reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest piątek, 14 grudnia. Imieniny Alfreda, Izydora, Alfredy.
reklama
reklama
reklama

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Dodano: 2018-10-11 06:20:09 | Komentarzy: 251 | Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (251)

awet te staruchy nie zakrzyczą tego ze duza grupa kleru to pe//ły i ci co z dziecmi

Podpis: olam
Dodano: 2018-10-18 17:43:57 | Zgłoś naruszenie

Ten zw, to taki renifer ? niby koń, niby łoś charakteryzujący się długimi rogami u samców, co sugeruje, że jego samica nie potrafi dochować wierności.

Podpis: Sowiecki Diabeł
Dodano: 2018-10-18 13:36:42 | Zgłoś naruszenie

do przedmówcy -Właśnie jestem po lekturze Le Monde - na Grenlandii pewien sklepikarz regularnie gwałcił swoją pomocnicę i była z nim w ciąży !

Podpis: tim
Dodano: 2018-10-18 10:00:19 | Zgłoś naruszenie

Właśnie jestem po lekturze NIE. W Afryce w jednym tylko zakonie 27 zakonnic było w ciąży z ... księżmi. Jak przełożony zgłosił to Watykanowi to zmieniono zwierzchnika a nie ukarano księży. W Indiach biskup regularnie gwałcił pewną zakonnicę.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-10-18 00:47:44 | Zgłoś naruszenie

dlaczego nazwa najwiekszej firmy w goszczu jest zbanowana na mojej oleśnicy?? czyzby acta 2 ?? czy dla potrzeb kampani pan burmistrz tyardogóry zablokował? czyzby MO bierze kasę za banowanie?

Podpis: ccc
Dodano: 2018-10-17 11:58:17 | Zgłoś naruszenie

https://wiadomosci.wp.pl/sejmowa-komisja-ds-pedofilii-w-kosciele-polacy-zabrali-glos-6305992998209665a Demokracja

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-15 11:29:49 | Zgłoś naruszenie

@mad dlatego właśnie czyni cię to okrutnikiem, sadystą, mordercą i bandytą, bo tylko tacy ludzie głosują na PiS

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-15 10:37:31 | Zgłoś naruszenie

@Iksde, dlatego ja głosuję na PiS...

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-15 08:21:07 | Zgłoś naruszenie

@mad - Katolicyzm, patriotyzm i tradycjonalizm to niebezpieczne i szkodliwe wartości, a moralność jest relatywna i każdy ma swoją własną

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-15 07:31:15 | Zgłoś naruszenie

Wrogowie Polski to PiS, prawica, katolicy, konserwatyści, tradycjonaliści, patrioci i nacjonaliści

Podpis: Przyjaciel Polski
Dodano: 2018-10-15 07:28:53 | Zgłoś naruszenie

Smarzowski nie pluje tylko krytykuje to co powinno być krytykowane - patologię w KK. A KK tym plakatem udowadnia, że jest bandą tchórzy, którzy zamiast zająć się swoimi pedofilami wolą chować się za plecami Wojtyły - znaj proporcje mocum panie...

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 23:27:15 | Zgłoś naruszenie

Pluć na kler może jakikolwiek smorzawski ale obrona kleru to coś niestosownego, to polityka w kościele. Ot i cała argumentacja marksistowska.

Podpis: Moni
Dodano: 2018-10-14 23:24:28 | Zgłoś naruszenie

@obłódnik, to taki typowy dualizm arbitracyjny, że to tak ładnie ujmę, naszej prawej strony; - wszyscy sędziowie to złodzieje ale oczywiście nie wszyscy księża to pedofile, za PO były "taśmy prawdy" a dziś to już tylko "odgrzewane kotlety", jak Kali brać - dopsz, Kalemu brać - nie dopsz - taka dziecinada PISowska :D

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 22:45:20 | Zgłoś naruszenie

A plakaty z wyskrobanymi płodami, to dobrze, a o FUNKCJONARIUSZACH kk, to źle.

Podpis: Obłódnik
Dodano: 2018-10-14 17:59:21 | Zgłoś naruszenie

Wystarczy poczytać o wartościach masońskich. To nie jest nic złego. To jest dzisiejszy - moralny Świat.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 14:56:59 | Zgłoś naruszenie

Hahahah akurat z ciekawości wygooglałem to hasło o Bermanie i wszedłem na pierwszą stronę jaka wyskoczyła, wyglądała na jakąś mocno prawicową, tekst ogólnie o tajnych instrukcjach zniewolenia narodu polskiego przez Żydów za komuny. Jak to czytałem to miałem PIS przed oczami cały czas :D ale najsmiesznieszy był baner na górze strony z cytatem Edwarda Abbeya; Prawdziwy patriota musi być zawsze gotowy do obrony swojej ojczyzny przed jej rządem . - jakie to prawdziwe XD tekst był opublikowany w 2013 więc autor pewnie nie zakładał, że pewne cytaty mogą mieć wartość ponadczasową XD. jęsli zaś chodzi o same zasady zniewolenia - to wygląda na prymitywną prowokację....no chyba, że masoni i illuminaci faktycznie rządzą światem - cholera wie :)

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 13:58:01 | Zgłoś naruszenie

@Psikuta, masz rację, nie rozumiem i nie będę zagłębiał się nad teorią zniewalania narodu według instrukcji z roku 1947.

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-14 10:57:16 | Zgłoś naruszenie

Bermana .sorki

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 08:08:14 | Zgłoś naruszenie

A ja wam polecam poczytać o 45 zasadach zniewolenia polskiego narodu. Instrukcja Hermana z z 1947 roku. My polacy mamy i zawsze będziemy mieli palec w D.upie. Jesteśmy tępym narodem , myślimy sobie PIS-PO-SLD-ITD... a to są cały czas ci sami ludzie. Mad i ryś tego nigdy nie zrozumie.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 08:07:20 | Zgłoś naruszenie

Jakie to piękne, kiedy coraz więcej ludzi w tym kraju dostrzega jaki KK to jest syf i nie boi się o tym mówić. Pozamykać kościoły,synagogi,meczety i cerkwie! Tylko pogaństwo zapewni Europie dalsze istnienie.

Podpis: typowy hejter
Dodano: 2018-10-14 01:36:00 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter