reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 19 listopada. Imieniny Elżbiety, Seweryny, Salomei.
reklama
reklama
reklama

Hakerzy, wirus i okup!

Dodano: 2018-08-13 08:02:01 | Komentarzy: 123 | Kategoria: Aktualności
MojaOlesnica.pl ujawnia, że system starostwa został przejęty przez hakerów, którzy domagają się okupu. Nie wiadomo natomiast, czy doszło do wycieku danych osobowych mieszkańców.


Cyberprzestępcy przejęli co najmniej jeden komputer starostwa, przez co unieruchomiony został jeden z kluczowych systemów. Czy dane mieszkańców są bezpieczne?

MojaOlesnica.pl ujawnia: cyberatak na starostwo!

Kilka dni temu na łamach portalu MojaOlesnica.pl informowaliśmy, że nie działa Zintegrowany System Informacji Przestrzennej, który należy do Starostwa Powiatowego w Oleśnicy (więcej). Kosztował on 2,6 mln złotych.

W toku dziennikarskiego śledztwa MojaOlesnica.pl dotarł do informacji, że przyczyną przerwy prawdopodobnie jest nieopatrzne uruchomienie przez pracownika starostwa wirusa-trojana, prawdopodobnie o nazwie Petya lub Hermes, który zaszyfrował i zablokował co najmniej jeden z kluczowych komputerów, domagając się zapłaty okupu pewnej kwoty w wirtualnej walucie w zamian za przywrócenie funkcjonalności.

Sposób zarażenia nie jest znany, ale można przypuszczać, że ktoś mógł otworzyć e-mail z podejrzanym załącznikiem. Jest to najczęstsza forma instalacji niechcianego oprogramowania.

Co z danymi osobowymi? I czy można było tego uniknąć?

Warto podkreślić, że na części komputerów, w tym także w samym ZSIP-ie, mogą znajdować się wyjątkowo wrażliwe dane osobowe mieszkańców powiatu oleśnickiego. Ich dostęp przez wirusa, a w domyśle - przez hakerów, będących twórcami złośliwego programu, wydaje się być w tym przypadku oczywisty. W efekcie może dojść do wykorzystania danych w niepożądany sposób.

Przez cały czas starostwo nie odniosło się do tej sprawy, jak również nie poinformowało mieszkańców o tym poważnym problemie. - Wygląda na to, że starostwo zupełnie nie wie, co w tym przypadku robić - mówi nasz informator.

To w połączeniu z niefrasobliwością przy zainfekowaniu wirusem poprzez ewentualne otwarcie podejrzanej wiadomości, daje obraz nieprzygotowania urzędu na cyberataki.

Policja odsyła do starostwa, które nabrało wody w usta

Sprawą zajęła się policja, której przedstawiciele z pytaniami kierują nas z powrotem do urzędników. - Proszę w tej sprawie kontaktować się ze starostwem - uciął asp. szt. Sławomir Gierlach z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Listę szczegółowych pytań, w tym także ewentualny o wyciek danych osobowych, możliwość zapłaty okupu i kwestie związane z podejściem do bezpieczeństwa przez urzędników, zapytaliśmy jeszcze w minionym tygodniu w starostwie. Odpowiedzi opublikujemy, jeśli tylko je otrzymamy.

Piotr Paszkowski

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (123)

O! tego jeszcze nie grali xD to ja bede dobry i podrzucę materiał jak sie chronic przed atakami https://www.alfatronik.com.pl/info/jak-zabezpieczyc-komputer-przed-hakerami/

Podpis: Avalon
Dodano: 2018-10-16 09:37:16 | Zgłoś naruszenie

@GeX Są niezatapialni tak samo jak był niezatapialny Karpienko kiedy działał w harcerstwie ...

Podpis: ReX
Dodano: 2018-08-17 19:06:15 | Zgłoś naruszenie

Ile jeszcze wstydu przyniesie nam para: starosta-vicestarosta??

Podpis: GeX
Dodano: 2018-08-17 16:34:20 | Zgłoś naruszenie

Oszołomy hitlerowsko-stalinowskie spod znaku kółka i krzyżyka wymyślają farmazony będące wprost cytatami z z pism ich idola czyli Breivika.Jedyne pożary i podpalenia powodują biali neonaziści na harlejach będący członkami gangów motocyklowych będących postrachem całej Skandynawii.Oczywiście robią to w imię Południa i Ku Klux Klanu :)

Podpis: rezerwista
Dodano: 2018-08-17 10:39:35 | Zgłoś naruszenie

Hucpa,wiarołomstwo i oszustwo !

Podpis: prawdaWoczyKole
Dodano: 2018-08-17 10:36:05 | Zgłoś naruszenie

do zw Sfiksował. Masz urojenia Podobno za tym stoja islamiści. Ty podobno jesteś sprawny inaczej. W Oleśnicy też pewien debil podpalał auta. Złapany nie potrafił powiedzieć dlaczego. Poczytaj komunikaty policji w Olesnicy. Nie wolno wam nic robic. Bo włamia się do auta, bo okradna mieszkanie itp itd. W Olesnicy nie wejdziesz na praktycznie żadną klatkę schodową w dzień. Bo domofon. W Szwecji praktycznie wszystkie klatki są otwarte do 22. Dopiero później sazamykane i tzreba dzwonić. Wróć burku do tematu.

Podpis: zw/kowalski
Dodano: 2018-08-16 06:31:24 | Zgłoś naruszenie

Coś czuję, że powiat cichaczem chciał po prostu podmienić nowy dysk z systemem i danymi od firmy która to wykonała - jak gdyby nigdy nic - było, nie było ale znowu jest. Nikt nie miał się o tym dowiedzieć... ale nie wyszło. Sami nie zrobili backupu (powiat) a jak wiadomo prywatne firmy trzymają takie rzeczy u siebie w razie czego. Tylko dane będą trochę nieaktualne. Pytanie tylko: Ile będzie kosztować taka operacja? A może za darmo z obietnicą przyszłej współpracy?

Podpis: Adam
Dodano: 2018-08-15 22:15:34 | Zgłoś naruszenie

Fachowiec od cyberataków - Gierlach.

Podpis: hgw
Dodano: 2018-08-15 18:25:16 | Zgłoś naruszenie

Czas ucieka pieklo czeka!

Podpis: drugi sektor
Dodano: 2018-08-15 12:10:59 | Zgłoś naruszenie

To nie był żaden cyberatak. To brak rozumu u osób korzystających z maila. Zewsząd się słyszy - nie znasz adrestata maila, nie otwierasz. Nie jesteś pewien, piszesz na ten adres. Proste i skuteczne. Olesnica nie potrafi poruszać się po drogach autostradach chodnikach a teraz wychodzi że nie wiecie jak odebrać maila. Przeproście a zajmę się Wami

Podpis: Ajron
Dodano: 2018-08-15 11:41:45 | Zgłoś naruszenie

Po masowych pożarach w Szwecji, za którymi częściowo mogli stać islamiści, teraz płoną samochody. W poniedziałek wieczorem spłonęło tam aż 80 samochodów w wyniku wojny gangów. Samochody płonęły w kilku szwedzkich miastach: Malmö, Helsingborgu i Göteborgu. Nieznani sprawcy podkładali ogień w wielu miejscach, powodując olbrzymie straty. Kraj znany ze swojej otwartości wobec imigrantów zbiera teraz żniwo. Na szczęście takie obrazki nie występują we Polsce, ale biorąc pod uwagę, że rząd otwiera drzwi na pracowników z krajów islamskich może się to niedługo zmienić.

Podpis: zw Sfiksiował
Dodano: 2018-08-15 10:10:52 | Zgłoś naruszenie

Aż dziw bierze , że to znów nie jest moja wina.

Podpis: zw/kowalski
Dodano: 2018-08-15 09:59:39 | Zgłoś naruszenie

a co na to Karasek???

Podpis: ???
Dodano: 2018-08-15 08:51:46 | Zgłoś naruszenie

A co na to Jarek P. Superinformatyk starostwa vel "Ja nie jestem od tego"? :D

Podpis: Buahaha
Dodano: 2018-08-14 22:51:56 | Zgłoś naruszenie

@master nie wiesz czemu? bo wyszlo szydlo z worka!

Podpis: gorszy sort
Dodano: 2018-08-14 22:11:02 | Zgłoś naruszenie

ciekwae czemu tyle postów wykasowano, uderz w stól...w starostwie komuś się tyłek pali.

Podpis: master
Dodano: 2018-08-14 15:05:05 | Zgłoś naruszenie

Może to kryptozlecenie dla Animy w letnią posuchę ?.

Podpis: Cyborg
Dodano: 2018-08-14 10:04:13 | Zgłoś naruszenie

Do Konstitution aleś ty chory z nienawiści, a może naćpany. W którym miejscu jest tu łamana konstytucja. No chyba w tym, że zabrano się za komuchów i kastę dotychczas nie rozliczaną. Zabierasz głos a nie znasz ortografii pewnie jak Twój ulubiony prezydent ,,bul,, a styl, ach szkoda czasu.

Podpis: polokokta
Dodano: 2018-08-14 08:09:24 | Zgłoś naruszenie

Jezu. Przecież to bez znaczenia. Opamietajcie się. Każdego dnia w tym kraju łamana jest kon sty tucja wszyscy razem kon-sty-tucja. Jak można łamać kon-sty-tucje. Narodzie czerwony obudź się. Koń-sty-tucja . Razem na placu wolności pokażmy Solidarność z miliardami protestujących wszyscy razem KON_STY-TUCJA !!!

Podpis: Konstitution
Dodano: 2018-08-14 05:56:42 | Zgłoś naruszenie

W starostwie zwykli użytkownicy pracują na koncie z uprawnieniami admina. Amatorzy.

Podpis: Idiota
Dodano: 2018-08-14 01:58:08 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter