reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 13 grudnia. Imieniny Łucji, Otylii, Włodzisławy.
reklama
reklama
reklama

Zdjęcia martwych płodów są legalne

Dodano: 2018-07-16 13:18:14 | Komentarzy: 313 | Kategoria: Aktualności
Oleśnicki sąd uznał, że zdjęcia płodów, które pojawiły się jesienią ubiegłego roku we wsi Spalice, nie były nieprzyzwoite. Tym samym nie ukarano nikogo z fundacji "Pro - prawo do życia".


Dobór zdjęć na billboardach wzbudza kontrowersje. W ten sposób fundacja "Pro - prawo do życia" domaga się zaprzestania dokonywania wszelkich aborcji m.in. w oleśnickim szpitalu

Jesienią ubiegłego roku policja otrzymała zgłoszenie od Michała Karasia, przewodniczącego lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dotyczyło ono zdjęć martwych płodów, wykorzystanych w antyaborcyjnej akcji billboardowej fundacji "Pro - prawo do życia" we wsi Spalice, przy wlocie do Oleśnicy.

- Umieszczone na billboardzie zdjęcia martwych płodów zawierają nieprzyzwoite treści szczególnie dla dzieci. W sposób rażący odbiegają bowiem od zasad zachowania powszechnie przyjętych i akceptowanych w miejscach publicznych. Bez względu na temat, które poruszają nie powinny one tam się pojawić. Należy zgodzić się z twierdzeniem, że treści uwidocznione na zdjęciach nie są przyzwoite, szczególnie gdy ich odbiorcami są osoby, które oglądania tego typu treści sobie nie życzą, nie mówiąc już o dzieciach. Należy więc zadać pytanie, czy treść uwidocznioną na fotografiach można wręczyć na przykład siedmioletniej dziewczynce i uznać, że są to treści przyzwoite? Jeżeli nie, moim zdaniem materiały te należy uznać za objęte przepisem art. 141 Kodeksu wykroczeń, gdyż również dzieci mają dostęp do takich materiałów umieszczonych w miejscu publicznym - napisał M. Karaś.

Policja skierowała do Sądu Rejonowego w Oleśnicy wniosek o ukaranie przedstawiciela fundacji "Pro - prawo do życia". SSR Joanna Frąckiewicz wydała wyrok, który jest prawomocny.

- Zamieszczone przez obwinionego na banerach fotografie w istocie mogą wywoływać u odbiorców negatywne odczucia, jednak przypisywanie im kategorii nieprzyzwoitości nie jest uzasadnione. Z uwagi na tematykę mogą być szokujące oraz wywoływać negatywne skojarzenia, jednak kryterium nieprzyzwoitości, jako to które obejmuje lekceważenie uczuć innych ludzi oraz wywołująca oburzenie społeczne nie ma zastosowania w danym stanie faktycznym. Tak więc podsumowując działania obwinionego, rodzaj podjętych czynności oraz sposób realizacji swojego prawa do wyrażania opinii nie wyczerpują znamienia nieprzyzwoitości na gruncie art. 141 k.w., a tym samym nie doszło do naruszenia tego przepisu. Na marginesie wskazać należy, iż art. 54 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwanie i rozpowszechniania informacji. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Prawo to może być ograniczone wyłącznie w zakresie art. 10 ust. 2 cyt. Konwencji, a takie szczególne okoliczności w niniejszej sprawie bez wątpienia nie zachodzą - czytamy w uzasadnieniu.

Kontrowersyjna instalacja zniknęła, ale niedawno pojawił się nowy billboard, tym razem przy ulicy Dobroszyckiej. Fundacja "Pro - prawo do życia" organizuje też pikiety pod oleśnickim szpitalem, sprzeciwiając się aborcjom wykonywanym w placówce.

Co ciekawe, w sprawie wykorzystywania zdjęć płodów w kampanii, polskie sądy różnie odnoszą się do tej kwestii. W Internecie można znaleźć informacje prasowe o przyznaniu racji fundacji, a w innych przypadkach czytamy o "przekroczeniu przyjętych norm i zwyczajów".

rd

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (313)

Fundacja pro-prawo do życia to zwykłe szmaty, pachołki kleru. To dziadostwo należy tępić.

Podpis: fundacja pro do gazu
Dodano: 2018-07-30 19:01:39 | Zgłoś naruszenie

I proszę, jednak można. ttps://lodz.onet.pl/drastyczne-banery-na-pikiecie-antyaborcyjnej-jest-zawiadomienie-na-policje/h9sp7qm

Podpis: nl
Dodano: 2018-07-26 20:31:13 | Zgłoś naruszenie

@mad - Zamiast głosowania proponuję losowanie. Jakaś sprawiedliwość w końcu musi być.

Podpis: Prawo i Fart
Dodano: 2018-07-24 11:03:46 | Zgłoś naruszenie

Fotografie fotografiami a tam jest napis konkretnej placówki i można tak wg prawa? Dziwny powiat

Podpis: ppp
Dodano: 2018-07-23 23:11:20 | Zgłoś naruszenie

Idąc za ciosem, należało by pokazywać na bilbordach rozczłonkowane szczątki ludzkie podczas wypadków komunikacyjnych, aby dotrzeć zwłaszcza do młodych kierowców, zwłaszcza jednośladów. Ale to pewnie by się wielu nie spodobało, a szkoda!

Podpis: nik47
Dodano: 2018-07-23 22:46:10 | Zgłoś naruszenie

Julciu, obrażasz sędzię Joannę Frąckiewicz tylko dlatego, że ci się wyrok nie podoba !! Innym się podoba i co, mamy zrobić głosowanie?

Podpis: mad
Dodano: 2018-07-23 21:34:32 | Zgłoś naruszenie

Sądy w rękach PIS-u !!!!!!!!!! więc jakiego innego wyroku można się było spodziewać.!!!!Władza może tyle na ile jej ludzie pozwolą.Jak widać pozwalają na wszystko łykają jak pelikany wszystko co niesie tak zwana dobra zmiana. I nawet mi ich nie żal tej szarej,biednej masy, bo przecież dostają swoje 500+ !!!!!!!!!. NIECH ŻYJE BAL........

Podpis: Julka
Dodano: 2018-07-23 12:56:06 | Zgłoś naruszenie

@kuria twoja mać Jako członek Podwórkowych Kółek Różańcowych Rodziny Radia Maryja oraz członek Klubu Czytelników Gazety Polskiej a także zwolennik wprowadzenia poprzez konstytucję teokracji w Polsce masz absolutne prawo do "pęknięcia żyłki pierdzącej" :-)

Podpis: kruszyciel_krucht
Dodano: 2018-07-21 19:14:10 | Zgłoś naruszenie

Właśnie, dobre pytanie; czy te plakaty są jeszcze dostepne w wyskokiej roździleczości i na paierze kredowym bo chciałem z kolegą księdzem wernisaż urządzić w jednym z przedszkoli katolickich, proszę o info.

Podpis: katolik artysta
Dodano: 2018-07-21 17:33:01 | Zgłoś naruszenie

Czy są jeszcze gdzieś te plakaty?

Podpis: wojewódka
Dodano: 2018-07-21 08:10:29 | Zgłoś naruszenie

HomoHominiLupusEst masz kompletnego pierdolca. Jesteś śmieć i katomatoł.

Podpis: kuria twoja mać
Dodano: 2018-07-20 22:58:32 | Zgłoś naruszenie

A co by powiedziała pani sedzia gdyby taki plakat powieszono jej na przeciw okna. Takim widokiem na prawde mozna sie delektować. Pani sedzia zapomniała, ze ze względu na zbyt drastyczne zdjęciam i opisy zlikwidowano miesięcznik czy tygodnik ZŁY.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-07-20 22:46:43 | Zgłoś naruszenie

@Monika Lipiec Edmundowicz Putinowicz Astrachański jest byłym oficerem politycznym WP,toteż ma odpowiednie kwalifikacje do sekowania degrengolady państwa polskiego poprzez wiernopoddańcze pisanie ustaw pod dyktando Watykanu :-)

Podpis: HomoHominiLupusEst
Dodano: 2018-07-20 18:42:11 | Zgłoś naruszenie

AKCJA BILBORDOWA O PEDOFILLI KSIĘŻY - LOAKALIZACJA - PRZED KAŻYM KOŚCIOŁEM I SZKOŁĄ KATOLICKĄ - START - WRZESIEŃ.

Podpis: sołtys
Dodano: 2018-07-20 06:08:21 | Zgłoś naruszenie

Nie wytrzymałam i się odzywam, bo ktoś napisał co ja na to, czyli na to co napisał Pan Edmund. A ja na to, że to najmądrzejszy facet i z jajami (przepraszam Panie Edmundzie, choć jak Pana znam, to prawda i na pewno nie obelga). Piszecie tyle, a nie zrozumieliście myśli Pana Edmunda, a ona wygląda następująco i zawarł ją w słowach: "Jeśli nie zrozumiemy, że problem aborcji to wyłącznie interes biskupów, to zawsze będziemy uważani za idiotów. Przecież ci nienasyceni dranie wspierają ustawę "Zatrzymaj aborcję". A resztę przeczytajcie w oryginalnym tekście (2018-07-18 22:04:58). Ależ wywołał Pan Edmund reakcję, szkoda tylko, że ze strachu nikt nie chce ocenić złodziei ludzkiej godności, biskupów, a godności kobiet przede wszystkim ! Panie Edmundzie dzięki ! Kocham Pana !

Podpis: Monika Lipiec
Dodano: 2018-07-19 19:50:35 | Zgłoś naruszenie

to jest włąsnie nekanie a nie wolność wypowiedzi jak ktoś to już tutaj zauważył, inteligentny człowiek widzi róznicę, niestety żyjemy w pislandowym ciemnogrodzie, tępakami łatwiej sterować.

Podpis: Ordo Heretico Degeneratio
Dodano: 2018-07-19 19:43:17 | Zgłoś naruszenie

Pisanie o tragedii i traumie czy nawet zniechęcanie do aborcji to jedno a zastraszanie lekarzy agresywnymi pikietami pod szpitalami i epatowanie drastycznymi treściami w przestrzeni publicznej to drugie.

Podpis: henio
Dodano: 2018-07-19 19:41:37 | Zgłoś naruszenie

Psychiatrzy i psycholodzy nie są zgodni, czy aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety, która jej się poddała (w stosunku do których w 1981 psycholog Vincent Rue ukuł pojęcie nieuznawanego do dziś przez medycynę i psychiatrię post-abortion syndrome ? "zespołu poaborcyjnego"). Psychiatrzy dyskutują, czy gorsze następstwa mogą mieć ewentualne negatywne skutki psychiczne wynikające z niechcianej lub nieuświadomionej ciąży, czy też skutki jej przerwania. Opublikowany w 2008 roku w Contraception 20-letni przegląd piśmiennictwa wykazał, że w badaniach, które autorzy przeglądu uznali za poprawnie wykonane, nie było zależności pomiędzy dokonaniem aborcji a zdrowiem psychicznym po wielu latach od aborcji (lub zależność była mała); równocześnie badania o złej jakości metodologicznej często postulowały taką zależność[74]. Z kolei przegląd badań z lat 1995-2009 zamieszczony w roku 2011 w The British Journal of Psychiatry zawiera konkluzje stwierdzające istotną korelację między poddaniem się aborcji oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów psychicznych, z których pewną część można w wyraźny sposób określić jako wynik aborcji[75]. W metaanalizie z 2008 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przedstawiło wniosek, że wśród dorosłych kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę, względne ryzyko problemów psychicznych nie jest większe, jeśli zdecydują się one na wczesną aborcję, niż jeśli donoszą ciążę, zaś pozytywna korelacja pomiędzy wielokrotnymi aborcjami a problemami psychicznymi wynika zdaniem APA z gorszej pozycji społecznej[76]. Naukowcy z Oregon State University wykazali brak związku pomiędzy przerwaniem ciąży u nastolatek a depresją lub niską samooceną[77]. W 1994 brytyjski Royal College of Psychiatrics opublikował raport, z którego wynikał wniosek, że zagrożenie dla zdrowia psychicznego w wyniku aborcji w pierwszym trymestrze jest znacznie mniejsze, niż to wynikające z kontynuacji ciąży w przypadku, gdy w ewidentny sposób może powodować ona u kobiety zaburzenia psychiczne[78]

Podpis: HomoHominiLupusEst
Dodano: 2018-07-19 19:31:06 | Zgłoś naruszenie

co do art. 269d " ... twierdzenia, nieznajdujące oparcia w aktualnym stanie wiedzy ani badaniach naukowych, ..." --- czyli: nie rób tego bo pójdziesz do piekła, Bóg ci nie wybaczy, będziesz nieszczęśliwa .... To jest ochrona przed nękaniem a nie ograniczanie wolności wypowiedzi.

Podpis: Opowieść podręcznej
Dodano: 2018-07-19 19:29:03 | Zgłoś naruszenie

Istnieje hipoteza mówiąca, że u kobiet, które poddały się zabiegowi aborcji, częściej występuje rak piersi[64]. Była ona często wykorzystywana jako argument przeciwko legalności zabiegu przez środowiska pro-life, szczególnie w Ameryce[65]. Kontrowersja przyczyniła się do przeprowadzenia szeroko zakrojonych, prospektywnych analiz klinicznych. Ich wyniki jednoznacznie wykazały brak takiej zależności[66][67]. Kilka z najbardziej uznanych ciał medycznych zgadza się z tym wnioskiem; są to m.in. Światowa Organizacja Zdrowia[68] (WHO), amerykański National Cancer Institute[69], American Cancer Society[70], American College of Obstetricians and Gynecologists[71] oraz brytyjski Royal College of Obstetricians and Gynaecologists[72]. Wcześniejsze niejednoznaczne doniesienia wynikały prawdopodobnie z błędu raportowania (ang. response bias) przy ocenie rozmiaru tego zjawiska

Podpis: HomoHominiLupusEst
Dodano: 2018-07-19 19:27:58 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter