podpalono dom Niczyporuków, to zginęła cała ich rodzina: Jan, jego żona Natalia i dwoje ich dzieci. (?) Rodzina nie poszła na zebranie, bo nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów?.

Zgłoś
cytat z NIE8.03.2016 o 12:20

?Po południu 29 stycznia wezwano mieszkańców wsi Zaleszany ? rzekomo na zebranie ? do domu Dymitra Sacharczuka. Wywołano na zewnątrz Piotra Demaniuka ? 16-letniego syna sołtysa Łukasza Demianiuka oraz mieszkańca sąsiedniej wsi Suchowolce ? Aleksandra Zielinko. Na podwórku obaj zostali zastrzeleni. Do domu, gdzie zgromadzono mieszkańców wszedł oficer ? dowódca, którym najpewniej był R. Rajs ?Bury?. Po oddaniu strzału z pistoletu do góry, co uciszyło zebranych, oznajmił im, że przestaną istnieć, a wieś zostanie spalona. Po opuszczeniu pomieszczenia przez dowódcę drzwi zostały zamknięte. Następnie podpalono słomianą strzechę. Płonący budynek obstawiła część uzbrojonych członków oddziału?. (Cytaty pochodzą z oficjalnego komunikatu IPN: ?Informacji o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób ? mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od 29 stycznia 1946r. do 2 lutego 1946 r.?).

Zgłoś
zw-kowalski7.03.2016 o 23:19

Smieszko. A mi w tej śmiesznej Polsce wpajano, że religia naszych ojców jest naszą religią i nie mogli zrozumieć dlaczego nie chrzciłem swoich dzieci, nie posłałem do komunii itp itd. A moim dzieciom inne dzieci zazdrościły, ze nie muszą chodzić na lekcję religii.

Zgłoś
zw-kowalski7.03.2016 o 23:14

Do doktor n. med. Taka Twoja specjalnośc , ze grzebiesz w ludzkich dupach i gówno widzisz a węch masz jaki masz. Wy w Pl jak nie macie argumentów to pieprzycie o psychiatri i jesteście specjalistami. Za komuny tacy jak Ty wymyslili schizofremię paranoidalna bezobjawową. czyli to znaczy, że w wyniku badań i obserwacji pacjent jest zdrowy ale lekarza twierdza, ze nie może byc zdrowy. I ja czasami dla jaj podaję tę jednostke Policji i Prokuraturze. debile to łykają.

Zgłoś
Mad6.03.2016 o 20:02

Oczywiście zdarzały się też mordy na ludności cywilnej, dlatego nie powinniśmy wszystkich walczących o wolną Polskę, traktować jak bohaterów i nazywać Żołnierzami Wyklętymi.

Zgłoś
Mad6.03.2016 o 18:49

Przedstawiciele ŚZŻ AK uważają, że w czasie pracy w UB "Ogień" pomagał NKWD. - Są dokumenty wskazujące na to, że to za jego sprawą niektórzy żołnierze AK trafili na Sybir, np. "Limba", "Kukułka" - wylicza Marek Zapała, wiceprezes nowotarskiego koła ŚZŻ AK. "Ogień" mógł się w ten sposób zemścić na akowcach za wydanie na niego wyroku śmierci podczas wojny. -Mój stryj mjr Julian Zapała "Lampart" był dowódcą 4. Batalionu 1. PSP AK. Toczymy od lat walkę z zakłamaniem nt. historii Podhala. Teraz szkaluje się wszystkich, którzy dyscyplinowali "Ognia" lub wiedzieli o jego rabunkach i zabójstwach. Sprzeciwiamy się temu i jako synowie akowców nie chcemy mieć nic wspólnego z działalnością "Ognia". Mówi się, że "Ogień" zabijał tylko ubeków i milicjantów. Ale tak naprawdę znaczna część to były zabójstwa cywilne - twierdzi Zapała. -Potwierdzam, że zostało wszczęte śledztwo - informuje prokurator Marcin Nowotny z krakowskiego IPN. - Rozpocząłem gromadzenie dokumentów, zamierzam przesłuchać osoby mające wiedzę na ten temat.

Zgłoś
bezstronny6.03.2016 o 15:01

Osobną kartę stanowić może powojenna ?działalność? na Podhalu, Józefa Kurasia ps. ?Ogień? oraz dowodzonego przez niego ?oddziału?. Oto daleko niepełna lista przestępstw jakich dopuścił się ten ? kreowany dziś na bohatera narodowego ? zbrodniarz : 23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej 10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała ?Ognia? bandytą 30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci ? Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił 21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna ? Jakuba. Obaj byli Słowakami. 28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego 30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu ? Władysława Godfryda 10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ ? Dawida Grazgerina 29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego ? Żyda 2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych. 15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej ? Stanisława Mankiewicza 25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala To zaledwie niewielki wycinek zbrodni, które miał na sumieniu ?Ogień? ? doliczmy też ?zwykłe? napady rabunkowe na ludność cywilną, jakich w latach 1945 ? 1947 dokonał 120! Trudno powiedzieć, czy wszystkie te dane znane były Ministrowi Obrony Narodowej ? Antoniemu Macierewiczowi ? gdy uczestniczył On 20.02.2016 w Waksmundzie w rocznicowych obchodach śmierci ?Ognia?, ale nie przypuszczam, by ich znajomość Mu w czymkolwiek przeszkadzała. Nie wiadomo także czy to TEN dorobek miał On na myśli, gdy na wspomnianych uroczystościach mówił : ?Dziś wraca polska tradycja, wracają polskie wartości, wraca możliwość odbudowy wielkiej Rzeczpospolitej??

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube