reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 13 grudnia. Imieniny Łucji, Otylii, Włodzisławy.
reklama
reklama
reklama

Wyrok dla policjantów i brata

Dodano: 2018-07-19 06:13:30 | Komentarzy: 80 | Kategoria: Aktualności
Dwaj policjanci i brat jednego z nich zostali uznani winnych próby podmiany sprawcy kolizji drogowej w Cieślach. Wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnicy jest nieprawomocny.


Dwóch z trzech oskarżonych na jednej z rozpraw

Tajemnicza kolizja w Cieślach

W grudniu 2013 roku w Cieślach doszło do tajemniczej kolizji z udziałem trzech pojazdów. Jednym z nich miał kierować Michał G., funkcjonariusz oleśnickiej policji, który wtedy był w czasie wolnym od służby.

Prokuratura twierdziła, że mężczyzna zadzwonił do swojego brata, Pawła G. Sam Michał G. zgłosił się dopiero później na policję. Badanie wtedy wykazało, że był trzeźwy.

W międzyczasie o zajściu powiadomiono policjanta Tomasza P., który aktualnie znajduje się na emeryturze. Ten sam funkcjonariusz jest oskarżony w głośnej sprawie domniemanego brutalnego wymuszania zeznań wobec zatrzymanych (więcej).

Śledczy twierdzą, że podmienił on sprawcę kolizji z policjanta na jego brata, a dodatkowo fałszował dokumentację. Z lektury aktu prokuratury wynika, że chodziło o rzekome "przekroczenie uprawień lub niedopełnienie obowiązków", "tworzenie fałszywych dowodów" i "wyłudzanie poświadczenia nieprawdy". Podobne, lecz w nieco mniejszym zakresie zarzuty usłyszeli bracia G.

Skuteczna apelacja w sądzie

Sprawę najpierw prowadził SSR Rafał Płażewski. Policjanci Tomasz P. i Michał G. zostali całkowicie uniewinnieni. Sąd dał wiarę ich zeznaniom, podkreślając przy tym rolę zgromadzonego materiału dowodowego, głównie w postaci zeznań świadków.

Po skutecznej apelacji prokuratury, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia w oleśnickim sądzie (więcej).

Porównanie do gangu Olsena

W mowie końcowej Piotr Jaworski, Prokurator Rejonowy dla Wrocławia Krzyki-Wschód, porównał działalność trójki oskarżonych do gangu Olsena, znanej duńskiej komedii.

- Oskarżeni działali jak gang Olsena - prymitywnie i bez przemyślenia. Dlaczego ktoś pomyślał, że to się może udać? Proste wyjaśnienie - w idiotyzmie, głupocie - mówił. Wskazywał na "arogancję" i "bezczelność" w trakcie ich działań. - Na wsi może mówi się, że policja wszystko może i jest bezkarna. Wyrok powinien wskazywać, że tak nie jest - dodał i chwalił świadków za to, że odważyli się zeznawać przeciwko policjantom i bratu jednego z nich.

Reprezentujący oskarżonych adw. Piotr Hornung i adw. Aleksander Sikorski wnieśli o uniewinnienie swoich klientów. Pierwszy z nich wskazał na wątpliwości w tej sprawie - m.in. różniące się zeznania świadków czy danych z logowań telefonów komórkowych oskarżonych do poszczególnych stacji. - Sprawstwo zarzucanych czynów nie zostało wykazane dowodami - ocenił P. Hornung i pozytywnie ocenił wcześniejszy wyrok. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy to Paweł G. jest sprawcą kolizji - dopowiedział w imieniu swojego klienta A. Sikorski.

Nieprawomocny wyrok. Sąd skazał oskarżonych

Wczoraj wyrok ogłosiła SSR Dobromira Myszakowska, która uznała całą trójkę oskarżonych za winnych zarzucanym im czynów. Nie było ich tego dnia na sali.

Tomasz P. usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a bracia G. po sześć miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Tak jak chciał prokurator P. Jaworski. Dodatkowo wszyscy mają do zapłacenia po kilkaset złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

- W ocenie sądu, zeznania świadków nie budzą wątpliwości - tłumaczyła sędzia D. Myszakowska. Rozbieżność zeznań części z nich tłumaczyła upływem czasu i uznała, że nie mieli oni interesu, aby fałszywie oskarżać policjantów.

W uzasadnieniu wyroku wskazywała jednocześnie, że tłumaczenia oskarżonych nie były wiarygodne. Sędzia stwierdziła, że cała trójka działała wspólnie i w porozumieniu, aby ukryć rzeczywistego sprawcę kolizji.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do odwołania.

Piotr Paszkowski

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (80)

Powinien się wstydzić.

Podpis: Kasia
Dodano: 2018-07-26 22:19:06 | Zgłoś naruszenie

Nareszcie koniec tej nagonki

Podpis: Ol
Dodano: 2018-07-25 22:37:16 | Zgłoś naruszenie

Policjanci z olesnicy to banda debili doslownie bezuzyteczni ,rok temu ich kolega po fachu zabil zone i sprawa ucichla .Pracuja tam sami alkocholicy tzw.stroze prawa.Powinni zlikwidowac ten komisariat!

Podpis: Mietek
Dodano: 2018-07-25 14:56:24 | Zgłoś naruszenie

Dostanie awans

Podpis: Kia
Dodano: 2018-07-23 22:43:46 | Zgłoś naruszenie

Jada z psami!

Podpis: D1XXXXX
Dodano: 2018-07-23 14:30:01 | Zgłoś naruszenie

@hi,hi W każdym normalnym kraju a nie Domu Wariatów Polska każda służba miejska itp. ma szacunek na równi z "mundurówką",bo oni też nią są ponieważ reprezentują władze samorządowe w czynach a nie deklaracjach.W każdym laickim kraju najwyższą formą szacunku dla imigrantów jest właśnie zatrudnianie kao "śmieciarzy".Dzięki temu zostaje rozbita każda siatka donosicieli ponieważ oni mają zasadę,że swoje sprawy rozwiązują we własnym gronie a jak im "gumowe ucha" zaczynają robić "koło pióra" to w jedym szeregu idą Żydzi,Palestyńczycy,Turcy,Ormianie,Koreańczycy,Japończycy,Chińczycy,Hindusi itd. i razem "butują" soldateskę srającą na złotych nocnikach :-)

Podpis: strzelec Jelenia Góra/Powidz
Dodano: 2018-07-23 10:55:38 | Zgłoś naruszenie

@ryś Panie posterunkowy Rejonowej Komendy Milicji Obywatelskiej w Oleśnicy dopóki nie ma PRAWOMOCNEGO wyroku oraz danym delikwentem nie zainteresuje się "milicja w milicji" jest on "urlopowany" a następnie "funkcjonowany" zabierając minimum 5 etatów pracownikom cywilnym na "śmieciówkach" :-)

Podpis: strzelec_jg/powidz
Dodano: 2018-07-23 10:49:34 | Zgłoś naruszenie

@ ryś; a pracuje

Podpis: ...
Dodano: 2018-07-23 10:39:23 | Zgłoś naruszenie

Będą dawać medale stopnie i awanse.

Podpis: Tom
Dodano: 2018-07-23 10:34:01 | Zgłoś naruszenie

Do "Laik" NIE MOŻE

Podpis: ryś
Dodano: 2018-07-23 00:05:10 | Zgłoś naruszenie

Ten Tomasz P. to niezły przekręt widać.

Podpis: kgb
Dodano: 2018-07-23 00:03:40 | Zgłoś naruszenie

do hi, hi. Jakie szkoły konczyłeś? Kilka zdań zapisanych w jednym zdaniu. Brak przecinków, kropek. Debilu. Zakpiłem sobie z ciebie. Sprzatam po sobie i u siebie. Czytaj baranie ze zrozumieniem. Osoby nieporadne zyciowo to zostały w Polsce. Bo etat po znajomosci z królikiem. Popatrz tylko na zatrudnienie w Ratuszu. Mamusia w ZBK, synek pracował w dziale promocji miasta. Tatuś przewodniczacym rady a syn był zatrudniony w wydziale geodezji. Do tego dalsi lub bliżsi zastrudnieni w spółkach związanych z miastem. Ja jestem na swoim i czasami daję zatrudnienie innym. Pomijam ile setek tysięcy zostawiam w polskich firmach. Więc głupcze - ekonomia!!!????

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-07-22 22:29:06 | Zgłoś naruszenie

Hwdp

Podpis: Olesniczanin
Dodano: 2018-07-22 22:08:30 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-07-21 07:58:02 | Zgłoś naruszenie

Czy policjant z wyrokiem w zawieszeniu może nadal pełnić służbę? Proszę o rzeczową odpowiedź

Podpis: Laik
Dodano: 2018-07-20 23:08:09 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-07-20 23:00:22 | Zgłoś naruszenie

Nie mam nic do ludzi którzy sprzatają tam pod warunkiem że tą prace wykonywali w Polsce czy też studenci czy uczniowie ale ty nie wykonywałeś tej pracy w Polsce nie bedę pisał dlaczego z Polski wyjechałeś bo jesteś człowiekiem nieporadnym nie dajacym sobie radę i dlatego wyjechałeś z Polski zero pomysłów na życie i nie pisz głupot że sprzatając na zachodzie żyjesz tam godziwie zastanów się co piszesz co do policjantów w tym przypadku nie zabieram głosu bo nie wiem o co chodzi jeżeli są winni to ich postepowania nie popieram .Chciałbym doczekać zebyś coś napisał pozytywnie i Polsce i Polakach jeżeli się nim czujesz Szwedem nigdy nie bedziesz choćbyś miał nawet obywatelstwo.Pozdrawiam.

Podpis: hi,hi
Dodano: 2018-07-20 22:49:37 | Zgłoś naruszenie

A co robią teraz?

Podpis: Kot
Dodano: 2018-07-20 22:38:49 | Zgłoś naruszenie

do hi, hi. Skup się mały człowieczku lub policjanciku na treści artykułu. Sad wyraxnie ocenił patologię jaka zdarzyła się w policji w Oleśnicy. To co zrobili policjanci w tym konkretnym przypadku to typowe policyjne sqwysyństwo. I słusznie ktos zauważył. Zdarzenie było prawdopodobnie po pijaku i taki potencjalny morderca nadal bedzie prowadził auto. Tylko wam wspólczuc jakości policji i społeczeństwa.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-07-20 22:32:19 | Zgłoś naruszenie

do hi, hi. A czym czyszczenie kibli w Szwecji różni się od czyszczenia kibli w Polsce? Czym praca na zmywaku w Anglii różni się od pracy na zmywaku w Polsce? Tu i tu trzeba pracowac na zmywaku i czyścic kible. Tylko pracujac w Pl na zmywaku lub sprzatając tzw WC wegetujesz a na Zachodzie Europy żyjesz godziwie. Oczywiście ja nie widze nic złego w tym, że sprzatam swoję WC sam. :-)

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-07-20 22:29:20 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter