reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest niedziela, 16 grudnia. Imieniny Albiny, Zdzisławy, Adelajdy.
reklama
reklama
reklama

Złoto nazistów ukryto pod Oleśnicą?

Dodano: 2018-03-25 08:25:13 | Komentarzy: 64 | Kategoria: Ciekawostki
Złoto i platyna, które były wywożone z pokonanych nazistowskich Niemiec, zostały ukryte pod Oleśnicą? Sensacyjne doniesienia w tej sprawie opublikował magazyn "Odkrywca".


Co stało się ze złotem nazistów? I czy relacja, którą zainteresowały się służby specjalne PRL-u, była prawdziwa?

Na portalu interia.pl pojawił się ciekawy artykuł z magazynu "Odkrywca". Jego autorem jest pisarz Tomasz Rzeczycki, który swoje rozważania określa mianem "gdybanologii".

- Słynna sprawa "złota Wrocławia" miała więcej wątków niż dotychczas znane... - zaczyna autor, wskazując na możliwy wątek oleśnicki całej historii, bo są to Ziemie Odzyskane, gdzie mogło znajdować się niemieckie złoto i platyna.

Szczególnie w okresie PRL-u służby specjalne gorączkowo poszukiwały skarbów, aby wzmocnić krajową kasę. Oprócz słynnej i wciąż nieznalezionej Bursztynowej Komnaty, pojawiło się wiele legend na temat kosztowności po niemieckiej, nazistowskiej III Rzeszy.

W materiale "Odkrywcy" dowiadujemy się, że w latach 70. XX wieku na antenie Polskiego Radia Wrocław w porozumieniu ze Służbą Bezpieczeństwa wyemitowano reportaż "Kryptonim Złoto".

- Pokłosiem reportażu wrocławskich radiowców był między innymi anonimowy kontakt telefoniczny ze strony mieszkańca jednej ze wsi koło Sycowa, czyli miasta położonego w pobliżu linii kolejowej z Oleśnicy do Kępna. Człowiek ten zadzwonił do redaktora Dionizego Sidorskiego, przekazując szereg informacji. O sprawie wiemy dzięki pismu, jakie 2 lutego 1973 roku skierowane zostało do Naczelnika Wydziału II Służby Bezpieczeństwa KWMO we Wrocławiu. Podpisał je I zastępca Komendanta Powiatowego MO d.s. Służby Bezpieczeństwa w Sycowie kpt. Eugeniusz Król, a opracował por. Władysław Kowalski. Dokument znajduje się od pewnego czasu w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Niestety, w teczce, do której go przydzielono, brak jest informacji co do dalszych losów sprawy - czytamy w "Odkrywcy".

Wiadomo, że mundurowi dotarli do osoby, która nie była bezpośrednim świadkiem, lecz znała historię o transporcie złota i platyny. - W roku 1945, wracając wraz ze znajomymi z Wrocławia w kierunku Oleśnicy pieszo po torach, w bliżej nieokreślonym miejscu koło lasu spotkali wagon towarowy na torach. Z ciekawości usiłowali otworzyć drzwi i zobaczyć jaka jest zawartość wagonu. W czasie usiłowania otwarcia drzwi z wagonu tegoż padł strzał więc wraz z towarzyszem podróży schowali się pod wagon. Ponieważ będąc pod wagonem prowadzili rozmowę w języki polskim z wagonu wyszedł żołnierz polski z ranną głową, oświadczając, że wieźli złoto z Berlina do Warszawy lecz zostali ostrzelani i pozostali żołnierze zginęli. Aleksandrowicz i jego kompan założyli opatrunek wspomnianemu żołnierzowi i dowiedzieli się od niego, że zostali ostrzelani przez żołnierzy radzieckich. W czasie ich rozmowy w pobliżu wagonu przejeżdżał mężczyzna wozem zaprzężonym w krowy, którego zaangażowali do rozładunku zawartości wagonu tzn. złota, platyny i innych. Całość zawartości oprócz ostatniego wozu złożyli w pobliżu znajdujących się stawów do okopów, które zamaskował żołnierz a ostatni transport, z uwagi na załamanie się wozu, złożyli koło pojedynczo spalonego budynku do dołu po ziemniakach. Po zamaskowaniu całości wóz i krowy oddali właścicielowi, a sami wraz z żołnierzem udali się do Namysłowa gdzie Aleksandrowicz i jego znajomi poszli w swoją stronę, a żołnierz w swoją - brzmi relacja cytowana przez magazyn.

Pojawił się też dopisek, jakoby "Aleksandrowicz zaraz po wojnie wybudował nowe zabudowania, a ludzie mówili, że przywiózł złoto". Autor jednak krytycznie patrzy się na tą historię.

- Trochę zdumiewający jest też finał opowieści. Oto cała ekipa, czyli polski żołnierz o nieustalonych do dziś personaliach, pan Aleksandrowicz ze swoimi kolegami i właściciel furmanki kończą ukrywanie złota w okopach i w dole po ziemniakach, po czym - jak gdyby nigdy nic - każdy idzie sobie w swoją stronę. Ot tak po prostu, jak gdyby przed chwilą uczestniczyli w zakopaniu cebulek tulipanów, które mają wykiełkować na wiosnę. Dziwne, prawda? A może wcale nie? Może był to kolejny mylny trop w latach gierkowskich, kiedy to władze komunistyczne próbowały szukać gdzie się da niemieckiego złota - podsumowuje T. Rzeczycki.

Zobacz też: Cały materiał na portalu interia.pl

rd, źródło: interia.pl/Odkrywca

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (64)

w sobotę złoto wywieziono pociągiem repatriantów do kępna w kuchni polowej,po drodze był napad i po złocie.

Podpis: uczestnik.
Dodano: 2018-04-23 14:11:38 | Zgłoś naruszenie

Pod zamkiem jest jeszcze kilka kondygnacji. Niemcy je zalali, a najwyższą zasypali. Może za 100lat odkryją co tam jest.

Podpis: BoguśBMW
Dodano: 2018-04-17 09:00:21 | Zgłoś naruszenie

jeszcze nie całe

Podpis: Antek
Dodano: 2018-04-02 10:17:51 | Zgłoś naruszenie

Już nie ma ukrytego złota bo Antek wykopał i przepił całe złoto.

Podpis: irek
Dodano: 2018-04-02 08:10:40 | Zgłoś naruszenie

No dobra, to ja w takim razie pytam się gdzie byli ich rodzice?

Podpis: dzie kufa
Dodano: 2018-03-31 14:06:10 | Zgłoś naruszenie

Jeżeli to złoto nazistów to nazistom się należy. Oddawać mi tutaj to!

Podpis: szatan syn jezusa
Dodano: 2018-03-31 08:09:53 | Zgłoś naruszenie

Widzicie Państwo to nienaturalne wzniesienie niedaleko Lidla? Scharführer Polke znany po wojnie w Oleśnicy jako Pan Szczygiełek opowiadał mi jakoby było to miejsce ukrycia złota ss.

Podpis: mietek
Dodano: 2018-03-30 19:01:02 | Zgłoś naruszenie

A co ze złotym ciopągiem ja się grzecznie pytam?

Podpis: heini
Dodano: 2018-03-30 18:52:19 | Zgłoś naruszenie

Złoto jest, ale w zakrystii i na plebanii kartofelki!!!

Podpis: Covalsky
Dodano: 2018-03-29 21:53:39 | Zgłoś naruszenie

No nie gadaj.To już nie Wałbrzych ze słynnym pociągiem? ;)

Podpis: Kosmita
Dodano: 2018-03-29 21:18:57 | Zgłoś naruszenie

Pod Oleśnicą jest cała tajna infrastruktura; McDonald, kasyna, baseny, kina, jarmark bożonarodzeniowy, tor bobslejowy itd ale wstęp ma tam tylko jedna osoba.

Podpis: the one
Dodano: 2018-03-29 17:30:46 | Zgłoś naruszenie

pod Oleśnicą jest podziemne miasto z dworcem kolejowym. ten dworzec jest w o wiele lepszym stanie, niż ten na górze.

Podpis: antoni
Dodano: 2018-03-29 13:07:09 | Zgłoś naruszenie

Kupiłem mieszkanie w kamienicy przedwojennej rok temu i znalazłem monety w piwnicy.Teraz życie to wakacje

Podpis: Październikowa
Dodano: 2018-03-29 06:56:26 | Zgłoś naruszenie

Zasłona dymna przed wprowadzeniem 13 grudnia br. stanu wyjątkowego ze względu na zagrożenie terrorystyczne (jeśli PZPiS przegra najbliższe wybory)

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-28 23:26:17 | Zgłoś naruszenie

Ja widziałam jak pod stokrotka zakopali

Podpis: Zdzisia
Dodano: 2018-03-28 19:05:16 | Zgłoś naruszenie

Bursztynowa Komnata i złoto Hitlera są zadołowane pod oleśnickim zamkiem. Wejście jest przez studzienkę pod wieżą - woda w studzience o zamurowanym dnie, jest tylko przykrywką, że to zwykła studnia z wodą. Pod zamkiem są trzy poziomy piwnic. Pierwszy od góry poziom jest wypełniony gruzem i piachem, jako zabezpieczenie przed zawaleniem kondygnacji pod nim (np. w trakcie bombardowania), gdzie ukryte są skarby zrabowane przez hitlerowców. Gdyby Miasto znalazło pieniądze na zrobienie dokładnych badań odkrywkowych, to byłaby sensacja na skalę światową.

Podpis: Stan
Dodano: 2018-03-28 15:24:12 | Zgłoś naruszenie

infułatowi sie zmarło i ozim zakombinował....

Podpis: wiem
Dodano: 2018-03-27 22:47:43 | Zgłoś naruszenie

ozimek zakopał pod nieczynna stokrotka.

Podpis: wiem
Dodano: 2018-03-27 22:46:30 | Zgłoś naruszenie

Dlaczego polska luda, to ciemna luda?

Podpis: muzin
Dodano: 2018-03-27 20:39:09 | Zgłoś naruszenie

To złoto jest u mnie na działce! Może chciałby ktoś przyjechać i przekopać? Wiosna już za pasem...

Podpis: działkowiec
Dodano: 2018-03-27 16:53:35 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter