reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 6 lutego. Imieniny Bohdana, Doroty, Pawła.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Ścieki i fetor w Nowoszycach

Dodano: 2012-05-19 12:40:49 | Komentarzy: 1470 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykułu
Wylewające się ścieki oraz fetor - to częste zjawiska w Nowoszycach. Wszystkiemu jest winna stara oczyszczalnia. Czy problem zostanie rozwiązany?
MojaOlesnica.pl
Przestarzała technologicznie oczyszczalnia ścieków w Nowoszycach należy do tamtejszej Spółdzielni Mieszkaniowej Nabywców. Przestała ona spełniać swoje zadanie, a należących do niej zbiorników raczej nikt nie oczyszcza.

Wiele osób narzeka na fetor, spowodowany wylewaniem się nieczystości do rowów oraz na pobliskie tereny. Niedawno interweniował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który wniósł do Urzędu Gminy Oleśnica o zajęcie się opróżnianiem sieci kanalizacyjnej wypełnionej ściekami bytowymi.


To częsty widok w Nowoszycach. Oczyszczalnia nie działa, a ścieki wylewają się do rowów i na posesje

- Z uwagi na wyłączenie oczyszczalni ścieków sieć eksploatowana jest jako zbiornik do gromadzenia nieczystości płynnych. W trakcie wizji przeprowadzonej w dniu 12.05.2012r. ścieki bytowe wylewały się na powierzchnię gruntu poprzez studzienkę kanalizacji sanitarnej zlokalizowaną na terenie pałacu przy zbiorniku ppoż, a następnie spływały do rowu biegnącego od ulicy w kierunku do oczyszczalni ścieków - czytamy w piśmie wojewódzkiego inspektora Waldemara Kulaszki.

Sprawa jest wielowątkowa, ponieważ spółdzielnia obecnie jest w stanie likwidacji i istnieją formalne problemy z ewentualnym przejęciem nieruchomości przez Urząd Gminy Oleśnica. Wczoraj urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, którzy podzielili się na mniejsze wspólnoty.


W Urzędzie Gminy Oleśnica odbyło się spotkanie z mieszkańcami, którzy reprezentują wspólnoty

Teraz możliwe będzie administracyjne wymuszenie odbiorów ścieków u Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o. o. w Oleśnicy. Jednak władze gminy chcą, aby doszło do polubownego zawarcia umowy na korzystniejszych dla mieszkańców warunkach finansowych. Ustalono, że 30 maja w świetlicy wiejskiej w Nowoszycach odbędzie się spotkanie z przedstawicielem GPK w celu podpisania umowy z mieszkańcami na wywóz ścieków przez specjalny pojazd. Do tego czasu sołtys Andrzej Hamarowski zobowiązał się do zebrania podpisów, zezwalających gminnym służbom wejście na teren oczyszczalni po to, aby można było opróżnić nieczystości.


E. Rachwał z UGO (w środku) przekonywała o chęci polubownego załatwienia sprawy opróżniania nieczystości

Ewa Rachwał, kierownik referatu Rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w UGO podkreśla, że wszystko jest teraz w rękach mieszkańców, którzy w końcu będą musieli zadecydować o dalszym losie sprawy ze ściekami w tle.

- Jeśli nie dojdzie do skutku dobrowolne i bardzo ugodowe rozwiązanie całego problemu, to my jako urzędnicy nie będziemy mieli innego wyjścia. Po prostu będziemy musieli wszczynać postępowanie, od czego my nie uciekamy. Ta pierwsza droga jest zawsze tą drogą ugodową. Przepisy jak najbardziej, ale jeśli uda się dobrowolnie kogoś zachęcić do tego, aby taką umowę podpisał, to chyba to jest najcenniejsze i największe urzędnicze osiągnięcie w tym momencie - mówi nam E. Rachwał z UGO.

Prawdopodobnie problemem nadal pozostanie status prawny spółdzielni, głównie ze względu na jej zadłużenie. Mieszkańcy liczą, że po pewnym czasie w pobliżu stanie nowoczesna oczyszczalnia, która spełni ich oczekiwania. Tym bardziej, że gmina ma własne grunty w Nowoszycach.

Wideo: E. Rachwał z UGO o problemie z oczyszczalnią ścieków w Nowoszycach


pp
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1470)

Ot takie szkiełko (lokalne) kon t "akt "owe!.... LOKALNE!...

Podpis: wykształ-ciucha-ucha
Dodano: 2016-02-01 13:14:37 | Zgłoś naruszenie

... , ... , JA ! TEŻ! PISzę.... szyfrem... Program ... rodzinny 500+... SAMORZĄDY GMINNE! MAJO! TE! WNIOSKI! .... Przyjmować? Rost... rzygać? ... A kto?... Z GMINY OLEŚNICA!... (czytaj rolnik-co już żony nie szuka). Dał mi,... chociaż jeden... kwit...rach..unek bankowy!... .A może ??? Świadectwo Pracy!!!... Na jego ...ha, ha, hae kterach ...Bąć z JEGO ... (KOD)... (?)...rach-bank...KAWALER DO WZIĘCIA-PETRU ?....Jakaś wściekliizna?....K_RÓW...ŚWIŃ... I D E ... (nie ide)L O L Orgia AA NOTABENE???.... "bo to nie jest tak"...@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@MAŁPA ...To ma instynkt....!!!!

Podpis: :)
Dodano: 2016-02-01 13:10:08 | Zgłoś naruszenie

..."Kto może za PO z nać się z historią choroby? I ile PO czekamy do lekarza"...p. Schetyna słuchaj chłopie byłej przewodnik... Premier RP KOPACZ (czytaj: LEK aż). ... CYT ... "zlikwidu jemy NFZ". ..Obietnica premier przed wyborcza! ... PIS tac(j)a!!! PO TEM! Gra tulu jemy !....LEKARZE Z REGIONU? ...PRYWATNI?...

Podpis: dolny śląsk
Dodano: 2016-01-27 12:59:12 | Zgłoś naruszenie

... . Szanowna Pani! PREZES! RADY MINISTRÓW! RP. SZANOWNA ! PANI! BEATO SZYDŁO! ... "Niech się PANI nie boi. Większość POLSKI za PANIĄ stoi". A 'brukselkę'...Z blanszu-jemy...Co by nie było! A jest szambo i smród, jak jasny Gwint!!!

Podpis: ela-dodek-petru?..KOD?
Dodano: 2016-01-25 11:07:34 | Zgłoś naruszenie

KRS (czytaj: Krajowa Rada Sądownicza ...!!!trwa). Cwaniaki ...PO d .... testem :Działalności Gospodarczej z Nowoszyc... zawierucha... To ! Taki! Sąsiad! JAK w EU. UTOPI!!! KAŻDEGO SĄSIADA!!! PO zdrawiamy, sołtysa NOWQOSZYC! Co wszystkie 'SUCZK'I! Prowadzi na .......Przy ! Okazji, sołtysie Nowoszyc... wszystkie PSY ze WSI ...Dzięki panu? NA ŁAŃCUCHU!! PO zdro, KKP.

Podpis: man OWCE_Gęsi????
Dodano: 2016-01-21 14:03:04 | Zgłoś naruszenie

... głupie pytanie ! Panu PETRU! NIk t nie ;PO dskoczy; UE ... muuu. Putin... muuu... Polska!...muuu...

Podpis: schetyna? PO gibł!
Dodano: 2016-01-21 11:25:55 | Zgłoś naruszenie

DO wszystkich, ... na wszelkiego rodzaju forach społecznościowych . Sądy PL. (SUWERENNE)!. UMOŻYŁY! PO zwy ...sądowe... w sprawie FRANKA! (waluta)...PO zdrawiamy z Nowoszyc! PREZE_SÓW_ Od PO li tyki i kija!?

Podpis: dlacze GO!...?????????
Dodano: 2016-01-21 11:16:51 | Zgłoś naruszenie

Chłop ! Jeszcze nie wlazł do 'chałupy'(czytaj: Prezesa Rady Ministrów)."Wyj ście awaryjne"...Cyt:" Nas nie było ???( w PO przednim rządzie?... itp...banku?...)... I JUŻ WIE (?)...I MY TEŻ wiemy: Z PGR NOWOSZYCE! petru scenariusz(A) z TK , nie wypalił... Nie wypalił (scenariusz B) w parla męcie EU!... Na PO trzebę ;inter-e-sów! Rośnie! ZAKWITA! NOW(oczesny)OCZESNA!!! O! ELKA! Brukselka!

Podpis: KON-TO
Dodano: 2016-01-21 11:02:09 | Zgłoś naruszenie

PO Łączenia internetowe! ... I ! Co! CYMBAŁY!..." cymbalistów mamy wielu"!!! "ZEMSTA"...Idiot tele !? Jaka to !? Lek=tura!!

Podpis: -ura!....PO... 3 X
Dodano: 2016-01-18 14:30:37 | Zgłoś naruszenie

...posiedzenie Komisji ds. UE. Państwo(?) Protasiewicz i Trzaskowski... bizancjum?...Większych .... (?!)...Maksymiuk (cesarzu!). Jak, się chłopie odwołujesz do... rol-NIK! Młody z ... PO...ROZUM... GOŁ! DACH!-mara! SP.... .PO zdro z nowoszyc i ligoty polskiej@

Podpis: kon-do-linija nerona?...
Dodano: 2016-01-15 14:28:44 | Zgłoś naruszenie

Panie ! Nowy ! OD ! MEDIÓW ! TVP!...Z Nowoszyc ... I nie TYM?... DZIĘKUJEMY! ....NARESZCIE PUBLICZNA TVP! NA ŻYWO! NARESZCIE!!!

Podpis: SEJM-KOM-i sj a
Dodano: 2016-01-15 13:47:55 | Zgłoś naruszenie

...szanowna komis (AŻ) !EU. LEWANDOWSKI! TO ! PIŁKA (-ACH) NOŻNA!!! PO myliło.... SOBIE - DZIECKO-KOBICISKO z lewandowskim w ... (?) A ...to one.. na tych koryt-arzach sie nie z POt ykajo!... Jak nie weźmie prysznicu!... Z Nowoszyc! PROŚBA DO PANI KOMISARZ! ...W, POLSCE! PANI ELU !.... SZMAL! SUPER ZAWODNIK! BĘDZIE BRONIŁ!... NASZEJ BRAMKI! (?). pani elu? sory taki klimat! skoro nie odróżnia, pani Swojego lewandowskiego od N A S Z E G O!....To do TUSKA! PO nać, kibic 'Namber Łan'... I O jakie łany chodzi?... POP ...PUTIN Od PO wie!...

Podpis: TO TAK JE!
Dodano: 2016-01-15 13:29:22 | Zgłoś naruszenie

Mieli i śnili ...maksymiuka ! Mamy?... Smród!...Panie PETRU! GDZIE! PAN ! BYŁ! Przez 26 lat demokracji ....???... PL? PO? PSL? W banku?... KTÓRYM ?CZY... IM.... (?)

Podpis: medio-Lan? EU?
Dodano: 2016-01-15 12:53:25 | Zgłoś naruszenie

... "DO B R Y PAN"... Z Nowoszyc. PO zdrawlia-jem???

Podpis: nowoczesna ?PL(!)
Dodano: 2016-01-15 12:43:01 | Zgłoś naruszenie

Koszty ! Trza płacić ! ? Na własny rach-unek! PANI ELU???... My mamy świadom--"mość" DE FAK(!)TO ???. SYSTEM-czytaj wyżej! niżej!....DE VAT KTURA..czyj... czyja czyje...Franki?... (Jak rozpętał Brzęszczykiewicz wojnę!@) ...WALUTOWĄ... PETRU!(Kochamy ...'pana')@@@@@@@

Podpis: EU!?
Dodano: 2016-01-15 12:39:51 | Zgłoś naruszenie

A ...' Nowoczesna PL'-part????-ryja!!!.... MA?... PO wiem ?!... MA !!!! W EU ! ... BRUKS-ELI!!! CUCHNIE!

Podpis: co PARTY cdl
Dodano: 2016-01-15 12:11:20 | Zgłoś naruszenie

Kam-A-MYSZ! PEST! KUM-END-Danty!(nie mylić z danke, nie mylić z 'DANKĄ'!) PO zamiatane. O PO licy-tu-a(K)cji-a Ach ? KU-MEN-DANTACH!....W razie zapytania ! Zapraszamy! NA CHE@(he,he) HEKTARY! PAWLAKA! PIECHOCIŃSKIEGO!... Pani Jaworowicz ! Z Nowoszyc ! Dziękujemy! Za wczorajszy program! Brawo TVP! A KŁPOTYEK !...PO seł... OD GĘSI!!!HAN DEL W EU-czytaj GOS PO DARKA?...Przy-mio-t-NIK?..."straszak"?...

Podpis: PSL/Nowoczesna?PSL?
Dodano: 2016-01-15 12:00:36 | Zgłoś naruszenie

Mamy AD 2016 styczeń !!! AQNI PO jemników! ANI! ...Śmieci... p. Rachwał... Co je...PYTANIE?

Podpis: nowoszyce
Dodano: 2016-01-15 11:24:04 | Zgłoś naruszenie

KŁANIAM ! BUDŻETÓWKĘ. PO zdro dla "nerona" maks u ymiuka!... No i gdzie te O B O R Y! ...RUINA? FIGA! JUŻ ICH NI MA...

Podpis: dach MARA
Dodano: 2016-01-15 11:18:35 | Zgłoś naruszenie

Były! Szanowny panie PREZYDENCIE RP Komorowski!!!... Jasny GWINT! Głosowałam na ...A teraz masz chłop-ie (myśli-wy). INSTYTUT!!! ... Nie pracujesz! Nie! Odprowadzasz ! PO datków!!! USŁUGĘ VAT(?). Ze WSI-i! Pytanie do mediów KTO? KOGO? JE!?

Podpis: wiocha PIT
Dodano: 2016-01-15 11:11:42 | Zgłoś naruszenie
kontakt z redakcją
Dyżur pełni apteka
Familijna, tel. 71 314 94 13
Kilińskiego 11, Oleśnica (mapa)
reklama
reklama
reklama
Kalendarium
06.02.2016 o godz. 10:00
Dzień Dawcy Szpiku w Sycowie (więcej)
do godz. 16:30, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie
06.02.2016 o godz. 17:00
Wernisaż wystawy Wojciecha Małkowicza "E414 Episode 3.2 - Fotografie w technice gumy" (więcej)
wstęp wolny, Brama Wrocławska w Oleśnicy
06.02.2016 o godz. 19:00
Przedstawienie cyrkowe Variete (więcej)
bilet 5 zł, sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy
12.02.2016 o godz. 18:00
Walentynki z Tangiem - Ariel Ramirez (więcej)
bilet 25 zł, sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy
Śledź nas na Facebooku