reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 14 października. Imieniny Alana, Kaliksta, Fortunaty.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dzień Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA, WIDEO]

1.03.2016 o 18:39Komentarzy: 251Kategoria: Aktualności
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie w tym roku wiele uwagi poświęcono postaci Jerzego Woźniaka.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Oleśnickie uroczystości odbyły się na rondzie Żołnierzy Wyklętych

Rys historyczny

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.

Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.


Żona i syn zmarłego bohatera odsłonili tabliczkę z jego nazwiskiem

Oleśnica pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Dzisiaj na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na wydarzenie zainteresowanych mieszkańców zaprosiła grupa Oleśniccy Patrioci. Część z nich trzymała transparenty upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Na innych pojawiły się hasła "precz z komuną" i "komuniści kłamią, w szafach prawdę ukrywają".

Na samym początku uroczystości wciągnięto flagę Polski na maszt i odtworzono hymn państwowy. Nie zabrakło salw honorowych w wykonaniu wojska i składania kwiatów pod obeliskiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Oprócz delegacji z samorządów i publicznych instytucji, pojawili się też żona i syn zmarłego przez kilku laty Jerzego Woźniaka ps. "Jacek", żołnierza AK, uczestnika akcji "Burza", emisariusza delegatury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odsłonili oni pamiątkową tabliczkę, upamiętniającą postać tego weterana.


Oleśniccy Patrioci na koniec przygotowali oprawę wizualną

- Nikt z nas nie przypuszczał, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych przybierze w naszym mieście tak bogatą formę. Dzięki zaangażowaniu wielu oleśniczan dziś z dumą możemy powiedzieć - armio wyklęta - Oleśnica o was pamięta - powiedział miejski radny Paweł Bielański. - Jakie postawy są godne naśladowania? Dzisiaj wiemy, że to o nich mówił Zbigniew Herbert. "Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami, obalonych w proch". Cześć i chwała bohaterom - mówił burmistrz Michał Kołaciński.

Ksiądz infułat Władysław Ozimek przed modlitwą stwierdził, że przed kilkoma laty wydawało się niemożliwe, aby przeprowadzić takie spotkanie. Przepraszając użył słowa "kibole" w odniesieniu do osób, które stały wówczas pod ratuszem i jak uznał - nikt ich wtedy nie zaprosił do środka. - Profesor Szwagrzyk ostatnio powiedział takie słowa, że dzisiaj trwa wojna pomiędzy trzecim pokoleniem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, i trzecim pokoleniem ubeków. Ale w ofensywie na dzień dzisiejszy to są młode pokolenia Armii Krajowej - powiedział ks. W. Ozimek.

Na zakończenie wykrzykiwano hasła patriotyczne, jak i mocniejsze zwroty - m.in. "a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Już poza głównym programem obchodów pod obelisk podchodzili oleśniczanie, którzy przy pozostawiali przy nim wiązanki i znicze.

Wideo: migawki z wydarzenia


Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Zobacz też: Jerzy Woźniak na stronach IPN-u

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

Pamela Rosa Flores11.10.2018 o 18:21

OFERTA POŻYCZKI: My, grupa pożyczek, które zapraszamy do współpracy z nami i skorzystania z naszej nowej pożyczki i finansowania Projektu Stowarzyszenia. Oferujemy elastyczne pożyczki i finansowanie dla różnych projektów, aby uniknąć zwykłych rygorystycznych procedur. To finansowanie Pozwala klientowi na tak niskie, jak 2 niskie stopy procentowe, korzystać z amortyzacji - 2% rocznie przez okres 2-45 lat. Możemy zatwierdzić pożyczkę / finansowanie do kwoty 80 000 000,00 zł lub więcej, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Finansujemy: * Pożyczki osobiste lub kredyty na podpis * Rozpocznij franczyzę * Akwizycje korporacyjne * Rozbudowa biznesu * Nieruchomości komercyjne na sprzedaż * Przetwarzanie umów Jesteśmy otwarci na dobre stosunki handlowe z Państwem. Jeśli uważasz, że masz solidne podstawy i pomysł oraz dobry zysk w każdej firmie, nie wahaj się skontaktować z nami w sprawie możliwej współpracy biznesowej. Skontaktuj się z nami już dziś: [email protected]

Zgłoś
Ainenkiel2.01.2017 o 23:00

Oto krótka lista dokonań innych tzw. ?żołnierzy wyklętych?: 23.06.1944 oddział Zygmunta Szendzielarza ps. ?Łupaszka? wymordował we wsi Dubinki 27 osób w tym kobiety i dzieci. Ofiarą zbrodniarzy padła między innymi Anna Górska z 4 letnim synem. 13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ?Sokoła? wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem. 11.05.1945 oddział Zygmunta Błażejewicza ps. ?Zygmunt? spalił wieś Wiluki 27.05.45 w Przedborzu oddział NSZ Władysława Kołacińskiego ps. ?Żbik? zamordował 9 ocalałych Żydów w tym kobietę i dziecko. 08.06.1945 oddział NSZ ?Szarego? w miejscowości Wierzchowiny wymordował 194 osoby w tym 45 mężczyzn, 84 kobiety i 65 dzieci poniżej 11 lat. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. 08.07.45 w Opocznie zamordowano 3 Żydów, w tym jednego ocalałego z Auschwitz.

Zgłoś
Ainenkiel2.01.2017 o 22:59

Osobną kartę stanowić może powojenna ?działalność? na Podhalu, Józefa Kurasia ps. ?Ogień? oraz dowodzonego przez niego ?oddziału?. Oto daleko niepełna lista przestępstw jakich dopuścił się ten ? kreowany dziś na bohatera narodowego ? zbrodniarz : 23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej 10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała ?Ognia? bandytą 30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci ? Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił 21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna ? Jakuba. Obaj byli Słowakami. 28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego 30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu ? Władysława Godfryda 10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ ? Dawida Grazgerina 29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego ? Żyda 2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych. 15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej ? Stanisława Mankiewicza 25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala To zaledwie niewielki wycinek zbrodni, które miał na sumieniu ?Ogień? ? doliczmy też ?zwykłe? napady rabunkowe na ludność cywilną, jakich w latach 1945 ? 1947 dokonał 120!

Zgłoś
cytat z NIE8.03.2016 o 12:22

Gdy podpalono dom Niczyporuków, to zginęła cała ich rodzina: Jan, jego żona Natalia i dwoje ich dzieci. (?) Rodzina nie poszła na zebranie, bo nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów?.

Zgłoś
cytat z NIE8.03.2016 o 12:20

?Po południu 29 stycznia wezwano mieszkańców wsi Zaleszany ? rzekomo na zebranie ? do domu Dymitra Sacharczuka. Wywołano na zewnątrz Piotra Demaniuka ? 16-letniego syna sołtysa Łukasza Demianiuka oraz mieszkańca sąsiedniej wsi Suchowolce ? Aleksandra Zielinko. Na podwórku obaj zostali zastrzeleni. Do domu, gdzie zgromadzono mieszkańców wszedł oficer ? dowódca, którym najpewniej był R. Rajs ?Bury?. Po oddaniu strzału z pistoletu do góry, co uciszyło zebranych, oznajmił im, że przestaną istnieć, a wieś zostanie spalona. Po opuszczeniu pomieszczenia przez dowódcę drzwi zostały zamknięte. Następnie podpalono słomianą strzechę. Płonący budynek obstawiła część uzbrojonych członków oddziału?. (Cytaty pochodzą z oficjalnego komunikatu IPN: ?Informacji o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób ? mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od 29 stycznia 1946r. do 2 lutego 1946 r.?).

Zgłoś
zw-kowalski7.03.2016 o 23:19

Smieszko. A mi w tej śmiesznej Polsce wpajano, że religia naszych ojców jest naszą religią i nie mogli zrozumieć dlaczego nie chrzciłem swoich dzieci, nie posłałem do komunii itp itd. A moim dzieciom inne dzieci zazdrościły, ze nie muszą chodzić na lekcję religii.

Zgłoś
zw-kowalski7.03.2016 o 23:14

Do doktor n. med. Taka Twoja specjalnośc , ze grzebiesz w ludzkich dupach i gówno widzisz a węch masz jaki masz. Wy w Pl jak nie macie argumentów to pieprzycie o psychiatri i jesteście specjalistami. Za komuny tacy jak Ty wymyslili schizofremię paranoidalna bezobjawową. czyli to znaczy, że w wyniku badań i obserwacji pacjent jest zdrowy ale lekarza twierdza, ze nie może byc zdrowy. I ja czasami dla jaj podaję tę jednostke Policji i Prokuraturze. debile to łykają.

Zgłoś
Mad6.03.2016 o 20:02

Oczywiście zdarzały się też mordy na ludności cywilnej, dlatego nie powinniśmy wszystkich walczących o wolną Polskę, traktować jak bohaterów i nazywać Żołnierzami Wyklętymi.

Zgłoś
Mad6.03.2016 o 18:49

Przedstawiciele ŚZŻ AK uważają, że w czasie pracy w UB "Ogień" pomagał NKWD. - Są dokumenty wskazujące na to, że to za jego sprawą niektórzy żołnierze AK trafili na Sybir, np. "Limba", "Kukułka" - wylicza Marek Zapała, wiceprezes nowotarskiego koła ŚZŻ AK. "Ogień" mógł się w ten sposób zemścić na akowcach za wydanie na niego wyroku śmierci podczas wojny. -Mój stryj mjr Julian Zapała "Lampart" był dowódcą 4. Batalionu 1. PSP AK. Toczymy od lat walkę z zakłamaniem nt. historii Podhala. Teraz szkaluje się wszystkich, którzy dyscyplinowali "Ognia" lub wiedzieli o jego rabunkach i zabójstwach. Sprzeciwiamy się temu i jako synowie akowców nie chcemy mieć nic wspólnego z działalnością "Ognia". Mówi się, że "Ogień" zabijał tylko ubeków i milicjantów. Ale tak naprawdę znaczna część to były zabójstwa cywilne - twierdzi Zapała. -Potwierdzam, że zostało wszczęte śledztwo - informuje prokurator Marcin Nowotny z krakowskiego IPN. - Rozpocząłem gromadzenie dokumentów, zamierzam przesłuchać osoby mające wiedzę na ten temat.

Zgłoś
bezstronny6.03.2016 o 15:01

Osobną kartę stanowić może powojenna ?działalność? na Podhalu, Józefa Kurasia ps. ?Ogień? oraz dowodzonego przez niego ?oddziału?. Oto daleko niepełna lista przestępstw jakich dopuścił się ten ? kreowany dziś na bohatera narodowego ? zbrodniarz : 23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej 10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała ?Ognia? bandytą 30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci ? Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił 21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna ? Jakuba. Obaj byli Słowakami. 28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego 30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu ? Władysława Godfryda 10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ ? Dawida Grazgerina 29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego ? Żyda 2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych. 15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej ? Stanisława Mankiewicza 25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala To zaledwie niewielki wycinek zbrodni, które miał na sumieniu ?Ogień? ? doliczmy też ?zwykłe? napady rabunkowe na ludność cywilną, jakich w latach 1945 ? 1947 dokonał 120! Trudno powiedzieć, czy wszystkie te dane znane były Ministrowi Obrony Narodowej ? Antoniemu Macierewiczowi ? gdy uczestniczył On 20.02.2016 w Waksmundzie w rocznicowych obchodach śmierci ?Ognia?, ale nie przypuszczam, by ich znajomość Mu w czymkolwiek przeszkadzała. Nie wiadomo także czy to TEN dorobek miał On na myśli, gdy na wspomnianych uroczystościach mówił : ?Dziś wraca polska tradycja, wracają polskie wartości, wraca możliwość odbudowy wielkiej Rzeczpospolitej??

Zgłoś
trzeżwy6.03.2016 o 14:34

Zołnierze Wyklęci - Niezłomni, to nic innego jak byli żołnierze mjr. Hubala, AK, BCh, NSZ czy też WiN, walczacy od 1939 r. z wrogimi najeżcami Niemcami i Sowietami. Wróg nr.1 to faszystowskie Niemcy, wróg nr.2 to Sowieccy okupanci od 1944 r, którzy przez 45 lat niszczyli nasz kraj Polskę i jej obywateli, którzy nie pogodzili się z sowieckim okupantem, tworzac po wojnie organizację WiN. Pragnę przypomnieć że od jeśieni 1939 r. działała zbrojna podziemna organizacja ZWZ, oddział wydzielony WP mjr, Dobrzańskiego "Hubala", oraz oddział "Jędrusie" w sandomierskim. Dla porównania pierwsze grupki GL rozpoczęły działanie ps. partyzantckie w maju 1942 r. pod Piotrkowem Tryb. w okolicach Polichna !! Były podporządkowane polskim komunistom z PPR . Chciałbym tu dodać, że na terenie kraju AK po scaleniu liczyła ok.400.000 czł, BCh około 170.000 czł, NSZ około 100.000 czł (trzecia siła zbrojna w kraju), natomiast komunistyczna GL a następnie AL, nigdy nie przekroczyła stanu 15.000 czł i były podległe Moskwie. Była to fort poczta przgotowująca teren dla wkraczające armii sowieckiej "wyzwolicielskiej"??? oraz władzy ludowej - komunistycznej zależnej pod każdym względem od sowieckiego ZSRR, tyle w skrócie.

Zgłoś
chochoł6.03.2016 o 14:27

Zacznijmy od Romualda Rajsa ps. ?Bury?, którego pamięci poświęcono organizowany ostatnio w Hajnówce marsz, o mały włos nie objęty patronatem przez Głowę Państwa. Dla ludzi zamieszkujących tereny mające być trasą marszu najistotniejsza jest działalność ?Burego? w obrębie ich ?małych ojczyzn? ? na niej się zatem skupimy. To właśnie tu oddział PAS ? NZW dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa w dniach 29,31.01 1946 oraz 02.02.1946 spalił pięć wsi byłego powiatu Bielsk Podlaski (Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki, Wólka Wyganowska) zabijając w okrutny sposób 82 osoby w tym kobiety, dzieci i starców, które spalono w zamkniętych budynkach. Także w styczniu 1946 roku, oddział ?Burego? zatrzymał we wsi Łozice 40 chłopów wysłanych przez sołtysów na tzw. ?szarwark? czyli roboty na rzecz gminy. Zatrzymanych wraz z podwodami i końmi zmuszono, by zawieźli oddział ?Burego? do Hajnówki a następnie do Zaleszan, gdzie mieszkańców stłoczono w jednym domu a następnie podpalono go. Po wykonaniu zadania pozostałych 30 furmanów zamordowano w miejscowości Puchały Stare. Dla oszczędności amunicji mordowano nieszczęśników obuchami siekier, strzelając wyłącznie do uciekających lub dobijając rannych. Dodać należy, że jedyną ?winą? ofiar było to, że wszyscy oni byli prawosławni (jak większość zamieszkujących tamte tereny) i w znaczącej części narodowości białoruskiej. Prowadzący w tej sprawie śledztwo białostocki IPN, zakończył je 30 czerwca 2005 roku uznaniem ?Burego? winnym zbrodni ludobójstwa, który to wyrok podtrzymał orzeczeniem z dnia 18.11.2005 Sąd Okręgowy z Białymstoku.

Zgłoś
ehhh5.03.2016 o 11:07

P1 - to tak jak z psami - nie każdy może cię ugryźć ale obowiązek noszenia kagańca już ciąży na każdym. Jeśli w śród żołnierzy wyklętych bardzo często zdarzały się grupy mordujące ludność cywilną - to trzeba się głęboko zastanowić czy faktycznie obchodzić takie święto... Bo są udzie, dla których są to mordercy a nie bohaterowie. i jak im możesz kazać świętować ???

Zgłoś
MojaOlesnica.pl5.03.2016 o 09:31

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
MojaOlesnica.pl5.03.2016 o 09:01

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
P15.03.2016 o 00:56

OK. Nie mozna rownac ludobojstwa XX w. do zbrodni jakich dokonal nasz lokalny bochater...? OTTO i jego grupa. NIE zaprzeczam tego faktu, jak rowniez NIE wychwalam jego postepowania , ale nie mozna mowic ze wszyscy Wykleci tak postepowali. W koncu zgineli w slusznej sprawie , i musimy o tym pamietac ....Zawsze wsrod Bochaterow znajdziemy Czarne charaktery....

Zgłoś
chochoł4.03.2016 o 11:48

Mad- "Bandy UPA także walczyły w tym czasie z LWP, jak i przedstawicielami urzędów ówczesnej Polski." - czy w tym jest jakieś kłamstwo?. Nie rozumiesz na poziomie nawet podstawowym mojego rozważania. Głupkowatym mi się wydaje twoja retoryka. Historia- ta prawdziwa nie ma happy endu.

Zgłoś
Mad4.03.2016 o 11:38

interpunkcja trochę nieudana ;) jak zwykle, bo szybko, sorry

Zgłoś
Mad4.03.2016 o 11:33

chochoł: Napisałem, że Żołnierze Wyklęci "nie mordowali bezbronnych kobiet i dzieci. To, że zdarzały się przypadki mordowania kobiet i dzieci, nie daje Ci prawa do pisania, że "ZW i UPA robili dokładnie to samo" !! ". Nie zgadzam się na przyrównywanie ludobójstwa i czystek etnicznych, do sporadycznych przypadków zabijania niewinnych ludzi przez Żołnierzy Wyklętych. Tym bardziej, że wielokrotnie byli to zwykli kryminaliści a nie Żołnierze Wyklęci, ukrywający się w lasach, działania UB, czy przypadkowa śmierć w wyniku walk. Nikt nie pisze o armii amerykańskiej czy francuskiej, że to zbrodniarze wojenni, pomimo, że zdarzały się w tych armiach przypadki zbrodni wojennych. Twojego chamstwa już nie komentuję, sam wystawiłeś sobie laurkę.

Zgłoś
ehh4.03.2016 o 10:37

P1 - bełkot i nic więcej

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Pełne wyniki kandydatów z powiatu
dzisiaj o 15:10/ Aktualności
Podziękowania bliskich Henryka Bernackiego
dzisiaj o 13:07/ Aktualności
Interwencja służb przy ul. Sudoła
dzisiaj o 12:13/ Aktualności
Wysoka frekwencja w powiecie
dzisiaj o 11:49/ Aktualności
PiS z niższym poparciem niż 5 miesięcy temu
dzisiaj o 11:36/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube