Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
KWW z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Bogdana Kobiałki 2006
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 15 października. Imieniny Jadwigi, Teresy, Zoriana.
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Dodano: 2018-10-11 06:20:09 | Komentarzy: 246 | Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorzadowy Powiatu Olesnickiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Oleśnica Razem Michała Kołacińskiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (246)

Heteroseksualizm, katolicyzm, patriotyzm, nacjonalizm to choroby które trzeba przymusowo leczyć

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-11 13:30:56 | Zgłoś naruszenie

"...w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat..." - sam się tam przypiął w tej gablocie, czy ktoś z parafii to zrobił swoimi rękoma? Jak sam się przypiął, to cud, jak ktoś to już nie wiem...

Podpis: stary oleśniczanin
Dodano: 2018-10-11 13:29:25 | Zgłoś naruszenie

Petrurabo - sam się zaorujesz. To ilu tych księży było,że formułujesz tak arbitralne wnioski 100-1000 czy 5000? A ci niedoszli księża to też jakaś reprezentatywna grupa ? Jeżeli spotkałeś takich ze dwudziestu to trzeba przyznać,że seminaria przeżywają prawdziwe oblężenie chętnych. Ponadto wątpliwym się wydaje,aby księża tak chętnie rozmawiali z kimś z poza wspólnoty o grzechach KK.Wypada powtórzyć- łżesz niczym bura suka.

Podpis: tk
Dodano: 2018-10-11 13:22:40 | Zgłoś naruszenie

@.'Dziś ósma rocznica obniżenia zasiłku pogrzebowego przez PO-PSL' Poczytaj lepiej buraku o tym jak to twój 'wspaniały' pis chce wprowadzić obowiązkową dezynfekcję mieszkania, jeśli ktoś w nim zmarł, co ma kosztować przynajmniej tysiąc złotych. Ustawa znowu będzie procedowana w nocy jak to macie w zwyczaju.

Podpis: :)
Dodano: 2018-10-11 13:21:01 | Zgłoś naruszenie

Szanowni Państwo! Po 21 X 2018 r., pakuje walizki z Urzędu ... zacznę was drodzy bracia i siostry leczyć, bo wielu tu piszących łysych kiboli wymaga natychmiastowego i przymusowego leczenia psychiatrycznego i lewatywy.

Podpis: x
Dodano: 2018-10-11 13:18:32 | Zgłoś naruszenie

Wyznawcy PISoKleru czczą Lecha Kaczyńskiego czym naruszają 1 z 10 przykazań !!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpis: katolik
Dodano: 2018-10-11 13:07:44 | Zgłoś naruszenie

Może nie na temat, ale podoba mi się wypowiedź Bartosza Kurka: "Jeśli ktoś do swojej wypowiedzi da twarz, ma jaja, by robić to pod nazwiskiem, a dodatkowo używa rzeczowych argumentów, które mogę rozważyć i ewentualnie przyjąć, bardzo chętnie wsłuchuję się w krytykę. Takich osób jest niewiele. Dlatego szczerze mówiąc, bardzo niedużo z tych krytycznych ocen mnie dotyka." https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/781880/bartosz-kurek-najglosniejszych-zmieszcze-w-bucie

Podpis: Krzysztof A. Kowalski
Dodano: 2018-10-11 12:56:01 | Zgłoś naruszenie

LGBT to jest choroba. Wszystkich homo należy poddać leczeniu i im pomóc.

Podpis: dalej do roboty!
Dodano: 2018-10-11 12:51:30 | Zgłoś naruszenie

@rt, skąd wiem, że w KK jest dużo homoseksualistów? od ksieży i niedoszłych księży, którzy pouścili seminarium bo mieli tego dość i się tym brzydzili, opowiedzieli mi co nie co, to żadna tajemnica, pogadaj z jakimś księdzem, którego znasz szczerze. Czemu więcej niż w innych grupach społecznych? z jednego konkretnego powodu - seminarium, ; zamknięty obiekt jak więzienie ze strukturą hierarchiczną, z setkami młodych mężczyżn z ich naturalnymi popędami, również dewiacjami w niektórych wypadkach. Jak myslisz jak oni te popędy tam zaspokajają wśród samych facetów? na dziwki chodzą, a może modlitwą.......... - masz odpowiedź. Dlatego dziwi mnie, że KK, przynajmniej na tym plakacie "walczy" z LGBT - kurcze, musieli by połowę stanu kapłańskiego wyciąć jeśliby to potraktowali poważnie :D

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-11 12:49:24 | Zgłoś naruszenie

wstydz sie, mo.

Podpis: szqs
Dodano: 2018-10-11 12:39:04 | Zgłoś naruszenie

Życie jest złe i grzeszne dlatego niech katole się pozabijają i będzie spokój

Podpis: hehehe
Dodano: 2018-10-11 12:36:23 | Zgłoś naruszenie

nie tylko czyny homoseksualne są złe, ale wszelka masturbacja, związki na kocią łapę, zdrady, seks pozamałżeński, mieszkanie wspólne przed ślubem, i inne nieczystości, to nie tylko chodzi o czyny homoseksualne, grzechem cieżkim jest wiele rzeczy, których nawet nie podejrzewacie o to że to grzechy są

Podpis: robercik
Dodano: 2018-10-11 12:21:03 | Zgłoś naruszenie

Twórca tego plakatu był idiotą! Po wojnie wielu zbrodniarzy uciekło dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala, który tak zaciekle "walczył" z komunizmem, że aż pomagał faszystom. No i nie wiedziałem, że LGBT=nazizm. Nieźle kogoś poniosło...

Podpis: Tulek
Dodano: 2018-10-11 12:18:13 | Zgłoś naruszenie

Mengel, Eichman - katolicy - weź się chłopie przestań ośmieszać

Podpis: igro
Dodano: 2018-10-11 12:03:01 | Zgłoś naruszenie

Tyle. Komornik Słomka nadal czuje się bezkarny mimo postanowienia sadu w Trzebnicy . I Co 1149/11 Prokuratorzy Jerzy Szymkowiak, Parkoła,Zbigniew Przysiężny nie widzą przekroczenia uprawnień. Sądy przyklepuja postawienia prokuratury. Sedziowie B. Polak, Noga i inni nie widzą podstaw do nadzoru na d komornikiem celem zwrotu niezgodnie z ustawa zajętych 12 tys. złotych

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-10-11 12:02:46 | Zgłoś naruszenie

i to tyle, będziesz się piekle smażył za swoje bluźnierstwa, Faszyści wymordowali tysiące Polskich Księży, a ty masz ich krew na rękach i będziesz miał do końca swojego życia krew księży na rękach, aż trafisz na samo dno piekła podło kreaturo

Podpis: dość chamie
Dodano: 2018-10-11 12:02:42 | Zgłoś naruszenie

A to ciekawie, kościół katolicki był bardzo zaangażowany w faszyzm ( Kolbe ze swoim pisemkiem - ) i nacjonalizm w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Po wojnie wielu faszystów ( ale dobrych katolików -jak Eichman , Mengele i wielu innych z pomocą Watykanu opuściło Europę). Byłam na Klerze i jest tam cała prawda o " polaczkowym kościele katolickim w Polsce". Nie ma nic o czym opinia publiczna przez lata nie wiedziała- pedofilia , przepych, złodziejstwo, korupcja na styku polityka a kościół, wszystko zamiatane pod dywan-. Twarz pisu Piotrowicz dla którego pedofila księży to błogosławieństwo boga dla dzieci. Pierwsza flaszka episkopatu Głódź, złodziejstwo Rydzyk, przepych Janowski , Rydzyk i wielu innych. Ukrywanie pedofili - Wojtyła, Dziwisz , Michalak i właściwie wszyscy.Kler nie jest o wierze tylko o sekcie wśród księży , którzy z kościoła zrobili sobie sposób na życie i wyciąganie pieniędzy z głupiego ludu. Dlaczego kościół nie chce oficjalnie pokazać swoich środków finansowych - bo by się suweren zdziwił.

Podpis: i to tyle
Dodano: 2018-10-11 11:58:54 | Zgłoś naruszenie

Sprawdziliśmy, co Polacy myślą o nauczaniu religii w szkołach publicznych. Okazuje się, że większość badanych jest takiemu przedmiotowi przeciwna, jednak różnica w stosunku do zwolenników jest niewielka. Aż 16 proc. badanych nie miało na ten temat zdania. Tak odpowiadano na pytanie: Czy popierasz nauczanie religii w szkołach publicznych?

Podpis: portal o2
Dodano: 2018-10-11 11:58:24 | Zgłoś naruszenie

Pewnie powiesili ten plakat ci oleśniczanie którzy zamiast do kościoła chodzą do synagogi.

Podpis: Zbyszek
Dodano: 2018-10-11 11:52:15 | Zgłoś naruszenie

najwięszy problem oleśnicy i jej mieszkańców to czy bedzie w kinie "Kler" czy nie będzie? Ludzie opanujcie się. MO opamiętajcie się.

Podpis: kon
Dodano: 2018-10-11 11:49:21 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (43), Motoryzacja (11), Nauka (4), Praca (63), Usługi (22), Zwierzęta (6), Inne (11)
Dodaj ogłoszenie
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwosc
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego
reklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Nowy wiadukt i brak chodnika
"Przez cały rok rozd..."~halina
reklama
Kalendarium
21.10.2018 o godz. 07:00
Wybory samorządowe
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter