reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 20 grudnia. Imieniny Bogumiły, Dominika, Zefiryna.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Ile zarabiają radni?
"Diety, diety, di..."~diety
reklama
reklama
reklama
reklama
Sonda
Czy przemoc wobec zwierząt powinna być bardziej karana?
tak
nie
nie mam zdania

Afery księdza proboszcza

Dodano: 2010-06-29 22:51:06 | Komentarzy: 646 | Kategoria: TopTemat
wideo istnieje dla tego artykułutoptemat
Parafianie ze wsi Grabowno Wielkie i Bukowinka mają dość poczynań księdza proboszcza. Ich zdaniem kapłan podzielił lokalną społeczność.
MojaOlesnica.pl

Wieś Grabowno Wielkie położona jest w gminie Twardogóra. Znajduje się tam parafia p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej, która obejmuje również położoną niedaleko wieś Bukowinka.

Jej proboszczem jest salezjanin ks. Sylwester K.

Pegierusy, drzewa i ucinanie głów

Niedawno część mieszkańców postanowiła się spotkać na zebraniu z księdzem i porozmawiać o kilku sprawach. Jak twierdzi sołtys Grabowna Wielkiego Adam Bednarski, obraża on jego osobę i rodzinę podczas Mszy św.

Jak przyznają mieszkańcy, głównym powodem zebrania była wycinka drzew przed kościołem. Księdzu mają za złe, że z nimi tego nie skonsultował.


Mieszkańcom szkoda drzew, które zostały wycięte sprzed kościoła

Podczas spotkania można było usłyszeć, że ksiądz podzielił społeczność wioski na pewne klany oraz „pegierusów”. Jedna z kobiet z Bukowinki powiedziała, że ksiądz podczas jednej z Mszy św. miał zasugerować, aby dzieciom ze wsi usunąć głowy i potem zabrać je do Trzebnicy, bo tam przyszywają (znajduje się tam szpital, którego specjalnością jest przyszywanie kończyn - przyp. red.). Zgodnie z wizją księdza, głowy miały być zamienione na mądrzejsze.

Licznie zebrani mieszkańcy nie kryli rozgoryczenia nieobecnością proboszcza.

- Ksiądz sam ustalił godzinę spotkania i nie przyszedł - słyszymy na zebraniu.

Ksiądz aferzysta

Ustaliliśmy, że ksiądz Sylwester K. jest jedną z pobocznych postaci podejrzanych w bodajże największej aferze kryminalno-finansowej XXI wieku na terenie Dolnego Śląska. Wtedy też kapłan pełnił posługę w parafii św. Jana Bosko w Lubinie.

Księżom salezjanom zarzuca się, że wyłudzili z banków 65 pożyczek na łączną kwotę ponad 418 mln zł. Kapłani mieli też tworzyć fałszywe dokumenty, dzięki którym parafianie mogli przedstawiać potencjalnym wierzycielom nieprawdziwe informacje o swoich dochodach. W 2002 roku wobec obecnego proboszcza parafii w Grabownie Wielkim sąd nie stosował aresztu. Na wolności przebywa dzięki 300 tysiącom złotych kaucji. Sprawa nadal toczy się przed Sądem Okręgowym w Legnicy.

- Wśród oskarżonych jest także Sylwester K. i jego sprawa toczy się łącznie z innymi kilkunastoma oskarżonymi w postępowaniu o wyłudzenie kredytów bankowych - potwierdza Paweł Pratkowiecki, rzecznik sądu.

Ksiądz i rada parafialna unikają pytań

Udało nam się przez chwilę porozmawiać z księdzem proboszczem, którego spotkaliśmy jak wychodził z kościoła. Twierdził, że nikt nie zapraszał go na spotkanie. Zdołaliśmy uzyskać od niego między innymi odpowiedź dotyczą sprawy „ucinania głów”.

- To są jakieś wymyślone rzeczy (...) Ja się dwa razy więcej modlę za moich wrogów - mówił.

Powiedział też, że nie jesteśmy z nim umówieni i w sprawie spotkania należy kontaktować się przez radę parafialną. Postanowiliśmy umówić się zgodnie z sugestiami księdza i przy okazji poruszyć kilka tematów z byłą sołtys, a obecnie właścicielką sklepu w pobliżu kościoła i przewodniczącą rady parafialnej - Marią K. Na wsi krąży pogłoska, że to właśnie ona w porozumieniu z księdzem zadecydowała, aby drzewa wyciąć. Dzięki temu w niedzielę samochody nie parkowałyby przed jej sklepem, a na placu przed kościołem. Przeszkadzać miały właśnie drzewa.

Podczas rozmowy Maria K. nie chciała nawet potwierdzić czy jest w radzie parafialnej. Nasz dziennikarz wprost zapytał czy możliwe jest umówienie się z księdzem, aby z nim porozmawiać.

- Absolutnie żadnych takich rzeczy - odpowiedziała.

Mówiła, że nie musi odpowiadać na pytania. Stwierdziła też, że robimy burzę i między innymi dlatego nie chce się wypowiadać w tej sprawie.

Wycinka drzew: urząd mówi co innego, strażacy co innego

Wracamy do tematu zapalnego w Grabownie Wielkim - wyciętych drzew przed kościołem. Podczas spotkania mieszkańcy przeczytali uzasadnienie, w którym jest mowa o sugestiach Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, według rzekomo której, drzewa stanowiły zagrożenie. Jak dowiedzieliśmy się od Urzędu Miasta i Gminy Twardogóra, zezwolenie na wycinkę drzew zostało wydane na wniosek księdza proboszcza.

- W przekazanym mieszkańcom wsi Grabowno Wielkie uzasadnieniu jest informacja dotycząca bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu kościoła. W aktach sprawy znajduje się stosowna decyzja PSP w Oleśnicy - poinformował nas Krzysztof Górecki z UMiG Twardogóra.

Strażacy byli wyraźnie zdziwieni pytaniami z naszej strony o wydawanie pisemnych sugestii czy decyzji w sprawie ewentualnej wycinki drzew ze względów bezpieczeństwa.

- Niemożliwe. Nigdy takich decyzji nie wydajemy, bo nie mamy do tego prawa. W przypadku zagrożenia po prostu jedziemy na miejsce i wycinamy drzewa - mówi mł. bryg. Jacek Noworycki komendant Powiatowej PSP w Oleśnicy.

Komendant przyznaje, że kilka lat wcześniej jego jednostka wydała opinię w sprawie terenu wokół kościoła i stwierdzono w niej, że faktycznie występowały pewne utrudnienia w przypadku przeprowadzenia ewentualnej akcji ratowniczo-gaśniczej. Jednak nie ma mowy o tym, aby drzewa mogłyby w tym przypadku przeszkadzać.

- Chyba hierarchowie kościelni za karę tego księdza do nas skierowali. Skłócił ludzi i taki jest teraz tego efekt - mówi jedna z mieszkanek Grabowna Wielkiego.

Wideo: materiał z Grabowna Wielkiego.


rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (646)

Zapomniałam dodać do wcześniejszego komentarza, przeczytajcie dokładnie i nie traktujcie jako sekta tej księgi im więcej czytam tym bardziej zaczynam rozumieć nasz świat, niemniej jednak wierzę ogromnie w Boga i tego faktu nigdy nie zmienię http://www.dkb-mevlana.org.tr/Webside%20in%20Polish_KB.pdf

Podpis: :>
Dodano: 2014-09-11 22:43:03 | Zgłoś naruszenie

to już jest mój ostatni wpis. Jeżeli będzie tak źle że gorzej być nie może to może być tylko lepiej. Jako ostatnia deska ratunku bo wcześniej nikt mnie za poważnie nie bierze, ale nigdy nie zapomnijcie o przełamaniu eucharystii z wizerunkiem najprawdziwszego boga który ujawnił się nam w czasach faraona i Mojżesza. Chodzi o znak z dekalogu Judaistycznego. I przykazanie http://www.dekalog.pl/ a to na lepsze klimaty ;> http://www.tekstowo.pl/piosenka,ellie_goulding,mirrors__justin_timberlake_cover_.html .Do usłyszenia Wszystkim i zapomnijcie o mojej osobie mnie nie ma jest tylko NAJWYŻSZY BÓG, JEZUS CHRYSTUS jako nauczyciel jak mamy się uczyć dobroci i człowieczeństwa. Na tyle znam swoją Wiarę. Przełamcie wszelkie różnice religijne i ręka w rękę podążajmy do jednego... Pozdrawiam Wszystkich i ogromnie Pozdrawiam :* Dla chętnych poczytajcie od samego spodu z dnia 12-04-2014 moich wpisów w górę. I proszę o jedno Nie ma mojego nazwiska i imienia:*

Podpis: :>
Dodano: 2014-09-11 21:37:56 | Zgłoś naruszenie

Nasz Bóg wie co robić, i na co na stać moje życie należy do niego i niech robi ze mną co tylko chce. Jestem spokojna i wolna duchowo, i oddaję się w ręce Boga

Podpis: :>
Dodano: 2014-09-02 13:04:47 | Zgłoś naruszenie

do :> a konsultowałeś/aś/ się z lekarzem ?

Podpis: ...
Dodano: 2014-09-02 13:02:03 | Zgłoś naruszenie

Na czym polegają nasze etapy życiowe? Najpierw era Edenu, potem Potop, wieża Babel rozdzielenie języków i rozłamy religijne. Do czego to wszystko prowadzi? Wiem jedno jako przedstawiciele rasy ludzkiej jesteśmy najgłupszymi istotami w całym wszechświecie! Tyle razy dawał o sobie Bóg znać a my i tak nie traktują za poważnie. Ubolewam nad tym że jest jak jest. Ze ludzie sami się niszczą na własne życzenie. Czy to ma jakiś sens? Jak tak bardzo chcecie się wyniszczyć to się wyniszczajcie jako rasa ludzka. Kocham swoją teraźniejszą religię, niemniej jednak poznałam coś nowego które daje mi wiele do myślenia http://www.dkb-mevlana.org.tr/en/polish.html to by jeszcze bardziej przybliżyć http://www.archiwa-x.pl/index.php/odnalezione-nowe-kregi-w-zbozu-w-wiltshire/

Podpis: :>
Dodano: 2014-09-02 12:52:17 | Zgłoś naruszenie

https://www.youtube.com/watch?v=q0pwoFxha58

Podpis: :>
Dodano: 2014-08-27 13:19:51 | Zgłoś naruszenie

Księgą wyjścia i wejścia jest nasz Stary Testament jak ktoś dobrze poczyta to się zorientuje że jest jak pisze pismo. kto nie rozumie tej wersji przekazu jak było do tej pory od zalania dziejów, to może to Was uświadomi. Ja już kiedyś o tym pisałam lecz było bardzo małe grono osób które miały wgląd do tego wpisu i nie wiem czy w ogóle ktoś to czytał.Dla przypomnienia porównam jeszcze raz.Tuż przed śmiercią taty pod wpływem stresu który uczestniczył w moim życiu i przepych myśli i uczuć, oaz sytuacja jaka miała miejsce w pracy, byłam zmęczona psychicznie jadąc samochodem przeleciała mi sarna przed samochodem w tedy widziałam obok niej dziwny poświt biegnący obok niej. Pisząc na nk porównałam to do biegnących dwóch światów równolegle, po czym zorientowałam się w tym momencie że nasze życie nie jest płaskie tylko ma kształt przestrzenny 3D. Opisywałam swoje życie jak żyję jak obchodzę się ze stworzeniami np. gdy są w zagrożeniu np wpadną w sidła lub do dziury i grozi im śmierć to próbuję je ratować. https://www.youtube.com/watch?v=VjE0Kdfos4Y - ptak naśladujący dźwięki tego ptaka opisałam jak ptaka, który chce nam przekazać że nasze czyny w naszym teraźniejszym wymiarze jest bardzo nie miłe naszemu Bogu i płacze niebo. Również dodałam https://www.youtube.com/watch?v=4XVpZhyFC5o - to jest dźwięk który kieruje nasze życie i nadaje nam rozkazy jak mamy żyć zaobserwować możemy to w śród naszych zwierząt one tymi warunkami się kierują. Jest to przesył od naszego Boga Wiem jedno jest to ostatnia nasza szansa by się dostosować do woli naszego Boga. A to możecie porównać https://www.youtube.com/watch?v=IgntGB9kTbk. teraz zobaczcie https://www.youtube.com/watch?v=YTR21os8gTA - czyż niepiękny jest nasz świat? czy nie szkoda jego niszczyć.

Podpis: :>
Dodano: 2014-08-26 13:25:42 | Zgłoś naruszenie

Żeby miało to wszystko sens przeczytajcie komentarze od daty 2014-04-12 09:42:24 Błagam jeszcze raz jak mam paść przed Wami na kolana to z miłą chęcią padnę. Ale obejrzyjcie wszystkie zamieszczone http:/ to zrozumiecie. Jeszcze raz Proszę nie bagatelizujcie tego co tu przedstawiam, zrozumcie i się zmiencie na dobre i dbajcie o własną duszę bo istnieje. Z szacunkiem OLA

Podpis: :>
Dodano: 2014-07-02 22:54:02 | Zgłoś naruszenie

Powiem tak nie traktujcie mnie za jasnowidza, bo nim nie jestem, ja czuję i przelewam tutaj swoje uczucia które mam do przekazania w danym momencie. Bardzo pragnę byśmy Wszyscy się zjednoczyli religiami i wprowadzić małe zmiany w DEKALOGU. I w miarę możliwości wznieść jego symbol we mszy i dostosować się zamiast niedziel to sobotnie msze. Czytałam tajemnice Fatimskie kilka dni temu. Posłuchajcie i poczytajcie tłumaczenie jeszcze raz http://www.paranormalne.pl/topic/34761-przekaz-vrillona-z-asztarskiego-dowodztwa-galaktycznego/ I do tego się Kochani Ludzie dostosujcie włącznie z Drogimi przywódcami na całym świecie. To jest nasza ostatnia szansa! Zlikwidujcie broń i oddajcie ziemi tak by sztabki rud przylegały raz koło razu by przepływ energii z ziemi nie miał powietrza. Pokochajmy Prawdziwego Boga wznieśmy go do góry jak wielbimy w dniu dzisiejszym Chrystusa, Buddę, Allacha czy też inne wyznania. Bardzo ale to bardzo Wszystkich Błagam między innymi Nasz Rząd, pana Władimira Putina, pana Barack Obama. Proszę o pokój na świecie tolerancję i szacunek kultur i wyznań i ich biblii. Niech Bóg będzie z Nami.

Podpis: :>
Dodano: 2014-07-02 22:42:59 | Zgłoś naruszenie

A zmiankę w Islamie chodzące o ludzi nafaszerowanych bombami i zabijającymi wiele ludzi. Ja czuję w ten sposób; że oddając ludziom krew i szpik możecie kogoś uratować lub odwrotność to już będzie zależeć od Boga, a wy przelejecie swoją krew tak jak wasza wiara nakazuje , a na pewno będzie to Bogu miłe.

Podpis: :>
Dodano: 2014-07-01 04:11:58 | Zgłoś naruszenie

i na moje konto za moimi plecami niech nikt mi świni nie podkłada,jak to miejsce od 2005 roku do dziś. Staram się dla was i dla naszych przyszłych pokoleń utworzyć spokojne radosne życie w miłości i w zgodzie z Bogiem. I owszem paru osobom trochę w życiu nadepłam na odcisk ale nie było to złośliwe. Jeśli chodzi o pracę to po prostu lubię dobrze pracować nie psuć towaru który schodzi z moich rąk i bywam nieprzyjemna w tym momencie. Więc jeśli kogoś uraziłam Z góry ogromnie PRZEPRASZAM.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-30 15:37:56 | Zgłoś naruszenie

następnie poszłam zrezygnowana do pokoju i położyłam się spać pogodzona z tym że umrę, ale było mi to już gance gall. Po czym wstałam i zadzwoniłam do domu i mama mi powiedziała o tym że był wybuch bomb. Włosy mi się podniosły iod tego momentu bałam się na każdym kroku. Po czym po połódniu wybarałam się a spacer z domownikami dwoma i jednym kolegą który nas odwiedzał. Otrzymałam od nich dwa kwiaty fioletowego bzu ale pączki były jeszcze nie rozwinięte. Poszliśmy do pa bu tam rozkwitły i się zamknęły tak jak wcześniej opisywałam. Od tego momentu choruję na nerwicę serca z podłożem depresyjno-lękowym. Moja osobowość od zawsze była taka że uwielbiam ludziąpomagać, jestem przeciwnikiem przemocy broni itp. Nie należę do osób które są rasistami czy też przeciwnikiem religijnym innych narodów. Dla mnie wszyscy są równi i bardzo bym chciała połączyć wszystkie religie w jedną całość by zlikwidować przemoc na tle religijnym itp. Bo tak jak wcześniej już pisałam wyżej w tą samą energię gdzie pochodzi pierwotnie od judaizmu. I na prawdę nie ma się czego obawiać. To będzie miłe bogu gdy połączymy się wszyscy razem. Ale to jest już wasza decyzja czy chcecie odbudować relację z Bogiem czy też nie. podtrzymując ogień miłości w naszych sercach. Wszystkich miłuję i szanuję i proszę byście już mi więcej kłód pod nogi nie podkładali tylko się posłuchali.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-30 15:10:52 | Zgłoś naruszenie

swiety w Niebie wskarze Ci droge do Chrystusa, pros przez wstawiennictwo swietych o laski a sama sie przekonasz

Podpis: .
Dodano: 2014-06-30 14:54:51 | Zgłoś naruszenie

kiedyś w 2005 roku za granicą w pracy ogłoszono jakiś konkurs. W pewnym momencie zrobiło mi się zimno w głowę i założyłam dwa czepki jeden jasno niebieski i drugi granatowy. Gdy weszłam po przerwie na halę produkcyjną zatrzymano jedną połowę hali i wszyscy przeszliśmy na drugą połowę hali. Koleżanka polka zapytała się mnie czy wiem co zrobiłam niczym odpowiedziała dalej że zjednoczyłam narody z uśmiechem na twarzy.Ale ten uśmiech długo nie trwał do czasu wybuchu bomb w Londynie:( tej nocy nie mogłam spać miałam odczucie jak by mój były chłopak przyniósł bombę do naszego domu, niemniej jednak dostał od kogoś budzik nakręcany i ten dzwięk mnie przerażał. wyskoczyłam o 5 rano z łóżka i spanikowana zbiegłam na dół do kuchni i czekałam aż przyjdzie znajomy z pracy i mu otym powiedziałam co czułam

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-30 14:51:50 | Zgłoś naruszenie

A sama się czuję jak maleńka iskierka, która przyszła na świat by rozpalić wasze serca w miłości do prawdziwego boga tak samo jak pokochaliśmy Jezusa Chrystusa, by móc spokojnie wypalić swoją energię i odpocząć ciałem i duszą po prostu zasnąć i się już nigdy nie obudzić.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-28 13:06:04 | Zgłoś naruszenie

Jeśli chodzi o kościół " Dom Boży" powinien być w dalszym ciągu jak jest tylko bardzo proszę więcej zaufania wobec ludzi i od razu zanim człowieka dogłębnie poznacie nie skazujcie na poniewierkę. Do tego sam Bóg ma prawo, a kapłani tym bardziej powinni się do takich ludzi otwierać swoje serca i przyciągać ich do siebie dobrocią, miłością, zrozumieniem, otuchą i wsparciem.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-27 23:22:42 | Zgłoś naruszenie

a tak prawdę mówiąc do świętych nie mam nic, ale sama bym nie chciała być okrzyknięta ani królową świata ani świętą bo tego nie czuję i do niczego nie jest to potrzebne. Człowiek swoimi czynami buduje wiarę a modlitwa w tym ogromnie pomaga jednym słowem odcięcie się od rzeczywistości łączy z Bogiem. Prawdą jest że ciało pod postacią chleba i wina uświęca i zbawia, ale każdy człowiek powinien trzymać swój krzyż z grzechami do samej śmierci by kapłani nie brali na siebie wszystkich grzechów, bo ludzie grzeszą chodzą do spowiedzi i grzeszą dalej. A tak może by się choć trochę bali grzeszyć.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-27 23:15:25 | Zgłoś naruszenie

ja powiem tak, nie zdradzam, nie pije, nie cpam, nie pale, nie kradne, nie przeklinam nie robie wielu zlych rzeczy, staram sie pomagac i pracowac uczciwie, ale uwazam i tak ze jestem slabym i grzesznym czlowiekiem i sam sobie to co najwyzej moge pomnik wlasnej pychy zbudowac, a zeby sie zbawic, to potrzebuje ofiary samego Boga, Chrystusa ktory zmarze wszystkie moje winy, sprawi ze beda czysty bez grzechu i swiety, a to tylko Bog moze uczyn, zywy Chrystus ktory w wlasnej krwi uswieca nasze dusze, a za Judaizm i Islam to sie mozna tylko modlic, bo szkoda tych ludzi w sumie

Podpis: .
Dodano: 2014-06-27 19:49:44 | Zgłoś naruszenie

i przypadkowo gdyby coś słyszał a temat że jestem królową świata nigdy ale to nigdy się nią nie czuję! Jedną rzeczą dla mnie jest uczciwa praca, oraz wychowywać wspólnie z mężem dziecko.

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-27 19:46:08 | Zgłoś naruszenie

tak prawdę mówiąc całą swoją osobowość jestem wstanie wylać publicznie co tak naprawdę we mnie siedzi. Nie wstydzę się swojego życia tego co w życiu zrobiłam. Rodzice nauczyli mnie jednej zasady żyć tak by móc spojrzeć sobie w twarz spoglądając w lustro i tak by nikt przeze mnie nie płakał. Nie jestem ideałem i tak jak wszyscy potrafię coś zrobić i kogoś skaleczyć niemniej jednak potrafię się do tego przyznać osobiście. Na wiarę mogę to przełożyć w ten sposób żyję tak by wystarczyła mi tylko ostateczna spowiedz przy samej śmierci w obliczu samego Boga. Tak poza tym nieważne jak dłógo bym się uczyła formuły spowiedzi to i tak nie trzyma mi się w głowie, przed konfesjonałem znam a w konfesjonale wszystko zapominam:(

Podpis: :>
Dodano: 2014-06-27 13:35:14 | Zgłoś naruszenie
kontakt z redakcją
Dyżur pełni apteka
Pod Temidą, tel. 71 314 26 25
3 Maja 47, Oleśnica (mapa)
ogłoszenie
reklama
reklama
Kalendarium
więcej
Śledź nas na Facebooku