reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 10 grudnia. Imieniny Danieli, Julii, Eulalii.
reklama
reklama
reklama

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Dodano: 2018-10-11 06:20:09 | Komentarzy: 251 | Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

Religia powinna byc zdala od szkol wrocic do salek przy kosciolach jak bylo za prawdziwej demokracji ludowej w PRL-u i ksieza by zeszli na ziemie anie pobrastali w piórka i myśla że im wszystko wolno!

Podpis: prezes
Dodano: 2018-10-11 14:06:39 | Zgłoś naruszenie

@Iksde - zaczniemy od ciebie

Podpis: medyk
Dodano: 2018-10-11 14:06:15 | Zgłoś naruszenie

@Perturabo - w odpowiedzi na twoje infaltynne pytania, odpowiem: modlą się za takich jak ty, choćby w intencji przywrócenia zdrowego rozsądku ( nie wspominając o przywróceniu właściwego toku myślenia)

Podpis: ...
Dodano: 2018-10-11 14:05:32 | Zgłoś naruszenie

A tak w ogóle to powie mi ktoś jak KK walczy z LGBT, jakimi metodami? czy to jest trucie, czy strzelanie na ulicy z samochodu?

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-11 13:34:25 | Zgłoś naruszenie

@tk, wiem , że to ty ryś, twój styl jest nie do podrobienia :D Nie kłamię, naprawdę, nie robiłem żadnych statystyk oczywiście, zresztą to jest niemozliwe w kościele i tak, paniętasz - OMERTA. Są rózni księża rysiu i różni byli księża :)

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-11 13:33:10 | Zgłoś naruszenie

Heteroseksualizm, katolicyzm, patriotyzm, nacjonalizm to choroby które trzeba przymusowo leczyć

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-11 13:30:56 | Zgłoś naruszenie

"...w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat..." - sam się tam przypiął w tej gablocie, czy ktoś z parafii to zrobił swoimi rękoma? Jak sam się przypiął, to cud, jak ktoś to już nie wiem...

Podpis: stary oleśniczanin
Dodano: 2018-10-11 13:29:25 | Zgłoś naruszenie

Petrurabo - sam się zaorujesz. To ilu tych księży było,że formułujesz tak arbitralne wnioski 100-1000 czy 5000? A ci niedoszli księża to też jakaś reprezentatywna grupa ? Jeżeli spotkałeś takich ze dwudziestu to trzeba przyznać,że seminaria przeżywają prawdziwe oblężenie chętnych. Ponadto wątpliwym się wydaje,aby księża tak chętnie rozmawiali z kimś z poza wspólnoty o grzechach KK.Wypada powtórzyć- łżesz niczym bura suka.

Podpis: tk
Dodano: 2018-10-11 13:22:40 | Zgłoś naruszenie

@.'Dziś ósma rocznica obniżenia zasiłku pogrzebowego przez PO-PSL' Poczytaj lepiej buraku o tym jak to twój 'wspaniały' pis chce wprowadzić obowiązkową dezynfekcję mieszkania, jeśli ktoś w nim zmarł, co ma kosztować przynajmniej tysiąc złotych. Ustawa znowu będzie procedowana w nocy jak to macie w zwyczaju.

Podpis: :)
Dodano: 2018-10-11 13:21:01 | Zgłoś naruszenie

Szanowni Państwo! Po 21 X 2018 r., pakuje walizki z Urzędu ... zacznę was drodzy bracia i siostry leczyć, bo wielu tu piszących łysych kiboli wymaga natychmiastowego i przymusowego leczenia psychiatrycznego i lewatywy.

Podpis: x
Dodano: 2018-10-11 13:18:32 | Zgłoś naruszenie

Wyznawcy PISoKleru czczą Lecha Kaczyńskiego czym naruszają 1 z 10 przykazań !!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpis: katolik
Dodano: 2018-10-11 13:07:44 | Zgłoś naruszenie

Może nie na temat, ale podoba mi się wypowiedź Bartosza Kurka: "Jeśli ktoś do swojej wypowiedzi da twarz, ma jaja, by robić to pod nazwiskiem, a dodatkowo używa rzeczowych argumentów, które mogę rozważyć i ewentualnie przyjąć, bardzo chętnie wsłuchuję się w krytykę. Takich osób jest niewiele. Dlatego szczerze mówiąc, bardzo niedużo z tych krytycznych ocen mnie dotyka." https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/781880/bartosz-kurek-najglosniejszych-zmieszcze-w-bucie

Podpis: Krzysztof A. Kowalski
Dodano: 2018-10-11 12:56:01 | Zgłoś naruszenie

LGBT to jest choroba. Wszystkich homo należy poddać leczeniu i im pomóc.

Podpis: dalej do roboty!
Dodano: 2018-10-11 12:51:30 | Zgłoś naruszenie

@rt, skąd wiem, że w KK jest dużo homoseksualistów? od ksieży i niedoszłych księży, którzy pouścili seminarium bo mieli tego dość i się tym brzydzili, opowiedzieli mi co nie co, to żadna tajemnica, pogadaj z jakimś księdzem, którego znasz szczerze. Czemu więcej niż w innych grupach społecznych? z jednego konkretnego powodu - seminarium, ; zamknięty obiekt jak więzienie ze strukturą hierarchiczną, z setkami młodych mężczyżn z ich naturalnymi popędami, również dewiacjami w niektórych wypadkach. Jak myslisz jak oni te popędy tam zaspokajają wśród samych facetów? na dziwki chodzą, a może modlitwą.......... - masz odpowiedź. Dlatego dziwi mnie, że KK, przynajmniej na tym plakacie "walczy" z LGBT - kurcze, musieli by połowę stanu kapłańskiego wyciąć jeśliby to potraktowali poważnie :D

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-11 12:49:24 | Zgłoś naruszenie

wstydz sie, mo.

Podpis: szqs
Dodano: 2018-10-11 12:39:04 | Zgłoś naruszenie

Życie jest złe i grzeszne dlatego niech katole się pozabijają i będzie spokój

Podpis: hehehe
Dodano: 2018-10-11 12:36:23 | Zgłoś naruszenie

nie tylko czyny homoseksualne są złe, ale wszelka masturbacja, związki na kocią łapę, zdrady, seks pozamałżeński, mieszkanie wspólne przed ślubem, i inne nieczystości, to nie tylko chodzi o czyny homoseksualne, grzechem cieżkim jest wiele rzeczy, których nawet nie podejrzewacie o to że to grzechy są

Podpis: robercik
Dodano: 2018-10-11 12:21:03 | Zgłoś naruszenie

Twórca tego plakatu był idiotą! Po wojnie wielu zbrodniarzy uciekło dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala, który tak zaciekle "walczył" z komunizmem, że aż pomagał faszystom. No i nie wiedziałem, że LGBT=nazizm. Nieźle kogoś poniosło...

Podpis: Tulek
Dodano: 2018-10-11 12:18:13 | Zgłoś naruszenie

Mengel, Eichman - katolicy - weź się chłopie przestań ośmieszać

Podpis: igro
Dodano: 2018-10-11 12:03:01 | Zgłoś naruszenie

Tyle. Komornik Słomka nadal czuje się bezkarny mimo postanowienia sadu w Trzebnicy . I Co 1149/11 Prokuratorzy Jerzy Szymkowiak, Parkoła,Zbigniew Przysiężny nie widzą przekroczenia uprawnień. Sądy przyklepuja postawienia prokuratury. Sedziowie B. Polak, Noga i inni nie widzą podstaw do nadzoru na d komornikiem celem zwrotu niezgodnie z ustawa zajętych 12 tys. złotych

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-10-11 12:02:46 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter