reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest wtorek, 13 listopada. Imieniny Stanisława, Mikołaja, Krystyna.
reklama
reklama
reklama

Trzy lata (nie)sprawiedliwości

Dodano: 2018-06-19 06:34:08 | Komentarzy: 62 | Kategoria: Aktualności
Co działo się przez trzy lata od ujawnienia sprawy zatrzymania niewinnych mężczyzn przez policję? Publikujemy specjalny materiał Piotra Paszkowskiego, który od początku przygląda się aferze.


Tak miało wyglądać "przesłuchanie" / zdj. ilustr.

Uzbrojona grupa i państwo teoretycznego prawa

Załóżmy czysto hipotetyczny scenariusz. Grupa uzbrojonych w broń palną mężczyzn, wyposażonych w legitymacje policyjne, zatrzymuje dwóch niewinnych chłopaków, którzy - jak się później okazuje - zostali fałszywie oskarżeni przez syna jednego z nich o pobicie.

Następnie ta sama grupa spuszcza łomot zatrzymanym, a jeden z przerażenia przyznaje się do wszystkiego. Pojawiają się relacje o zakładaniu worka foliowego na głowę oraz kopaniu w krocze. Potem ktoś mówi "sorry chłopaki, ale to była pomyłka" i wypuszcza ich do domów. Okazuje się, że chłopak nie został pobity, tylko przewrócił się na rowerze.

W normalnym państwie prawa, do miasta przyjechałaby grupa antyterrorystów lub smutnych panów w garniturach. Następuje zatrzymanie podejrzanych i odbywa się szybki proces, aby obywatele wiedzieli, że państwo nie działa teoretycznie. I nikt nie może pobłażać takim wybrykom. Jednak jest jeden szkopuł. Wspomniani i domniemani oprawcy są prawdziwymi policjantami. Nikomu włos z głowy nie spada. W drugą stronę organy państwowe nie działają tak szybko, jak w przypadku syna mundurowego.

Trzy lata, żarty i sąd nad portalem


Zdjęcie, które krążyło wśród policjantów niedługo po ujawnieniu afery

Minęły ponad trzy lata od zajścia w Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy. Prokuratura Rejonowa w Trzebnicy bezskutecznie prosi o przejęcie sprawy przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu. Śledczy przyznali w rozmowie z nami, że sprawa jest skomplikowana, ponieważ "trzeba było praktycznie przesłuchać pół komendy".

W międzyczasie w komendzie nawet żartowano z zatrzymanych. Ubrano manekina w worek foliowy. Zdjęcie ku uciesze niektórych wędrowało z telefonu do telefonu. Tomasz P., który jest ojcem Patryka P., pomawiającego niewinne osoby o pobicie, znajduje schronienie na mundurowej emeryturze.

Szybko postanowił pozwać portal MojaOlesnica.pl o komentarze internautów na swój temat. Sprawę całkowicie przegrywa w dwóch sądowych instancjach. Dopiero po zleceniu sprawy komornikowi, były przedstawiciel organu ścigania zwraca nam koszty procesu. "Ochroną dóbr osobistych" policjanta wymiar sprawiedliwości zajął się niezwykle szybko, choć na jego niekorzyść. W kolejce czekają rodziny dwóch pobitych chłopaków, ale w ich przypadku jakoś nikt się nie spieszy.

Papierowa kara


Patryk P. usłyszał symboliczny wyrok i może cieszyć się wolnością. Przynajmniej na jednej z rozpraw pojawił się z ojcem, Tomaszem P.

Pod koniec 2017 roku zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie Patryka P. Kara jest "papierowa", co oznacza, że w więzieniu nie spędzi ani jednego dnia. Ma jedynie przeprosić i zapłacić niewielką kwotę. Wcześniejsze pokazywanie znaku wiktorii przez oskarżonego pod oleśnickim sądem było prorocze. W sumie nic dziwnego, bo w sprawie orzekał sędzia Rafał Płażewski - ten sam, który orzekł wyrok "z rażącymi błędami w zakresie logicznego rozumowania" (tak stwierdził sąd okręgowy) w innej sprawie dotyczącej jego ojca, byłego już gliniarza.

W grudniu portal MojaOlesnica.pl ujawnił, że Tomasz P. usłyszał zarzut prokuratury dotyczący znęcania się nad zatrzymanymi. Tylko on. Wątek reszty zostaje umorzony. Mija kolejne pół roku i pytamy o termin rozprawy. W sądzie nikt niczego nie słyszał. W tym roku żadne akta nie wpłynęły. Okazuje się, że akt oskarżenia trafił do prokuratury okręgowej, gdzie jest konsultowany.

Czas leci i zdaje się, że bliscy niesłusznie zatrzymanych mężczyzn stracili jakąkolwiek wiarę w tak zwany wymiar sprawiedliwości. W takim państwie żyjemy, ale czy jako obywatele mamy się na to wciąż godzić?

Piotr Paszkowski

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (62)

o taką "papierową" karę to prokurator wnioskował ale po co być rzetelnym?

Podpis: Q
Dodano: 2018-09-18 10:08:12 | Zgłoś naruszenie

Takimi sprawami zajmuje się Policja w Policji czyli BSW. Bywają skuteczni i bezpardonowi, nawet komendanta komisariatu zgarnęli: http://pamietnikwindykatora.pl/2016/06/09/dominik-laczyk-policja-opinie/ Oczywiście jeszcze kwestia dowodów w konkretnej sprawie.

Podpis: molibden
Dodano: 2018-08-19 17:56:04 | Zgłoś naruszenie

Mad. Pieprzyłeś tu o złych gwałcicielach z Rimili. Gwałtu dokonano w sierpniu a w listopadzie jeden ze sprawców został skazany. Polska prokuratura i polski sąd są kilka razy gorsze czasowo jak tam. To co policjant w Szwecji zrobił mi w jeden dzień prokurator Światała i prokurator Przysiężny nie potrafią zrobić w kilka miesięcy. Dlatego ak ch.... jest w POlsce i Polska ma najgorsze sadownictwo w Europie.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-06-23 22:31:20 | Zgłoś naruszenie

PROkurator jasne ze pracuje wiecej takich jak on, i co najlepsze nikt o nich nie wie

Podpis: swietnymikolaj
Dodano: 2018-06-23 18:39:23 | Zgłoś naruszenie

Oj Polsko kiedy spuścisz w kanał tych wszystkich SKU....RWIELI, którzy mieli nas bronić.....

Podpis: z poczty stefan
Dodano: 2018-06-22 20:56:00 | Zgłoś naruszenie

Sąd sądem ale Kargul za płotem

Podpis: Sołtys
Dodano: 2018-06-22 16:51:00 | Zgłoś naruszenie

NIE ZNAM GOSCIA ALE TEN Z WIKTORIA TO JAKIS PIZDEK

Podpis: DETEKTYW
Dodano: 2018-06-22 07:42:09 | Zgłoś naruszenie

Oni wcale nie musieli być święci. To policjant miał świecić przykładem i SŁUŻYĆ WIERNIE Narodowi! Ale okazał się być zwykłym przestępcą i teraz jeszcze w nagrodę musimy go utrzymywać. Czy pracuje tam więcej takich jak on? Będziemy to sprawdzać.

Podpis: PROkurator
Dodano: 2018-06-21 19:44:45 | Zgłoś naruszenie

@hh Dokładnie tak jak piszesz. Poszkodowani wcale tacy świeci nie byli.

Podpis: Glina
Dodano: 2018-06-21 19:23:43 | Zgłoś naruszenie

Kierownictwo jest nowe, ale policjanci biorący udział w tym przestępstwie pracują tam nadal. Widać też jakie podejście ma reszta funkcjonariuszy - żartownisiów. To jest prawdziwa porażka policji, wymiaru sprawiedliwości i państwa!

Podpis: Drodzy państwo.
Dodano: 2018-06-21 17:34:41 | Zgłoś naruszenie

wszystko naciągnięte , jeden zabił drugiego na drzewie pijany jak bela tacy byli święci

Podpis: hh
Dodano: 2018-06-21 16:03:21 | Zgłoś naruszenie

Polak Polaka nie skaże

Podpis: klf
Dodano: 2018-06-21 13:14:14 | Zgłoś naruszenie

Prawdziwa legalna mafia

Podpis: Uniwersalny
Dodano: 2018-06-20 23:12:21 | Zgłoś naruszenie

Zmiana dobra?

Podpis: Lucek
Dodano: 2018-06-20 22:40:31 | Zgłoś naruszenie

Noooo, może i będzie lepiej ... widać że chłopaki mocno się szkolą: https://vimeo.com/273639869

Podpis: kulson
Dodano: 2018-06-20 20:55:52 | Zgłoś naruszenie

Teraz jest nowe kierownictwo. Będzie dobrze, bo taki trend

Podpis: Tomek
Dodano: 2018-06-20 20:48:47 | Zgłoś naruszenie

Bandyctwo same i nic więcej.

Podpis: Grażyna
Dodano: 2018-06-20 19:47:32 | Zgłoś naruszenie

Dali byscie już im spokój. Winni poniesli adekwatna karę

Podpis: Glina
Dodano: 2018-06-20 12:03:35 | Zgłoś naruszenie

Bo to Polska właśnie. W moim przypadku sąd sprawę o zaległe wynagrodzenie prowadził 5 lat. O egzekucje i zmianę kontaktów 5 lat. Polska ma najgorsze sądownictwo w Europie. W PRL sprawy sadowe trały krócej. Sędziowie wtedy nie mieli komputerów, elektronicznego nagrywania spraw, EPO i tysiaca innych wynalazków jakie mają teraz.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-06-20 10:26:58 | Zgłoś naruszenie

teraz beda nagrywac caly dzien w pracy nie beda mogli bic,wymuszac zeznan, chyba beda musieli jakies nowe szkolenia przechodzic bo jakos nie widze ekipy pawlacza jak mowia dziendobry na przesluchaniu :DD

Podpis: :P
Dodano: 2018-06-20 10:18:30 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter