reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 10 grudnia. Imieniny Danieli, Julii, Eulalii.
reklama
reklama
reklama

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Dodano: 2018-10-11 06:20:09 | Komentarzy: 251 | Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

wystarczyłoby po polsku

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 00:11:32 | Zgłoś naruszenie

tak toczno, towariszcz, zrobimy porządek z klechami po naszemu, po sowiecku

Podpis: eh
Dodano: 2018-10-13 22:10:12 | Zgłoś naruszenie

Żadnej ulgi. Kler ze szkół won ! Zerwać konkordat ! Odsunąć kler od państwowej kasy, bo to zbrodniarze obcego państwa! W chrześcijaństwie katolicyzm to zbrodnicze wyznanie, co łatwo wykazać. Kościół kat. to pogarda dla rozumu !

Podpis: kuria wasza mać
Dodano: 2018-10-13 22:04:28 | Zgłoś naruszenie

@mad, no nie wiem, może masz jakieś mroczne alter ego :) chociaż bardziej obstawiam rysia, to w jego stylu, poza tym za cicho ostatnio siedział, może przeszedł do podziemia XD

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 21:51:51 | Zgłoś naruszenie

@Perturabo, pytasz mnie, czy ja zamieszczam te wpisy o "świniach na Klerze"? Oczywiście, że nie. Nie wiem skąd takie przypuszczenia.

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-13 21:43:18 | Zgłoś naruszenie

@mad, to ty spamujesz te bzdury cały czas o swinaich na Klerze ?

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 21:21:14 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-10-13 21:18:14 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-10-13 21:14:58 | Zgłoś naruszenie

@wrogowie Polski, sam jesteś jej największym wrogiem a teraz zgodnie ze staropolskim zwyczajem; wypierdalaj :)

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 20:46:29 | Zgłoś naruszenie

?Gdy Europa upada niszczona przez polityczną poprawność i gender z jednej, a islamskie hordy z drugiej strony, powstał plan wywołania buntu Polaków przeciwko księżom. Taki plan mógł rodzić się tylko w głowach wrogów Polski, podobnie jak wszystkie poprzednie próby zniszczenia polskiego Kościoła instytucjonalnego. A zaakceptowany może zostać przez skończonych idiotów podcinających gałąź, na której siedzą? ? pisze w najnowszym numerze tygodnika Gazeta Polska Piotr Lisiewicz. Tylko Świnie siedzą na "Klerze" w kinie!

Podpis: Wrogowie Polski
Dodano: 2018-10-13 20:40:01 | Zgłoś naruszenie

...już w listopadzie....XD

Podpis: Mojo
Dodano: 2018-10-13 19:37:00 | Zgłoś naruszenie

Czy Jan Bronś i szef jego sztabu Andrzej Sowa zakupili już bilety na Kler? Będzie w Oleśnicy już w listopadzie. Była gównoburza, że nie ma Kleru, a tu proszę... Zapraszamy Bronsia i Sowę do oleśnickiego kina!

Podpis: Pm
Dodano: 2018-10-13 19:30:26 | Zgłoś naruszenie

@Perturabo, sorry, teraz Twój nick będę kopiował i wklejał , żadne cwaniactwo, zwykła pomyłka. No to właśnie tu się różnimy, podejściem do aborcji, małżeństw homoseksualnych, oceną sytuacji gospodarczej. Nie wszyscy muszą mieć takie same poglądy na różne tematy, to chyba nic złego. Ja wolę Polskę "średniowieczną", Ty "nowoczesną", a będzie taka, jaką będzie chciała większość społeczeństwa, mam nadzieję, że polskiego społeczeństwa.

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-13 18:27:08 | Zgłoś naruszenie

dobre, dobre, to też jest dobre: https://wiadomosci.wp.pl/walka-z-pedofilia-w-kosciele-twa-papiez-wyrzuca-kolejnych-biskupow-6305536312780417a

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 18:24:29 | Zgłoś naruszenie

oczywiście, bowiem królestwo, o którym mówi KK jest " nie z tego świata ". Ale żeby budować tu rzeczywisty, dobry świat dla ludzi, trzeba dążyć do poznania prawdy, jak napisano "a prawda was wyzwoli ". Dobre, co? Ale nie moje

Podpis: enre
Dodano: 2018-10-13 18:21:42 | Zgłoś naruszenie

@ enre no to przynajmniej się w jednym zgadzamy, mi ogólnie zależy na ograniczeniu wpływów KK na zbyt wiele aspektów życia w kraju, to nie jest zdrowa sytuacja ale to temat na odrębną dyskusję. Co do filmu, to tylko taki zabieg artystyczno społeczny, jak najbardziej mający niestety uzasadnienie i zakorzenienie w naszej rzeczywistości, taki film po prostu musiał powstać.

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 18:13:46 | Zgłoś naruszenie

ok, ale rozmawiamy o stanie na dzień dzisiejszy, żeby nie gdybać; jak to się ma do obrazu KK w "Klerze" ? Nijak. Uwierz, mnie zależy bardziej niż Tobie aby w....ć wszystkich zboczeńców z KK.

Podpis: enre
Dodano: 2018-10-13 18:05:51 | Zgłoś naruszenie

@mad, i jak jeszcze raz napiszesz "Perturdo" to się pogniewamy i zacznę używać dosadnego języka, nie myśl, że jesteś taki cwany :)

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 18:04:51 | Zgłoś naruszenie

@mad, aktualne wyniki gospodarcze to rezultat wyjątkowej koniunktury oraz starań poprzednich rządów, co ty myslisz, że dopiero co pIS przyszło i w Polsce mosty powstały hahahahah :D - no tak to przedstawiają, to jest populizm w najczystszej postaci, zwykła kłamstwa, niestety wielu prostych ludzi sie na to łapie - to przykre. A co komu przeszkadzają małżenstwa homoseksualne, jakoś w innych krajach są i te kraje nie padły, dobrze funkcjonują? Aborcja powinna być na życzenie kobiety - koniec kropka, nikt nie ma prawa za nią o tym decydować - NIGDY. Jesli będziesz tego ograniczał w Polsce to zrobią to same narażając się na powikłania albo pojadą do Holandii, zapłacą i tam zrobią - czy to tak ciężko ogarnąć? No kuzwa, jeśli dla ciebie TVP ma coś wspólnego z demokracją to ja jestem święty XD

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 18:00:17 | Zgłoś naruszenie

to dlaczego księża pedofile nie są w jawnym rejestrze? komu zależy na kryciu ich? jeżeli w KK pojawiają się "przbierańcy" to chyba kościołowi powinno najbardziej zależeć na znajdowaniu takich i wydawaniu ich odpowiednim organom -o to cały czas chodzi, zmowa milczenia. Co do ilości księży pedofilów z mapy to pamiętaj, że dane cały czas spływają, ludzie przestają się bać i zaczynają mówić. Równie ciekawe są dane a propos religii w szkołach publicznych wyrażnie widać, że ponad połowe Polaków tego nie chce, dlaczego rodzice katolicy nie posyłają po prostu wsoich dzieci do szkół katolickich albo dlaczego lekcje religii nie mogą być dla nich organziowane w kościołach, przecież po to są?

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 17:54:01 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter