reklama
reklama
reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 21 listopada. Imieniny Janusza, Marii, Konrada.
reklama
reklama
reklama

Dworzec niszczeje na naszych oczach!

Dodano: 2018-06-11 06:24:07 | Komentarzy: 79 | Kategoria: Aktualności
galeria istnieje dla tego artykułu
Wieloletnie zaniedbania powodują, że oleśnicki dworzec kolejowy ciągle niszczeje. Do tego nikt z PKP nie poczuwa się do udzielenia odpowiedzi, kiedy ten stan ulegnie zmianie.

Zobacz galerię zdjęć


To nie są zdjęcia z czasów II wojny światowej. To oleśnicki dworzec w XXI wieku

Oleśnicki kolejowy dworzec powstał za czasów pruskich w XIX wieku. Niestety, od lat postępuje jego degradacja. W przeszłości działała tam galeryjka handlowa i restauracja. Co chwilę pojawiają się sygnały o kolejnych, wręcz odpadających elementach, które mogą wpływać na bezpieczeństwo podróżnych.

Tak też stało się z przejściem podziemnym między peronami, które zamiast zostać wyremontowane, od dłuższego czasu jest zamknięte. Podróżni muszą chodzić więc naokoło lub przez tory. Pod koniec marca nasza redakcja otrzymała sygnał o zadaszeniu nad pierwszym peronem, tuż przy budynku dworca.

- Mówiąc wprost, stan zadaszenia nad pierwszym peronem zagraża bezpieczeństwu każdej z osób, która udaje się na pociąg, a nie jest ono w żaden sposób zabezpieczone - pisał czytelnik.

W tej sprawie wysłaliśmy pytania do Tadeusza Szulca, który jest dyrektorem Oddziału Gospodarowania Nieruchomości PKP S.A. we Wrocławiu. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy koleje planują rozpocząć jakiekolwiek prace. Niestety, na naszą wiadomość nie uzyskaliśmy odpowiedzi, choć - jak wynika z raportu programu pocztowego - została ona odczytana.

W grudniu ubiegłego roku na pytanie Sebastiana Lelasa z Platformy Obywatelskiej odpowiedział natomiast Jarosław Kulikowski, zastępca dyrektora ds. technicznych PKP.

- Przeprowadzenie remontu peronów nr 2 i 3 oraz wiaty drewnianej nad zejściem do przejścia podziemnego z peronu nr 1 na st. Oleśnica planowane jest w 2018 roku - napisał, choć w informacji zawarto stwierdzenie, że remont peronów nr 2 i 3 oraz wiaty drewnianej będzie możliwy po zapewnieniu finansowania. Podobne deklaracje dotyczą pozostałej infrastruktury, co ma być "realizowane sukcesywnie w latach następnych po uzyskaniu finansowania".

Wczoraj ponownie odwiedziliśmy dworzec. Nic się przez ten czas nie zmieniło. Dalej elementy farby dosłownie wiszą nad głowami podróżnych. Niezmiennie elewacja budynku znajduje się w tym samym stanie, czyli odpadają z niej elementy farby.

Komentarz autora: Dziwić może fakt, że liczne spółki PKP, które mogą pochwalić się tyloma dyrektorami, nie mogą pochwalić się dbaniem o bezpieczeństwo i komfort podróżnych, w tym estetykę cennego zabytku. Tym bardziej, że nie podróżują oni za darmo pociągami. Niestety, postawa prezentowana przez lat przez koleje każe nam wątpić w pojawiające się co chwile deklaracje.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz też: Kolej w Oleśnicy - historia na stronie Makra Nienałtowskiego

Piotr Paszkowski

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (79)

ale wstyd. 21 wiek i taki widok?

Podpis: malinka
Dodano: 2018-06-11 23:33:14 | Zgłoś naruszenie

@ola, ale pomnik rozebrano w tym roku??? O jakich dwóch latach mówisz?

Podpis: ?
Dodano: 2018-06-11 23:20:32 | Zgłoś naruszenie

Niestety, szansę na remont dworca Bronś przegapił w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy ja też korzystałem sporo z kolei państwowych, pamiętacie te tłumy czekające na pociągi? Teraz to już po ptokach, cytując klasyka. Miasto w tej chwili nie jest i nie może być zainteresowane inwestycją bo Oleśniczanie zdywersyfikowali sobie dojazdy, głównie do Wrocławia do pracy, może jedynie lobbować ale to niewiele da.

Podpis: ..
Dodano: 2018-06-11 23:17:02 | Zgłoś naruszenie

@ ruina - pomnik w Parku też rozebrano ze względów bezpieczeństwa - szkoda że przez dwa lata niczego nie wybudowano

Podpis: ola
Dodano: 2018-06-11 23:12:17 | Zgłoś naruszenie

Beata Sz. miala racje Polska w ruinie!Panie burmistrzu jak to wasi wodzowie mawiali Tusk nic nie moge! jest aktualne po dwóch latach?Tak z reka na sercu jest pan burmistrzem czy co?Moze zamiast na kosciol Kudlika zlozyc sie na remont dworca a może cos Niemcy dolożą w koncu to Oni budowali!

Podpis: ludzki pan
Dodano: 2018-06-11 21:29:13 | Zgłoś naruszenie

a radny Bielański nie mółby namalować kilku "wyklętych"

Podpis: acb
Dodano: 2018-06-11 21:00:29 | Zgłoś naruszenie

@. Napisałem, że dworzec należałoby rozebrać nie dlatego, że jest niemiecki, tylko ze względów bezpieczeństwa.

Podpis: ruina
Dodano: 2018-06-11 20:56:51 | Zgłoś naruszenie

@Stary wyga, coś w tym jest. Klimat naszej Berzy jest niepowtarzalny.

Podpis: Oelsner
Dodano: 2018-06-11 20:42:37 | Zgłoś naruszenie

A MI SIE PODOBA TAKI STAN.CZUJE SIE JAKBY CZAS STANOOŁ NA TYM DWORCU W MIEJSCU.A NIE CIAGLE TA NOWOCZESNOŚC.

Podpis: Stary wyga
Dodano: 2018-06-11 20:29:18 | Zgłoś naruszenie

Kiedy był ostatni remont ? budowaliście jakieś płace zabaw za kilka milionów , jakieś fontanny A dworca nie mogliście wyremontować, ba nawet pomalować

Podpis: do tarcia chrzanu
Dodano: 2018-06-11 19:56:01 | Zgłoś naruszenie

racja co na to ambasador Flagi !!

Podpis: dojna zmiano
Dodano: 2018-06-11 19:24:39 | Zgłoś naruszenie

@ ruina - może by tak przeznaczyć do rozbiórki Zamek i inne zabytki przecież to niemieckie

Podpis: .
Dodano: 2018-06-11 19:22:51 | Zgłoś naruszenie

Dworzec powinien być już dawno zamknięty i przeznaczony do rozbiórki. Dramat.

Podpis: ruina
Dodano: 2018-06-11 19:09:52 | Zgłoś naruszenie

"Flaga365.pl Dzień Flagi Cały Rok". Mam pytanie do ambasadora, Wojciecha Bartnika - podobają się Panu flagi na gnojowisku ? A panu, panie burmistrzu ? Zygmunt Skiba przywlókł Kempę, rządoweo ministra, i takie różne brewerie z flagą wyczynialiście... I teraz profanujecie narodowy symbol ?

Podpis: Edmund Kaleciński
Dodano: 2018-06-11 18:13:49 | Zgłoś naruszenie

Podobny do oleśnickiego dworca jest budynek na Wojska Polskiego zwanym Pałacykiem. Wokół nowe domy odremontowana wieża stara ciśnień a między nimi bajzel aż strach. To dopiero wizytówka miasta!!!!!.

Podpis: MM
Dodano: 2018-06-11 17:57:24 | Zgłoś naruszenie

Jaki problem .niech miasto przejmie stację i ja wyremontuje .my pracownicy koleji mamy gdzieś stację w Oleśnicy

Podpis: Okon
Dodano: 2018-06-11 17:19:32 | Zgłoś naruszenie

@olesniczanin nie bądź swiętszy od papieża. To że można się kulturalnie bez strachu napić piwka na stawami to akurat bardzo dobrze heheheheh im mnie patroli tym lepiej. Można zimne piwko pić czy gande przyjarac. A z tego ze ktoś czasem przycisnie w mięsie afery bym nie robi. Przecież po chodnikach nie jeździmy hehe dobrze ze jest grupa gdzie suszą miski to wiadomo gdzie się pilnować

Podpis: Bmw fan
Dodano: 2018-06-11 17:05:21 | Zgłoś naruszenie

Dworzec się wali; tiry rozjeżdżają miasto; bandyci urzędują bezkarnie nad stawami tak, że strach tam w ogóle pójść wieczorem na spacer; po ulicach przez środek miasta jeżdżą z ogromną prędkością stare bmw-ice. Jest pod tym względem coraz gorzej. Oleśnica zmienia się z fajnego, przyjaznego miast na dziadowski grajdołek. A pan burmistrz Kołaciński? Zadowolony z siebie chodzi z imprezy na imprezę, co można zobaczyć także na MO. Co Pan zrobił dla miasta? Nie widzi Pan, co się dzieje? Może warto w końcu coś sensownego zrobić. W końcu, bierze Pan za to pieniądze.

Podpis: Oleśniczanin
Dodano: 2018-06-11 16:53:22 | Zgłoś naruszenie

Niemcy zostawili polaken dworzec w nie nagannym stanie a co wy naplywowi nie szanujecie tego chyba czekacie jak wroca i zrobia porzadek?

Podpis: Familie auf eigene Faust
Dodano: 2018-06-11 16:48:03 | Zgłoś naruszenie

można zapytać p. Potyrałę co zrobić żeby wyremontować Dworzec PKP

Podpis: dojna zmiano
Dodano: 2018-06-11 16:32:28 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter