reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 12 grudnia. Imieniny Aleksandra, Adelajdy, Dagmary.
reklama
reklama
reklama

Policyjne rady dla rowerzystów

Dodano: 2018-04-15 09:15:35 | Komentarzy: 10 | Kategoria: Aktualności
Ciepłe dni sprawiły, że na naszych drogach pojawiło się mnóstwo rowerzystów. Aby podróż była bezpieczna, funkcjonariusze oleśnickiej policji przypominają o kilku ważnych zasadach.


Publikujemy komunikat policji

Niewłaściwe postępowanie rowerzystów wynika często z braku znajomości przepisów ruchu drogowego. Dlatego oleśniccy policjanci przypominają zasady bezpiecznej jazdy.

Warto pamiętać, że rower powinien być odpowiednio wyposażony: z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - w jedno światło barwy czerwonej, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zasad bezpiecznej jazdy na rowerze powinien przestrzegać każdy cyklista: używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru, w czasie jazdy warto mieć na głowie kask, dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz, w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów, przestrzegaj przepisów drogowych, przed skrzyżowaniem, wyjazdami z bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, zawsze sygnalizuj zamiar skrętu, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, jadąc, zawsze trzymaj kierownicę, w czasie jazdy zawsze zachowuj szczególną ostrożność, nie ryzykuj i nie zachowuj się brawurowo na drodze.

Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu roweru. W pierwszej kolejności znajdź numer ramy i zapisz go lub zrób zdjęcie. Bardzo ważnym elementem jest używanie odpowiednich zabezpieczeń w czasie, kiedy pozostawiamy rower przy sklepie, na klatce schodowej lub w innym ogólnodostępnym miejscu. Dodatkowe wyposażenie roweru tj. liczniki, pompki, lampki, saszetki zawsze zabieraj ze sobą. Takie przedmioty szybko można zdemontować podczas postoju roweru.

Pamiętajmy

Najwyższą ceną za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i brak rozsądku na drodze nie jest mandat karny, tylko wypadek drogowy, w którym możemy ponieść ciężkie obrażenia ciała, zostać kalekami lub ponieść śmierć na miejscu. Zatem po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników dróg o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów, ponieważ oni w zderzeniu z naszym samochodem nie mają najmniejszych szans.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (10)

Rada dla rowerzystów: Bądźcie widoczni i wykonujcie czytelne manewry wobec innych uczestników ruchu drogowego, a szczególnie kierowców.

Podpis: kierowca
Dodano: 2018-04-20 16:46:09 | Zgłoś naruszenie

Starzy rowerzyści nie są lepsi.

Podpis: zxcvb
Dodano: 2018-04-16 12:13:56 | Zgłoś naruszenie

Młodzi rowerzyści powinni być częściej sprawdzani przez policję bo to oni nie potrafią zachować się na drodze .A jak zwraca się im uwagę to mówią ze nie wiedzieli i wyciągają środkowy palec .

Podpis: Meggi
Dodano: 2018-04-15 19:50:18 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-04-15 15:42:24 | Zgłoś naruszenie

Ja ogólnie to lubie jezdzic na dębie ;-)

Podpis: mlody alkusek (wczorajszy)
Dodano: 2018-04-15 14:27:22 | Zgłoś naruszenie

Rowery powinny jeździć po chodnikach w mieście a nie po ulicy. Dramat. Większość z nich nie pokazuje ręką ze skreca albo lecą zygzakiem przy tej krawędzi jezdni.

Podpis: JonJon
Dodano: 2018-04-15 14:16:30 | Zgłoś naruszenie

"co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku." - wystarczy jedno z powyższych? :)

Podpis: Edek
Dodano: 2018-04-15 14:04:52 | Zgłoś naruszenie

szacun dla tych co w kamizelkach odblaskowych jeżdżą.

Podpis: BoguśBMW
Dodano: 2018-04-15 12:11:42 | Zgłoś naruszenie

i przede wszystkim znakujmy/naznaczajmy swoje rowery ;)

Podpis: 2koła
Dodano: 2018-04-15 10:23:10 | Zgłoś naruszenie

i co z tego wynika?? dla nas uczestników?? nic propaganda rezimu pisowskiego??? czy cvoś

Podpis: klo
Dodano: 2018-04-15 10:08:09 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter