reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 19 grudnia. Imieniny Gabrieli, Dariusza, Urbana.
reklama
reklama
reklama

Komentarz konserwatora zabytków

Dodano: 2018-03-14 15:23:08 | Komentarzy: 234 | Kategoria: Aktualności
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ma zastrzeżenia do prac w Parku Henryka Sienkiewicza w Oleśnicy. Na zlecenia władz miasta rozebrano nie tylko pomnik, ale także ponad stuletni cokół.


Pozostałość po ponad stuletnim cokole

W tym tygodniu na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy zdemontowano Pomnik Wdzięczności, upamiętniający polskich i sowieckich żołnierzy. Stanął on w Parku Henryka Sienkiewicza w latach 50. Rozbiórka był wynikiem decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który tłumaczył ją złym stanem technicznym obiektu.

Jednak w trakcie prac zniszczono też cokół pochodzący z 1901 roku. Właśnie w tym miejscu, do 1946-48 roku znajdował się pomnik cesarza Fryderyka III. Podstawa przetrwała czasy II wojny światowej i okres PRL-u.

- Obiekt nie miał statusu zabytku i nie figurował w ewidencji zabytków. Jego zły stan został stwierdzony przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który jeszcze przed przystąpieniem do wykonania obowiązku nałożonego przez Ustawę z dn. 1 kwietnia 2016 r. z późn. zmianami o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wydał decyzję o nakazie jego całościowej rozbiórki. Zły stan techniczny fundamentu stwarzał przy tym niebezpieczeństwo osiadania postumentu, którego przebudowa w latach pięćdziesiątych uszkodziła pierwotną konstrukcję. Miejsce zostanie zagospodarowane zielenią. Jednocześnie informuję, że mimo wysiłków miasta figury trafią ostatecznie, zgodnie z wytycznymi IPN, do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. W odpowiedzi na prośbę miasta dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego podkreśla, że "pomnik został zakwalifikowany przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu do usunięcia. Jednostka samorządu terytorialnego nie może modyfikować sposobu wykonania ciążących na niej ustawowych obowiązków i tym samym wnioskować o podjęcie w tym zakresie decyzji przez inny organ, szczególnie, gdy nie istnieje podstawa prawna dla takiego działania.(...) W obecnym stanie faktycznym Gmina Miejska Oleśnica, w świetle otrzymanej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, powinna podjąć realizację nałożonych przez ustawodawcę obowiązków" - wyjaśnia Michał Skrzypek, rzecznik prasowy burmistrza.

Jednak do kwestii formalnych ma wątpliwości Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Choć obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków, to stanowił element krajobrazu okolicy obfitującej w zabytki.

- Pozwolenie nie jest wymagane, lecz opinia konserwatora zabytków już tak. Chodzi o zagospodarowanie terenu i to byłoby wymagane. Podejrzewam, że teraz ruch należy do inspektora nadzoru budowlanego. W tym przypadku powinno być stanowisko konserwatorskie. Kwestie ideologiczne nas nie interesują, natomiast forma zagospodarowania parku i obszaru jest dla nas ważna - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Daniel Gibski, zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Jeżeli pomnik podchodzi pod tzw. ustawę dekomunizacyjną, to proszę bardzo. Ale cokół jest historyczny i powinien pozostać na tym miejscu - dodaje.

rd

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (234)

A na chu. mnie ten cokół.

Podpis: Czesiek
Dodano: 2018-03-21 22:23:25 | Zgłoś naruszenie

A moja babcia mówiła" " Wnusiu, zapamiętaj , że Niemiec jest gut, a ruski charoszyj". Trzymam się tej prawdy od zawsze i wiem, że jeżeli my Polacy nie będziemy skonsolidowani, nie będziemy dbać o własną siłę militarną i gospodarczą, to zawsze będziemy rozgrywani przez tych zdrajców, którzy słuchają tych co są "gut i tych charoszych". Wiadomo, że w Polsce mamy tylko dwie partie: zdrajców i patriotów. PO i Nowoczesna to ci zdrajcy od "gut" SLD, PSL to zdrajcy od "charoszych". nie dajmy się tym zdrajcom podzielić.Oni potrafią tylko kraść i rujnować polską gospodarkę (vide: reprywatyzacja, Amber Gold, 500 afer za rządów PO-PSL).

Podpis: Radek
Dodano: 2018-03-21 18:14:26 | Zgłoś naruszenie

Rys na prezydenta

Podpis: Czemu nie
Dodano: 2018-03-21 11:32:30 | Zgłoś naruszenie

cd. poprzedniego wpisu sparafrazuję/zacytuję Stanisława Lema /.../dopóki nie skorzystałem z Internetu nie wiedziałem,że tyle idiotów jest na świecie"/.../ Dla "odpornych na wiedzę" polecam płytę DEZERTERA "Prawo do bycia idiotą"

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-19 01:52:07 | Zgłoś naruszenie

Ad vocem separatum.UltraKatoTaliban wyszedł z podziemia na salony polityczne,toteż nie dziwmy się,że tutaj jest jak jest po prostu i ty dobrze o tym wiesz(pozdro dla "kapciowych" PZPiS czyli Kłókjs`51).

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-19 01:45:08 | Zgłoś naruszenie

Sowieciarze z tym swoim Historykiem to...

Podpis: Chór wujów!
Dodano: 2018-03-16 22:31:38 | Zgłoś naruszenie

I jeszcze piszą o czeskich czasach. Zgroza.

Podpis: chór antyczeski
Dodano: 2018-03-16 21:31:06 | Zgłoś naruszenie

@ .. napisał "Oleśniccy Sowieciarze z ich Historykiem Sowieciarzy przedstawiają tamten okres historii na terenach polskich z punktu sowieckiej propagandy". Ja myślę, że z punktu widzenia niemieckiej propagandy, bo cały czas mówią o niemieckim rodowodzie postumentu, że jakoby historia Oleśnicy jest niemiecka. A to jest nieprawda, przecież wiemy, że Oleśnica była polska. Oni wręcz germanizują, a nie sowietyzują Oleśnicę.

Podpis: chór antyniemiecki
Dodano: 2018-03-16 21:25:31 | Zgłoś naruszenie

W kwestii usuwania symboli zniewolenia Polski , sowieckich symboli musimy być bezwzględni i doprowadzić sprawę do końca! Oleśniccy Sowieciarze z ich Historykiem Sowieciarzy przedstawiają tamten okres historii na terenach polskich z punktu sowieckiej propagandy!! Szczególnie powinniśmy również edukować mlode pokolenie Polaków!!. Musimy stale wyjaśniać, dlaczego podejmujemy taką decyzję, by pomniki zlikwidować. Zachód ma uproszczoną wersję historii, w której Sowieci są wyłącznie sojusznikiem, zapominają nawet o współpracy z Niemcami w pierwszych dwóch latach wojny. Z pewnością są osoby przekonane, że Polacy sami stawiali te pomniki, a prawda jest taka, że symbolizują one zainstalowaną w naszym kraju po wojnie dyktaturę komunistyczną. Będziemy podkreślać, że te skutki wojny dla Polski trwały aż do 1989 r. a nawet do dnia rozbiórki pomnika Wani-gwalciciela i mordercy!! -

Podpis: ".."
Dodano: 2018-03-16 20:35:12 | Zgłoś naruszenie

Co im cokół takiego zrobił że go zniszczyli?

Podpis: pepek
Dodano: 2018-03-16 20:29:02 | Zgłoś naruszenie

Ludzie! Po co dyskutujecie z upośledzonym?

Podpis: Oelsner
Dodano: 2018-03-16 17:55:08 | Zgłoś naruszenie

@wolni ludzie - a kto zniewolił twoją chorą głowę?

Podpis: Hehehe
Dodano: 2018-03-16 17:33:53 | Zgłoś naruszenie

O ile jednak ?Droga do zniewolenia? umysłów oleśnickich Sowieciarzy i ich Historyka koncentruje się na pewnego rodzaju ogólnych, socjologicznych i ekonomicznych prawidłowościach, które prowadzą i już właściwie doprowadziły tych Sowieciarzy do niewolnictwa umyslowego-zniewolenia umysłowego przez Sowietów o tyle postawa ich to tylko służenie obcym!! Dotyczy to frakcji i Pruskiej, i Ruskiej i Amrykańsko- Żydowskiej! Po przeczytaniu zbioru postów oleśnickich Sowieciarzy łatwo zauważyć jak w ich postawie dominuje pokazywanie jakimi drogami zdążali do zniewolenia swojego umysłu przez Sowiety!. Można więc powiedzieć, że ich ?Droga do zniewolenia umysłów" prowadzi do uwielbienia, czczenia i to bardzo agresywnie swojego ciemiężyciela a do tego gwałciciela i mordercy!!

Podpis: Wolni ludzie!
Dodano: 2018-03-16 17:23:30 | Zgłoś naruszenie

@ryś ma jakieś zaburzenia modlitewne. Matołku czy ty myślisz, że życiową sprawą jest modlitwa ? Modlitwa to klepanie banałów nie wiadomo do kogo i po co. Ale jak ktoś tak chce, to proszę bardzo. Tylko matołku nie imputuj ludziom myślącym inaczej klepanie pacierzy. A jak ktoś chce modlić się do Lenina to jego sprawa, to to samo co modlenie się do Wojtyły, też byłego szefa państewka totalitarnego. Do dziś pamiętam obleśne oblizywanie podawanych mu do rąk dzieci. A durni rodzice w orgazmicznym szale oblizywali jego ręce... Jego ekipa zboczona molestowała i gwałciła te dzieci w całym katolickim świecie. I tak przez ponad ćwierć wieku Karolek ukrywał te zbrodnie zboków w sutannach. Tfu !

Podpis: kuria twoja mać
Dodano: 2018-03-16 14:29:46 | Zgłoś naruszenie

"Katolicyzm jest w takim samym stopniu odgórnie narzucony jak komunizm i faszyzm" - to ma byc prawda? Chyba 1000 lat temu i w mrocznych latach sredniowiecza. Czy po 1945 roku masz jakiekolwiek chocby problemy wynikajace z publicznego okazywania swojego ateistycznego swiatopogladu? Chyba jedynie do KULu przyjmuja za okazaniem opinii proboszcza, no i pewnie sakramentow nie otrzymasz, ale to oczywiste. Konkordat z Watykanem podpisany za zgoda obu stron, nic na sile, co tu za porownywac do komunizmu czy faszyzmu ! Zorganizujcie sie, Monika Jaruzelska wlasnie zadeklarowala start w wyborach samorzadowych, to podobno rozsadna kobieta i do boju lewico, moze p. Monika doprowadzi was do sukcesu. Konkordat jest legalny, nawet Prezydent Kwasniewski nie robil problemow przy jego ratyfikacji konkordatu, a mogl choc symbolicznie zaprotestowac, rzadzilo SLD i dalej nic, bo nie chcieliscie stracic poparcia wyborczego? Skoro wiekszosc spoleczenstwa tego chce, to gdzie tu totalitaryzm odgornie narzucony, panowie !

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-16 14:19:04 | Zgłoś naruszenie

@ryś jakie "wy"? Jestem sobą i odpowiadam wyłącznie za siebie, nie utożsamiam się z żadną grupą, wspólnotą ani kolektywem. Zresztą komuniści nie byli "wyznania żydowskiego", bo odrzucali judaizm i każdy religijny zabobon inny niż komunizm. Mogli mieć żydowskie korzenie, albo pochodzić z żydowskich domów, ale byli komuchami, nie żydami i z judaizmem nie mieli nic wspólnego. Nie wiem skąd i na jakiej podstawie wzięło ci się to kilkadziesiąt lat i to, że ktokolwiek z nas tutaj obecnych modli się do Lenina i zmień dilera, ale pojmij analogię pomiędzy katolicyzmem, a komunizmem. Gdyby Polska była od 1000 lat komunistyczna, a nie katolicka, to te 90% dziś utożsamiałoby się z komunizmem, zamiast z katolicyzmem. A skoro katolicki totalitaryzm zelżał po tych kilkuset latach, to można zakładać, że z komunizmem stałoby się tak samo - w komunistycznej Polsce po 700 latach mógłbyś sobie wyznawać i głosić konkurencyjne poglądy, ale żyłbyś nadal w państwie komunistycznym - tak jak sporo osób określa dziś Polskę krajem katolickim, w którym mniej, lub bardziej bezpiecznie, można wyznawać inne poglądy niż katolicyzm

Podpis: Prawdas
Dodano: 2018-03-16 13:47:28 | Zgłoś naruszenie

@prawda - ale od jakichś 300 lat ludzie mieli prawo wyboru i to właśnie w Polsce. Tak, tak. To właśnie Polska była wieloreligijna i dlatego m.in. Polacy wyznania żydowskiego mogli w latach 50-tych skazywać na śmierć polskich żołnierzy. Po drugie idąc Twoim tokiem rozumowania, kim Wy jesteście skoro już po ledwie kilkudziesięciu latach indoktrynacji modlicie się do Lenina i jego spadkobierców?

Podpis: ryś
Dodano: 2018-03-16 12:33:59 | Zgłoś naruszenie

Podoba mi się to co piszesz dlatego, że podobne poglądy wyrażam na forach od dawna i jestem za to tępiony. A to po prostu @Prawda

Podpis: Edmund Kaleciński
Dodano: 2018-03-16 12:18:46 | Zgłoś naruszenie

i po sprawie, wreszcie

Podpis: enre
Dodano: 2018-03-16 12:02:40 | Zgłoś naruszenie

@wolni ludzie - od umysłu. Hasła z broszurki ONR

Podpis: m
Dodano: 2018-03-16 10:05:07 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter