reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 15 grudnia. Imieniny Niny, Celiny, Krystiany.
reklama
reklama
reklama

Chcieli pozbyć się niepełnosprawnych!

Dodano: 2018-06-14 06:39:22 | Komentarzy: 77 | Kategoria: Aktualności
Miasto chciało się pozbyć dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy są mieszkańcami gminy. Po interwencji rodziców zmieniono jednak zdanie.


Kryzys został zażegnany, ale niesmak pozostał

Zaskakujące pismo

Niedawno rodziny dziewięciu niepełnosprawnych podopiecznych z terenu gminy wiejskiej Oleśnicy dowiedziały się, że niebawem nie będą mogli oni uczęszczać na zajęcia do Środowego Domu Samopomocy, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ulicy Słowackiego w Oleśnicy.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej miasto i gmina doszły do porozumienia w tym zakresie, co zostało sformalizowane w 2012 roku. Gminie wiejskiej nie opłacało się specjalnie tworzyć takiego ośrodka dla kilku osób, przez co łatwiej było zawiązać współpracę z sąsiadami. Sprawę po otrzymaniu pisma dodatkowo komplikował fakt konieczności organizowania innej formy pobytu dla mieszkańców okolicznych wsi, co w tak krótkim czasie stawiało rodziców i urzędników gminnej opieki społecznej w kłopotliwej sytuacji.

Widmo rozłąki niepełnosprawnych podopiecznych

- Żeby nie tworzyć placówki tylko dla kilku mieszkańców naszej gminy, miasto i gmina podpisały porozumienie, że w miarę wolnych miejsc, mieszkańcy będą mogli uczęszczać na zajęcia. W tej chwili wydaje mi się, że miasto może ma jakiś inny pomysł i dlatego pomyślano, aby z nich zrezygnować, a w ich miejscu pojawiliby się uczestnicy z miasta - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Jarosław Telka, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Rodzice dostali informację z miasta, że przedłużą im pobyt do sierpnia. Zdenerwowali się, ponieważ niektórzy chodzą tam kilka lat i zżyli się ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Nam jest ciężko przyzwyczaić do nowego środowiska, a co dopiero tym osobom - uważa dyrektor.

Pomogła interwencja rodziców i gminy u burmistrza

J. Telka poinformował, że po spotkaniu z burmistrzem Oleśnicy Michałem Kołacińskim sprawa została wyjaśniona. - Po rozmowach pan burmistrz zadeklarował, że nasi uczestnicy będą uczestnikami. Jedynie mamy informację, że już następne osoby nie będą przyjmowane - powiedział.

Dyrektor GOPS wyraził też nadzieję, że miasto nie zmieni zdania w przyszłości. - Do kwietnia 2019 roku te miejsca są zagwarantowane. Czy temat nie powróci w marcu, tego nie wiem. Nie chciałbym, żeby wrócił. Deklaracja burmistrza była przy pracownikach GOPS-u i rodzicach - komentuje dyrektor.

Ratusz odpowiada, jednak nie wszystko jest jasne

Szczegółowe pytania w sprawie niepokojącego pisma do rodziców wysłaliśmy do Urzędu Miasta Oleśnicy. Zapytaliśmy między innymi o to, skąd wziął się taki pomysł i czy nie powróci on w przyszłości. Nadesłana odpowiedź nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

- W nawiązaniu do przedstawionej kwestii burmistrz Michał Kołaciński informuje, że korzystanie dotychczasowych pensjonariuszy z ośrodka nie jest w żaden sposób zagrożone bez względu na ich miejsce zamieszkania. W przyszłości przyjmowanie nowych osób spoza Oleśnicy także będzie możliwe, priorytet stanowią jednak mieszkańcy miasta - odpisał Michał Skrzypek, rzecznik prasowy UMO.

Piotr Paszkowski

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (77)

Przepraszam brat od kiedy jest niepełnosprawny wykańcza wszystkie osoby w domu. Po amputacji nogi odbiło mu totalnie. Czy jest możliwość zamykania takich ludzi. Aby oszczędzić zdrowych czy trzeba azylu, pomocy szukac w Atlasie toksykologii. Bo trzeba wybrać mama, siostra i ja czy on. Niewyobrażalnie jest dla mnie mieszkanie z osobą upośledzona kaleką dalej. Rodzice którzy świadomie decydują się na (matki) takie dzieci powinny jako przemyślana decyzja oczywiście mieszkać z takimi dziećmi. Ale dlaczego człowiek ze spokojnego domu, musi znosić wrzaski, komentarze, i pajaców bez nóg, którzy już żyją tylko po to aby dręczyc innych.

Podpis: Zdrowie
Dodano: 2018-08-21 15:24:47 | Zgłoś naruszenie

a kto tu kogo poucza? nawet Burmistrz, po wysłuchaniu rodziców niepełnosprawnych z gminy wiejskiej, przychylił się do ich prośby i pozostawił ich w ośrodku, pomimo tego, że miejsc w tym ośrodku zaczyna brakować, czego może nie było jeszcze w roku 2012.

Podpis: mad
Dodano: 2018-06-17 13:10:15 | Zgłoś naruszenie

Nikt kto nie pracował z niepełnosprawnymi nie ma prawa pouczać kogokolwiek co do meritum tejże sprawy.Zlikwidować powiaty i województwa a zostawić same gminy i wprowadzić monarchię konstytucyjną opartą na księstwach z czasów rozbicia dzielnicowego a zapewniam,że będzie o niebo lepiej :D

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-06-17 10:30:26 | Zgłoś naruszenie

@mad pouczac to ty umiesz a czemu taki madry nie byles ,czemu nie pouczales swoich ludzkich panow jak pomoc tym nieszczesnikom falszywy doradco pisowski! jak byl protest niepelno sprawnych w sejmie ?gdzie byla wasza beata sz. minister od spraw socjalnych czy nie na splywie flisackim

Podpis: zdradziecki ryj
Dodano: 2018-06-17 10:24:07 | Zgłoś naruszenie

Pan P. nieobiektywny-znakomity eufemizm .

Podpis: mms
Dodano: 2018-06-17 09:13:49 | Zgłoś naruszenie

Brawo dla burmistrza

Podpis: k
Dodano: 2018-06-16 06:47:38 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, nie winię Wójta Marcina Kasinę, że szuka oszczędności, nie mam nic przeciwko temu, żeby nawet wszyscy niepełnosprawni zwożeni byli do Oleśnicy, jeśli Burmistrz z Wójtem dogadają się finansowo. Bronię tylko Burmistrza przed atakiem MO, Pan Paszkowski, którego szanuję, jest niestety nieobiektywny.

Podpis: mad
Dodano: 2018-06-16 00:09:33 | Zgłoś naruszenie

Mad. Wójta Kasine nie stać na opiekę nad niepełnosprawnymi prawdziwymi Polakami. Szwecję stać na przyjęcie uchodźców i wożenie ich taksówkami lub samochodami komuny na zakupy. W mojej tylko wsi stoją 3 auta osobowe dla pracownikóe socjalnych. W Oleśnicy pracownice MOPS posiłki niepełnosprawnym donoszą w siatkach. Burmistrz lekarz z zawodu zamyka MOPS w piatek ok 16 i do poniedziałku osoby niepełnosprawne lub ograniczone ruchowo nie mają opieki. Osoby takie jak komputer trzeba wyłączyć na weekend.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-06-15 23:51:54 | Zgłoś naruszenie

do @DOL. Ten problem istnieje od ok 30 lat. Jak moi synowie chodzili do przedszkola to mieli w grupie kilkoro dzieci z wiosek koło OLeśnicy. Między innymi chodziły tam wnuki komornika które mieszkały na wsi. Oleśnica zawsze dokładała do okolicznych wiosek

Podpis: zw/kowalski
Dodano: 2018-06-15 23:48:11 | Zgłoś naruszenie

"Gminie wiejskiej nie opłacało się specjalnie tworzyć takiego ośrodka dla kilku osób" - ale by się działo, gdyby to powiedział Pan Michał Kołaciński. MO by wrzało, PiSowi nie opłacało się zorganizować ośrodka dla niepełnosprawnych i pozbył się ich !! I tak z 5 artykułów jaki to PiS jest bezduszny.

Podpis: mad
Dodano: 2018-06-15 22:59:00 | Zgłoś naruszenie

Zygmunt, dotknąłeś sedna problemu. Nie ma możliwości aby Polska funkcjonowała normalnie, jeżeli nie będzie interdyscyplinarnej współpracy. To znaczy, że jeżeli burmistrz nie dogada się ze starostą i wójtem to cały czas będziemy mieli tego typu kwiatki. Nie jest to możliwe w systemie który jest rozpowszechniony w Polsce, czyli t.zw. system wyborczy. Mam nadzieję że PIS wreszcie to zmieni, ale do tego jest potrzebna determinacja, której wielu nie brakuje. Porównaniem niech będzie zabieg cesarskiego cięcia, aby się powiódł, muszą w nim uczestniczyć lekarze różnych specjalności.

Podpis: tyle
Dodano: 2018-06-15 21:36:24 | Zgłoś naruszenie

@Zygmunt masz rację. Niech Kasina i jego doktor Trzoda zajmą się niepełnosprawnymi w swojej gminie, a nie na nich oszczędzają. Dostają pieniądze z budżetu Państwa na ten cel i co się z nimi dzieje !? Czy ktoś kiedyś sprawdził działania Kasiny i Syty !? Nie !!! Tam potrzebna jest dokładna kontrola z RIO i NIK. Trzeba się przed wyborami dobrze przyjrzeć jak doktor Trzoda z Wójtem "oszczędzają" !!!

Podpis: obserwator
Dodano: 2018-06-15 15:21:09 | Zgłoś naruszenie

mieszkaniec, jedź z niepełnosprawnym dzieckiem do podobnego ośrodka we Wrocławiu, stań przed drzwiami i zapytaj rozbrajająco: "odmówisz pomocy niepełnosprawnym, niezależnie gdzie mieszkają?". Tam też mają swoich niepełnosprawnych i swoich wyborców, którzy mogą powiedzieć tak ja ty do Ali: "Doktor Judym za nasze pieniądze"

Podpis: mad
Dodano: 2018-06-15 13:32:52 | Zgłoś naruszenie

@ala- odmówisz pomocy niepełnosprawnym, niezależnie gdzie mieszkają?

Podpis: mieszkaniec
Dodano: 2018-06-15 12:53:33 | Zgłoś naruszenie

To oburzające nie ma miejsc dla naszych ludzi bo burmistrz chce przed wyborami być dobry dla innych , ja się na to nie zgadzam

Podpis: ania
Dodano: 2018-06-15 11:55:21 | Zgłoś naruszenie

Doktor Judym za nasze pieniądze

Podpis: mieszkaniec
Dodano: 2018-06-15 11:50:24 | Zgłoś naruszenie

Bo Kołaciński to taki dr Judym wszystkim chce pomóc dobry z niego człowiek.

Podpis: ala
Dodano: 2018-06-15 10:49:17 | Zgłoś naruszenie

Miasto ze swoich pieniędzy, przepraszam: z naszych pieniędzy (jestem mieszkańcem Oleśnicy) utrzymuje Dom Środowiskowy, dlaczego więc ta usługa miałaby być realizowana dla osób z innego samorządu? Skoro brakuje miejsc dla naszych mieszkańców w tym domu, to niech Gmina Wiejska wybuduje sobie taki dom i go utrzymuje. Nie rozumiem po co ten cały jazgot i szum. Każdy samorząd musi zadbać o swoich mieszkańców. Po to jest podział terytorialny. I tego się trzymajmy.

Podpis: Zygmunt
Dodano: 2018-06-15 10:44:10 | Zgłoś naruszenie

Kołacińskiego mężem opatrzności owym tradycyjnie.

Podpis: .
Dodano: 2018-06-15 10:10:17 | Zgłoś naruszenie

Czy ktoś z dyskutantów zastanowił się choć przez chwilę dlaczego ten temat w ogóle zaistniał.Przez lata nikomu nie przyszło do głowy aby dzielić niepełnosprawne dzieci terytorialnie.Odnoszę wrażenie że to zwykła przedwyborcza gierka.Wywołuje się sztucznie problem a potem udaje się dobrego wujka.

Podpis: dol
Dodano: 2018-06-15 08:29:56 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter