reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 5 maja. Imieniny Ireny, Waldemara, Piusa.
reklama
reklama
reklama
reklama

Ścieki i fetor w Nowoszycach

Dodano: 2012-05-19 12:40:49 | Komentarzy: 1631 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykułu
Wylewające się ścieki oraz fetor - to częste zjawiska w Nowoszycach. Wszystkiemu jest winna stara oczyszczalnia. Czy problem zostanie rozwiązany?
MojaOlesnica.pl
Przestarzała technologicznie oczyszczalnia ścieków w Nowoszycach należy do tamtejszej Spółdzielni Mieszkaniowej Nabywców. Przestała ona spełniać swoje zadanie, a należących do niej zbiorników raczej nikt nie oczyszcza.

Wiele osób narzeka na fetor, spowodowany wylewaniem się nieczystości do rowów oraz na pobliskie tereny. Niedawno interweniował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który wniósł do Urzędu Gminy Oleśnica o zajęcie się opróżnianiem sieci kanalizacyjnej wypełnionej ściekami bytowymi.


To częsty widok w Nowoszycach. Oczyszczalnia nie działa, a ścieki wylewają się do rowów i na posesje

- Z uwagi na wyłączenie oczyszczalni ścieków sieć eksploatowana jest jako zbiornik do gromadzenia nieczystości płynnych. W trakcie wizji przeprowadzonej w dniu 12.05.2012r. ścieki bytowe wylewały się na powierzchnię gruntu poprzez studzienkę kanalizacji sanitarnej zlokalizowaną na terenie pałacu przy zbiorniku ppoż, a następnie spływały do rowu biegnącego od ulicy w kierunku do oczyszczalni ścieków - czytamy w piśmie wojewódzkiego inspektora Waldemara Kulaszki.

Sprawa jest wielowątkowa, ponieważ spółdzielnia obecnie jest w stanie likwidacji i istnieją formalne problemy z ewentualnym przejęciem nieruchomości przez Urząd Gminy Oleśnica. Wczoraj urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, którzy podzielili się na mniejsze wspólnoty.


W Urzędzie Gminy Oleśnica odbyło się spotkanie z mieszkańcami, którzy reprezentują wspólnoty

Teraz możliwe będzie administracyjne wymuszenie odbiorów ścieków u Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o. o. w Oleśnicy. Jednak władze gminy chcą, aby doszło do polubownego zawarcia umowy na korzystniejszych dla mieszkańców warunkach finansowych. Ustalono, że 30 maja w świetlicy wiejskiej w Nowoszycach odbędzie się spotkanie z przedstawicielem GPK w celu podpisania umowy z mieszkańcami na wywóz ścieków przez specjalny pojazd. Do tego czasu sołtys Andrzej Hamarowski zobowiązał się do zebrania podpisów, zezwalających gminnym służbom wejście na teren oczyszczalni po to, aby można było opróżnić nieczystości.


E. Rachwał z UGO (w środku) przekonywała o chęci polubownego załatwienia sprawy opróżniania nieczystości

Ewa Rachwał, kierownik referatu Rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w UGO podkreśla, że wszystko jest teraz w rękach mieszkańców, którzy w końcu będą musieli zadecydować o dalszym losie sprawy ze ściekami w tle.

- Jeśli nie dojdzie do skutku dobrowolne i bardzo ugodowe rozwiązanie całego problemu, to my jako urzędnicy nie będziemy mieli innego wyjścia. Po prostu będziemy musieli wszczynać postępowanie, od czego my nie uciekamy. Ta pierwsza droga jest zawsze tą drogą ugodową. Przepisy jak najbardziej, ale jeśli uda się dobrowolnie kogoś zachęcić do tego, aby taką umowę podpisał, to chyba to jest najcenniejsze i największe urzędnicze osiągnięcie w tym momencie - mówi nam E. Rachwał z UGO.

Prawdopodobnie problemem nadal pozostanie status prawny spółdzielni, głównie ze względu na jej zadłużenie. Mieszkańcy liczą, że po pewnym czasie w pobliżu stanie nowoczesna oczyszczalnia, która spełni ich oczekiwania. Tym bardziej, że gmina ma własne grunty w Nowoszycach.

Wideo: E. Rachwał z UGO o problemie z oczyszczalnią ścieków w Nowoszycach


pp
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1631)

A UBA! ...Katolik! A ! Komuna i kacja! to ! GDZIE!...

Podpis: w ...PO... "FLORIANIE&quo
Dodano: 2016-05-04 12:40:01 | Zgłoś naruszenie

# co by nie śmierdziało! "Panie" wójcie"... ze ... świtą!... Z ... pracownik administracji ...GMINNO!...

Podpis: urządlik
Dodano: 2016-05-04 12:33:29 | Zgłoś naruszenie

A je! ...Prawda że z zastępcy Wójta! RADO GMINNO OLEŚNICO! Zrobiła -Uro biła na SEKRET_ARZ! A ! Skórzewskiego!...

Podpis: nocne wilki?
Dodano: 2016-05-04 12:29:53 | Zgłoś naruszenie

PO datek od drewna. Sprzedawanego na op-AŁ!!!... BEZ rachunku! Zezwolenia!!!... To zwolniony od PO datku. Rol NIK ! Mający prawo własności na LAS!...TVP PL ... PO DATEK do 2maja2016! # ściek i fetor w Nowoszycach

Podpis: też tereska
Dodano: 2016-05-04 12:22:08 | Zgłoś naruszenie

Swoją drogą! O tok myślenia....PO prosimy! Sołtysy! Nowoszyc ! Co ! PO d pis y wał!... Każdą głupotę i nie tylko w RADZIE GMINNO OLEŚNICA! To były sołtys TOPOROWSKI I Obecny! ...chamarowski! (ROL NIK Świerzna)! RUMIN (magazynier PO pgr i ACH?! Współwłaściciel w nierucho MOŚCI ! 22 ! ! J asny gwint szanowny Grudzień ( Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej! Jasny gwint! PO sprzedaży mieszkań pracowniczych), ( członek-wszelkiej MAŚCI). W tej samej nie rucho MOŚCI Rybczyński... Z okazji rocznicy.... Konstytucji... 3 maja ! SUWEREN!

Podpis: tereska
Dodano: 2016-05-04 12:12:04 | Zgłoś naruszenie

# ścieki i fetor w Nowoszycach. Jak ci ! Jeden z drugim! Idioto! Przyjedzie 'Komunalniak' z malutko przyczepko!....@ (?) ...To Segregowane! Śmieci! Odbierze z 22 i 21 ! IDIOTO! S KLEP U. A PO TYM! Dopiero...od ciebie! Sprawdź! PO jem nik i ...

Podpis: 4maja2016
Dodano: 2016-05-04 11:46:32 | Zgłoś naruszenie

"Nowoczesna" nie myli daty tylko DIETY! # ściek i fetor!...Z dolnego śląska ... dla schetyny! Przed SIU DYM MAJA!. Do NAS sołtys, się jeszcze nie zgłosił. A ma być autobus i DIETA-OBIAD!

Podpis: wyedukowana, bezrobotny
Dodano: 2016-05-04 10:25:29 | Zgłoś naruszenie

W celu u trzy! MANIA (?) etatu?.. Do odważnych ! Świat należy ! Maturzystom @016 A.D. 2016 R. Z Nowoszyc! # ściek i fetor.... Jak wam się uda...

Podpis: praca bez śmieciowej!
Dodano: 2016-05-04 10:19:10 | Zgłoś naruszenie

"Nowoczesna ". PO nać , PO myliła rachunek bankowy(WYBORY DO PARLAMENTU RP). Obecnie myli DATĘ!!!! Konstytucji 3-go Maja. Kto? Uczył historii... ZARZĄDZANIA!...I PO co i w jakim celu???

Podpis: spadko PO borca?
Dodano: 2016-05-04 10:04:52 | Zgłoś naruszenie

Prawdą(?) Jest , że dzielnic owi PO licji, z PO 'wudu', LUK! I ... kadrowej, byli wysyłani... do innych! ...OBOWIĄZKÓW?

Podpis: ?...
Dodano: 2016-05-04 09:56:19 | Zgłoś naruszenie

Obywatele kat B pracują. Od rana do wieczora. Co by, spadkobiercy PO plat FORMIE oby watelskiej i NOWOCZESNEJ , o ARTYST ACH ! Nie wspominamy.! Jak se bedo jechać, samo chdem z mamo i tato. Za kase mamy i taty. Na obiad mamy i taty. A jak odziedziczą majątek (te działkę te, trzy mieszkania ,co tam same krety mieszkajo) mamy i taty... Yo nie du, domu starców? No bo za czyje! ... PO DATKI!!!@... Instytucja !!! # Ścieki i fetor. Nie tylko w Nowoszycach!!!

Podpis: prac administracji!?
Dodano: 2016-04-29 12:26:18 | Zgłoś naruszenie

Schetyna ! "Kończ Waść!... Wstydu oszczędź" . Daj EFCE PO RZĄD ŹUĆ!. Nie PO to opatrzność... (?) ewę (KOPACZ), wymyśliła (?). I Będzie zabawa z suwerenem ... Dalej!...W RAJU!!!

Podpis: dem krak Fa k tura
Dodano: 2016-04-29 12:07:13 | Zgłoś naruszenie

Duża Ustawa Medialna. W Sejmie RP. ...Szkoda że obywatele -suweren-RP są obecnie w pracy. A jak wrócą! PO pracy ...dostaną w zadość uczynieniu. Strzępy informacji!!!! Z KOM end taż a em! Zgadnij jakim!. ....Pracują co by PO sły, Nowoczesnej-Platformy i yu SLD, Kukiz 15. Miały za co zapłacić ! ABO NA MĘT...

Podpis: kolej na ref lekcję
Dodano: 2016-04-29 11:42:04 | Zgłoś naruszenie

KOD rola: Schetyna rozwiązał struktury na dolnym śląsku! REGIONALNE! Z Nowoszyc ze WSI, czekamy , kiedy, PO dziękuje! PO wiat .PO wiał . Nareszcie!... Wiosna... cieplejszy wieje wiatr! I znowu wszystko przez EFKĘ! KOPACZ! #ściek i fetor w Nowoszycach.

Podpis: raj uuuuuu
Dodano: 2016-04-29 11:22:17 | Zgłoś naruszenie

30 letnia posłanka z Nowoczesnej Petru. Wczoraj w parlamencie RP: Słucha! TV i radia. Jak jedzie z rodzicami samochodem, na obiad(@). Do rodziców!... A działka !... A trzy kolejne mieszkania! ...Ustawa medialna... Pani PO seł. ... ZAPŁACI?... . a cuchnie, śmierdzi. A FETOR to 7 maja 2016 na ulicach ... zobaczymy w TV: Komercyjnej ? Publicznej?. O radiu nikt nie mówi! Dlaczego? A gdzie "JE" i u Kogo! Jest taki urząd, co gwarantuje prawa autorskie...

Podpis: kret?
Dodano: 2016-04-29 11:06:34 | Zgłoś naruszenie

"Trzech Teno-rów". PO 25 latach demo kracji!... NARÓD, SUWEREN. Panom (?) prezydentom(?). Jesienią zeszłego roku ! PO ... PO ROZUM I MIENIU w "magdalence". PO dziękował!!! ...O zatrudnienie, żon, dzieci, prosimy szukać w...

Podpis: narodowych mediach?
Dodano: 2016-04-29 10:49:24 | Zgłoś naruszenie

Pani WASSERMAN. Pan ZARADKIEWICZ.Jak państwo wezmą sprawy w swoje! Ręce. MY NARÓD z pgr-rów. Jesteśmy spokojni.

Podpis: kat B
Dodano: 2016-04-29 10:32:35 | Zgłoś naruszenie

Serial pt: "Wojna prawników w krainie LECH i STANU" Trwa. ..."... zbrodnia to nie słychana, pani zabija pana". Tytuł kolejnego serialu na "RANCHO". 3X zdrada?... . Paniom BE ATOM! (zapożyczenie z innych nośników informacji). 3 X z Nowoszyc! SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Podpis: insynuacja?
Dodano: 2016-04-29 10:25:51 | Zgłoś naruszenie

A co będzie jak Urząd {GMINO OLEŚNICO} Prac ow NIK. Przyjado na PO sesje i stwierdzo że nie segregujesz!.... i złożyłeś kłamliwą :DEKLA RACJE. Wójt PO grzeb ANY ! PO leński dalej mataczy w PO wiecie! Dorota produkuje(?) fak tury. Z seniorami! Z Wyedukowanych PO pgr nowoszyc PO zdrawiamy. Co! By! W ! Przyszłości ! Nie Było że śmierdzi! Teraz o śmieci !!!

Podpis: KOD rola! @
Dodano: 2016-04-27 15:03:39 | Zgłoś naruszenie

konstancja. Masz rację! "Komunalniak", śmieci posegregowanych nie odebrał!!! Mamy m-c kwiecień 2016 ROKU . Patrz : Gmina oleśnica na konto wpłaty dostała! ... ZAPŁACIŁA?....

Podpis: nowo szyce
Dodano: 2016-04-27 14:46:44 | Zgłoś naruszenie
kontakt z redakcją
Dyżur pełni apteka
Pod Temidą, tel. 71 314 26 25
3 Maja 47, Oleśnica (mapa)
ogłoszenie
reklama
reklama
Kalendarium
07.05.2016 o godz. 18:00
Wernisaż wystawy fotografii "Inny świat Artura" Artura Mierzwy (więcej)
Galeria Brama Wrocławska w Oleśnicy
18.05.2016 o godz. 18:00
Spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk (więcej)
sala konferencyjna BiFK przy ul. Reja w Oleśnicy
Śledź nas na Facebooku