Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
KWW z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Bogdana Kobiałki 2006
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 15 października. Imieniny Jadwigi, Teresy, Zoriana.
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Dodano: 2018-10-11 06:20:09 | Komentarzy: 246 | Kategoria: Aktualności
Kontrowersyjny plakat, będący odniesieniem do filmu "Kler", pojawił się przy kościele NMP Fatimskiej w Oleśnicy. Archidiecezja przyznaje, że jego przesłanie rozmija się z naukami Kościoła.


Kontrowersyjny plakat podzielił wiernych

Kontrowersyjny plakat przy kościele

Niedawno w gablocie przy kościele NMP Fatimskiej pojawił się plakat, będący oczywistym odniesieniem do plakatu filmu pt. "Kler" Wojtka Smarzowskiego. Wydawnictwo spod świątyni pochodzi z "Gazety Polskiej".

Widnieje na nim hasło "Kler - nasz skarb w walce z komunizmem, nazizmem, LGBT i islamistami", a całość zilustrowano zdjęciami znanych duchownych - papieża Jana Pawła II, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Maksymiliana Kolbe i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Uważamy, że kościół nie powinien być miejscem do walki, tylko do dialogu i pojednania. To nie miejsce na takie treści, nawet dla osób, które nie zgadzają się z przesłaniem filmu "Kler" - komentują wierni.


Treści pojawiły się w kościelnej gablocie

Pytania do proboszcza i archidiecezji

Pytania w sprawie plakatu wysłaliśmy do parafii zarządzanej przez księdza proboszcza Jana Kudlika oraz do Archidiecezji Wrocławskiej.

W wiadomości zapytaliśmy m.in. czy Kościół katolicki utożsamia się z treściami z plakatu, czy jest przeciwny ruchom LBGT, a także na przykładzie filmu "Kler" - czy problemem jest mówienie o bolączkach Kościoła, czy też same jego bolączki.

"Przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego"

Obszerną odpowiedź otrzymaliśmy jedynie z archidiecezji. - Szczegółowe ustosunkowanie się do Pana pytań wymagałoby w wielu punktach napisania obszernych referatów, które - jak podpowiada mi doświadczenie - nie znalazłyby się w całości w przygotowywanym przez Pana materiale. Odniosę się do najbardziej oczywistych kwestii. Jeśli natomiast chciałby Pan przygotować materiał o nauczaniu św. Jana Pawła II nt. komunizmu, stosunku Kościoła rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich tudzież kwestii homoseksualizmu jestem otwarty na pytania i bardzo chętnie udostępnię stosowne materiały - napisał ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

- Plakat nie jest artykułem ani większą formą literacką, by obszernie i dokładnie wyrazić myśli autora. Siłą rzeczy musi on używać skrótów myślowych, haseł, które są nośne i innych form, które przyciągną uwagę odbiorcy. O ile pierwsza część prezentowanej formy jest niezwykle cenna. Przedstawieni bowiem na plakacie święci oraz sługa Boży są niewątpliwie skarbem Kościoła, o tyle druga zawiera niefortunne określenie. Zadaniem Kościoła nie jest walka z człowiekiem, nawet jeśli ten grzeszy i błądzi. W tym kontekście można powiedzieć, że na pewno przesłanie plakatu rozmija się z nauczaniem Kościoła katolickiego. Śledząc nauczanie ostatnich papieży i oficjalne dokumenty Kościoła widzimy, że w stosunku do wyznawców islamu Kościół wychodzi z inicjatywą dialogu, polecając traktowanie tych osób z szacunkiem. Nie można także mówić absolutnie o walce z osobami o skłonnościach homoseksualnych. O ile akty homoseksualne są nie do pogodzenia z Pismem Świętym i nie do zaakceptowania przez Kościół, o tyle osoby o takich skłonnościach powinno się traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, unikając wobec nich jakichkolwiek oznak dyskryminacji. Pozwolę sobie zwolnić się z odpowiedzi na temat filmu "Kler". Obrazu nie widziałem. Znam jednak poprzednie filmy Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Drogówka") i wiem, że film fabularny nie jest filmem dokumentalnym. Reżyser może sobie tutaj pozwolić na pewne przejaskrawienia, jednostronne spojrzenie, czego doświadczamy w obrazach, które wyszły spod ręki wspomnianego reżysera. Trudno tłumaczyć się z treści filmu fabularnego. To trochę tak, jakby kazać tłumaczyć się wszystkim małżeństwom, że ich wesela nie wyglądały tak, jak w filmie Smarzowskiego - dodał.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorzadowy Powiatu Olesnickiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Oleśnica Razem Michała Kołacińskiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (246)

https://wiadomosci.wp.pl/sejmowa-komisja-ds-pedofilii-w-kosciele-polacy-zabrali-glos-6305992998209665a Demokracja

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-15 11:29:49 | Zgłoś naruszenie

@mad dlatego właśnie czyni cię to okrutnikiem, sadystą, mordercą i bandytą, bo tylko tacy ludzie głosują na PiS

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-15 10:37:31 | Zgłoś naruszenie

@Iksde, dlatego ja głosuję na PiS...

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-15 08:21:07 | Zgłoś naruszenie

@mad - Katolicyzm, patriotyzm i tradycjonalizm to niebezpieczne i szkodliwe wartości, a moralność jest relatywna i każdy ma swoją własną

Podpis: Iksde
Dodano: 2018-10-15 07:31:15 | Zgłoś naruszenie

Wrogowie Polski to PiS, prawica, katolicy, konserwatyści, tradycjonaliści, patrioci i nacjonaliści

Podpis: Przyjaciel Polski
Dodano: 2018-10-15 07:28:53 | Zgłoś naruszenie

Smarzowski nie pluje tylko krytykuje to co powinno być krytykowane - patologię w KK. A KK tym plakatem udowadnia, że jest bandą tchórzy, którzy zamiast zająć się swoimi pedofilami wolą chować się za plecami Wojtyły - znaj proporcje mocum panie...

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 23:27:15 | Zgłoś naruszenie

Pluć na kler może jakikolwiek smorzawski ale obrona kleru to coś niestosownego, to polityka w kościele. Ot i cała argumentacja marksistowska.

Podpis: Moni
Dodano: 2018-10-14 23:24:28 | Zgłoś naruszenie

@obłódnik, to taki typowy dualizm arbitracyjny, że to tak ładnie ujmę, naszej prawej strony; - wszyscy sędziowie to złodzieje ale oczywiście nie wszyscy księża to pedofile, za PO były "taśmy prawdy" a dziś to już tylko "odgrzewane kotlety", jak Kali brać - dopsz, Kalemu brać - nie dopsz - taka dziecinada PISowska :D

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 22:45:20 | Zgłoś naruszenie

A plakaty z wyskrobanymi płodami, to dobrze, a o FUNKCJONARIUSZACH kk, to źle.

Podpis: Obłódnik
Dodano: 2018-10-14 17:59:21 | Zgłoś naruszenie

Wystarczy poczytać o wartościach masońskich. To nie jest nic złego. To jest dzisiejszy - moralny Świat.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 14:56:59 | Zgłoś naruszenie

Hahahah akurat z ciekawości wygooglałem to hasło o Bermanie i wszedłem na pierwszą stronę jaka wyskoczyła, wyglądała na jakąś mocno prawicową, tekst ogólnie o tajnych instrukcjach zniewolenia narodu polskiego przez Żydów za komuny. Jak to czytałem to miałem PIS przed oczami cały czas :D ale najsmiesznieszy był baner na górze strony z cytatem Edwarda Abbeya; Prawdziwy patriota musi być zawsze gotowy do obrony swojej ojczyzny przed jej rządem . - jakie to prawdziwe XD tekst był opublikowany w 2013 więc autor pewnie nie zakładał, że pewne cytaty mogą mieć wartość ponadczasową XD. jęsli zaś chodzi o same zasady zniewolenia - to wygląda na prymitywną prowokację....no chyba, że masoni i illuminaci faktycznie rządzą światem - cholera wie :)

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 13:58:01 | Zgłoś naruszenie

@Psikuta, masz rację, nie rozumiem i nie będę zagłębiał się nad teorią zniewalania narodu według instrukcji z roku 1947.

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-14 10:57:16 | Zgłoś naruszenie

Bermana .sorki

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 08:08:14 | Zgłoś naruszenie

A ja wam polecam poczytać o 45 zasadach zniewolenia polskiego narodu. Instrukcja Hermana z z 1947 roku. My polacy mamy i zawsze będziemy mieli palec w D.upie. Jesteśmy tępym narodem , myślimy sobie PIS-PO-SLD-ITD... a to są cały czas ci sami ludzie. Mad i ryś tego nigdy nie zrozumie.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-10-14 08:07:20 | Zgłoś naruszenie

Jakie to piękne, kiedy coraz więcej ludzi w tym kraju dostrzega jaki KK to jest syf i nie boi się o tym mówić. Pozamykać kościoły,synagogi,meczety i cerkwie! Tylko pogaństwo zapewni Europie dalsze istnienie.

Podpis: typowy hejter
Dodano: 2018-10-14 01:36:00 | Zgłoś naruszenie

wystarczyłoby po polsku

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-14 00:11:32 | Zgłoś naruszenie

tak toczno, towariszcz, zrobimy porządek z klechami po naszemu, po sowiecku

Podpis: eh
Dodano: 2018-10-13 22:10:12 | Zgłoś naruszenie

Żadnej ulgi. Kler ze szkół won ! Zerwać konkordat ! Odsunąć kler od państwowej kasy, bo to zbrodniarze obcego państwa! W chrześcijaństwie katolicyzm to zbrodnicze wyznanie, co łatwo wykazać. Kościół kat. to pogarda dla rozumu !

Podpis: kuria wasza mać
Dodano: 2018-10-13 22:04:28 | Zgłoś naruszenie

@mad, no nie wiem, może masz jakieś mroczne alter ego :) chociaż bardziej obstawiam rysia, to w jego stylu, poza tym za cicho ostatnio siedział, może przeszedł do podziemia XD

Podpis: Perturabo
Dodano: 2018-10-13 21:51:51 | Zgłoś naruszenie

@Perturabo, pytasz mnie, czy ja zamieszczam te wpisy o "świniach na Klerze"? Oczywiście, że nie. Nie wiem skąd takie przypuszczenia.

Podpis: mad
Dodano: 2018-10-13 21:43:18 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (43), Motoryzacja (11), Nauka (4), Praca (64), Usługi (22), Zwierzęta (6), Inne (11)
Dodaj ogłoszenie
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwosc
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego
reklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Nowy wiadukt i brak chodnika
"Jak nie ma chodnika..."~Olek
reklama
Kalendarium
21.10.2018 o godz. 07:00
Wybory samorządowe
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter